Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Metin Taşkın Aşkın
11 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 18:54
İstanbul'un Lezzet Durakları

İSTANBUL - Haberler ve Sohbet dizininde yaptığım incelemede, Ocakbaşı ve Kebap,Simit, Dürüm ve Kebap konulu üç başlık açılmış ve hernedense fazla ilgi görmemiş. İstanbul'a haksızlık yapıldığını düşünüyorum. İstanbulun lezzet durakları kitaplara sığmaz.

* Eti terbiye etmesi ve lezzetli yemekleriyle, ulusal ve uluslararsı ödüle sahip Florya/BEYTİ,
** Tarihi A. Muhittin Hacıbekir'in meşhur baton pastası ve şekerleri,
*** Saray Muhallebicisinin, saray muhallebisi ve aşuresi,

ilk aklıma gelen lezzetlerdir.

(Lütfen Lezzet Durağı olmayı hakeden ve özelliği olan yerleri yazalım.)

ZaferXLX
11 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 21:01

Kadıköy Niyazibey İskender => İskendere iskender denilmeyen, Niyazibey denilen 1941'den beri açık lezzet durağı. Kadıköy sahilden Altıyol'a çıkarken solda Garanti Bankası'nın köşede olduğu aralıkta.

C. H. Engin Er

11 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 21:06

Maltepe sahidede başka bir şubesi var Niyazibey in...

Arda 2023
11 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 21:23

Kesinlikle Kadıköy'deki Çiya

http://www.ciya.com.tr/

Burası bazı turist dergilerinde de çıkmıştı, gerçekten de çok güzel yemekleri, iki tane karşılıklı lokantadan oluşuyor.

Fahri

11 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 22:05

Sultanahmet Divanyolu caddesindeki Tarihi Sultanahmet Köftecisi, herzaman favorim

http://www.sultanahmetkoftesi.com/

Diger Sultanahmet koftecisiyle karistirmayin

Atakan Kanat
11 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 22:29

Ben esnaf lokantalarını çok seviyorum. Eski İstanbul ,Osmanlı yemeklerini bulabiliyorum.

Beyoğlu'nda Hacı Abdullah, Sirkeci'de Konyalı,Üsküdar'da Kanaat,Aksarayda Paçacı Hasan usta,Şiirnevler'de YeniSebat,Karaköyde Mevlana,Süleymaniye'de Dârüzziyafe.

Anadolu lezzetlerini İstanbul'a taşıyan unutulmaya yüz tutmuş yemeklerimizi gün yüzüne çıkartan, Kadıköy Çiya. Buraya tüm lezzet severlerinin bir kerede olsa uğramasını isterim. Antep sofrası ağırlıklı olmakla birlikte değişik günlerde değişik yörelerden yemekler sunulmaktadır.

Metin Taşkın Aşkın
11 yıl önce - Prş 13 Mar 2008, 17:35

[Saray Muhallebicisi Bugün İstanbul'da uzun sürecek bir güne Saray'ın eşsiz bal kaymağı, taze ekmeği ve sıcacık çayıyla, efsanevi tavuk suyuna çorbası veya nefis böreğiyle ...
www.saraymuhallebicisi.com/

[/www.beyti.com.tr]

[Ali Muhiddin Hacı Bekir (Şirket))

verdiğim linklerden bu seçkin mekanlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Arkadaşlar, Bebek'te meşhur badem ezmesi satan dükkanlar, İstiklal caddesinin bir sokağında çorbadan tatlısına kadar tavuk eti ve suyu kullanan bir lokanta , Sarıyerde meşhur Sarıyer Muhallebicisi vardı. Bunlar kapandı mı, faaliyetlerine devam ediyorlar mı? bileniniz varmı?

Herkese selamlar.

En son Metin Taşkın Aşkın tarafından Prş 13 Mar 2008, 19:19 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Atakan Kanat
11 yıl önce - Prş 13 Mar 2008, 18:30

Bugün kısaca Anadolu'nun, İstanbul lezzet duraklarından bahsetmek istiyorum.

Bursa İskenderini bulabilceğiniz en iyi mekanlardan birisi Levent'teki( Show TV'ye yakındır) Garaj'dır

Adana Kebabının hasını yiyebileceğiniz kebapcılar, Tike ve Yüzevlerdir. Tike Florya(G.S tesislerine bitişik) ve Levent şubesi birlikte 11 şubelidir. Ben size Yüzevleri tavsiye ederim,Etiler-Nispetiye ve Göztepe'de şubesi var.

Bu tabağa kimse hayır demez sanırım

Urfa kebabı için Fatih Horhor'daki Urfalaı kebapcılardan şaşmayın derim.Benim tercihim orda Şavak ustadır. Garsonları samimi ve sıcaktır, genelde Horhorlu kebapcılar salaştır falan ama fiatları ve lezzetlerine diyecek yoktur.

Çok şubeli Ziya Şark Sofrası; Fatih,Aksaray,Dudullu,Florya gibi önmeli noktalarda hizmet vermektedir. Sahibi Mehmet Bingöl bu işin kitabını yazmış birisidir.

Mardin ve Diyarbakır yöresinin kaburga dolmasını, Selim Usta'da yiyebilirsiniz. Şişli, Akasaray,Vatan caddesinde şubesi var.

Antep yöresi kebapcıları için Florya Kaşıbeyaz'ı tavsiye edebilirim. Yuvalama çorbası içmeden kebaba başlamyın

Bu söylediğim mekanlar içinde Horhor hariç diğerlerinde fiatlar oldukça yüksektir. Tike fiatta rekor kırar

delirizeli
11 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 16:39

florya beyti gerçekten süper bir mekan. birkere nasip oldu gitmek hayran kaldım .servisi olsun mekan olsun cok güzel hele de beyti kebabı ,yemede yanında yat.

Mustafa Köseoğlu
11 yıl önce - Pzr 16 Mar 2008, 16:46

İstanbul'un lezzet durakları denince akla Bozası ile Vefa,Hıyarı ile Çengelköy, Yoğurdu ile Kanlıca,Böreği ile Sarıyer, Balığı ile Boğaz Kenarı ve Balık Ekmeğiyle Eminönü meydanı aklımıza gelir.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet