Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
yavuzhan55

11 yıl önce - Cmt 07 Mar 2009, 01:56

Alıntı:
Canik Başarı Üniversitesi Eğitime 2011-2012 Yılında Başlayacak

Canik'te üniversite inşa edeceklerini açıklayan Başarı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Giritli bununla ilgili tüm ön hazırlıkların sona erdiğini, temel atmak için çalıştıklarını ve 2011 yılında üniversitenin faaliyete geçeceğini söyledi

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği’nde düzenlenen kahvaltıya katılan Başarı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Giritli Canik’e üniversite müjdesi verdi. Yaklaşık 2 yıldır devam eden proje çalışmalarının sona erdiğini belirten Başarı Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Giritli, artık heyecanla temel atmak için hazırlandıklarını söyledi. Giritli, "Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz'a yaptıkları katkılardan dolayı çok teşekkür ediyorum. Üniversitemizin ismi Canik Başarı Üniversitesi olacak. Canik Belediye Başkanımız Sayın Osman Genç bu yatırım için üzerlerine düşenin çok ötesinde büyük gayret gösterdi. Ondan dolayı kendini Canik’e adayan başkana en büyük hediyenin Canikisminin Ünivesitemizle özdeşleşmesi olacağını düşündük ve bu ismi uygun gördük" diye konuştu.

2011 YILINDA EĞİTİME BAŞLAYACAK
Karadenizin tek özel üniversitesi olacak olan Canik Başarı Üniversitesi'nin alanının 450 dönüm olduğunu, 130 bin metrekare alan üzerine inşaa edileceğini belirten Giritli, geri kalan alanın da yeşil alanlar olarak değerlendirileceğini ifade etti. Üniversitenin 15 bin öğrenciye hizmet edeceğini 1500 çalışanı olacağını vurgulayarak 2011 yılında eğitim ve öğretime başlamayı hedeflediklerini belirtti.

CANİK İSMİNİ DÜNYA TANIYACAK
Canik Belediye Başkanı Osman Genç ise, daha önce hayal olarak görülen üniversite yatırımının artık gerçekleşme aşamasını geldiğini belirterek, "Belediye Başkanı olarak ilçemize böyle bir yatırımı kazandırmış olmanın gururunu yaşıyorum. Üniversite ile Canik’ten direk ve dolaylı en az 10 bin insanımız aş ve iş sahibi olacak. 25 milyon dolar tutarındaki bu yatırım Canik’i eğitim alanında da markalaştıracaktır. Canik ismi dünyanın her yerinde bu üniversitemizin sayesinde anılır olacaktır. Böylesi bir projenin önünü açan Devgeriş ve Gürgenyatak'taki vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" şeklinde konuştu.
Kaynak:Haberi...

En son yavuzhan55 tarafından Cmt 07 Mar 2009, 02:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

neşetyıldız

11 yıl önce - Cmt 07 Mar 2009, 11:10

Samsun ,Karadeniz Bölgesinin ve aynı zamanda doğu bloku şehirlerinin en merkezi yerlerinden birisi olacaktır,nasıl Samsun limanı uluslararası alanda tanınmış ise, bu üniversitelerde öyle tanınacaktır.Samsun gelecekte üniversiteler şehri olacaktır,özel üniversitelerin devamı gelecektir,özellikle Canik bölgesi bu iş için müsait bölgedir.Samsun iline 3,4 hatta 5 üniversite kurulabilir.Hayırlı olsun.

ersin55
11 yıl önce - Sal 07 Nis 2009, 15:47

Alıntı:
Arazi vakıfta

Samsun´un Canik ilçesinde yapılması öngörülen Karadeniz´in ilk özel üniversitesi niteliğindeki Canik Başarı Üniversitesi´nin arazisi, Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı´na devredildi.Üniversitenin temeli haziran ayında atılacak.Karadeniz Bölgesi´nin en büyük üniversitesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi´ne sahip olan Samsun, özel üniversiteye de kavuşuyor. Karadeniz´in ilk vakıf üniversitesi olan Canik Başarı Üniversitesi´nin kurulması yönündeki çalışmalarda, üniversite arazisinin Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı´na devredilmesini öngören imzalar atıldı.

Canik hak ettiği yere kavuşacak

Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Mızrak, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Başkanı Ahmet Hamdi Giritli ile vakfın mütevelli heyeti üyelerinin katıldığı toplantıda İl Milli Eğitim Müdür Vekili Tahsin Nas da hazır bulundu. Vali Yardımcısı Mehmet Mızrak, Canik´in Samsun´un tarihi bir ilçesi olduğunu belirterek, "İlçeler genellikle hak ettiği yeri bulamazlar. Geçmiş dönemde başkanımızın güzel çalışmalarına tanık olduk. İnşallah yeni dönemde devamını, eskiden olduğu gibi valimizle yakın diyalog içerisinde Canik´in tarihteki layık olduğu yere kavuşacağına yürekten inanıyorum. Bunun da ilk işareti kente yeni bir üniversite kurulmasıdır. Bu üniversite, Samsun´a ve Canik´e çok şeyler katar" diye konuştu.

Haziran ayında temeli atılacak
Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Başkanı Ahmet Hamdi Giritli ise Başarı Üniversitesi´nin hayata geçmesine çok az bir zaman kaldığını belirterek, "Samsun´u uluslararası ölçekte bir eğitim kenti yapmaya kararlı olan bu projeyle, Sayın Valimiz başta olmak üzere, Samsun´un bütün bürokratlarının 3 yıllık bir gayretin ve fedekarlığı bu seviyeye gelmiş durumda. Üniversitemizin uygulama projesi de bir ay içerisinde elimizde olacak. Haziran ayında da üniversitemizin temelini atmayı planlıyoruz" dedi.Canik Belediye Başkanı Osman Genç ise, bilime yatırım yapan ülkelerin her zaman kazandığını belirterek, "450 dönüm alan üzerine yapılacak Canik Başarı Üniversitesi, 3 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Bugün, üniversite alanının vakfa devri için protokol imzasını attık. Canik Başarı Üniversitesi Canik´e, Samsun´a ve bilim dünyasına hayırlı olsun. Canik´te yapılacak üniversite ile Samsun, üniversiteler şehri olacak" diye konuştu.

Kaynak: http://www.habergazetesi.com.tr/habergoster.asp?k ...mlik=24563

Üniversitenin kuruluş süreci, arazinin vakıfa geçmesiyle resmen başlamış bulunuyor. Samsun'a ve ülkemize hayırlı olsun. İnşallah yukardaki proje resmine yakışır güzellikte bir bilim yuvası olur Başarı Üniversitesi.

fatihsune
11 yıl önce - Çrş 08 Nis 2009, 00:11

Çok büyük bir proje.Aynı zamanda süreç açısından değerlendirildiğinde inanılmaz bir meşakkat gerektiren hele de böylesine bir kriz ortamında yatırım yapacakların iki kere düşündüğü bir fasılda milyonlarca doları bu iş için harcamak büyük cesaret ve fedakarlık.

Öncelikle emeği geçen herkese minnettarım.

Bir üniversite demek bilim anlamında içinde bulunduğu kente büyük katkılar sağlamasının yanında istihdam edeceği yüzlerce bilim adamı ve personeline sağlayacağı imkanlar ve beraberinde o şehre sağlayacağı katma değeri ile onlarca fabrikaya bedeldir.

Hele de vakıf üniversiteleri imkanları ölçüsünde zeki ve ahlaklı ama madden imkansız öğrencilerin eğitimerini de üstleniyor ki bu fevkalade bir olay.

Salt Samsun için değil bu ülkeye ve bölgeye yapılmış çok büyük bir yatırımdır bu üniversite .

Bu memlekette hala ellerinden öpülecek insanların olduğunu bilmek gelecek adına ümitlendiriyor beni.

mahmut pınar

11 yıl önce - Prş 23 Nis 2009, 19:24

Adana için de 2. üniversite haberi cıkmıştı 2011 de eğitim ögretime başlayacaktı ama maalesef daha inşaat bile başlamadı. Umarım Samsun da da bu şekilde bir sorun cıkmaz şimdiden hayırlı olmasını diliyorum

dağhan noyanlı
11 yıl önce - Prş 23 Nis 2009, 19:47

bu özel üniversite işi artık para kazanma yolu olarak görülmeye başlandı ne yazık ki. üniversiteler eğitim kurumu olmaktan çıkıp ticarethane görünümüne kavuşuyor. şehirlerdeki devlet üniversiteleri tam anlamıyla gelişimlerini tamamlayamamışken özel üniversitelerin kuruluyor olması çok düşündürücü. bu kadar üniversite ne olacak, bu kadar öğrenci bu kadar mezun nereye yerleşecek nerede çalışacak nerede araştırma yapıp aldıkları eğitimin hakkını verecek. altyapısını hazırlamadan günlük çıkarlar uğruna girişilen bu eylemler eğitim hizmetlerinin sıradan hale gelmesine neden oluyor. samsun büyük bir şehir olabilir, nüfusu fazla olabilir, kişiden kişiye değişmekle birlikte gelişmiş olarak gösterilebilir vesaire vesaire ama ikinci ya da üçüncü üniversiteye gerek olmadığını düşünüyorum burada. şehirdeki 19 mayıs üniversitesi, pek çok anadolu üniversitesi seviyesindedir. yani "iyi sayılır" seviyesi. ikinci üniversite yükünü kaldırabilecek sadece 3-4 şehir var görüşündeyim. bursa, adana ve konya gibi şehirlere ikinci üniversite gerekebilir ama diğerleri için biraz daha zaman gerekiyor. gaziantep'te de var böyle girişimler. ekonomik olarak iyi seviyede olabilir ama şehirdeki üniversiteler tam anlamıyla gelişmemişken diğerlerine gerek yok. aynısı kocaeli için de geçerli. sakarya'da da yıllardır dolaşan şayialar ikinci üniversite kurulacağına dair. hatta belediye başkan adaylarının vaatleri arasında bile yer alıyordu. gel gör ki sakarya da hazır değil buna. velhasıl; ekonomik ve sosyal olarak hazır olmak, tam bir hazırlık ifade etmiyor. nüfusun çok olması da bunun içinde. türkiye'ni yeni işsiz ordularına hiç ihtiyacı yok. buna engel olacak politikalar da olmadığına göre, ülke kaynaklarını böyle şeylere harcamamalıyız.

fatihsune
11 yıl önce - Cum 24 Nis 2009, 02:00

Çok üniversite demek bence daha çok işsiz demek değildir.Aksine çok üniversite demek, eğitim hakkını tabana yaymak ve bu haktan herkesin yararlanmasını sağlamak demektir.

Üniversite eğitimi almamış işsiz bir genç ile üniversite eğitimi almış yine işsiz bir genç arasındaki farkı görmezden gelemeyiz.Bunun yanında üniversitelere girişin kolaylaşması dersanelere olan zoraki eğilimi biraz olsun azaltabilir düşüncesindeyim.Nitekim çok müşkül durumdaki ailerler bile çocuklarının üniversite kazanabilmeleri için tabiri caizse yemiyor içmiyor evladını dersaneye gönderiyor.

Ben eğitim ve sağlık sektöründeki yatırımların her ne kadar ticari amaçlarla yapılıyor olsalarda bu memlekete fayda sağladıkları görüşündeyim.

Bilinçli ve birikimli birey sayısının artması eğitim kurumlarının çoğalması ile doğru orantılıdır.

Konu Samsun ve Samsun'a kurulacak üniversite olduğu için yazmıyorum yanlış anlaşılmasın,genel kanaatim bu yöndedir.

dağhan noyanlı
11 yıl önce - Cum 24 Nis 2009, 18:52

Alıntı:
Çok üniversite demek bence daha çok işsiz demek değildir.Aksine çok üniversite demek, eğitim hakkını tabana yaymak ve bu haktan herkesin yararlanmasını sağlamak demektir.

Üniversite eğitimi almamış işsiz bir genç ile üniversite eğitimi almış yine işsiz bir genç arasındaki farkı görmezden gelemeyiz.Bunun yanında üniversitelere girişin kolaylaşması dersanelere olan zoraki eğilimi biraz olsun azaltabilir düşüncesindeyim.Nitekim çok müşkül durumdaki ailerler bile çocuklarının üniversite kazanabilmeleri için tabiri caizse yemiyor içmiyor evladını dersaneye gönderiyor.

Ben eğitim ve sağlık sektöründeki yatırımların her ne kadar ticari amaçlarla yapılıyor olsalarda bu memlekete fayda sağladıkları görüşündeyim.

Bilinçli ve birikimli birey sayısının artması eğitim kurumlarının çoğalması ile doğru orantılıdır.

Konu Samsun ve Samsun'a kurulacak üniversite olduğu için yazmıyorum yanlış anlaşılmasın,genel kanaatim bu yöndedir.

"çok üniversite demek, eğitim hakkını tabana yaymak ve bu haktan herkesin yararlanmasını sağlamak demektir.
Üniversite eğitimi almamış işsiz bir genç ile üniversite eğitimi almış yine işsiz bir genç arasındaki farkı görmezden gelemeyiz.Bunun yanında üniversitelere girişin kolaylaşması dersanelere olan zoraki eğilimi biraz olsun azaltabilir düşüncesindeyim.Nitekim çok müşkül durumdaki ailerler bile çocuklarının üniversite kazanabilmeleri için tabiri caizse yemiyor içmiyor evladını dersaneye gönderiyor." demişsiniz. görüşünüze saygım var ama tabana yayılan bir eğitim hakkı özel üniversitelerle sağlanamaz. adı üstünde "özel". herkese mahsus değil. üniversite eğitimini elbette görmezden gelemeyiz. ancak yemeyip içmeyip çocuğunu dershaneye gönderen aileler, bahsi edilen özel üniversitelere nasıl para yetiştirecek. son zamanlardaki üniversite projelerinin neredeyse tamamı özel şirket ya da holdinglere ait. yani paralı girişin söz konusu olduğu yerler. devlet ise özellikle güneydoğu anadolu bölgesindeki üniversitesiz şehirlere üniversite kuruyor. bunların, ne yazık ki sadece yapmak için yapıldığı görüşündeyim. bu üniversitelere yapılan yatırımlar, arsa tahsisleri, bina yapım maliyetleri, öğretim üyesi alım ve personel ödemeleri göz önüne alındığında ciddi rakamlar çıkacaktır ortaya. ortaya ise kaliteden son derece uzak eğitim kurumları koyulacak. ve emin olun talebin olmadığı üniversiteler kervanına katılacaktır bunlar.

fatihsune
11 yıl önce - Cmt 25 Nis 2009, 01:02

Anlaşılamadım galiba.Şöyle açayım konuyu ;

Özel üniversiteler artacak ve kontenjan sayısı buna paralel olarak çoğalmış olacak.

Artan özel üniversitelerin kendi aralarında bir rekabet unsuru oluşacağından fiyatlar daha makul seviyelere gelecek ve normal standartlardaki aileler çocuklarını özel üniversitelere gönderebilecek.Bu vesile ile Devlet üniversitelerindeki boşalan kontenjanlara da gelir seviyesi biraz daha düşük ailelerin çocukları daha rahat girebilecekler.

Bunun yanında Başlığa konu olan üniversite Yani Canik Başarı Üniversitesi özel yapısının yanında vakıf üniversitesi olacağından,başarılı ama madden imkansız gençlere ücretsiz okuma imkanı da doğmuş olacaktır.

Umarım daha aydınlatıcı olmuştur.

gurbet55

11 yıl önce - Pts 27 Nis 2009, 21:27

arkadaşlar samsun 2. 3. üniversiteyi hak ediyor.onun için bırakın kursunlar.inşallah lafta kalmaz bu sözler

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET