Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
Aktoprak
12 yıl önce - Cum 21 Mar 2008, 02:57

Alıntı:
bu ülkede öğrenciler etkisiz eleman olarak yetiştiriliyor

Askere saldırmak için hiçbir haklı sebep göremiyorum, birilerinin piyonu olan bu kandırılmış gençlik olmamalıyız hiçbirimiz. Öğrenci, adı üstünde, öğrenmeli, araştırmalı ama ülkeye faydalı olmak yolunda ilerlemeli, protestolarla, boykotlarla oyunlar oynatıyorlar haberimiz yok. Bizi birlik bereberlik içinde tutan değerlerimizin kaybolduğunu apacık görüyoruz yine, askere saldıracaksın ama asker sana müdahale edince aaa bana vurdular diyeceksin oldu, başka? Yabancıların oyuncağı olduk olmaya devam ediyoruz, biz bu ülkeyi böyle mi kazandık, Çanakkalede, Kurtululuş savaşında şehit olanların neden kemiklerini sızlatmaya devam ediyoruz? Nerede bizim birliğimiz, neden avrupalıların oyunlarıyla saçma sapan düşünceler peşinde koşuyoruz?
Büyük Önder Atatürk'ün geleceğin teminatı olarak nitelendirdiği Türk gençliği bu ise, birkaç çapulcudan ileri gidemeyecek derecede aciz ise, manevi değerlerimizi, inançlarımızı çoktan unuttu ise vay halimize, biz bu olmamalıyız...

gürkang
12 yıl önce - Cum 21 Mar 2008, 21:07

Kimin kime saldırdığını rektörlüğün yapmış olduğu açıklamadan daha net anlayabiliriz sanırım:

Alıntı:
KAMUOYUNA DUYURU

20.03.2008 Perşembe günü öğrencilerimizin “Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak’ı işgalinin yıldönümü” nedeniyle yapmaya çalıştığı basın açıklaması sırasında ortaya çıkan olaylar bizleri derinden üzmüş ve yaralamıştır.

Üniversitemiz öğrencilerinin bu olaylar sırasında her ne sebeple olursa olsun maruz kaldıkları şiddetin kabul edilmesi asla mümkün değildir. Üniversite yönetimi olarak, bu olaylarda sorumluluğu olan kişi/kişiler hakkında gerekli yasal işlemler başlatılmıştır ve gereken mutlaka yapılacaktır. Ayrıca, öğrencilerimizin bu tip kötü davranışlara bir daha maruz kalmaması için Üniversitemizin ilgili tüm birimlerine gerekli uyarılar yapılmış ve önlemler alınmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Prof. Dr. Atilla Kılıç
Rektör

http://www.ibu.edu.tr/haber/kamuoyuna.doc

Eğer öğrenciler saldırdıysa, onlar suçluysa rektörlük neden öğrenciler hakkında değil de öğrencilere saldıranlar hakkında soruşturma yapılacağını açıklıyor? Kalkıp dinsizlikle suçladığınız öğrencilerin neye tepki gösterdiğinden dahi haberiniz yok! Sırf sol görüşlü oldukları için karalamaya çalışıyorsunuz. Irak'ta ABD'nin 5 yıldır süren haksız işgaline karşı demokratik haklarını kullanarak tepki gösteriyorlar.

Bu duyarlı genç arkadaşlara dinsiz diyen, onları kabahatli bulanlara sorum şu: Şu beş yıllık süre içinde ABD'nin işgaline tepki gösteren kaç sağ görüşlü öğrenci var, bana söyleyebilirler mi? O milliyetçi geçinen, din kardeşi olduklarını söyledikleri Iraklıların uğradığı zulmü açıkça kınayabildiler mi? Buna dair gösterebileceğiniz bir belge, bir haber var mı? Soruyorum size.

Bu da kimin kime şiddet uyguladığının, saldırdığının görüntülü belgesi: http://video.haberturk.com/Video.aspx?v_ID=35141& ...=haberturk

semih89
12 yıl önce - Cum 21 Mar 2008, 23:04

biz niye durduk yere dayak yemiyoruz !

erkanyure

12 yıl önce - Cum 21 Mar 2008, 23:12

Yaşasın ABD'nin Irak'taki işgali!
(Dayak yememek için böyle yazıyorum. )

yasar_gul

12 yıl önce - Cum 21 Mar 2008, 23:23

Alıntı:
Yaşasın ABD'nin Irak'taki işgali!
(Dayak yememek için böyle yazıyorum.

aman efendim bu sefer Rektör size dayak atacak

Bekir Kurt

12 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 00:22

12 Eylül zamaninda okuyan bir kisi olarak, AMAN DiKKAT diyorum.

Kavga dövüsle bir yerlere varmak mümkün degil. Bundan herkes zarar görüyor.

Fikir tartismalarina evet, fakat sokaklari savas alanina döndürmek gelecegimiz olan aydin genclere hic mi hic yakismiyor.

Bir zamanlar bizede bu tür telkinler gelir, kafa sallar, karsi cikardik.

Eger bir kisi inandigi dava icin mücadele etmek istiyorsa, en iyisi okulu en iyi dereceyle bitirip, hak ettigi yere gelir ve orada inandigi davaya hizmet edebilir.

Sokak kavgalari ayni sokak kirliligi gibidir. Lütfen genc arkadaslar, biz bu filmi daha önce yasadik, bari sizler yasamayin !

gürkang
12 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 00:33

Hala karşılıklı çatışma varmış gibi konuşuyorsunuz. Son derece masum ve demokratik bir tepki oradaki insanların gösterdikleri. Jandarma ve güvenlik güçleri yok yere aşırı güç kullanıyor. Rektör dahi bunu kabul etmiş.

12 Eylül döneminde yaşananların tek sebebi öğrenci olayları değildi. O dönemleri yaşayanlar biliyor ama biz de okuyoruz, araştırıyoruz.

Bakın hukukçular ne söylüyorlar:

http://www.ntvmsnbc.com/news/440021.asp

Alıntı:
ABD’nin Irak’ı işgalinin 5. yıldönümü nedeniyle Abant İzzet Baysal Üniversitesi kampüsünde bir grup öğrenci, işgali kınayan basın açıklaması yapmak isteyince, üniversite yönetimi buna izin vermemiş, açıklama yapıldığı takdirde özel güvenlik görevlilerinin müdahale edeceğini bildirmişti. Açıklamada ısrar eden öğrenciler önce özel güvenlik tarafından tekme tokat, olayın büyümesi üzerine devreye giren jandarma ekipleri tarafından da dipçik ve coplarla dövülmüş, 15 öğrenci gözaltına alınmıştı.

Kocasakal’ın konuyla ilgili ayrıntılı değerlendirmesi şöyle:

ÖZEL KOLLUK ‘KASTEN YARALAMA’ SUÇU İŞLEDİ
5188 sayılı özel güvenlik hizmetlerine dair bir kanun var. Bu kanunun 7. maddesinde özel güvenlik görevlilerinin yetkileri sıralanmış.
2 özel güvenlik görevlisi, bir öğrenciyi yatırmış dövüyor.

Bunların arasında x-ray cihazından gerekli aramaları yapmak, bir takım toplantı ve konserlerde kimlik sormak, kapıdan geçerken dedektörle arama, “genel kolluğa derhal bildirmek şartıyla” aramalar sırasında suç oluşturan delil veya eşyaya el koyma, emanete alma, kişinin vücudu veya sağlığı bakımından mevcut bir tehlikeden korunması amacıyla yakalama gibi yetkiler var.

ÖĞRENCİNİN İÇİNE DALMAYA HAKLARI YOK
Üniversitedeki olayda “meşru müdafaa” söz konusu değil. Yani ona saldırılacak ki, o da kendisini korumak için zora başvursun. Burada bu yok. Dolayısıyla benim kanaatim, özel güvenliğin hiçbir şekilde böyle öğrencinin içine dalma hakkı yok. Çünkü orada gördüğüm kadarıyla genel kolluk da zaten öğrencilere saldırıyordu. Özel güvenlikçiler, “Jandarma nasıl olsa güç kullanıyor, haydi biz de bunlara girişelim” demişler. Hayır, kesinlikle böyle bir yetkisi yok özel güvenliğin. Ve bana göre özel güvenlik bir suç işlemiştir.

ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNİN EMİR VERME YETKİSİ YOK
Özel güvenlik, TCK’nın 49. maddesinin 1 bendine göre yetkili bir merciin verdiği emri ifa ederken, kuvvet kullanabiliyor. Açıkçası üniversite yönetiminin böyle bir konuda emir verme yetkisinin olduğunu da düşünmüyorum. Hal böyle olunca bunların bu fiilini hukuka uygun hale getiren herhangi birşey yok. Bence suç işlemiş durumdalar. “Kasten müessir fiil”, “kasten yaralama” suçudur bu.

YAKALAMA DEĞİL, BODOSLAMA GİRMİŞLER
Bir an için böyle bir yetkilerinin olduğunu kabul etsek dahi,
İki jandarma tutuyor, diğeri copla vuruyor.

bence orantılılığı aşmış durumdalar. Diyelim ki yakalayacaksın, ama benim gördüğüm yakalama makalama değil. Resmen bodoslama, tekme tokat girişmişler. Genel kolluğun bile bu tür bir yetkisi çok kısıtlıdır, orantılı kullanılır. Kaldı ki bu bir de özel güvenlik...

JANDARMA DA SUÇ İŞLEMİŞTİR
Jandarma Teşkilat Kanunu var. Jandarmalara tıpkı Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu’nda olduğu gibi bir zor kullanma yetkisi veriyor. Ama zor kullanma yetkisi veriyor, derken de hukuk devletinde hiçbir yetki, hak, açık çek olarak verilmez. Eh benim böyle bir yetkim var, şöyle bir tekme tokat girişeyim de ağız burun düz edeyim, yok öyle birşey. Bunun orantılı kullanılması lazım.

MAĞDUR OLDUĞUNU DÜŞÜNEN ŞİKAYETÇİ OLACAK
Toplantı ve gösteri yürüyüşü olduğu zaman, önce ihtar etmesi, dağılın, demesi lazım. Ondan sonra da gene dağılmıyorlarsa etkisiz hale getirmeye elverişli olacak oranda ve boyutta güç kullanılabilir tabii. Ama burada, nedir yani, çocuklar toplanmışlar, Irak’ın işgalini protesto ediyorlar, bir yere saldırdıkları vaki mi; ben görmedim.
Özel güvenlik görevlileri önde, jandarma arkada...

O durumda jandarmanın dahi kendisine tanınan zor kullanma yetkisinin sınırlarını aştığını düşünüyorum. Özel güvenlik zaten tamamen yetkisini aşmış, “kasten yaralama” suçu işlemiş. Jandarma da görevi kötüye kullanma fiili işlemiştir. Mağdur olduğunu düşünen öğrenci, özel güvenlikten şikayetçi olacak. Eğer bu konuda üniversite yönetiminin bir emir verdiğini ve yönlerdirdiğini düşünüyorsa, o zaman da üniversite yönetimi hakkında da gerekli suç duyurusunda bulunacaklardır. Yapılması gereken budur.

m.eray
12 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 16:00

Yaşar Gül Beyefendi ülkede doğru-dürüst öğrenci göremiyormuş,bende bu durumda ülkesini seven biri olarak kendisini ülkemiz üniversitelerinden birinde öğrenciliğe davet ediyorum.Siz öğrenci olun ki vatan-millet dünya gözüyle bir öğrenci görsün

Ayrıca bu başlık altında rasyonel olan tek cevabı da "osmancık" rumuzlu arkadaş yazmış, siyasi görüşünü belli etmeden gayet hoşgörülü,hepimize örnek bir tutum sergilemiş.

fatihahitaf
12 yıl önce - Cmt 22 Mar 2008, 16:31

ben de üniversitede bağırdım, çığırdım, yürüdüm, pankart açtım ama kimseyi taşlamadım, sopalamadım, kimse de bana fiske vurmadı

gençken damarkaki kan daha hareketli akıyor, duygular daha coşkun yaşanıyor, tepkiler bazen aniden gelişiveriyor ama kimse bu sebeple gençliğe saldırmıyor ki, çocukluğunuzda komşunun camını kırmazsanız neden topunuzu patlatsın, kulağınızı çeksin ki...

ama buradaki gençler çocukluklarında kulağı çekilmemiş ki terbiye almış olsunlar, nasıl kulakları çekilsin, komşunun camını top oynarken değil, ellerine ana-babalarının verdikleri taşlar ile kırmışlar, böyle eğitilmişler... önce cam kırmak, sonra yoldan geçenlere taş atmak derken polis taşlamayı, karakol taşlamayı öğrenmişler... ama hep çocuktur diye affedilmişler, ellerine taş verenler, ceplerine harçlık da vermişler...

neden bizi okurken kimse sopalamadı diyorsanız, dün nevruzda taş atan çocukların haline bakın... ödümüz kopardı lastik topumuz birinin camına, arabasına, astığı çamaşıra değecek diye... biz öyle terbiye gördük...

Murat Dinç
12 yıl önce - Sal 25 Mar 2008, 19:58
Üniversite'de öğrenci kavgası

Alıntı:
Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde iki karşıt grup öğrenci arasında çıkan çatışmaya polis biber gazı ile müdahale etti. Kavgada 5 polis, 1 öğrenci yaralandı. Üniversitede derslere Pazartesi gününe kadar ara verildi.

ANKARA Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde karşıt görüşlü iki öğrenci grubu arasında kavga çıktı. Üniversitede bir grup öğrencinin basın açıklamasında bulunmak istemesine üzerine karşıt grup öğrenciler müdahale etmek istedi. Bu sırada öğrencilerden bazıları 'PKK dışarı' diye slogan attı. Tartışmanın büyümesi üzerine polis müdahalede bulundu. Öğrenciler, çevik kuvvet ekiplerine taş ve sopa atarken, polis ekipleri de biber gazı ile müdahalede bulundu. Olaylarda yaralanan 1 öğrenci ve 4 polis ambulansla hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı. Bu sırada fenalık geçiren bazı öğrenciler de okula gelen sağlık ekiplerince tedavi edildi.

Öğrenciler arasındaki gerginliğin devam ettiği fakültede, polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

Üniversite yönetimi, kampüsde gerginliğin sürmesi üzerine eğitime Pazartesi gününe kadar ara verdiği öğrenildi.

Kaynak:Hürriyet.com

Bu konuda bir iki kelime etmek istiyorum..Çünkü bu fakültenin öğrencilerinden birisiyim...Ve olaylar yaşanıyorken okuldaydım..Dün solcu arkadaşlardan bir tanesi ülkücüler tarafından satırla saldırıya uğradı...Bu yaralanan arkadaş da benim sınıf arkadaşım..Bu yüzden okulda bir gerginlik yaşandı dün.Okula polisler geldi..Aslında bu gerginliklerin nedeni neye dayanıyor bu iki grubun dışındakiler bilmiyor...Bu gerginlik bugün de sürdü..Yemekhanede bir solcu öğrenciye saldırı olunca gerginlik başladı..Biz o sıra dersteydik...Alışmıştık böyle olaylara..Hocamız bile hiç aldırış yapmadan derse devam ediyordu..İşin ilginç yanı okulda bir sürü polis varken bu gibi olaylar oldu...Birde polis olmasa kimbilir ne olurdu...Burada olan maalesef yine bize oldu..Çünkü okula pazartesi gününe kadar ara verildi...Ve verilen bu aralar maalesef okulun uzamasına neden oluyor..Her iki tarafı da kınıyorum...Şiddetle hiçbirşeyi çözemeyiz.

sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET