Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara EGO'nun Havalimanı Otobüs Hattı [ANK ]
123 ... 434445   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 02:01
Ankara EGO'nun Havalimanı Otobüs Hattı [ANK ]

“Ankara Şehiriçi Ulaşımı” ile ilgili olarak,
çeşitli altbaşlıkların gruplandırılarak listelendiği
yandaki indeksten faydalanabilirsiniz:
ANKARA KENTİÇİ ULAŞIM İNDEKSİ

442 Havalimanı-Aşti-Kızılay Otobüs Hattı

08-404
08-401, 08-403, 08-404, 08-405 EGO Kod Numaralı 2008 model MAN-CNG'lerin hizmet verdiği tek havalimanı hattımız.Hatta şu anda 4 araç çalışıyor.Yolcu talebine göre araç sayısı 12'ye çıkarılabilirmiş.Kalkış saatleriyle ilgili tabloyu aşağıda vereceğim ki bu tablo daha EGO'nun sitesinde yok.Tabi wowTurkey.com'a da bu yakışır.

Kızılay için kalkış saatine 10-15dk eklemeniz gerekiyor.Araçlar Kızılay'dan Esenboğa Havalimanı'na 40dk sürede gidiyor.Hattın tek kötü yönü Havalimanından direk Kızılay'a gitmemesi.Araç önce Aşti'ye gidiyor oradan Kızılay'a gidiyor.Ve bu yolculuk toplam 70dk sürüyor.

Kızılay durağı Örnek EGO durağının 10 metre ilerisinde.
Aşti durağı Aşti otoparkında Havaş durağının ilerisinde.
:arrow:Havalimanı durağı İç Hat/Gelen Yolcu kapısının önünde Havaş durağının ilerisinde henüz EGO tabelası yok yakında takılacak.
:arrow:Diğer duraklarda normal EGO duraklarının yakınında.

Ücretlendirme 3YTL olarak belirlenmiş.Tam/Öğrenci ayrımı yok.EGO gişelerinden 3YTL'lik özel biletlerden alabilirsiniz.Bu bileti edinemezseniz 1.5YTL'lik tekli tam biletlerden iki tane alıp basabilirsiniz.Bazı şoför arkadaşlar bilet satıyor ama nadir ve uygulama kısa sürer o nedenle siz biletinizi önceden ayarlayın.Bu arada Havaş'ın fiyatları 9YTL olmuş.

Şu anda yolcu sayısı çok az.1-2 kişiyle sefer yapıyorlar.Ben giderken benden başka kimse yoktu.Dönerkende 5-6 kişi vardı.Turu atıp ben Ulus PTT önünde indiğimde otobüs bomboştu.Yani boş gidip gelen servisler bile oluyor.

Şoförler açısından kötü bir hat bence.Çünkü hareket noktaları yok, çay içip dinlenecek yerleri yok.Sigara içecek yerleri bile yok.Havalimanında ve Aşti'deki duraklarda inip sigara içiyorlar.Yani belli bir hareket noktaları yok.İki servis arasında 10dk bekleme yapabiliyorlar.O da ya dışarda yada otobüsün içinde oturarak yani hareket noktaları olmadığı için sahipsiz gibi.Hareket noktası gibi kullandıkları yerde Ulus'taki 4.Bölge hareket memurluğu.Şoförlar oradan çay
alıyorlar.

Bu zamana kadar geçen süreci [http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=43358] başlığında değerlendirdik.Bundan sonra 15 Mart 2008 tarihinde hizmete başlayan hatla ilgili görüş ve bilgilerimizi bu başlıkta paylaşalım.

En son İ.Hakkı Erdoğan tarafından Pts 17 Mar 2008, 01:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Furkan SARIHAN
6 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 02:08

Güzel bir hat olmuş ama biraz dolaştırıyor gibi.Bence hattın en güzel yanı Ankara'nın dışa açılan kapılarından 2'sine gitmesi.HAVALİMANI VE AŞTİ.Daha da iyisi KIZILAY.Bundan iyisi ŞAMDA KAYISI.

Ömer KUTLU
6 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 02:13

Ücretlendirme konusunda Tam ve Öğrenci olarak farklı uygulama olacağı EGO otobüslerindeki bildirilerde yazıyordu.Tam bilet fiyatı 3 YTL, öğrenci bilet fiyatıda 2,6 YTL olarak belirtilmişti.

Şöför arkadaşlar açısından ilk başlarda sıkıntı olabilir ama bu servis zaman geçtikçe düzene girecektir.Daha önce çalışan 442 hattına düzenleme yapılmıştı.İlk başlarda bu hat boş yolcu ile gidip geliyordu.Servis zamanı vede otobüsler artınca dikkat çekmişti bu hat.Şu anda Ankaralı vatandaşların bir çoğunun bu uygulamadan haberi bile yoktur.EGO vede Ankara büyükşehir belediyesinin internet sayfasında biraz açıklama yapılmış.Bunun dışında geniş bir bilgiye yer verilmemiş.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 02:21

Alıntı:
Ücretlendirme konusunda Tam ve Öğrenci olarak farklı uygulama olacağı EGO otobüslerindeki bildirilerde yazıyordu.Tam bilet fiyatı 3 YTL, öğrenci bilet fiyatıda 2,6 YTL olarak belirtilmişti.

Duyuruda yeni biletler bastırıldığı yazıyor.Ancak aşağıdaki maddelerde öğrenci biletinin 442 Havalimanı hattında geçmediği yazıyor.Yani yeni biletler normal hatlarda 2 binişlik, havalimanı hattında ise sadece tam biletle tek geçiş verecek anladığım kadarıyla.Çünkü kart satan şoför arkadaşın elinde yalnızca tam bilet vardı.Diğer şoför arkadaşlarda 3YTL'lik biletlerle geçildiğini söylediler.

Bu durumun yolcu açısından bir avantajı var.3YTL'lik bilet normal hatlardada geçiyor, normal tam biletler gibi iki defa yolculuk yapabiliyorsunuz.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pts 17 Mar 2008, 01:06

Yeni bilet olayı bugün öğrendiğim kadarıyla şu şekilde:

Yeni biletler bastırılmış.
Tam 1.50YTL x 2 = 3.00YTL
Öğrenci 1.15YTL x 2 = 2.30YTL

Bu yeni biletler iki binişlik biletler şeklinde.Yani kaldırılan 5 binişliklerin yerine 2 binişlik biletler geçecek.

Tam[3YTL] bilet ile havalimanı otobüslerine tek seferlik biniş yapılabilecek.

Bu biletlerde ne normal kentiçi hatlarda nede havalimanı 2 biletli hattında aktarma[ücretsiz transfer] uygulaması olmayacak.

EGO bilet gişelerinde artık 2 tam deyince 3YTL'lik biletlerden verilecek haberiniz olsun.

Ömer KUTLU
6 yıl önce - Çrş 19 Mar 2008, 15:09

Havaalanında çalıştığı belirtilen 08-405 filo numaralı MAN-CNG otobüs son 3 gündür Aktepe hattında çalışmaktadır.Geçici süreli ile mi servis verildi yoksa 442 hattına farklı bir araç mı verildi bilemiyorum.Bu araçların hangilerini olduğunu EGO yetkililerine sormak gerekiyor.

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Çrş 19 Mar 2008, 19:32

Alıntı:
Havaalanında çalıştığı belirtilen 08-405 filo numaralı MAN-CNG otobüs son 3 gündür Aktepe hattında çalışmaktadır.Geçici süreli ile mi servis verildi yoksa 442 hattına farklı bir araç mı verildi bilemiyorum.Bu araçların hangilerini olduğunu EGO yetkililerine sormak gerekiyor.

08-402 havalimanı hattına verilip.Seri boşluksuz tamamlanmış olabilir.Yani:

08-401
08-402
08-403
08-404 şeklinde dizilmiştir.

Gökçe Aydın
6 yıl önce - Çrş 19 Mar 2008, 19:38

Ben anlamadım, bu hat ring hat şeklinde mi çalışıyor yani? Bir de bahsettiğiniz özel biletlerden havalimanında bulunabiliyor mu?

Bu kısmı sonradan ekliyorum ama, bir düşüncem var. Ümitköy-Çayyolu-Konutkent kısmı artık başlı başına şehir oldu. Sizce buralar artık havalimanına direkt bir ulaşım sistemine sahip olmayı hak etmiyorlar mı? Üstelik genelde hali vakti yerinde insanların oturduğu bir bölge olduğu için uçak yolcusu çıkma olasılığı da var. Bu durumda, havalimanından 3 adet belediye otobüsü hattı iş yapar gibi geliyor bana :

1) Havalimanı - Ulus - Kızılay - Kavaklıdere - Çankaya - Yıldız - Oran
2) Havalimanı - AŞTİ - Ümitköy - Çayyolu
3) Havalimanı - Batıkent - Eryaman - Elvankent

Bu hatlar ekspres hat olarak tasarlanır, bilet ücretleri yüksek tutulursa iyi bir tanıtımla hem yolcu çeker, hem tekelci ve kazıkçı Havaş'a bir darbe vurmuş olur, hem de havayoluna olan talebi arttırır diye düşünüyorum.

En son Gökçe Aydın tarafından Çrş 19 Mar 2008, 21:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

İ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Çrş 19 Mar 2008, 19:47

Alıntı:
Ben anlamadım, bu hat ring hat şeklinde mi çalışıyor yani? Bir de bahsettiğiniz özel biletlerden havalimanında bulunabiliyor mu?

Evet ring şeklinde çalışıyor.Havalimanından çıkan araç önce AŞTİ'ye gidiyor, oradan Kızılay'a gidiyor.Bu şekilde süre 70dk oluyor.

Ömer KUTLU
6 yıl önce - Çrş 19 Mar 2008, 20:24

Havaalanındaki MAN-CNG otobüsler filo numaraları sabit değil yanılmıyorsam.Bugün Kızılayda 08-408 filo numaralı MAN-CNG otobüs 442 Havaalanı servisinde çalışıyordu.Bundan anlaşılan 2008 model MAN otobüsler servise veriliyor ama bakım vede arıza durumuna göre bu araçlar değişiyor olabilir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet