Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin Kentsel Dönüşüm Projeleri
123 ... 596061   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
arda84

10 yıl önce - Sal 18 Mar 2008, 23:14
Mersin Kentsel Dönüşüm Projeleri


Son 5-6 senedir neredeyse bütün illerde TOKİ ortaklığı ile kentsel dönüşüm projeleri son hızıyla uygulanırken Mersin merkezde bir tek TOKİ yatırımının bile olmaması düşündürücüydü. En sonunda valiliğin önderliğimi oldu yoksa belediyenin bir çabası mı oldu bilemiyoruz ama TOKİ ile kentsel dönüşüm projesi anlaşması imzalandı.

Mersin'in tamamen Doğu'dan göç alarak oluşmuş ve inanılmaz pis ve sağlıksız bir ortamda yaşayan insanların bulunduğu Çay, Çilek ve Özgürlük mahalleleri ile kentsel dönüşüme başlanacak, ileriki aşamalarda proje kentin diğer mahallelerine de yayılacak.

Alıntı:
Mersin'de gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projesi protokolü, Mersin Valilik Makamı'nda imzalandı. Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Akdeniz Belediye Başkanı Kenan Yücesoy ve


TOKİ yetkililerinin katıldığı kentsel dönüşüm protokolü imza töreninde bir konuşma yapan Mersin Valisi Hüseyin Aksoy, Akdeniz Beldesi sınırları içinde yer alan Çay, Çilek ve Özgürlük mahallelerinde çalışma yapılacağını belirterek, söz konusu projeyi çok önemsediklerini ifade etti. Büyükşehir Belediyesi, Akdeniz Belediyesi ve TOKİ ile birlikte ortak bir çalışma yürüteceklerini kaydeden Vali Aksoy, bu projenin ilk aşamasında pilot bölge olarak Çay, Çilek ve Özgürlük Mahalleleri'ni seçtiklerini belirtti.

Kaynak:Mersin Büyüşehir Belediyesi


Emir ERTEN

10 yıl önce - Sal 18 Mar 2008, 23:39

Çok güzel bir gelişme.Artık Mersinimizin harabe yapılardan kurtulması lazım.Umarım jet hızıyla yapılır kentsel dönüşüm projeleri.

Özden
10 yıl önce - Pts 07 Nis 2008, 19:17

Bu proje Akdeniz ilçesindeki göçle oluşan mahallaleri kapsıyor. Basına yapılan açıklamalara göre adı geçen mahallelerde yaşayanlar TOKİ tarafından geçici konutlara alıncak yeni konutlar yapılınca tekrar eski yerlerine dönecekler. Yani evler yeni ama mahalle eski kalacak.hasanpozan
9 yıl önce - Pts 26 Oca 2009, 23:08

AKDENİZ BELEDİYESİ ve MERSİN BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ, KENT DÖNÜŞÜMÜ STARTINI VERDİ

Çağdaş kent dönüşümü çalışmasını çay, çilek ve özgürlük mahallelerinde başlatıyoruz.

Mersin Valiliğinde ve Mersin büyük şehir belediyesinin TOKİ ile imzaladığımız ön protokolle başlayan süreç, diğer mahallelerde yapacağımız çalışmayla devam ederek Akdenizin kentleşme çizgisini istediğimiz noktaya getireceğiz.

KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ İMZALANDI AYRINTILI BİLĞİ LİNKDE MEVCUTTUR...

http://www.mersintercuman.com/detay.asp?p=h998


hasanpozan
8 yıl önce - Cmt 15 May 2010, 14:04
Mersin Kentsel Dönüşüm Projeleri


MERSİN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİ

Alıntı:
MERSİN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ-

Toplantıda daha sonra, MEKİK 2010 Yılı Konut Komisyonu Raporu olan, “Mersin’de Nüfus Dinamikleri Işığında Konut Sektörünün Mevcut Durumu ve İleriye Yönelik Temel Çıkarımlar” konusu katılımcılarla paylaşıldı.

Valiliğin koordinesinde Büyükşehir ve Akdeniz Belediyesi ile birlikte yaklaşık 2 yıldır yürütülen Kentsel Dönüşüm Projesi konusuna değinen Aksoy, “Önce 3 mahalleydi sonra bir mahalle daha eklendi. Çay, Çilek, Özgürlük ve Kiremithane Mahalleleri için TOKİ ile Akdeniz Belediyesi görüşmeleri devam ediyor. İnşaat yapma noktasına geldik.Uzunca bir süre bunun çalışmasını yaptık. Bu bir başlangıç. İlk uygulama olacak ve bu ilk uygulamada güzel sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Bu başlangıçtan sonra oradaki vatandaşımızdan ‘benim evi de bu şekilde dönüştürün’ talebi gelecektir. Kentsel Dönüşüm oluştuğu zaman, Akdeniz ilçesinde yeşil alan oluşturulacak, sosyal üniteler, okullar, spor alanları, camiler, sağlık ocakları gibi talepler de dile getirilecek” dedi.

Aksoy, müteahhitlerin, gelir düzeyi düşük olan insanlara yönelik olarak metrekaresi düşük ama fiyatı ucuz evler yapabileceklerinin de bir öneri olarak sunulabileceğini sözlerine ekledi.

-ÇATILARDAKİ KİRLİLİK-
Mersin’in, yukardan bakıldığında gerçekten çok kötü bir görünüm sergilediğini ifade eden Aksoy, “Bunu gidermek için bunun üzerinde belki bir çalışma grubu oluşturmalı ve bu konuyu ilgili meslek kuruluşları, belediyelerle birlikte tartışıp çözüm üretmeliyiz” dedi

Evlerde çatı olması gerektiği konusundaki görüşleri de değerlendiren Aksoy, kent olarak bunun için proje geliştirilmesi, çatı olacaksa güneş enerjisi panelleri bunun üstünde olur mu bunun değerlendirilmesi, ya da güneş enerjisi panellerinin konulacağı yerde bir renk standardı oluşturulabilir mi gibi konuların görüşülmesi gerektiğini söyledi.

-KENT YAŞAMINDA HAYVANCILIK OLMAZ-

Kent girişinde sıkıntı yaratan hayvan pazarından rahatsızlık duyulduğunu ifade eden Aksoy, Yenitaşkent beldesinde hazineye ait bir yerin hayvan pazarı olması için Büyükşehir Belediyesi’ne verildiğini, ancak Yenitaşkent Belediyesi’nin konuyu İdare Mahkemesine götürdüğünü, daha sonra o belediye kapanınca yetkinin Akdeniz Belediyesi’ne geçtiğini ve şu anda hukuki sorunların bittiğini ifade eden Aksoy, 120 dönümlük arazinin ihalesinin yakında yapılacağını söyledi.

Kent merkezinde hayvancılık yapılamayacağını vurgulayan Aksoy, “Kentte yaşıyorsak hayvancılığı bırakacağız. Hayvancılığı tercih ediyorsak, o zaman ya köye gideceğiz, orda yer kiralayacak ve hayvancılığı orada yapacağız. Bu, insanımızın mağdur edilmesi demek değildir. Hayvancılık kentte olmaz. Sadece kurbanlık ya da adaklık hayvan satma işi ihtiyaçtır, kentte olabilir ama Büyükşehir Belediyesi’nin gösterdiği alanı onlara göstereceğiz” diye konuştu.

Toplantı, katılımcıların konuyla ilgili soru, görüş ve eleştirilerini sunmasının ardından sona erdi.30.04.2010


http://www.mersin.gov.tr/topic.asp?TOPIC_ID=1262& ...SI+YAPILDI

...sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 596061   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler