Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Milliyetçilik nedir?
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
sipahi
14 yıl önce - Cmt 07 Şub 2004, 01:03

Milliyetcilik:

Ataturk Ilkeleri arasinda son derece onemli bir ilke olan milliyetcilik, akilcilik, gercekcilik, bariscilik ve cumhuriyetcilik ilkeleriyle butunlesen ve bu ilkelerle celisen yorumlara kapali bir ilkedir.

Milliyetcilik ilkesi, ulusal savasimin cikis noktasini olusturmus ve tum tutsak uluslarin kurtulus hareketlerine isik tutmustur.

Ataturk'un turlu demec ve soylevlerinde aciklik kazanmis olan bu ilke, Fransiz devriminden sonra dunyaya yayilan ozgurluk dusuncesinin tarihsel gelisimi icinde her ulusun kendi kaderini cizme inancinin dogal bir sonucu olmustur.

Osmanli Imparatorlugunun cokus doneminde, ulusallik niteligini yitirmekte olan dilimizin sadelestirilmesi ve dunyaya yayilmis Turk toplumlarinin arastirilip incelenmesi hareketlerinin ortak adi olarak Turkculuk akimi biciminde belirmistir. Zaman zaman butun Turk toplumlarini birlestirmeyi amaclayan Turancilik, zaman zaman da Islam Birligi kurmak gibi bir amaca yonelik Islamcilik akimlariyla karistirilmaya baslanmisti.

Bugun anayasamizda da yer alan milliyetcilik kavram bir ilke olarak, Turk ulusunun egemenligini kendi iradesine aldigi surec icinde gercek anlamini kazanmistir. Akilci, gercekci, barisci ve cumhuriyetci bir nitelik aldiktan sonra Ataturk tarafindan "Turk Milliyetciligi" deyimiyle butun aciklik ve kapsamini, gercek anlam ve kilavuzlugunu bulmustur. Bugun Ataturk ilkeleri arasinda yer alan milliyetcilik, cagdas anlamiyla siyasal, ekonomik ve kulturel bir devlet sistemi olmustur.

Milliyetcilik ilkesine gore, Turk ulusu buyuk insanlik ailesinin yuksek onurlu bir uyesidir. Bu bakimdan butun insanligi sever; ulusal onur ve cikarlarina dokunulmadikca baska uluslara karsi dusmanlik beslemez ve asilamaz.

Milliyetcilik ilkesi, butun cagdas uluslarla uyum icinde yasamakla birlikte, Turk toplumsal varliginin ozel karakterini ve baslibasina bagimsiz kimligini sakli tutmayi esas sayar. Bu bakimdan kendi ozune aykiri akimlarin ulkeye girmesini ve yayilmasini istemez.


Ataturk milliyetciligi, gerek bagimsiz, gerek baska devletlerin uyrugu olarak yasayan butun Turkleri, hangi dinden olurlarsa olsunlar derin bir kardeslik duygusuyla candan sevmek ve onlarin refah ve gelismesini candan dilemekle birlikte, siyasal sinir olarak Turkiye Cumhuriyeti sinirlarini tanir.

Milliyetcilik ilkesine gore, Turkiye Cumhuriyeti icinde, Turk dili ile konusan, Turk kulturu ile yetisen, Turk ulusunun her yonden yukselmesi dusuncesini benimseyen her birey, hangi dinden olursa olsun Turk'tur.

Milliyetcilik ilkesini, ulusal bilincimize Kurtulus Savasi ile percinleyen guc, Turk toplumunu birbirine baglayan en yuce bagin uluscu bag oldugu inancidir. Bu uluscu bagin en ozlu deyisi "Ulusal Birlik Duygusu"dur.


Milliyetcilik ilkesi ozet olarak: "Turk ulusunun yuksek karakterini, yorulmaz caliskanligini, dogustan gelen zekasini, bilime bagliligini, guzel sanatlara sevgisini, ulusal birlik duygusunu araliksiz olarak ve her turlu arac ve onlemlerle besleyerek gelistirmek"tir.

Milliyetcilik ilkesi, Turk ulusunun "butun bireylerini, kaderde, kivancta ve tasada ortak bir butun halinde ulusal bilinc ve ulkuler cevresinde toplamak" inancidir.

http://www.turkishnews.com/Ataturk/ilkeleri/ilke9.htm

Ikide bir milliyetcilik'ten bahsediyoruz kendimi buldugum bir tanimi size aktarmak istedim.Yani Türkiye topraklarinda yasayan laz, çerkez, tatar, çingen, abhaz, rum , ermeni, kürt, yahudi, alevi , sunni , ateist v.s. her kesim benim nazarimda Türktür.

"Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak evvelâ bizim kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti hissen, fikren, fiilen, bütün iş ve hareketlerimizle gösterelim; bilelim ki millî benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır."

M. Kemal ATATÜRK


AydinE
14 yıl önce - Cmt 07 Şub 2004, 02:01

"Vatan Sevgisi"

En son AydinE tarafından Cum 11 Hzr 2004, 00:03 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sipahi
14 yıl önce - Cmt 07 Şub 2004, 14:23

Tek kelime olarak "milliyetcilik" de denebilir bir kac yöne lastik misali sündürülmeden.Okhan
14 yıl önce - Cmt 07 Şub 2004, 14:43

Benim bu konuda hicbir kompleksim yok, ben milliyetciyim arkadas. Bazi diger milletler milliyetciligi diger milliyetlere saygisizlik olarak gördüler diye, veya bu isi irkcilik veya sovinizm ile karistirdilar diye, benim kendimi milliyetci olarak tanimlamama engel olamaz. Ben milliyetcilik teriminden kendi vatanini sevmeyi anlarim, diger milliyetlerden nefret etmeyi degil. Maalesef bazi diger milliyetler bu olayi yanlis algilayip, cogu savaslara sebeb olmustur. Ayrica bizim milliyetciligimiz ile diger milliyetcilikler arasinda cok önemli bir fark vardir. Biz Türk milliyetciligini irka baglamayiz, vatana baglariz (Bazi sovinist, veya bu yanlis milliyetciligi kopyalamaya calisip irk muhabbeti yapanlarda var tabiiki, ama bu insanlar Türk milliyetciliginin ne oldugunu anlayamamis insanlardir). Yani gem, men,irk,mirk degil insanin kendini bir Türk olarak tanimlamasi ve Türkiye'yi sevmesi ile biter bizde is, yoksa cerkezmis, kürtmüs, lazmis bizi ilgilendirmez, bizim güzelligimizde buradan gelir. Bizim milliyetciligimiz asktir, nefret degil.

messiah_haktan

14 yıl önce - Pzr 08 Şub 2004, 01:45

Milliyetcilik vatanini sevmekten cok korumaktir!Türkiyenin 90% canini Türkiye icin verir ama 90% da otobüslerin koltuklarini parcalar,otobüs duraklarinin camlarini kirar,cevreyi pisletir....

Eylem
14 yıl önce - Pzr 08 Şub 2004, 14:23

Milliyetçilik artık etnik köken değil, vatandaşlık bağlamında ele alınıyor. Bizim anayasamız da bu modern anlayışı benimsiyor. 'Türk Devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes Türktür.'S.Memo
12 yıl önce - Çrş 24 Ağu 2005, 18:21

Ben de milliyetçiyim.Ama bunu illa siyasi bir görüş olarak savunmuyorum.Aslında Türkiyenin Atatürk milliyetçiliğini kavraması lazım.Maalesef bugün hiç kimse bunu algılayabilmiş değil.Atatürkün partisindekiler bile.Neyse.
Ne Mutlu Türküm Diyene
M.KEMAL ATATÜRK


fatih kocaoglu
12 yıl önce - Çrş 24 Ağu 2005, 18:33

Milliyetçilik

Türk milletini, yüzyıllardır kader birliği etmiş, aynı inançla yoğrulmuş, aynı gayeye yönelmiş, bundan böyle de birlikte varolma iradesini serdetmiş insanlarımızın müşterek birliği olarak idrak ediyorum. Milliyetçiliği; odak noktasında inançlarımız ve değerlerimiz olmak üzere, bulunduğumuz coğrafyada yüzyıllardır birlikte yaşadığımız insanlarımızın tamamını kucaklayan, koruyan ve geliştiren bir değer hükmü, bir üst kimlik anlayışı olarak kabul edilmelidir. Irk esası üzerine oturtulmuş her türlü bölücülük milliyetçilik değildir.Milliyetçilik,Subejktif bir olgudur.Biyolojik ırkçılık değildir.Siyasetinde üstünde bir kurumdur.

Ayrıca ATATÜRK milliyetçisiyim demekte yanlış bir ifadedir. Arkadaşlar,Atatürk diye bir millet yoktur.Atatürkçü Düşünce ve İlkeleri vardır...


En son fatih kocaoglu tarafından Çrş 24 Ağu 2005, 18:42 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


S.Memo
12 yıl önce - Çrş 24 Ağu 2005, 18:38

Zaten demek istediğim Atatürk ün bizlerde görmek istediği milliyetçilik.
Eğer Atatürkün milliyetçilik anlayışı neyse bizimde aynı şekilde milliyetçiliğe yaklaşmamız gerekir.


Ufuk

12 yıl önce - Prş 25 Ağu 2005, 09:05

Bende milliyetçiyim...

Ve sözde aydınların iddia ettiği gibi, Türk milliyetçiliği hiçbir zaman, ırkçılığa dönmemiştir. Biz bütün milletleri sevdik. Katledilen, ezilen bütün topluluklara herzaman kucak açtık. Saddam'dan kaçan kürtlere de kucak açtık. Zamanında yunandan kaçan rumlarda kucak açtık. (daha sonra onlar bizim gözümüzü oymaya kalktı gerçi ama, gerçek bu)

Birde şu salak söylem var. "Ulusçuluk, milliyetçilik gibi kavramlar artık kalmadı. Dünya artık büyük bir köy. Türk'lük gibi kavramları artık bırakın" Bunlar kimin sözleri dersiniz???
Ne yazıkki bu ülkenin başbakanının.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET