Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
onurnazliaka
4 yıl önce - Prş 24 Hzr 2010, 15:12

Alıntı:
Gaziantep büyükşehir belediyesi 100 tane yeni otobüs alıyor otobüslerin bir kısmı hafif raylı sistem için yapılan duraklardan yolcuları iç hatlara taşıyacak.bir kısmı da şehir içinde ulaşımda aksama olan yerlerde kullanılacak.

Çok güzel hareketler bunlar. Raylı sistemin daha etkin kullanılması adına otobüslerle birliktelik sağlanacak. Zaten 45 dakikada aktarma uygulamasına da gidiliyormuş ki bu durum da otobüs+raylı sistem bağlantısının göstergesi. Ayrıca bu birlikteliğe halk otobüsleri de katılsa hiç fena olmaz. İnşallah o konuda da adım atılır, Kayseri'de olduğu gibi gerek belediye gerek halk otobüsleri raylı sistemle iç içe olur.

Gaziantep'te aktarma büyük olasılıkla raylı sistem+otobüs ve otobüs+raylı sistem şeklinde çalışacaktır. Raylı sistem+otobüs+raylı sistem ve otobüs+raylı sistem+otobüs aktarmasıysa pek yararlı olamayabiliyor. Örneğin Kayseri'de öncelikle böyle bir uygulama vardı ve o zamanlarda insanlar otobüsten otobüse geçebilmek için bir uyanıklık yapıp raylı sistem turnikesinde bilet okutuyor ancak raylı sisteme binmeden aktarma hakkını kazanıp otobüsüne gidiyordu ve bu durum hasılat kaybına neden oluyordu; o nedenle sistem otobüs+raylı sistem+otobüs ve raylı sistem+otobüs+raylı sistemden otobüs+raylı sistem ve raylı sistem+otobüs'e çevrildi. Gaziantep bu durumu baştan dikkate alacaktır. Aktarma süresi 45 dakikaysa şu an için yeterlidir.

Benim temennimse tüm ulaşım sistemlerinin (raylı sistem, ÖHO, halk otobüsü) birlikte olabileceği bir sistem olması. Şöyle 60 dakikada Gazikart'la 3 biniş içeren! Ne de güzel olur! Ama biraz hayal gibi geliyor Gaziantep için.

Bu aşamada raylı sistem güzergahı üzerinde çalışan bir kısım halk otobüsleri başka güzergahlara kaydırılacaktır. Karataş otobüslerinde de azalma ve bir kısmının güzergahının Düztepe üzerinden geçirilmesini, raylı sistemin açılmasıyla birlikte talep sıkıntısı çekecek bazı ÖHO'lara da daha ayrıntılı hatlar, daha mahalle içi hatlar açılmasını da bekleyebilirz.

m.fatih kılıç

4 yıl önce - Cum 25 Hzr 2010, 09:21

Büyükşehir belediye başkanı Asım Güzelbey, Halk otobüsleri ve dolmuşların Gazikart Kart sistemine geçmemeleri halinde belediye otobüsü sayılarının arttırılacağını söyledi...

Ayhan
4 yıl önce - Cum 25 Hzr 2010, 16:15

Avrupa ülkelerinde nasıl acaba Halk otobüsü diye bir kavram var mı gerçekten... Halk otobüsünün ne avantajı var, halkı daha ucuza mı götürüyor, Halk'a binmeyenler halktan sayılmıyor mu? NEden ik ayrı çeşit otobüs var, belediye tek elden güçlü merkezi bir yönetim anlayışıyla yönetse daha faydalı olmaz mı? Bakın mesela İzmir'de ÖHO diye birşey yok, dolmuşlar ise bazı yerlerde çalışıyor...

m.fatih kılıç

4 yıl önce - Cum 25 Hzr 2010, 17:56

Maalesef Halk otobüsleri zamanında belediyelerin rant kapısı olmuş.sonraki dönemlerde yaşanılacak sıkıntılar düşünülmemiş. şu an halk otobüslerinin hat fiyatı en az 600.000 TL den satılıyor.

En son Celal Doğan yönetimi zamanında belediye otobüslerinin geçtiği hatlar, halk otobüslerine satılarak fiyatları bu seviye kadar çıktı.Şu anki halk otobüslerinin hatları Gaziantep'in zenginlerinin (bi nevi baronların)elinde...

otobüs şoförleri de hattın kirasını çıkarabilmek için ucuz ve az mazot yakan eski otobüslerle,klimaları da çalıştırmayarak,40 kişilik otobüse 60 kişiyi sıkıştırarak kar elde etmek istiyor....Zaten belediye otobüslerinin zarar etmesi de buradan kaynaklanıyor.Belediye otobüslerinin yolcularını kapmak için önlerine düşüyorlar.ve belediye otobüsü de bomboş çalışıyor.nasıl olsa belediye şoförü de maaşını aldığı için bu olaya sesini çıkarmıyor:(

müslüm56
4 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 20:52

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeni otobüsler alacak herhalde tanıtım yapılmış otokar doruk125le diye.Belediye alır bu otobüsleri yine satar aynı man otobüsler gibi öyle yapacaksa hiç almasın daha iyi.Şu anda hatlardaki otobüsler dökülüyor özellikle ısızu cıtıbuslar binilicek gibi değil

m.fatih kılıç

4 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 21:00

Alıntı:
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi yeni otobüsler alacak herhalde tanıtım yapılmış otokar doruk125le diye

Kaynak?

mlh27
4 yıl önce - Çrş 11 Ağu 2010, 21:04

buyur kaynak kardeşim... arkadaş kafasından uydurmamıstır...
http://www.olaymedya.com/yeni-otobusler-tanitildi.html

m.fatih kılıç

4 yıl önce - Prş 12 Ağu 2010, 17:42

Alıntı:
buyur kaynak kardeşim... arkadaş kafasından uydurmamıstır...
http://www.olaymedya.com/yeni-otobusler-tanitildi.html

otobüsleri merak ettiğim için kaynağı sordum.aslında biraz araştırsam bulabilirmişim.bağlantı için teşekkürler..

m.fatih kılıç

4 yıl önce - Prş 12 Ağu 2010, 18:12

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından toplu taşımada kullanılmak üzere alınacak 100 yeni otobüs için firmalar tanıtımlarını sürdürüyor.

Otokar Firması Ticari Araçlar Kamu Satışları Birim Yöneticisi İhsan Kars, “Alçak taban girişli DORUK 215LE, kolay yolcu iniş-biniş avantajı ile hareket engelli, yaşlı ve çocuklu yolculara güvenli ve konforlu seyahat imkân sağlamak amacıyla tasarlandı. Düşük dönüş yarıçapı ve 9 metrelik kısa boyu ile DORUK 215 LE, özellikle yapılaşma nedeni ile büyük otobüslerin kullanılamadığı veya ekonomik olmadığı alanlarda çağdaş ve modern toplu taşıma çözümleri sunuyor” dedi.

Kars, “Doruk 215LE, Türkiye'nin 9 metre sınıfında 25 oturan yolcu ve 32 ayakta yolcu kapasitesi ile basamaksız ulaşım aracı olması ve otobüs - midibüs sınıfları arasında yeni bir segmentte yer almasıyla yolcu taşımacılığına alternatif getiriyor. Bu özelliği ile araç Türkiye’de şehir içi toplu ulaşım alanında yeni bir araç sınıfı yaratarak bir ilk oluyor.

Doruk 215LE, engelli ve bebek arabası iniş-binişleri için özel tasarımlara sahip. Arka kapısında kullanılan rampa sistemi ile çağdaş taşımacılık sunuyor” diye konuştu.

Kaynak: http://www.gaziantep-bld.gov.tr/

müslüm56
4 yıl önce - Pts 23 Ağu 2010, 20:51

Bu beyaz halk otobüslerinde ne oluyor.Şu man tezellerin yerine ben genelde ısuzu citibusları görüyorum millet büyük otobüs almak için uğraşır bizim ulaşımdaki kişiler ise gidip dah küçük otobüsleri alıyor yuh yani.(Man otobüsler gitti sonra tezeller geldi şimdi ise ısızu bayindeki satılık cıtıbusları alıp beyaza boayaıp hatta sokuyorlar yani yazıklar olsun)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM