Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı

Serhan

10 yıl önce - Çrş 04 Şub 2004, 22:45
Dünyanın en eski köprüsü Izmirde...

Günümüzde dünyada halen kullanimda olan en eski koprunun, M.O. 850 yilindan kalma Meles Nehri uzerine yapilmis olan Izmir sinirlari icindeki tas kopru oldugunu buldum. Maalesef fotograf bulamadim.

Bu bilgi asagidaki baglantinin 5. sayfasinda var.

TIKLA!

Ilginc bir bilgi daha, uydudan cekilen bir fotograf'a gore, guya en eski insan yapimi kopru 1.75 milyon yil once yapilan Hindistan ve Sri Lanka arasindaki kopruymus. Baglanti da asagida, burada ilginc bir uydu fotografi da var.

http://rense.com/general30/nasa.htm

Okan

10 yıl önce - Prş 05 Şub 2004, 01:57

O Nasa'nin buldugu insan yapimidir, dogalmidir bilemem ama,

Herod'a gore dunyanin bilinen ilk koprusu Firat uzerinde, Babil'de (Gunumuzun Irak/Bagdat civarlari) asma kopru olarak Kralice Nicrotis tarafindan yaptirilmis.

Izmir'deki kopru hala kullaniliyor denmis, peki en eski kopru kalintisi hangi uygarliktan, onu merak ettim ben simdi, yani kullanilmasa bile (mesela Hasankeyf'deki sadece ayaklari kalmis kopru, gerci iki ayaginin icinde ev var insanlar yasiyor hala, onun resmini cekmistim ben oradayken) kalintisi kalmis en erken kopru nerede.

Bizim Catal Huyuk'de yok mu basit bir kopru kalintisi falan?

pergole
8 yıl önce - Sal 20 Arl 2005, 17:35

Dünyada, şu anda halen kullanılan (?) köprü, Caravan Köprüsü / Kervan Köprüsü, İzmir-Kemalpaşa da. Enson 1850 yıllarında kullanıldığını bilyorum.
Ancak hala duruyor mu bilmiyorum, bilgisi olan varsa....

Hasankeyf köprüsü Artuklu yapımı bir köprü, 1116 yılında (bazı kaynaklara göre de 1154)
yılında yapımına başlandı. Ortasının ahşap olduğunu söyleyenler var. Ayaklarında da
konaklanabilinceek mekanlar ...

Herodot ta anlatılan köprüler kablolar ve sallar kullanılarak yapılan köprülerdir.
Taş köprü değiller..

serdar55
6 yıl önce - Çrş 15 Ağu 2007, 22:48

En eski köprümüdür bilemem ama Çiçekliköy - Bornova arasındaki TAŞ KÖPRÜ eski Kral Yolu denilen yol üzerinde.

(+)

(+)

Yener Öztürk

6 yıl önce - Pts 04 Şub 2008, 20:45

Bugün e-96 karayolunda izmire dönerken hareket halindeyken yakaladığım bir kare...
Karenin içresinde arkada spil dağı,dağın yamacında çambel köyü ve biraz aşağısında dünyanın en eski köprüsü

(+)

Saygılarımla...

Ana Sayfa -> İZMİR - Haberler ve Sohbet