Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Tütün Hanı
123 ... 141516   sonraki »

ANA SAYFA -> GAZİANTEP
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
KAZIM HASIRCI

10 yıl önce - Prş 13 Mar 2008, 18:00
Gaziantep - Tütün Hanı


Tütün Hanı - (Diğer Başlıklar)


(+)


Bazı kayıtlara göre Tütün Hanı'nın (1754 öncesi) tek katlı olarak inşa edildiği rivayet olarak yazılmaktadır. Restorasyonu yeni tamamlanan Bakırcılar Çarşısı'nda bulunan 200 yıllık tarihi Tütün Hanı'ndaki dükkanlarda satılan el dokuma halı, kilim ve çeyizlik eşyalar, 5 bin yıllık bölge kültürünü gözler önüne sermeye başlamıştır. 

Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri arasında yer alan tarihi mekan, geniş bir avlu ve bu avlunun etrafından bulunan 15 satış merkezi ile yerli ve yabancı turistlere hem alışveriş imkanı sağlıyor, hem de bölge kültürü konusunda önemli bilgiler veriyor.

Tarihi handa otantik eşyalar, el dokuma halı ve kilimlerin yanında özellikle genç kızların çeyizleri için yaptıkları nazarlıklar dikkat çekmektedir. Yıllar önce, özellikle Gaziantep'e bağlı köylerde yaşayan genç kızlarımız, çeyiz hazırlarken, nazarlık yapımına da büyük önem verirlerdi. Genç kızların en önemli çeyizlik malzemesi olan nazarlık, genç kızın becerisini olduğu kadar, ailenin sosyal ve ekonomik durumunu da göstermesi bakımından ayrı bir öneme sahipti. Şimdilerde ise genç kızlarımız tarafından yapılan bu nazarlıklar, evlerimizi, iş yerlerimizi ve şark köşelerini süslemektedir.


(+)(+)(+)(+)(+)
Abdullah Şentürk
10 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 21:24(+)

(+)

(+)

(+)


Bakırcılar Çarşısı'nın içinde bulunan Tütün Hanı restorasyonu yeni tamamlanıp faaliyete geçti.Gaziantep'teki en güzel hanlardan birisi olmuş.Bu hanın restore edilip bu hale getirilmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum.Gaziantep çok güzel bir tarihi mekana daha sahip oldu.


Abdullah Şentürk
10 yıl önce - Cum 11 Nis 2008, 01:06(+)

(+)

(+)


En üst fotoğrafta bulunan merdivenden indiğinizde karşınıza büyüleyici bir ortam çıkıyor.Bu mağaralar yapay olmayıp tamamen doğal bir yapıya sahipler.Abdullah Şentürk
10 yıl önce - Pzr 13 Nis 2008, 00:24(+)


Abdullah Şentürk
10 yıl önce - Sal 15 Nis 2008, 15:56(+)

(+)

(+)

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> GAZİANTEP