Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
111Samet
11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 05:15
Ülkemizde Üniversite Öğrencileri Öğrenci mi Müşteri mi?

Türkiyede öğrenciler öğrenci mi müşteri mi!

ali.ozcan

11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 05:26

Öğrencilerin bir şehrin ekonomisine katkısı tartışılmaz.
İşte size bir ispat.
Bir öğrenci günde ortalama 10 Ytl harcar.
Ordu Üniversitesini ele alırsak
5000 öğrenci olduğu söyleniyor.
Günlük öğrencilerin yaptığı ortalama harcama 50.000 Ytl
Birde evde kalan öğrencilerin kira,ev gideri,eğlence gibi harcamalarınıda ele alırsa 5000 öğrenci Ordu ekonomisine ayda ortalama 1.000.000Ytl katkıda bulunuyor.Bu sayının ilerleyen yıllarda artacağını düşünürsek sanayisi olmayan Ordu için öğrenciler şuanda velinimet.Bu diğer şehirler içinde geçerli.

En son ali.ozcan tarafından Prş 27 Mar 2008, 05:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

111Samet
11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 05:29

Türk eğitim sistemi ne kadar doğru. her yıl yüzbinlerce genci dersanelere mahkum ederek tonlarca para akıtılarak öğrencilere eğitim verilmesi ne kadar doğru sizce. Bence Türkiyede öğrenci yok. Resmen sömürüyorlar.müşteri olarak bakıyorlar ve resmen ücretsiz olması gereken bilgiyi satıyorlar. Uğur dündar açıklamıştı. dersanacilik sektöründe dönen para 9 MİLYAR DOLAR. artık bir şeyler yapılmalı bu para isthdam yaratılması için kullanılmalı. bu konuda devlet büyüklerimize büyük görevler düşüyor.Hepsini göreve çağırıyorum.
BENCE BU KONU KAMUYOUNDA EN AZ TÜRBAN KADAR TARTIŞILMALI.

toygar35
11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 05:58

Bana kalırsa Türkiye'de öğrenciler ne müşteri, ne de öğrenci.. Çünkü öğrenciler, "öğrenci" yerine konsaydı eğitim için ücret ödemesi gerekmezdi; eğer müşteri olsaydı, parasını ödediğinde eğitim alabilirdi..

Oysa ki ülkemizde, ne "parasız" olması gereken ilk ve orta öğretim uygulanabiliyor; ne de paralı okullara giden öğrenciler bir eğitim disiplini alabiliyor..

İstisnaları saymazsak bir çok üniversitemiz de orta öğretim kurumlarının çizgisinde olduğuna göre aynı genellemeyi onlar için de yapabiliriz..

Ve ne yazık ki, bu konulara çözüm bulmak yerine, tepeden inme gündemlerle gün geçiriliyor..

Ülkemize yazık..

Engin

11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 09:58

keşke müşteri olsak da velinimet muamelesi görsek... nerdee?

sedatas
11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 11:20
Türkiyede öğrenciler öğrenci mi müşteri mi!

Ne yazık ki öğrencilerin müşteri yerine konulduğu bir ülkeyiz. Anaokulundan başlayarak hatta kreşlerde içine alınabilir öğrenci dolaysıyla aileler yolunacak kaz olarak görülmektedir. Üniversite yılarına kadar bu böyle sürüp gider. Üniversitede ise aile parayı verse de yolunan kazın kendisi öğrenci olur.

Özellikle küçük şehir üniversitelerinde bu durum son derece doğal karşılanır. Halkın bir sanatıveya zanaatı yoksa bu durum iyice belirginleşir. Örneğin Elazığ'da sanayi, tarım, hayvancılık neredeyse yoktur. Şehrin tek para kaynağı öğrenci ve dışarıdan gelen memurlardır. Esnaf da eli mahkum bu kitleye acımasızca davranır.

İşin devlet kısmı ise çok daha derin bir konu... Ülkemizde eğitim yok,'Milli Eğitim' ise hiç yok... Milli olmayan bir eğitimin, öğrencisine değer verip öğrenci gibi görmesi,davranması beklenemez.

Eğitim sisteminin temelden zirveye tamamen değiştirilmesi gerekiyor. Tabii bu iradeyi gösterecek, bu sorunun farkına varacak siyasetçiler aracılığıyla...

OkanDikmen

11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 11:34

Alıntı:
keşke müşteri olsak da velinimet muamelesi görsek... nerdee?

Esasında ödediğimiz vergiler ile bir nevi müşteriyiz ama bizim verdiğimiz vergileri adam yerine koyan yok ki.. ABD'de bir polis memuru mesai saatleri içerisinde kendi özel işini yaptığı için cezalandırılırken ve buna gerekçe olarak "devlet memuru vergi verenlerin (vatandaşların) işlerini yapmakla mükellef olduğu zaman diliminde şahsi işlerini yapamaz" denilirken bizim verdiğimiz fahiş vergiler bile adam yerine konmamızı sağlamıyor.. Sistemin değil, mantalitenin değişmesi lazım. Ne zaman ki bu halk devleti baba gibi görmekten vazgeçer, ne zaman ki bu halk "kendisini patron devleti de işçi" olarak görür, ne zaman ki bu halk devlete saygı adı altında "muhtarın, belediye başkanının, kaymakamın, milletvekilinin, bakanın, askerin, doktorun vs vs" önünde iki büklüm olup el etek öpmekten vazgeçer işte o zaman sorunlar düzelir..

Eğer bu çarpık sistem böyle gidecekse ve ben parayı önce devlete verip, devletten memura vermesini, memurunda da bana doğru dürüst hizmet vermesini bekliyor ama alamıyorsam parayı aracı kullanmadan (devlet) direkt olarak hizmet almayı istediğim kişiye vermeyi tercih ederim. (BKZ: ÖZEL SEKTÖR)

En son OkanDikmen tarafından Prş 27 Mar 2008, 20:45 tarihinde değiştirildi, toplamda 4 kere değiştirildi

Remzi BÜLBÜL
11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 11:48

Özellikle ufak yerleşim yerlerinde öğrencilere müşteri gözüyle bakıyorlar. Ne kadar öğrenci o kadar müşteri demek! Şahsen memleketim yaşıyorum bunu. 2 yıllık meslek yüksek okulu var. Seneye 2 bölüm daha açılacağını söyleniyor. Bunu duyan esnaf arkadaşlar seviniyorlar. Öğrenci velinimetimizdir diyorlar. Ama bazen de öğrenci yerine koyup dışlıyorlar. Yani öğrenciyi kimi zaman öğrenci gibi kimi zamanda para kazanılacak araç gibi görüyorlar. Bunu bende anlamış değilim ama düzen böyle kurulmuş galiba.

Evren_i ebru
11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 12:16

Bence bir hizmeti satın alan kişi kim olursa olsun hizmeti verene göre müşteridir.

tarık_34

11 yıl önce - Prş 27 Mar 2008, 12:22

Güzel bir başlık açılmış, evet yüksek öğretimin iller dışında bunlara bağlı ilçelere dağıtılmış olması bence günümüz ekonomisinde o yerleşim birimlerinde ki esnaf için gerçekten bi katkı oluşturuyor. Durum bu hale gelince öğrenci kardeşlerimize gittikleri yerlerde elbette ilk önce müşteri gözüyle bakılacaktır ( tamamen duygusal )

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET