Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
yavuzhan55

6 yıl önce - Sal 25 Mar 2008, 00:12
Samsun'a 2. Üniversite: Başarı Üniversitesi

Alıntı:
Samsun'a 2.ve 3. Büyük Üniversite

Canik'te kurulacak olan 20 bin kişilik Karadeniz'in ilk özel üniversitesi, OMÜ'yle birlikte kenti eğitim merkezi yapacağa benziyor. Üniversitenin kurulacağı arazinin imar çalışmaları tamamlanırken, şimdiden bölgeye 3 üniversite talip. Yüzlerce akademisyeni ve binlerce öğrencisiyle şehre ekonomik, sosyal ve daha birçok açıdan sayısız katkı sağlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin ardından şimdi de Canik'e Karadeniz'in ilk özel üniversitesi kuruluyor. Canik Belediyesi'nce 2006 yılında başlatılan çalışmalar son noktaya geldi ve üniversite için 2007 yılında başlatılan imar çalışmaları tamamlandı. Samsun Başarı Vakfı ve İstanbul ile Ankara’daki 3 üniversitenin Canik'e özel üniversite kurmak için girişimlerde bulunduğu öğrenildi. Özel Üniversitenin ihalesinin 2008 yılının ilk aylarında yapılması düşünülürken kurulacak üniversite en az 20 bin öğrencinin öğrenim göreceği tahmin ediliyor. Bunun dışında Canik Beldesi’ne ikinci bir özel üniversite kurulması için imar çalışmalara da şimdiden başlattı.

İMAR PLANI TAMAMLANDI
Uzun zamandır özel üniversitenin kurulacağı alanın belirlenmesi için saha çalışmaları yaptıklarını dile getiren Kemeröz konuyla ilgili olarak, "Kurduğumuz ekip ile bize bağlı 36 köyde uygun alan bulabilmek için araştırmalar yaptık. Araştırmalarımızda ilk olarak Hacı İsmail Mahallesi'nin üst tarafında çok büyük ve güzel bir alan bulduk. Çeşitli üniversitelerin temsilcileri de orayı beğendiler fakat o bölgenin orman arazisi olarak göründüğü ortaya çıktı. Bunun üzerine alan konusunda başka arayışlara girdik. 7 ay süresince Canik'te taramadığımız yer kalmadı. 7 ay sonunda merkeze 10 kilometre uzaklıkta Gürgenyatak ve Devgeriş Köyleri arasında yaklaşık 400 dönümlük güzel bir arazi bulduk. Çoğunluğu vatandaşa bir kısmı ise Milli Emlak’a ait alanda çeşitli etütler yaptık ve üniversite kurulması için çok uygun bir alan olduğu kararına vardık. O bölgenin imar planını çıkardık" açıklamasında bulundu.

20 BİN ÖĞRENCİ ÖĞRENİM GÖRECEK
İmar planında alanın özel üniversite bölgesi olarak gösterilmesi ile birlikte bir iki ay içinde arazinin tescil işlemlerinin tamamlanacağını kaydeden Kemeröz, "Bu yılın sonunda Özel üniversite alanının tapusu belediyemizin elinde olacak. Bizim tek amacımız Canik Beldesi’nde özel üniversite kurulmasını sağlamaktır. Şu an 400 dönümlük araziye Samsun'daki Başarı Vakfı ve İstanbul ve Ankara'dan üç Üniversite talip. Alanda 150 dönüm kapalı alan inşa edilmesi düşünülüyor. Yaklaşık 20 bin öğrencinin öğrenim göreceğini tahmin ediyoruz. 2008 yılının ilk aylarında özel üniversitenin ihalesi yapılacak. İlk etapta Fen Edebiyat Fakültesi ve ardından Eğitim Fakültesi açılacak" şeklinde konuştu.

50 FABRİKAYA EŞ DEĞER

Canik Beldesi’nde bir özel üniversitenin kurulmasının beldeyi önemli ölçüde kalkındıracağını dile getiren Kemeröz, "50 tane fabrika açsanız bir üniversitenin getirdiği geliri getirmez. Üniversitenin kurulması ile birlikte Canik'de işsizlik sorunu büyük ölçüde çözülecek. Bölgede ticari canlılık yaşanacak. Bu durumun Samsun'a da büyük katkısı olacak. OMÜ'nün Samsun'dan gittiğini düşünün Samsun'un ekonomik hayatı felç olur. Canik kent merkezi olma yolunda dev adımlarla ilerliyor. Canik’te değişim son sürat devam ediyor. Bu süratle ilerlemenin en önemli dinamosundan biri de üniversite olacak. İkinci özel üniversitenin kurulabilmesi için imar çalışmaları da başlatılmış durumda" şeklinde konuştu.

KAYNAK:http://www.omumezunlari.com/index.php?option=com_ ...p;Itemid=1

Samsunumuz için çok çok önemli bir proje.İnşallah bir sorun çıkmazda sağlık alanında bölgesinde lider konumda olan samsun eğitimde de lider olur ve eğitim şehri olur...

yavuzhan55

6 yıl önce - Sal 25 Mar 2008, 00:24

Bu haberle ilgili daha güvenilir bir kaynak.samsunun ilk yerel gezetelerinden halk gazetesinin haberi
Alıntı:
2.ÜNİVERSİTE YOLDA

İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinden itibaren önemli bir yerleşim merkezi konumunda olan Samsun bilimin merkezi mi oluyor? Canik'te kurulacak olan 20 bin kişilik Karadeniz'in ilk özel üniversitesi, OMÜ'yle birlikte kenti eğitim merkezi yapacağa benziyor. Üniversitenin kurulacağı arazinin imar çalışmaları tamamlanırken, şimdiden bölgeye 3 üniversite talip.

Yüzlerce akademisyeni ve binlerce öğrencisiyle şehre ekonomik, sosyal ve daha birçok açıdan sayısız katkı sağlayan Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin ardından şimdi de Canik'e Karadeniz'in ilk özel üniversitesi kuruluyor. Canik Belediyesi'nce 2006 yılında başlatılan çalışmalar son noktaya geldi ve üniversite için 2007 yılında başlatılan imar çalışmaları tamamlandı. Samsun Başarı Vakfı ve İstanbul ile Ankara’daki 3 üniversitenin Canik'e özel üniversite kurmak için girişimlerde bulunduğu öğrenildi. Özel Üniversitenin ihalesinin 2008 yılının ilk aylarında yapılması düşünülürken kurulacak üniversite en az 20 bin öğrencinin öğrenim göreceği tahmin ediliyor. Bunun dışında Canik Beldesi’ne ikinci bir özel üniversite kurulması için imar çalışmalara da şimdiden başlattı.

İMAR PLANI TAMAMLANDI
Uzun zamandır özel üniversitenin kurulacağı alanın belirlenmesi için saha çalışmaları yaptıklarını dile getiren Kemeröz konuyla ilgili olarak, "Kurduğumuz ekip ile bize bağlı 36 köyde uygun alan bulabilmek için araştırmalar yaptık. Araştırmalarımızda ilk olarak Hacı İsmail Mahallesi'nin üst tarafında çok büyük ve güzel bir alan bulduk. Çeşitli üniversitelerin temsilcileri de orayı beğendiler fakat o bölgenin orman arazisi olarak göründüğü ortaya çıktı. Bunun üzerine alan konusunda başka arayışlara girdik. 7 ay süresince Canik'te taramadığımız yer kalmadı. 7 ay sonunda merkeze 10 kilometre uzaklıkta Gürgenyatak ve Devgeriş Köyleri arasında yaklaşık 400 dönümlük güzel bir arazi bulduk. Çoğunluğu vatandaşa bir kısmı ise Milli Emlak’a ait alanda çeşitli etütler yaptık ve üniversite kurulması için çok uygun bir alan olduğu kararına vardık. O bölgenin imar planını çıkardık" açıklamasında bulundu.

20 BİN ÖĞRENCİ ÖĞRENİM GÖRECEK
İmar planında alanın özel üniversite bölgesi olarak gösterilmesi ile birlikte bir iki ay içinde arazinin tescil işlemlerinin tamamlanacağını kaydeden Kemeröz, "Bu yılın sonunda Özel üniversite alanının tapusu belediyemizin elinde olacak. Bizim tek amacımız Canik Beldesi’nde özel üniversite kurulmasını sağlamaktır. Şu an 400 dönümlük araziye Samsun'daki Başarı Vakfı ve İstanbul ve Ankara'dan üç Üniversite talip. Alanda 150 dönüm kapalı alan inşa edilmesi düşünülüyor. Yaklaşık 20 bin öğrencinin öğrenim göreceğini tahmin ediyoruz. 2008 yılının ilk aylarında özel üniversitenin ihalesi yapılacak. İlk etapta Fen Edebiyat Fakültesi ve ardından Eğitim Fakültesi açılacak" şeklinde konuştu.

50 FABRİKAYA EŞ DEĞER

Canik Beldesi’nde bir özel üniversitenin kurulmasının beldeyi önemli ölçüde kalkındıracağını dile getiren Kemeröz, "50 tane fabrika açsanız bir üniversitenin getirdiği geliri getirmez. Üniversitenin kurulması ile birlikte Canik'de işsizlik sorunu büyük ölçüde çözülecek. Bölgede ticari canlılık yaşanacak. Bu durumun Samsun'a da büyük katkısı olacak. OMÜ'nün Samsun'dan gittiğini düşünün Samsun'un ekonomik hayatı felç olur. Canik kent merkezi olma yolunda dev adımlarla ilerliyor. Canik’te değişim son sürat devam ediyor. Bu süratle ilerlemenin en önemli dinamosundan biri de üniversite olacak. İkinci özel üniversitenin kurulabilmesi için imar çalışmaları da başlatılmış durumda" şeklinde konuştu.

KAYNAK:http://www.halkgazetesi.com.tr/news_detail.php?id=6743

ersin55
6 yıl önce - Sal 25 Mar 2008, 00:38

Samsun'da bu potansiyel fazlasıyla var. Ve Samsun, Karadeniz'in tek büyüksehri ünvanına yakısacak gelismelere bu sekilde ve bunda sonra da imza atmaya devam etmeli. Bu calısmada su ana kadar emegi gecenlere ve gececeklere simdiden tesekkürlerimi arzediyorum.

Mustaf@29
6 yıl önce - Sal 25 Mar 2008, 00:53
Samsun'a 2. ve 3. Üniversite Yolda

Bu haberler bir Samsun sevdalısı olarak gerçekten beni sevindirdi. Ancak umarım açılacak üniversiteler eğitim açısından kaliteyi de beraberinde getirir. Aksi taktirde öğretim kardosu yetersiz veya aile çiftliğine dönmüş bir üniversite, bu güzel şehre sadece ekonomik bir girdi sağlar, eğitim adına ise koca bir HİÇ

kutbay
6 yıl önce - Sal 25 Mar 2008, 01:02

bu haber gerçekten sevindirici umarım çalışmalar bir an önce başlatılır ve fazla zaman geçmedden ilk kazmalar vurulur. şu an için düşünülen projelerin tamamlanması halinde samsun umuz önümüzdeki senelerde sağlık ve eğitim şehri haline gelecek. yavaş yavaş hak ettiği yeri alacaktır.

g.kurtça
6 yıl önce - Sal 25 Mar 2008, 02:44

süper bi haber sanayileşme oldukça yavaş samsunda tersane dediler yıllardır ses yok.üniversite samsuna çok şey katar bir çok iş ve gelir demek.samsun bunu kaldırabilecek bir şehir.bence eskişehir gibi öğrenci şehri olmaması için önünde hiçbir engel yok.

yavuzhan55

6 yıl önce - Çrş 02 Nis 2008, 00:44

Alıntı:
SAMSUN'A ÖZEL ÜNİVERSİTE

# KARADENİZ'İN İLK ÖZEL ÜNİVERSİTESİ SAMSUN'DA KURULUYOR. SAMSUN, ANKARA VE İSTANBUL'DAKİ ÜÇ KURUMUN SAMSUN CANİK'TE ÖZEL ÜNİVERSİTE KURMAK İSTEDİĞİ BELİRTİLİRKEN, CANİK BELEDİYESİ'NİN BAŞLATTIĞI İMAR ÇALIŞMALARI DA TAMAMLANDI.

HALK'IN HABERİNE GÖRE; EN AZ 20 BİN ÖĞRENCİ KAPASİTELİ OLACAĞI TAHMİN EDİLEN ÖZEL ÜNİVERSİTENİN İHALESİNİN 2008 YILININ İLK AYLARINDA YAPILMASI PLANLANIYOR

Karadenizin en büyük şehrine yakışan bir proje olur.Samsun rahatlıkla 2. üniversiteyi kaldırabilecek kapasitededir.umarım en yakında temel atılır...

KAYNAK:http://www.koordinatsamsun.com/2007/10/samsuna-zel-niversite.html

fatihsune
6 yıl önce - Çrş 02 Nis 2008, 02:11

Canik son beş yıldır inanlmaz gelişti,özellikle çevre yolunun da tamamlanması her biri ayrı birşehir niteliğinde olan toplu konutların yapılması, buraya ilgiyi daha da artırdı.Eski otagar alanına yapılmaya başlanan 5 yıldızlı otel ve alış veriş merkezinin yanı sıra dünya standartlarında 2 tane özel hastanenin de yapımı devam ediyor,hali hazırdaki özel hastane ile birlikte bir şehirde bile olamayacak kadar özel hastane sadece canikte olacak.

Özel ve Vakıf üniversitelerinin de burayla ilgili düşünceleri tesadüf olmasa gerek.2 Yıl önce fikir olarak ortaya çıkan bu düşüncenin şimdi temel atma aşamasına gelmesi gurur verici.

Emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Mehmet Ali Ergüvenç
6 yıl önce - Çrş 02 Nis 2008, 02:55

"Üniversite = Fabrika" benzetmelerine şiddetle karşı çıkıyorum. Bu kafayla kurulan yeni üniversiteler, işsiz üniversite mezunu yetiştirmekten başka bir işe yaramaz.

Eğer bu teşebbüste bulunan kişiler gerçekten ceplerini değil de Samsun'u düşünüyorsa, Samsun On Dokuz Mayıs Üniversitesi'ne destek versinler.

Hakan Gül

6 yıl önce - Çrş 02 Nis 2008, 06:04

Çok güzel bir haber. İnşallah bütün ülkemize üniversiteler açılır da ÖSS denen saçmalıkta ortadan kalkar.

Ayrıca iytelimehmet'in görüşüne katılmıyorum. İnsanların okumayıp işsiz gezmektense, okuyup işsiz gezmelerini tercih ederim.

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET