Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi
123 ... 242526   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
sayfa 1
Ethem
16 yıl önce - Prş 05 Şub 2004, 23:44
İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi


ADNAN SAYGUN KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ İÇİN YENİ İHALE AÇILACAK
Mutlaka yapılacak

Başkan Piriştina, İzmir'in gelecekte fuarlar ve kongreler merkezi olmasının yanı sıra turizm, kültür ve sanatta da iddialı hale gelmesi için çaba harcadıklarını söyledi

ERTAN GÜRCANER (İZMİR / MERKEZ)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina'nın prestij projeleri arasında yer alan Güzelyalı'daki eski Troleybüs Garajı'nda yapılması planlanan Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi üçüncü kez ihaleye çıkacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Piriştina geçtiğimiz haftalarda ihaleyi kazanamayan firmanın kamu ihale kurumuna yaptığı itiraz üzerine iptal edilen ihalenin 9 Mart'ta tekrarlanacağını söyledi. İzmir'in gelecekte fuarlar ve kongreler merkezi olmasının yanı sıra turizm, kültür ve sanatta da iddialı hale gelmesi için çaba sarfettiklerini belirten Başkan Piriştina, Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi projesinin mutlaka hayata geçirileceğini söyledi.

İki etaplı proje
Kültür ve Sanat Merkezi'nin uygulama projeleri 2001 yılında açılan yarışmayı kazanan mimar Tevfik Tozkoparan tarafından hazırlandı. Güzelyalı'da mezbelelik halde bulunan eski troleybüs garajının 21 bin metrekarelik bölümünde yapılacak sanat merkezi, bu alanda Türkiye'nin örnek projelerinden biri olacak. Sanat merkezinin yapılacağı alanı iki etap halinde ele alacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilk etapta en önde bulunan SİT kapsamındaki bölümün restorasyon projesini gerçekleştirecek, ardından da sanat merkezinin yeralacağı asıl inşaatlara başlayacak. Projenin hayata geçirilmesiyle Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi estetiği ve mimarisi ile Türkiye'ye örnek bir çalışma olacak.

MERKEZDE ÇOK AMAÇLI İKİ BÜYÜK SALON OLACAK
300 araçlık kapalı otopark yapılacak
Kültür merkezinde biri konser ve konferansların gerçekleştirileceği 1100 kişilik, diğeri de tiyatro oyunlarının sergileneceği 250 kişilik iki salon bulunacak.
Ayrıca iki kata yayılan sergi alanları, asansörlü orkestra çukuru, 8 adet simultane çeviri odası, 4 adet toplantı salonu, idari bölüm ve sanatçıların kullanacağı mekanlar da kültür sanat merkezinde yer alan diğer unsurlar olacak.
Merkezde yer alacak 300'den fazla araca hizmet verebilecek kapalı otoparkla bölgedeki otopark sıkıntısı da büyük ölçüde giderilmiş olacak. Komplekste ayrıca sahne ekipmanları ve sanatçılar için otobüs ve tır yanaşmasına uygun ayrı otoparklarda bulunacak.


Mehmet YASA

16 yıl önce - Çrş 10 Mar 2004, 18:38(+)

(+)


Selen
15 yıl önce - Pts 07 Ksm 2005, 12:06

Bu ikisi aynı proje miydi emin olamadım, bilenler yanlışsam düzeltsin lütfen.

Alıntı:
İzmir'in Konak İlçesi'ndeki Güzelyalı Kültür ve Sanat Merkezi, dünyaca ünlü seramik sanatçısı Bingül Başarır'ın sergisi ve Rodoslu İris Mavraki'nin konseriyle,
sanatseverlere kapılarını açacak.

Konak Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 28 Temmuz 2004 tarihinde temeli atılan ve sözleşmesinde belirtilen tarihten 8 ayönce tamamlanan ''Güzelyalı Kültür ve Sanat Merkezi'', 16 Kasım'da sanatseverlerle buluşacak.

Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ, 5 katlı, 3 bin 500 metrekarelik toplam inşaat alanı ile önemli sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan merkezin çok amaçlı 303 kişilik salonunun bulunduğunu belirtti.
Müteahhit ile yapılan sözleşmeye göre 1 Haziran 2006 tarihinde teslim edilmesi gereken Kültür Merkezi'nin 8 ay önce tamamlanarak ekonomik anlamda da belediye bütçesine girdiği sağladığını dile getiren Tunçağ, merkezin 1 milyon 425 bin YTL'ye mal olduğunu
bildirdi.Tunçağ, Güzelyalı Kültür ve Sanat Merkezi'nin İzmir'in önemli kültür ve sanat merkezlerinden biri olacağını belirtti.

Güzelyalı Kültür ve Sanat Merkezi'nde 1 adet sergi salonu, seramik, resim atölyesi, ses izoleli müzik odası ve kurs odaları
bulunuyor.

Kaynak: A.A. 07.11.2005Ayhan
15 yıl önce - Cum 18 Ksm 2005, 22:48

Yok bu başka bir proje...

Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Güzelyalı’daki eski troleybüs garajına yapılması planlanan, ancak bazı konularının yargıda olması nedeniyle bekleyen Adnan Saygun Kültür Merkezi’nin önündeki engellerin kalkmak üzere olduğunu söyledi.
Alıntı:
Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’nin projesi, Mimar Tevfik Tozkoparan tarafından hazırlandı. İzmir’in, kültür sanat alanında önemli bir eksikliğini giderecek olan projenin 18 trilyon 930 milyar liraya mal olması öngörülüyor.

Toplam 21 bin metrekarelik alan üzerinde kurulacak Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’nde, biri konser ve konferansların gerçekleştirileceği bin 100 kişilik, diğeri ise tiyatro oyunlarının sahneleneceği 250 kişilik iki salon yer alacak. Ayrıca, fuaye, kapalı ve açık sergi alanları, yer altı ve üstünde 400 araçlık otopark bulunacak. İzmir Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun öngördüğü biçimde, kültür ve sanat merkezinin inşa edileceği arsa içinde bulunan 19. Yüzyıl’dan kalma tescilli yapılar ile tarihi duvarlar korunacak. Konser salonu akustiğinin mükemmel olmasının planlandığı projeye, ilk çalışmalarda bulunmayan bir de açık hava sineması ilave edildi.Kaynak: www.izmir.bel.tr


Baki KARAKOÇ
14 yıl önce - Çrş 15 Mar 2006, 17:11
Adnan Saygun'da mutlu sona gelindi


İzmir'de yapımı kangrene dönüşen Adnan Saygun Kültür ve Sanat Merkezi'nde 7 yıl sonra mutlu sona ulaşılacak. Üç kez ihalesi iptal edilen merkezin 2004 yılında mahkemelik olan dördüncü ihalesindeki teklifler iki yıl sonra yeniden sorgulanmaya başladı. İhale, 2006 inşaat birim fiyatlarına göre yeniden düzenlenip, sonuçlandırılacak.Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Belirsizlik kötüydü. Olumlu veya olumsuz bir sonuca varılmasını istiyorduk. Projeyi ertelemeyi hiç düşünmedik. 2006 yılı bütçesinde ihale rakamı olan 19 milyon YTL'yi, toplamda 25 milyon YTL'yi Adnan Saygun Sanat Merkezi için ayırdık. Kısa sürede ihaleyi sonuçlandırıp, temeli atmak istiyoruz" dedi. Merkez, 16 bin metrekareyi kaplayan Üçkuyular eski troleybüs garaj alanına yapılacak.

http://www.yeniasir.com.tr/ya2006/03/15/index.php ...lum=gunluksayfa 1
123 ... 242526   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR