Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sizce İzmir'in en önemli sorunu ne ?
123 ... 222324   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1

İzmir'in çözüme ulaşması gereken ilk sorunu ne ?
Kara ulaşımı 7.3%  7.3%  [21]
Yatırım eksikliği 31.5%  31.5%  [90]
Metro çalışması 17.1%  17.1%  [49]
Çevre, deniz ve hava kirliliği 10.5%  10.5%  [30]
Doğalgaz boruları 1.7%  1.7%  [5]
Turizm yatırımları 3.8%  3.8%  [11]
Üçkuyular - Bostanlı geçişi 2.1%  2.1%  [6]
Ruhsatsız yapılaşma 25.9%  25.9%  [74]
Toplam Oy : 286

batuşener
9 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 04:10
Sizce İzmir'in en önemli sorunu ne ?

Bence herşeyden önce EXPO 2015'i İzmir'e almalıyız. Sonrası çorap söküğü gibi gelir diye düşünüyorum ancak yine de şu an için metro çalışmalarının hızla bitirilmesi gerekiyor

Remzi BÜLBÜL
9 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 09:33

Bence İzmir'in şu an için sorunu metro gibi. Çünkü bir yerden bir yere kara ulaşımıyla çok zorluk çekiyorum.
Şu an projede olan İzmir Metro A.Ş.'nin raylı sistem çalışmaları çok güzel. Aynı İstanbul modeli gibi. Ben İstanbul'un raylı sistemini çok beğeniyorum. Genelde İstanbul'a otobüsle gittiğim için, esenlerden(garajdan) istediğim yere çok rahat bir şekilde gidiyorum. Bir de metrobüslerde geldi, daha da rahatlayacak artık benim için. Eğer proje bitirilirse ulaşımdaki rahatlık İzmir içinde geçerli olacaktır.

Tabi ki EXPO 2015 İzmir'e alınırsa tüm projeler, sorunlar kısa sürede bitirilecektir. İnşallah EXPO 2015 İzmir'de olur.

Ayhan
9 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 16:19

İzmir'de ulaşım bir şekilde çözülüyor, daha önemli sorun çarpık yapılaşma. İzmir'in malesef yarısı çarpık yapılaşmaya kurban gitti.

erhanthunder
9 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 16:36

Yatırım eksikliği

İzmirin acil olarak bence yatırıma,bunula beraber yatırımcıya ihtiyacı var.Sevgili izmirli yatırımcılarımız pek kar etmezlerse yatırım yapmadıkları için (en son izair olayı) genelde izmir yatırımları ya ufak oluyor yada hiç olmuyor.Tabi yatırımın eksileride var.Bunun sonucunda ortaya yeni işgücü ihtiyacı çıkarki buda ülkemizde GÖÇ demektir.İzmir zaten 90 larda fazlasıyla göçten nasibini aldı ve Ayhan nın dediği gibi bu izmire çarpık yapılaşma olarak geri döndü.Uçaktan izmire baktığınızda körfez mükemmel gözükmekte ama kıyıdan 2-3 km sonra bir beton denizi gözükmekte.bence izmirin gelişmekte olan yerlerinde belediye işi sıkı tutarak düzensiz yapılaşmaya geçit vermemeli.

Tabi bir sorun değil ama EXPO bu konuların çoğuna çözüm umudu olduğu için izmirin bütün gücünü bu yönde harcaması ve EXPO yu alması sonucunda yukarda belirtilenlerin hepsine bir çözüm bulması mümkün Tabi iş almakla bitmiyor. Eğerki kazanılırsa ilk günden son güne kadar çalışmamız ve işleri son 1-2 yıla bırakmamız lazım.Ayrıca yeni şeyler kazanmamız lazım (bkz universiad)

Sadık_D
9 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 18:25

Evet bende Ayhan beye katılıyorum tek büyük sorunu çarpık yapılasma seçenekler arasında olmadığı için oy vermedim...Bu çarpık yapılasmanın tamamının düzeltilmesi çok zor (200 000 tane yapı) 2015 değil 2025 gelse düzeltilmez...Ancak 2015 ekadar bazı göze çarpan yerler düzeltilir,yenilenir sanıyorum...EXPO izmir de olur ümidiyle...

Talatt

9 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 18:33
Bence hepsi ..

Ahmet başkan olsaydı şimdi , bence bu yazdıklarımızı daha minimal bi şekilde tartışırdık .
Bana izmirde işler çok yavaş gidiyor gibime geliyor . Metro hattının üçkuyulara uzatılması kaç sene oldu hala bitirilemedi . Arkadaşın dediği gibi araba yada otobüs ile ulaşım zorlaşıyor artık izmirde ..

batuşener
9 yıl önce - Pzr 23 Mar 2008, 00:59

Metro, sürekli kaynak kesilmesi yüzünden defalarca durduruldu. İhaleler iptal edildi, yeni anlaşmalar yapıldı da şu an sürdürülüyor. Neyse ki Üçkuyular'a kadar olan hattın Göztepe İstasyonuna kadar olan bölümü bitirilip açılacak. Ege Üniversitesi hattı inşaatı devam ediyor, aynı zamanda Otogar ve Buca hatlarıda ihale aşamasında. Expo olsa da olmasa da zaten bir kaç yıl içinde metro ağı bayağı artacak.

orbay
9 yıl önce - Pzr 23 Mar 2008, 01:02

bence sorunu iktidar partisi.siyaset çevrilmesini istemiyorum ama bir güzelyalıda oturan kişi olarak konaktan alınıp karabağlara bağlanmak da insanı kızdırıyor. bu iş hemde sessiz sakince çaktırmadan yaptırıldı bile. ergenekon,kapatılma derken sayın cumhurbaşkanı belediye tasarısını sessizce onayladı vede artık güzelyalı yeşilyurt bölgesi konak bölgesinden çıkıp karabağlar bölgesine resmen bağlandı.

Ahmet Gürkan
9 yıl önce - Pzr 23 Mar 2008, 14:04

İzmir ithalat-ihracat açısından çok avantajlı bir liman olsa da Anadolu ile olan karayolu bağlantıları maalesef zayıf. İzmir-Eskişehir-Ankara; İzmir-Bursa-İzmit-İstanbul; İzmir-Afyon-Konya-Adana-G.Antep arasına otoyol bağlantıları yapılırsa İzmir Türkiye'nin 1 numaralı limanı haline getirilebilir.

İzmir'in ikinci sorunu ise iktidar partisi. AKP İzmir'i elde etmek istiyor ama bunu yapabilmek için çok çok şeyler yapması gerektiğini bilmiyor.

veli küçükayvaz
9 yıl önce - Pzr 23 Mar 2008, 14:25

İzmir in en önemli sorunu bence yatırım eksikliğidir,

İzmirli nin siyasal profili bu gün olduğu şekliyle devam ettiği sürece radikal yatırımlar beklemek hayalciliktir.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet