Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
saadetim77
9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 12:04

Terörizm sempatizanlarından, kaç kişi olduklarını saymaya çalışanlardan daha az tehdit olduğunu düşünüyorum. En azından manevi değerlerimize sahip çıkan bir topluluk.

delibekir
9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 12:10

Biraz kişisel olacak ama benim için bir tehdit.Çünki benim patron bu cemaate para yetiştirmekten doğru dürüst maaş veremez hale geldi!.Eminim kendisini savunanlar ABD de üstelik tarikatların merkezi olduğu iddia edilen Pennsylvania da ne aradığının cevabını verebilirler..

Canas
9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 12:32

Bir olayi duzeltmede fayda var. Ortada af filan yok. Daha evvel beraat ettigi bir dava, Yargitaya tasinmis orada da karar onanmis.

Bu kadar ilgi cekmesine gelince, Gulen cemaatinin toplumda yeni kazandigi ekonomik/siyasi guc.

Tabiki yeni guc sahipleriyle-eski guc sahipleri arasinda bir kavga olacak. Ornegin, Aydin Dogan'in bu cemaata yumusak bakmasi dusunlemez bile. Lakin kendisi direkt kavgaya girmek istemedigi icin, taseronlari araciligiyla bu kavgayi surduruyor. Gulen cemaati ise kendi gazete ve dergilerinden cevap veriyor.

Gulen Cemaatinin Turkiye'ye dolayli bir faydasi oldu. 28 Subat surecinde cok ciddi yipranan cemaat, istedikleri din ozgurlugunu Islamcilikla getiremiyeceklerini gorduler. 28 Subat'in ogretici yani diyebiliriz. O yuzden bence (samimi bir sekilde) liberalizme sarildirlar. Zaman gazetesinde Ethem Mahcupyan'dan, Sahin Alpay'a, Mumtaz'er Turkone'den Herkul Millas'a bir cok liberal kalem yazmakta. Gulen Cemaatinin ve diger tum cemaatlerin, baski gormeden tek yasayabilecekleri rejim Liberal bir Demokrasi, diger tum rejimler icerisinde (teokrasi haric) cok cidd bir sekilde bastirilacaklar. O yuzden ben bu cemaatin Toplumsal Hosgoru/Liberal Dusunce/Ozgurluk/AB platformu gibi fikirlere kendi varligi icin mecburen sarildigini goruyorum.
Bu da benim gibi ozgurlukten yana insanlarin isine geliyor.

gundar

9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 12:40

Bana göre Fetullah Gülen bugüne kadar yaptıkları ve söyledikleri arasında tek bir tutarsız söz ve eylemi olmayan nadir insanlardan birisidir. Yaptıkları işler yılarca kötüymüş gibi lanse edildi. yazıldı çizildi. Sonuçta "meyve veren ağaç taşlanır" misali sürekli bir takım ithamlar yapıldı. Onun yaptıları belki şimdi anlaşılamayabilir, ama zaman ne kadar doğru bir iş yaptığını gösrterecektir.

Müslüm Türkses
9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 12:43

Alıntı:
Nurettin Veren tarafından da ayrıca dile getirildi.

Şu doğu Perinçek'in kankası,yani ''şıracının şahidi bozacı'' misali hırsız nurettin.Nurettin yatlarda mercedeslerde nurlanıyor birileride onu kahraman ilan ediyor.

En son Müslüm Türkses tarafından Sal 11 Mar 2008, 12:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Senel_K
9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 12:47
Garip

Bu tür bilgileri edinmenin tek yolu 'kes-yapıştır- yolla' mesajlar mı? Bahsedilen şahısla ilgili türlü yorumların yapıldığı, sevenleri veya sevmeyenlerince yazılmış tonlarca kitap var. Merak eden alıp okur. Üstelik bu foruma üye olup yazı fotoğraf yollayan kişilerin bildikleri tek bilgi edinme yolunun bu olmadığını, burada yazılacak yazıyla kimsenin ne müridi olacaklarını, ne de saydıkları sevdikleri inandıkları hakkında şüpheye düşeceklerini sanıyorum. Polemik yaratmak amacıyla, hele sanal alemde sayısız gereksiz maillere konu olmuş bir şeyi buraya taşımanın alemi ne?

Engin

9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 13:01

Bu ultra hoşgörülü cemaatin erkek yurdunda yahut ışık evinde şortla gezerseniz dahi uyarılırsınız. İzmir gibi şehirde bile sadece kızların gittiği ayrı dershane şubeleri vardır. O yüzden aslolan her cemaatte olduğu gibi "para ve nüfuz"dur.

Cemaatin eğitim kurumları, finans ve turizm şirketleri, sanayi şirketleri mevcuttur. Kişiler "ablalık" "abilik" gibi kavramlar ile yükselirler. Gülen'in işe beraber başladığı 33 öğrencisi bugün çeşitli yerlerde ülke abisi konumlarındadırlar.

Takip edilen İslam tarafsız değildir, Said-i Nursi'nin İslam'ı dır. Öğrenciler sadece başarılarına göre değil, kayıt altına alınmış iman durumlarına göre de OKS, ÖSS için sınava hazırlık kamplarına alınırlar. Başarılı öğrencilerin yeniden -başta cemaatin eğitim kurumlarında olmak üzere- görev almaları beklenir. Hatta evlenmek isteyenler bile zamanları geldiğinde sistemdeki karşı cinsi ile çöpçatanlar vasıtasıyla tanıştırılır.

Evlerde kalanların ödedikleri meblağ çok cüzi bir ücrettir. Nitekim güven-der dershaneleri de ucuzdur benzerlerine göre. Bu nedenle bir çok insan mecburiyetten cemaate karışır.

Sistemden ayrılmak isteyenlere kapı açıktır. Zaten her kuşaktan ihtiyaçlarından fazla "şakirt" temin etmektedirler.

Başlangıçta söylediğim "para ve nüfuz" güçlerinin kontrol altında tutulması kaydı ile zararsızdır, özgürlük, kişisel tercih kapsamında değerlendirilmesi gereken faaliyetlere sahiptir. Benzeri yapılanmalar Rotary, Lions, AEGEE, AIESEC, ÇYDD vb. bir çok örgütlenmede de mevcuttur. Sadece üyelerin "yükselme kriterleri" farklılaşır.

Rasimm

9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 13:15

Bu cemaatin dışında olan bir kişinin yorumlarına karşı çıkılır. ''İçine girmeden bilemezsiniz'' denir.
Bu cemaatin içinde olan bir kişinin yorumlarına da karşı çıkılır. ''Cemaatin etkisinde kalmış, tarafsız konuşamıyor'' denir.

Bu da bir kısır döngü içerisinde devam eder, gider.

Fethullah Gülen'in nereye koştuğu ise ancak zamanla anlaşılabilir.

Ayrıca bu cemaate girip çıkanlar da vardır. Onların yorumları ise hiç kaale alınmaz. Ya kişisel sorunlar yaşamıştır ya da bir yerden kuyruk acısı çekmiştir.

umutyolu
9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 13:25

F. Gülen, Türkiye'de radikal irticanın en büyük örneklerindendir. Yaptığı açıklamalar, konuşmalar, kitapları ve ABD'ye ettiği büyük hizmetler bunu ispatlamaktadır.

Söylediği bazı sözlerden örnekler :

Alıntı:

1-Millete, ruhuna, Allah ve Peygamberine baskaldirmanin ciddi hic birseyin ogretilmedigi bu karanlik donemde (yani cumhuriyet doneminde) kapkara agizlarin yaptiklari tek sey gecmisi ve atalarimizi tahkir, tezyif ve bin yillik muazzam mirasin inkari olmustur(!) (Cag ve nesil 5. s.106)

2-Muhatabin ruhuna girme yollari arastirmalidir. Hediye ve sikintisini bertaraf etme gibi... Muhatabin gonlune girmek icin her mesru yol denenmeli ve muhakkak suretle bu is halledilmelidir. (Asrin getirdigi tereddutler 3. s.166)

3-Kuvvet dengesinin olmadigi durumlarda teknige, taktige (takiyyeye) bas vurulmalidir. (Prizma 1 s.86)

4-"Icabinda mahkemelerin altini ustune getireceksin, avucuna alacaksın. Sen bin vereceksin geriye belki biri donecek, onemli olan mahkum ettirmektir. Avukat tutacaksiniz, hakim kiralayacaksiniz" (Aktaran: M. Emin Deger, Bir Cumhuriyet Dusmanin portresi s.16)

5-Bizim esas problemimiz imparatonlugun yikilmasi degildir. Problemimiz ruh planindaki iflasimizdir. Ne acidirki devleti idare edenler bunu bir turlu anlayamamistir ve anlayamiyorlar. (Fasildan Fasila 1 s.11)

"Aklı başında" demiş bir arkadaşımız. Doğru, F.Gülen bir konuşmasında kendisinin peygamber olduğu izlenimi verecek açıklamalarda da bulunmuştur.

F.Gülen : Peygamberimizde zor durumda iken böyle benim gibi sizlere ulaştı...

Nereye mi koşuyor? Türkiye'den hızla ABD'ye koştu, ABD'nin ardından Vatikan'a koştu, sanırım hale oralarda bir yerlerde.

EK: Mesajdaki bilgiler yanlış değildir, istenirse bu sözler bizzat söylediği videoları buraya eklerim. İşine gelmeyenler istediği gibi puanlandırabilir, puanlanız bu gerçekleri değiştiremez.

Teşekkürler.

En son umutyolu tarafından Sal 11 Mar 2008, 13:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Müslüm Türkses
9 yıl önce - Sal 11 Mar 2008, 13:32

Alıntı:
Takip edilen İslam tarafsız değildir, Said-i Nursi'nin İslam'ı dır. Öğrenciler sadece başarılarına göre değil, kayıt altına alınmış iman durumlarına göre de OKS, ÖSS için sınava hazırlık kamplarına alınırlar.

Diğer gruplarında buna benzer uygulamalrı var kimisi,Siyaset'e bakar ve ya siyasi yönde yönlendirir kimisi, karşısındakinin kendi paradigmalarından olduklarına inanarak,kendi imkanlarından yararlandırır.Bu cemiyet hayatı ve sosyal krumların ölçsü olan bir mesele eksik olabilri ama malasef ülkemzide işler böyle yürüyor.Fakat hala daha Said-i Nursi Hz'lerini anlamamış gibiyiz.

Bizler için Bediüzzaman'ın tecrübeleri ve birer rehber niteliğindeki sözleri çok değerlidir. Bu nedenle tüm hayatı boyunca, Kuran ahlakındaki sevgi, barış ve huzur dolu dünyayı tesis etmek için çaba göstermiş olan bu kıymetli insanın her açıklaması üzerinde dikkatle düşünmemiz gerekir.

''Türk Ordusu Allahın Ordusudur'' diyen bir muhterem zâtı,çeşitli karalama propagandaları ile siyasete alet etmek,ortalıkda kahramanlık yapmak,subjektif düşündüğümüzün göstergesidir.

Alıntı:
Nereye mi koşuyor? Türkiye'den hızla ABD'ye koştu, ABD'nin ardından Vatikan'a koştu, sanırım hale oralarda bir yerlerde.

Sosyalist Enternasyonellere de koşanları unutmayalım,tribünelrden sahalara inelim.Çarpık yazıalrı yorum diye yazmayalım.Cemaat bende sevmem fakat hcoaefendinin bu sözlerini idrak edecek kapasite malasef yok din-i jargona hakim olmayan bu sözleri yorumlarsa ğarabetdir.

En son Müslüm Türkses tarafından Sal 11 Mar 2008, 13:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET