Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
segah

12 yıl önce - Prş 20 Mar 2008, 11:35
Kürkçü Mescidi
(+)

(+)

(+)


nuran42
4 yıl önce - Çrş 04 Oca 2017, 17:35

Konu icin tesekkurler. Tanidik geldi ama tam yerini cikaramadim.

süleyman4242
4 yıl önce - Prş 05 Oca 2017, 12:10

Alıntı:
Tanidik geldi ama tam yerini cikaramadim


İplikçi caminin arka tarafında sokak içinde bir mescid


Ahmet Uluçaylı
1 yıl önce - Prş 30 Oca 2020, 00:49

Bu tarihi mescite ait 3 fotoğrafı YORUMSUZ paylaşıyorum.

Karaman Ahmet
4 ay önce - Prş 22 Ekm 2020, 08:36
Tarihi Kürkçü Mescidi yeniden doğuyor
Alıntı:
Konya’nın tarihi camileri arasında olan ve göçme tehlikesi olduğu için Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yıkılan Meram Kürkçü Mescidi, yeniden yapılmaya başlandı

23 Haziran 2020 Salı 10:30

Tarihi Kürkçü Mescidi yeniden doğuyor
Sahipata Şükran Mahallesinde bulunan ve yaklaşık 6 ay önce yıkılan Meram Kürkçü Mescidi Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak yeniden yapılıyor. İnşaat bedelinin 800 bin lira olduğu cami inşaatını Desa Mühendislik İnşaat Firması üstlendi. Aslına uygun olarak Sille kesme taşlarından ve yıkılan caminin taşlarından yapılan cami önümüzdeki aylarda ibadet hizmeti vermeye başlayacak. Kaba inşaatının büyük bir bölümü biten camide, şadırvan, abdesthane ve lavabolar bulunuyor.


6 AY ÖNCE YIKILMIŞTI

Büyük bir bölümü kerpiçten olan Kürkçü Mescidi, 2019 Aralık ayında göçme tehlikesi bulunduğu için Konya Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından yıkılmıştı. Daha sonraki süreçte açıklama yapan Bölge Müdürlüğü yetkilileri, caminin göçme tehlikesi bulunduğu için yıkıldığı önümüzdeki günlerde de aslına uygun olarak yapılacağını açıklamıştı.


FARKLI BİR GEÇMİŞİ VAR

Yıkılan caminin karşısında bundan yaklaşık 100 yıl önce üstü açık olarak Bayraklı Cami isimli bir cami bulunuyordu. Belli bir müddet sonra Bayraklı Camisi, yazlık camisi olarak kullanıldı. Üstü açık olduğundan kışlık cami ihtiyaç olunca, 1938 yılında Kürkçü Mescidi inşa edildi ve ibadete açıldı. Hacı Mahmut Marangoz’un himayesinde ve mahalle sakinlerinin yardımları ile inşası başlandı. İsmin kürkçü mescidi olmasının sebebi de 1700’lü yıllarda civarda kürkçü dükkânlarının mevcut bulunması ve kürklerin imalatında işyerlerinin bulunmasından kaynaklandığı kaynaklarda yer alıyor. Aynı zamanda o civarda ayrıca, şimdiki ismiyle Tellal pazarı veya bit pazarı adıyla anılan ‘İSBA Bazarı’ bulunmasıyla Kürkçü Mescidi ismi verildi. Ayrıca yıkılan mescidin köşesinde ve kaldırımın kenarında orijinal bir sadaka taşı da bulunuyordu.


TARİHİ HAT YAZILARI MERAK KONUSU OLDU

Osmanlı tarihinde ve Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çok başarılı ve meşhur hattat olan Hattat Başaralı Zade Fevzi Efendi’nin Konya’daki tek eseri yıkılan Kürkçü Mescidinde bulunuyordu. Mihrabın üzerindeki kitabe yazısını yazan Hattat Başaralı Zade Fevzi Efendi, kendi imzasını da eserde bulunuyordu. Türkiye sanat tarihi acısından önemli bir yeri olan Başaralı Zade Fevzi Efendi’nin Konya’daki tek eseri de bu yıkılan mescitte bulunuyordu. Bunların yanında yıkılan caminin tavanı oldukça güzel ve daha önce görülmemiş bir döşeme yöntemiyle yapılmıştı. Özel bir teknik ve ustalıkla yapılan tavanda her işleme ayrı ayrı parçalardan oluşuyordu. Birbirine kenetlemeli olan tahta işlemeli parçalar, aynı zamanda renkleri de orijinalliğini yitirmeden caminin tavanını süslüyordu. Hacı Mahmut Marangoz lakaplı mahallenin önde geleni, oğullarıyla birlikte yıkılan caminin tavanını yaptırarak hem kışlık hem de yazlık olmasını sağladı. Mescidin yapılmasının ardından Başaralı Zade Fevzi Efendi’nin hat yazıları ve tavandaki işlemelerin yeniden yerinde olup olmayacağı merak konusu oldu.

Abdullah Kaplan

https://www.anadoludabugun.com.tr/v/s/anadoludabu ...253D#ampf=

Yıkılması kötü olmuş.sayfa 1
ANA SAYFA -> KONYA