Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 7
Çagrı Arslan
10 yıl önce - Cmt 13 Şub 2010, 14:42

Samsun karadeniz bölgesinin orta karadeniz bölümünde doğu değil.

cihan

10 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 05:00
Bakan Çubukçu: Canik Başarı Üniversitesi Samsun'a Yepyeni Bir Güç Katacak

Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu Makamında Ziyaret Etti. Bakan Nimet Çubukçu, Türkiye Genelinde Açılacak Özel Üniversitelerden Birinin Samsun'da Olmasından Büyük Memnuniyet Duyduğunu Dile Getirdi.

Başarı Üniversitesi mütevelli heyeti, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu makamında ziyaret etti. Bakan Nimet Çubukçu, Türkiye genelinde açılacak özel üniversitelerden birinin Samsun'da olmasından büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi. Bakanlığı döneminde açılması planlanan özel üniversite sayısının 20'ye yaklaşmasından büyük onur duyduğunu dile getiren Bakan Çubukçu, "Samsun'un iki üniversiteli bir şehir olma yolunda attığı adımı takdirle karşılıyorum. Canik Başarı Üniversitesi Samsun'a yepyeni bir güç katacak." dedi

AK Parti Grup Başkanvekili Samsun Milletvekili Suat Kılıç, Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti ile Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu makamında ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi. Başarı Üniversitesi Mütevelli heyetini kabul eden Çubukçu, "AK Parti hükümeti olarak her ilde bir devlet üniversitesi hedefimizi gerçekleştirdik. Bunun yanında özel ve vakıf üniversitelerinin kurulmasına da önem verdik. Samsun'da da bu yönde sağlam bir adımın atılmış olması sevindiricidir. İki üniversiteli bir şehir olma yolunda attığınız adımı takdirle karşılıyorum. Emek veren, desteğini esirgemeyenlere teşekkür ediyorum." dedi.

Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Vakıf Başkanı Ahmet Giritli ve beraberlerindeki heyetle Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'yu ziyaret eden Kılıç, "Karadeniz'in lokomotif şehri Samsun'u daha da yukarılara taşıyacak bu proje hepimizin göğsünü kabartıyor. En kısa zamanda yapımı tamamlanarak, eğitime açılacak üniversitemizin her aşamada destekçisi olacağız." diye konuştu.

Başarı Üniversitesi'nin Samsun'un ufkunu açan, gelişme dinamiklerini tetikleyen, ili her alanda Karadeniz bölgesinde ivmelendiren bir hareket olacağını da kaydeden Kılıç, şöyle konuştu: "Samsun'da kurulacak olan Karadeniz'in ilk özel üniversitesi, OMÜ ile birlikte kenti eğitim merkezi yapacak. Yüzlerce akademisyen ve binlerce öğrencisiyle şehre ekonomik, sosyal ve daha birçok açıdan katkı sağlayan Ondokuzmayıs Üniversitesi'nin ardından Şimdi de Canik'e Karadeniz'in ilk özel üniversitesi kuruluyor. Bu eserin hangi kademesinde ve katmanında olursa olsun, emeği geçen herkes, Samsun adına gerçekten tarihte hayırla yâd edilecek dev bir adımı, dev bir hizmeti ifa etmiş olacaktır."

Başarı Vakfı Başkanı Ahmet Giritli ise Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya üniversitenin kuruluş çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek, Türkiye'ye kazandırılacak vakıf üniversitelerine verdiği desteklerinden dolayı bakan Çubukçu'ya teşekkür etti. Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yunus Bekdemir de Karadeniz'in ilk vakıf üniversitesi olan Canik Başarı Üniversitesi'nin bölgede sosyal, kültürel etkisinin yüksek olacağını, bilimsel çalışmalar ve eğitim-öğretim faaliyetleriyle tercih edilen bir kurum olacağına inandıklarını kaydetti.

Milli Eğitim Bakanı Çubukçu'ya ziyaretin son bölümünde kurulacak üniversitenin proje maketinin fotoğrafı üzerinden proje detayları hakkında bilgi verildi.
(CİHAN) (Cihan Haber Ajansı) 12.02.2010 14:37

ali ünal
10 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 15:09

çok güzel bir haber ama sanki samsun için biraz erken değilmi.

Çagrı Arslan
10 yıl önce - Prş 18 Şub 2010, 15:24

Samsun için derken daha ne zaman olacaktı emin olun Samsun sandığınızdan daha büyük...

Alper Turkoglu
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 01:27
Samsun hakkinda

Samsun icin daha henuz erken diyen arkadsima Samsun u hic ziyret etmedin belli oluyor her halinden. Samsun birak 2. univeristeye kavusmayi 5 univeristeyei ayni anda kalirabilecke buyuklukte sosyal ve kulturel yonden de cok buyuk bir sehir. Zaten buyuksehir oyel herkese verieln bir sey degil. bU arada bildim kadariyal bu yil sonuna dek te 3. univeristesi kurulmus olacak insallah onunla birliktede 3 e ulasmis oalcak darisi diger buyuksehirlerin basina diyelim. Ulkemizin kalakinmasindna buyuk rol alacak bu univeristeler sayesinden yarinalrimzi guven alatindna aysaycak o yzuden ben durmak yok yola devam sloganiyla bu hukemti desekliyroum ve basarilairn devamini diliryoum...

neşetyıldız

9 yıl önce - Çrş 03 Mar 2010, 18:44

4 yeni üniversite, kapılarını açmak için Meclis'ten izin aldı. Yeni üniversitelerin öğrenci kabul edecekleri şehirler...
İstanbul’da "Fatih Sultan Mehmet", "Ön Asya", "Süleyman Şah" üniversiteleri ile Samsun’da "Canik Başarı Üniversitesi" adıyla 4 yeni vakıf üniversitesi kurulmasına ilişkin kanun tasarısı, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi.

ülkühan34
9 yıl önce - Prş 04 Mar 2010, 10:49

YÖK şu anda 141 olan üniversite sayısının bu yıl sonunda 150'ye çıkacağı bilgisini veriyor ve bu yıldan sonra artık yeni vakıf üniversitesi açmamayı ve frene basmayı düşünüyor. Açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla şu anda açılmakta olan 4 vakıf üniversitesi ile bu yıl kurulması planlanan birkaç vakıf üniversitesi dışında artık yeni vakıf üniversiteleri açılmayacak.

Alıntı:
YÖK Başkanı: Vakıf üniversitelerinde frene basmamız gerekiyor

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, gelecek 5 yıl içinde bazı vakıf üniversitelerinin kapanma noktasına gelebileceğini belirterek, "Bu yıldan sonra vakıf üniversitelerinin açımında frene basmamız gerekiyor." dedi.

Yusuf Ziya Özcan, Akademisyenler Birliği'nin düzenlediği Üniversite ve Bilim Sempozyumu'na katıldı.
Özcan, burada yaptığı konuşmada, yükseköğretimin sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

En önemli sorunun öğrenci sayısındaki artış olduğunu belirten Özcan, bu doğrultuda artan öğretim üyesi ihtiyacına dikkat çekti. Özcan, kabaca bir hesaplama ile Türkiye'nin 30-40 bin öğretim üyesine daha ihtiyacı olduğunu belirtti.

Liselerden her yıl ortalama 540 bin öğrencinin mezun olduğunu ifade eden Özcan, "Ama bir önceki seneden kalmış, ikinci defa şansını deneyen, bir defa üniversiteyi bitirmiş tekrar girmek durumuna olan, üniversiteden atıldığı için tekrar geri gelen öğrencilerin toplam sayısını düşünürseniz ki, bu sayı 860 bindir. Bu yeni lise mezunlarından çok daha fazla bir rakamdır. Bu kadar rakamı her yıl taşımak zorundayız." diye konuştu.

Söz konusu 860 bin öğrencinin eritilmiş olması durumunda, üniversiteye girişlerdeki arz ve talebin örtüşeceğini kaydeden Özcan, şöyle devam etti: "Ama omuzlarımızda taşıdığımız 860 bin öğrenci, sistemi değiştirmemize de engel oluyorlar. Açık uçlu sorulardan müteşekkil bir sınav vermek hepimizin belki arzusudur ama sayı o kadar yüksek ki onu yapacak durumda değiliz. Onun için o tür faaliyetlerden geri duruyoruz. Öncelikli amacımız 860 bin öğrenciyi eritmektir. O yolda da fena gitmiyoruz. Biraz belki kaliteden de ödün vermek pahasına üniversitemize daha fazla öğrenci almaya karar verdik. Bizim başladığımız yıldan bu yana 2 yıl geçti. Kontenjanlarda neredeyse 200 binden fazla artış oldu ki, gayet iyi bir artış. Bunu mevcut kontenjanları artırarak yaptık, ikinci öğretime ağırlık verdik. Açık öğretimin bazı bölümlerini herkese açık hale getirdik."

VAKIF ÜNİVERSİTELERİNDE FRENE BASMALIYIZ

Üniversite sayısında da tatmin edici artışlar olduğunu ifade eden Özcan, vakıf üniversitelerine dikkat çekti. Türkiye'de 47'si vakıf, 97'ü devlet olmak üzere 141 üniversite bulunduğunu vurgulayan Özcan, "Bu yılın sonunda sayı 150'yi bulacak. (üniversite sayısının) 200'e kadar gidebileceğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Türkiye nüfusunun 15-20 yıl sonra 90 milyon olacağını kaydeden Özcan, "Böyle bir nüfusta yükseköğretim çağında olan (bu rakamlar TUİK'in) öğrenci sayısı onların hesaplarına göre 1 milyon 200 bine çıkıyor. Bundan 13 yıl sonra yükseköğretimde yüzde 50 okullaşma oranını tutturduğumuzu farz etsek ki bu 600 bin öğrenci eder. 600 bin öğrenci ile baş başa kalacağız demektir. Bu hem iyi bir haber hem kötü bir haber." ifadesini kullandı.

Özcan, böyle bir durumda öğrencilerin 'zorlu bir sınava girmek zorunda kalmadan' istedikleri üniversiteyi seçebileceklerini; aynı zamanda ise vakıf üniversiteleri arasındaki rekabetin artacağına dikkat çekti.

Özcan, şunları söyledi: "Maalesef, çok isteyerek ve sevinç ile açmamıza rağmen 3-5 yıl sonra kapanma gibi bir durum ile karşı karşıya gelebilecekler. Bir şekilde bu yıldan sonra, vakıf üniversiteleri açımında da frene basmamız gerekiyor. Bu projeksiyonlarla daha fazlasını yapmak bile bile hata işlemek olur. O yüzden bu konuda da ülkece dikkatli olmamız gerektiğine inanıyorum. "

2547 SAYILI KANUN YAMALI TORBAYA BENZİYOR

YÖK'ün mevzuat konusunda da ciddi çalışmalar yaptığını kaydeden Özcan, "Yamalı torbaya benzeyen 2547 sayılı Kanun'umuz var. Ek maddeleri, ana maddelerinden daha fazla bir hale geldi. Onu da derhal düzeltmemiz lazım ama bu siyasi konjonktürde ne kadar başarı ile bu iş yapılabilir, düşünmek bile istemiyorum. O yüzden nokta atışları yaparak, kanunda en çok aksayan yerleri değiştirmek gibi bir karar aldık. Onun için uğraşıyoruz." açıklamasını yaptı.

Özcan, YÖK ve ÖSYM'nin yeniden yapılandırılması çalışmalarına da değindi.

YÖK'ün 'kaburgasının 21 üniversite için kurulduğunu' kaydeden Özcan, bugün sayının 141'e ulaştığını, mevcut yapının bu durumu karşılayamadığını aktardı.

Mesleki ve teknik eğitimin yeniden yapılandırılması çalışmaları çerçevesinde katsayıların yeniden düzenlendiğini aktaran Özcan, Danıştay'ın iptal kararlarını hatırlattı.

İtirazlarının 15'e karşı 14 üyenin oyu ile reddedildiğine dikkat çeken Özcan, bir üyeyi daha ikna etmeleri halinde sorunun çözüme kavuşacağını yineledi.

(CİHAN)

yavuzhan55

9 yıl önce - Prş 18 Mar 2010, 13:08

Alıntı:
"Başarı"nın temeli 20 Nisan'da atılıyor

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve yardımcılarının da yer aldığı kahvaltı programında Başarı Vakfı Genel Başkanı Ahmet Giritli, geldikleri noktada başkan Yılmaz ve yardımcılarından büyük destek aldıklarını ifade etti.

Başkan Yılmaz ise "Şehrimize büyük değer katacak üniversitemizin kurulması ve tamamlanması için ulaşımdan altyapıya kadar her konuda elimden gelen desteği vereceğim." dedi.

Samsun, Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden sonra ikinci üniversitesine kavuşuyor. Nisan ayındaki temel atma töreninin ardından iki yıl içinde eğitim öğretimin başlaması planlanıyor. Başta mütevelli heyeti olmak üzere Samsun'da büyük bir heyecan uyandıran Özel Canik Başarı Üniversitesi, her kesimden destek görüyor. YÖK ve TBMM'den geçerek Cumhurbaşkanlığı'nda imza aşamasında bulunan üniversitenin mütevelli heyeti, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile biraraya geldi. Yılmaz, üniversite kurulmasına katkı veren herkesi kutlayarak teşekkür etti. "Bu iş anonim bir iş ve herkesin katkısı var. Benim verdiğim destek çam sakızı çoban armağanı cesaretlendirme ve moral bakımındandır. Bunu küçük bir paye olarak önemsemiyorum." diyen Yılmaz, "Kentin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bu işe gönül vermiş insanları cesaretlendirmesi görevi bana düşüyordu. Ben başlangıçta bunu yaptım. Zaman içerisinde verdiğim manevi desteği maddi destek ile sürdüreceğim." dedi.

Samsun'da geçmişte zengin olan nice aileler bulunduğunu, ancak paylaşılan miraslarla bunların kaybolup gittiğine işaret eden Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: "Geleceğe taşınacak olan ve nesiller boyu bahsedilecek hizmetler bunlardır. Çünkü insanlık tarihi var olduğu sürece burada yavrularımız eğitim görecek. Bu işin ilk kahramanlarını onlar hatırlamayacak ama cenabı Allah biz öldükten sonra da burada yapılan hizmetleri bizim envanterimize ekleyecektir. Biz buna inanan insanlarız. Bundan iftihar ediyor mutluluk duyuyorum. Halkımızın da 'Acaba ne yapabilirim de benim de bu işte bir katkım olur' diye düşündüğünü tahmin ediyorum. Samsun'da herkes bunu duysa katkı vermek için sıraya gireceklerini tahmin ediyorum. Çünkü bunun sevabını yüreğinde hisseden herkes buna katkı verecektir. Burası bilim yuvası ve geleceğe götürecek yavrularımız burada yetişecek. Burada arkadaşlarıma cesaret vermenin ötesinde elimden geleni de yapmam gerektiğini biliyor ve bunun sözünü veriyorum."

Başarı Vakfı Başkanı Ahmet Giritli, bütün projeleri biten ve Cumhurbaşkanı tarafından imzalanmayı bekleyen üniversitenin 3.5 yıllık bir hayale dayandığını kaydetti. 'Düşleri olmayanların gerçekleri de olmaz' sözünü hatırlatan Giritli, "Hayallerimizdeki noktaya adım adım geldik. Şimdi bir hayalimiz daha var. Hür ve demokratik değerlere inanan insanlar yetiştirmek için 400 rakımlı bir yerde üniversite kuruyoruz. Samsun'umuza kuracağımız bu üniversite ile bilinçli nesiller yetiştirmenin yanında batıya giden beyin göçünü de geriye çevirmenin gayretini sunacağız." dedi. Kurulan üniversitenin geldiği aşamada Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın önemli bir yeri olduğunun altını çizen Giritli, "Başta bize verdiği moral ve cesaret bu işin geldiği aşama için büyük anlam ifade ediyor. Bundan sonraki süreçte de başkanımızın yanımızda olması bize ayrı bir güç ve moral verecektir." dedi.

Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yunus Bekdemir, ise yaptığı sunumda Canik Başarı Üniversitesi hakkında bilgi verdi. Üniversitenin eğitime başlaması ile başta Samsun olmak üzere Karadeniz bölgesine büyük katkı sağlayacağını belirten Prof. Dr. Yunus Bekdemir eğitim için Samsun'a gelecek öğrencilerin hem eğitim alanında hem de kentin ekonomik alanında gelişmesine vesile olacağını söyledi. Üniversitede okuyacak öğrencilerin yüzde 20'sinin burslu olacağı bilgisini veren Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Başta orta Asya ve Kafkaslar olmak üzere dünyanın değişik ülkelerinden gelecek olan öğrenciler aldıkları iyi bir eğitimle elde edecekleri donanım sayesinde her alanda iş yapabilecek." dedi. Prof. Dr. Bekdemir, "Üniversitelerin en önemli eksikliklerinden birisi olan ARGE çalışmalarına ağırlık vererek sanayicimize katkı sağlamayı hedefliyoruz. Mühendislik dallarında okuyan öğrencilerimizin kendi alanlarındaki iş kolları ile yakın ilişki kurmasına ve buralarda pratik yapmasına ağırlık vererek hem alanlarında iyi yetişmelerini hem de sanayicinin beklentilerini karşılayabilecek vasıflara ulaşmalarını hedefliyoruz." şeklinde konuştu.

20 Nisanda temeli atılacak 2. üniversitemiz şehrimize hayırlı olsun...
Kaynak

cihan

9 yıl önce - Çrş 21 Nis 2010, 05:19
Canik Başarı Üniversitesi onay aldı, sıra temel atmaya geldi

Samsun'u Karadeniz'in iki üniversiteli tek şehri yapacak olan Canik Başarı Üniversitesi'ne Meclis Genel Kurulu'nda onay çıkmasının ardından çalışmalar hızlandı. Başarı Vakfı Başkanı Ahmet Giritli, üniversitenin resmi temel atma töreninin 16 Mayıs'ta gerçekleştirileceğini söyledi. Meclis Genel Kurulu'nun 5'i İstanbul'da biri de Samsun'da kurulacak 6 vakıf üniversitesinin kurulmasına yönelik tasarıyı kabul etmesi kentte sevinçle karşılandı. Başarı Vakfı Başkanı Ahmet Giritli, Başarı Üniversitesi'nin artık tüzel kişilik kazandığını, kurulacak üniversitenin Samsun'a, Karadeniz'e, Türkiye'ye ve dünya insanlığına hayırlar getirmesini diledi. Samsun'un çok yakında çok farklı bir üniversite konsepti ile tanışacağını savunan Giritli, "Türkiye ve dünya bilimine katkı sunacak gençlerin yetişmesi için gayret göstereceğiz. Bu konuda çok hızlı bir çalışma içindeyiz. Bu proje, birlik beraberlik projesidir. Vakıf ruhunun yeniden tezahürüdür. İnsanların doğru hedeflere odaklandıklarında birlik beraberlik içinde neleri başarılabileceğini milletimiz bir kere daha göstermiştir. Bu bir vakfı kültürüdür." dedi. Üniversitenin fiziki mekanlarını hedeflenen sürede tamamlayıp, öğrenci alma gayreti içinde olacaklarını ifade eden Giritli şöyle konuştu: "Bundan sonra üniversitenin kurulması gibi eğitime başladıktan sonra mezuniyet ve diğer başarılarında da hayırlı haberler verme imkanı elde edeceğiz. Canik Başarı Üniversitesi'nin kurulması için onayın Meclis Genel Kurulu'ndan geçmesi Samsunda büyük heyecan uyandırdı. Bilim adına, ekonomi adına Samsun'da çok güzel gelişmeler olacak. İş dünyasından, siyasetine, bürokratına kısaca emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." Ayrıca Giritli, üniversitenin temeli için kazı çalışmalarının başladığını, 16 Mayıs'ta resmi temel atma töreninin gerçekleştirileceğini, Samsun halkını şimdiden temel atma törenine davet ettiklerini kaydetti.
(CİHAN)

Erkan ÇAYKARA

9 yıl önce - Çrş 12 May 2010, 20:09

Başarı'nın temeli 16 Mayıs'ta atılacak

Karadeniz Bölgesi'nin ilk özel üniversitesi olacak Canik Başarı Üniversitesi'nin temeli 16 Mayıs Pazar günü atılıyor.
Temel atma törenine hazırlık için hummalı bir çalışması yürüten mütevelli heyeti, tören gününe kadar her türlü hazırlığın tamamlanacağını belirtti.

Başarı Vakfı Başkanı Ahmet Giritli, "Temel atma töreni için hazırlıklarımızı tamamladık. Pazar günü bütün Samsunluları temel atma törenine bekliyoruz." çağrısında bulundu. Vakıf Başkanı Giritli, 4 yıl önce fikir planında ortaya çıkan üniversitenin bugün temel atılacak konuma gelmesinin büyük mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Eğitim sevdalısı Samsunlu işadamları ile Karadeniz Bölgesi'nin ilk vakıf üniversitesini kurmak için geceli gündüzlü çalıştıklarının altını çizen Giritli, "Samsun'a nazır 400 rakımlı bir tepede devasa projenin temelini atıyoruz. Bakan ve milletvekillerimiz, işadamlarımız, bürokratlarımızla birlikte bütün Samsunlu hemşehrilerimiz pazar günü piknik havasında yapılacak temel atma törenine bekliyoruz." dedi.

Temel atma töreni için her türlü hazırlığın tamamlandığını anlatan Giritli, bu bağlamda üniversite alanına giden yolların bakımının yapıldığını, tören alanındaki düzenlemelerin tamamlanmak üzere olduğunu ifade etti.

sayfa 7
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET