Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Mehmet Ali Ergüvenç
12 yıl önce - Pzr 06 Nis 2008, 14:28

2006 yılında Türkiye'nin 80 küsür üniversitesi vardı. Devlet'in eğitime ayırdığı toplam bütçe 3.6 milyar dolardı.

2007 yılında bir sürü yeni üniversite kuruldu, 100'ü geçti yanlış hatırlamıyorsam. Eğitime ayrılan pay 3.5. milyar dolarda kaldı.

Pastadan pay alanların sayısı arttıkça, pastanın da büyümesi gerekmez mi?

İşte bu yüzden seçim yatırımı / cep doldurma amacıyla kurulan her yeni üniversite Türk üniversitelerinin durumunu daha da kötüye götürüyor

Enes A.
12 yıl önce - Pzr 06 Nis 2008, 14:43

Alıntı:
Çok güzel bir haber. İnşallah bütün ülkemize üniversiteler açılır da ÖSS denen saçmalıkta ortadan kalkar.

Arkadaşlar bu ülkenin çöpçüyede, ameleye de ihtiyacı var herkes 4 yıllık fakülte mezunu olmak zorunda değil. Önce bunu oturtmamız lazım. Üniversite mezunu olmayanların olanlardan bir eksiği yok. Kafalardan bu sorunun giderilmesi gerekir.

Herkes üniverstie mzunu olursa üniversite okumanın bir değeri kalmayacak. Herkes yönetim kadrosunda olamaz ki. Alt kademelerde kim çalışacak böyle giderse. Bu ülkede üniversite mezununlarının yıllık istihdamı ne kadar ki her sene 100 üniversitelik öğrenci alınıyor.

Ali Rıza Malkoç

11 yıl önce - Cum 17 Ekm 2008, 15:23
canik e özel üniversite

http://www.dengegazetesi.com.tr/news_detail.php?id=13105

Canik eğitim üssü oluyor
17 Ekim 2008 / 13:09
Canik'e ikinci üniversite tescillendi. Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 400 dönümlük arazinin tapu tescil işlemlerinin tamamlandığını belirterek yeni üniversitenin temellerinin 2009 yılı başında atılacağını söyledi
Samsun Karadeniz'in eğitim üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Bu hedefe büyük katkı verecek Canik'te kurulacak Karadeniz'in ilk özel üniversitesinin yapımı için çalışmalar ise son sürat devam ediyor. Yüzlerce akademisyeni ve binlerce öğrencisiyle şehre ekonomik, sosyal ve daha birçok açıdan sayısız katkı sağlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin ardından kurulacak 20 bin kişilik Karadeniz'in ilk özel üniversitesi çalışmalarında büyük bir aşama kaydedildi.

2009'UN BAŞINDA TEMELLERİ ATILACAK
Canik Belediyesi'nce 2006 yılında başlatılan ilk özel üniversite kurulması çalışmaları kapsamında Canik beldesi sınırlarında bulunan şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktaki Gürgenyatak ve Devgeriş Köyleri arasındaki yaklaşık 400 dönümlük alan 1/1000-1/5000'lik imar planlarında özel üniversite alanı olarak işlenilmişti. Yapılan bu düzenleme Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğünde de nihayet tescil edildi. Tescil müjdesini veren Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Biz yaptığımız planlarda belirlenen alanı özel üniversite alanı olarak işlemiştik. Tapuda tescil noktasında gerekli girişimler yapıldı. Fakat tapuda gerçekleşen bazı sorunlar nedeniyle tescil biraz gecikti. Fakat geçtiğimiz hafta bu sorun giderildi ve tescil işlemi de tamamlandı. Bu çok sevindirici bir gelişmedir. Aslında tapuda işler halledilmiş olsaydı bu yıl temelleri atılacaktı. Yine karşımıza bürokrasi çıkıyor. Bürokrasi bizim hızımıza yetişmeli. Değişime ve gelişime ayak uydurmalı. Maalesef uydurmadığı zaman bu tür aksaklıklar meydana geliyor" diye konuştu.

İLK OLARAK TIP FAKÜLTESİ AÇILACAK
Söz konusu alana Özel Başarı Vakfı tarafından Karadeniz'in ilk özel üniversitesinin yapılacağını dile getiren Genç, "Samsun'a önemli bir katkısı olacak bir proje. Başarı Vakfı tarafından yapılacak olan projenin ön çalışmaları yapılıyor. İlk olarak Tıp Fakültesiyle Sağlık Meslek Yüksekokulu inşa edilecek. 2009 yılının başlarında da burada temel atılıp Canik Başarı Üniversitesi'nin inşaatının başlanması planlanıyor. Proje yapıldı. Bütçe hazırlandı. Kültürel dönüşümdeki en önemli yer verdiğimiz konu bu. 50 tane tersane anlamına geliyor bu proje. Sadece istihdam olarak bakmamak lazım. Tersane kadar işçinin çalıştığı bir alan olacak. Ama eğitim ve kültür anlamında da büyük katkı sağlayacak. Karadeniz'deki ilk özel üniversite burada olacak. Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi'ni çıkardığınız zaman çıplak kalır. Ama OMÜ Samsun'a ne kadar katkı sağlamışsa burada yapılacak Canik Başarı Üniversitesi de ilimize o kadar katkı sağlayacak. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Yaprak Koçer

neşetyıldız

11 yıl önce - Cum 17 Ekm 2008, 15:38

İşte Samsun, işte Karadeniz, Samsun Karadeniz Bölgesinde artık istenilen gelişme hızını yakalıyor.Samsun şahlanışa geçti,geleceğin eğitim kampüsleri burada toplanacaktır.Özellikle Canik bölgesi bu konuda müsait bir bölgedir.

emrullah
11 yıl önce - Cum 17 Ekm 2008, 17:57

Bir işe başlanmadan bitirilmez.Tamam açılan üniversitelerimizin çoğunda yeterli düzeyde mühimmat,öğretim görevlisi,teknik hizmet vb. yok ama bu saydıklarım üniversite kurulmadan öncede olmayacak.Demek istediğim adım atılmadan yol bitmez.
Bir karadenizli olarakta bu işe ayrı bir sevinç ve heyecanla karşılıyorum.Karadenizin ilk özel üniversitesi olmaklada bir ilki gerçekleştirmekte bölgede.Üniversitede asıl amacında tıp fakültesi olduğu yazıyor.Ben hocalarıma yalvarıyorum artık şu karadeniz insanının ensesinde sinsice gezen kansere biran önce çare bulmaları.Neden insanlar hep bu illete yakalanıyo?

En son emrullah tarafından Cum 17 Ekm 2008, 18:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Yusuf Esengül

11 yıl önce - Cum 17 Ekm 2008, 18:27

Bir zamanlar üniversite sayısının azlığından yakınırdık. Amerika'da 300 milyon insan,2000 den çok üniversite var diye. Şimdi devlet-vakıf üniversiteler açılıyor.Öğrencisi olan 115 üniversitemiz olmuş. Herhalde hocasını ayarlamadan kimse üniversite açmaz. Hemencecik her üniversitenin ODTÜ-Boğaziçi olmasını beklemeyelim. Sadece üniversitede sağlanan istihdam ve öğrencilerin şehir ekonomisine katkısı açısından bakılsa bile yeterli. Zaten üniversiteler iş vermez,diploma verir. Bu gerçeğe alışmalıyız.

ersin55
11 yıl önce - Cmt 08 Ksm 2008, 16:33
Canik Başarı Üniversitesi

Alıntı:

Başarı Vakfı tarafından Canik'te kurulacak olan Özel Başarı Üniversitesi'nin temeli Mart ayında atılacak. 450 dönüm alan üzerine kurulacak olan üniversitenin projesi hazır

Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik'te yeşerecek olan Canik Başarı Üniversitesi'nin mütevelli heyeti ile bir araya geldi. Başarı, Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı Ahmet Giritli ve yönetim kurulu üyeleri, Canik Başarı Üniversitesi'nin projesi hakkında Başkan Osman Genç'e bilgi verdi. 450 dönüm alan üzerine 116 dönümüne rektörlük, fakülteler, sosyal tesisler, yurtlar, lojmanlar ve uluslararası kongrelere ev sahipliği yapabilecek kongre merkezi projesi hakkında bilgi veren mimar Turgut Toydemir, projeyi hazırlarken çevrenin fiziki yapısı ile uyum sağlamasına dikkat ettiklerini ve alanın en iyi şekilde kulllanıldığını söyledi.
Üniversite hayata geçiyor
Canik'in gelişimindeki hedeflerinin, sağlık, turizm, eğitim ve kültür olarak belirlendiğini ve bu hedeflere ise emin adımlarla ilerlediğini belirten Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Canik'te hayat bulacak Canik Başarı Üniversitesi ile ilçenin adının tüm danyaya duyurulacağını söyledi. Başkan Genç, "Canik Başarı Üniversitesi ile hem Canik hem de Samsun büyük kazanım elde edecek. Karadeniz Bölgesi'nde ilk vakıf üniversitesinin ilçemizde kurulması Canik adına sevindirici. Üniversitenin projesinin de hazırlanması ve vaziyet planının ortaya koyulması ayrı bir önem taşıyor. Burada olan enerjinin birleştirilerek, üniversite hizmeti gibi nice hizmetleri hayata geçirebiliriz. Önemli olan inanmak. İlçemize, adını taşıyan bir üniversite kazandırmaya inandık ve başarı kendiliğinden geldi. Şimdiden üniversitemiz hayırlı olsun" dedi.

Temeli martta atılacak
Canik'in eğitimde rüştünü ispat etmiş bir ilçe olduğunu dile getiren Başarı, Eğitim ve Sağlık Vakfı Başkanı Ahmet Giritlis de, bundan güç alarak Karadeniz Bölgesi'nde ilk vakıf üniversitesinin Canik'te kurulacağını söyledi. Mart ayında temeli atılacak olan Canik Başarı Üniversitesi ile Samsun'un eğitim yuvaları ile kuşatılacağını dile getiren Giritli, "Canik ilçesinin eğitimci bir başkana sahip olması, ilçe adına sevindirici. Göreve geldiği günden buyana eğitime yaptığı yatırımları yakinen takip ediyoruz. Eğitime yapılan yatırımlar uzun soluklu. Bu nedenle Canikliler, ilköğretimden yükseköğrenime kadar olan eğitimlerini doğdukları şehirde alacaklar. Bu da Canikli gençler adına sevindirici. Başta bu işin mimarı olan Canik Belediye Başkanı Osman Genç ve emeği geçen herkesi tebrik ediyorum" diye konuştu.

Kaynak: http://www.ekipgazetesi.com/yeni/detay.asp?id=3552

Samsun'umuzun ikinci üniversitesinin adı ve temelinin atılacağı ay da belli olmuş görünüyor. Hayırlı olsun....

En son ersin55 tarafından Pzr 09 Ksm 2008, 01:51 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

emrekonuksever
11 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 10:14

Başarı Vakfı'na Samsun'da devam eden üniversite kurma çalışmalarında başarılar dilerim. Kenti, denizi ve ormanı kuşbakışı gören bir yerde pırıl pırıl bir kampüsün kurulacağına ve yetişmiş eğitim kadrosuyla kaliteli bir eğitim kurumu olacağına inanıyorum. Canik Başarı Üniversitesi hayırlı ve adı gibi başarılı olsun...

ülkühan34
11 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 15:50

Şimdiden hayırlı olsun. Kurulan üniversitenin kendisi de ismi gibi başarılı olsun diyorum.

yavuzhan55

11 yıl önce - Sal 11 Ksm 2008, 16:04

Kurulacak üniversite samsun'a çok şey kazandıracak.Özellikle kurulduğu bölgeye hareketlilik getirecek...Ve 20 bin öğrenciyi şehrimize getirecek.Heralde raylı sistemi bu üniversiteyede uzatırlar ilerde...

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET