Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
2. Üniversite okunur mu?
123456   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

daha çok sevdiğiniz bir meslek için 2. üniversite okur musunuz?
vakit kaybı, okuduğum bölüme devam ederim
9.9%
 9.9%  [18]
daha verimli olacaksam, bir 4 sene daha okurum
40.7%
 40.7%  [74]
yeni bölümde okumaktansa mevcut bölümde master yaparım
28.0%
 28.0%  [51]
işimi zamanla seveceğim için gerek yok
2.2%
 2.2%  [4]
imkanlar elverir ve ailem karşı çıkmazsa ancak okurum
19.2%
 19.2%  [35]
Toplam Oy : 182

osmancık
6 yıl önce - Cum 07 Mar 2008, 20:31
2. Üniversite okunur mu?

Sizce, güzel bir bölümde okusa (veya bitirmiş olsa) dahi, insan mesleğinden tam olarak haz almıyorsa ya da daha iyi yapabileceği bir meslek olduğunu düşünüyorsa,

-ikinci bir üniversite okumalı mıdır?
-4 sene çok büyük bir kayıp mıdır?
-yeniden üniversite okumak yerine eski mesleği üzerine master mı yapmalıdır?
-mevcut bölümünü sevmeye mi çalışmalıdır?

yalnız bu iki bölüm, birbiri arasında geçiş şansı olmayan bölümler
biri dişçilik diğeri öğretmenlik mesela.
ya da biri mühendislik diğeri mimarlık.
biri tıp diğeri tiyatro... vs.

yani zamanla kendini geliştirerek geçiş yapılacak bir meslek değil.
diploma isteyen, eğitimini görmek zorunda olduğunuz bir iş.

Atakan Kanat
6 yıl önce - Cum 07 Mar 2008, 20:44

Bazı meslekler için ikinci üniveriste tamamlayıcı vazifesi görmektedir. Mühendislik eğitimi almış bir insan işletme de okuduğu zaman mesleğinde üst düzeylere tırmanabilmektedir. Eğer bir insan seçtiği bölümü ve mesleği sevmiyor ya da okulu bitiridikten sonra çok pişman oldu , ikinci bir mesleğe gerçektende ihtiyacı var ise ikinci ünv okumalıdır. Ancak unutmamak lazım ki ünviversiteler bilgiye ulaşmanın metodolojisini verir daha çok. Sosyal bilimler yer değiştirmek mümkün. Edebiyat eğitimi almış birisi ister ise iyi bir tarih araştırmacısı olabilir.

Muzaffer Gulenc
6 yıl önce - Cum 07 Mar 2008, 20:50
Okumak Güzel Bir Şey

Ben şahsen 40 yaşından sonra ikinci diplomamı aldım. Amerika'da eğitimin yaşı yok. Bizde de aynı imkanlarn olmasını isterdim doğrusu.80 yaşında insanların talebe sıralarında olmasını görmek güzel oluyor. İllaki diploma'yı kullanmak için okul bitirmeye gerek yok. Bilgi her zaman lazım. Eğitimin her türünü, her yaş için destekliyor, teşvik ediyor, tavsiye ediyorum. Vakti ve parası olanlara!

Engin

6 yıl önce - Cmt 08 Mar 2008, 00:05

Alıntı:
O da kısmen hak vermekle beraber, okulların öğrencileri bilgiyle "beslemekten" ziyade nasıl kendilerini geliştireceklerini öğrettiklerini söyledi.

Bu bizim üniversitede öğretme yeteneğinden yoksun, sorularımızı cevaplayamayan, dersleri bir vakit kaybı olduğundan 80 kayıtlı öğrenciden sadece 8'inin gelip dinlediği hocaların en popüler lafıdır.

Bilgi ile beslemeyeceklerse üniversite 1 dönemden ibaret olsun, bana BNU101 (bilgiye nasıl ulaşılır) dersi versinler, kalanını açık öğretimden okuyayım. Ne hoca beni yorsun ne ben hocayı...

Kanımca 2. üniversite okunmaz. 4 yılda işine sarılırsan 2 terfi alırsın. İş Dünyası da yeterince geniş. Makine Mühendisliği için söyleyebilirim, enerji, tesisat, otomotiv, konstrüksiyon, sistem dinamiği ve otomasyon... hepsi ayrı birer Dünya!

Sektörler sonsuz; gıda, gemicilik, lojistik, ağır sanayi...
Firmalar sonsuz, iller sonsuz... Birinden biri mutlaka bana uyacak.

Aslında öğretmenlik de öyle, herşey öyle. Yeter ki olaya geniş bakın.
4 sene ya.. ne yapılmaz 4 senede

osmancık
6 yıl önce - Cmt 08 Mar 2008, 03:01

yahu sonunda bana açık açık sordurtacaksınız illaki

endüstri mühendisliği okumuş ve bu sene bitirecek olan biri, mimar olmak istiyorsa ne yapmalı?
4 senede formasyon olmadan mimarın yaptığı işleri yapabilir miyim?

off of!

F_A_R_U_K

6 yıl önce - Cmt 08 Mar 2008, 03:26

Bu konu detayların özelliklerine göre değişik cevaplar barındırabilir.

Eğitim aldığınız bölüm istediğiniz bölüm değilse veya sizi maddi ve manevi anlamda tatmin etmiyorsa okunabilir.

Ancak bu da kişinin yaşıyla ve maddi durumu ile doğru orantılıdır. Yaşı ile alakalı derken yanlış anlaşılmasın. Elbette okumanın yaşı yoktur. Ancak piyasada, okuduğunuz bölümle ilgili yer edinmek istiyorsanız ve bölümünüzde yükselmek istiyorsanız, belli bir yaş kapasitesinin içinde olmak zorundasınız demektir. zaten okuldan mezun olma ve askerlik dönemlerinde geçen süre ideal işe başlama ve kariyer yapma, yaş kapasitesinin biraz üstüne çıkıyor. Bu nedenle sadece maddi imkanları göz önünde bulundurarak değil, hangi yaş ortalaması içinde olduğunuzda önemli bir faktör olacaktır...

En son F_A_R_U_K tarafından Cmt 08 Mar 2008, 03:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Turkuvaz
6 yıl önce - Cmt 08 Mar 2008, 03:30

İkinci üniversiteyi okumaktansa eğer not ortalamanız tutuyorsa ikinci ana dalı veya yan dalı okumak bana daha mantıklı geliyor. Hem de 4 seneden daha kısa bir sürede bitiriyorsunuz.
Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde ikinci ana dalı yapmak için not ortalamanızın 4 üzerinden en az 3.20 olması gerekiyor. Yan dala başlamak içinse 2.70 yeterli kabul ediliyor. Tabi alt sınıflardan dersiniz olmayacak. Ve yapacağınız bu dallar mesleğinize yakın bölümler arasında olacak.

alpersa84

6 yıl önce - Cmt 08 Mar 2008, 04:10

Bence okunmaz eğer bu ülkeden bahsediyorsak 2 değil 5 üniversitede bitirsen karşılığını göremiyorsun işsizler ordusuna katılıyosun ve iş bulup çalışmaya başlasan bile harcadığın senelerin karşılığını alamıyorsun

semih89
6 yıl önce - Cmt 08 Mar 2008, 14:04

Benzer bir kou açılmışken sorayım. Ben bu sene atl ' den mezun olacağım . 2 yıllık meslek yüksek okullarına direk geçiş yapabiliyorum. Ama hem buraya devam edip hem de 4 senelik açıköğretim okuma şansım var mıdır ? Aynı anda iki üniversiteye kayıt yaptırabiliyor muyum ? Oluyorsa nasıl ?

Emir ERTEN
6 yıl önce - Cmt 08 Mar 2008, 14:10

2 üniversite aynı anda okunabilir.Bir taraftan kendi branşınızı okurken aynı zamanda açıköğretim okuyabilirsiniz.Bildiğiniz üzere açıköğretim de sadece sınavlara giriyorsunuz.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET