Ana Sayfa  

bülent dizdar

Cum 29 Şub 2008, 15:55   Bando ve Bando Marşları

Bu başlıkta Bando hakkında kısaca bilgi verip, Bando Marşlarından örnekler sunmaya çalışacağım..

Bando, bir tür müzik topluluğudur. Genellikle açık alanlarda yapılan törenlerde görev aldıkları için bu toplulukta yaylı çalgılar (keman - viola) yer almaz. Daha çok vurmalı ve üflemeli çalgılar kullanılır. Örneğin;

Davul

Trampet

Boru

Zil

Bandoyu yöneten kişiye Bando Şefi denir ve orkestrayı Majör adı verilen aletle yönetir.

Majör

BANDO MARŞLARI

İstiklal Marşı

Kemal Atatürk Marşı

Alay Marşı

Not: Başlığı açarken yardım ve desteğini esirgemeyen Nesrin Hanım'a teşekkür ederim.

mesajı beğendiniz mi?: +7
Rasimm

Cum 29 Şub 2008, 17:51  

Ben 4 yıl bando takımında boru çaldım. (Ortaokulda )

Bizim marşlarımızda vardı. Mesela, ''beş para ver beş para ver, beş para yoksa on para ver.''

mesajı beğendiniz mi?
ozkant

Prş 10 Tem 2008, 00:08  

ilkönce yukarıda bahsedilen bando aletleri boru trampet takımının kullandıgı aletler yani bando ile boru trampet arasında cok fark var. Hepsi geçti bu aletlerin elimden . Bando marşı olarakta Gölcük marşı en güzeli...

mesajı beğendiniz mi?
murat salkaya

Sal 15 Tem 2008, 20:50  

Siteyi gezerken tesadüfen rastgelip inceleme fırsatı bulduğum bu başlığa bende bilgim ölçüsünde katkıda bulunmak istedim... Ülkemizde çağdaş anlamda müziğin gelişmesi yolundaki en önemli adım, kuşkusuz ki Osmanlı Saray Orkestrası olan "Muzikayı Hümayun"un kurulmasıdır. Böylelikle topraklarımıza girmiş bulunan çok sesli batı müziğinin askeri anlamdaki yansıması da bandolardır. Sözcük olarak İtalyanca "Bando Musica"dan dilimize "Bando" ve "Bando Mızıka" olarak yerleşmiştir. Esasında "Müzik Topluluğu" anlamına gelir. Çağdaş anlamda ülkemizde askeri bandoların kurulması da Muzikayı Hümayun'un kurulmasına tarihlendiği için, askeri bandoların kurucusu olarak Giuseppe Donizetti (Paşa) kabul edilir. Zaman içinde bu orkestradan yetişen müzisyenler de gerek şef gerekse besteci olarak Türk Bando Repertuarı'nın gelişmesinde emek sarfetmişlerdir.
Günümüzde çoğunlukla askeri müzik toplulukları olarak gördüğümüz bandoların yanısıra İzmir,Ankara,İstanbul gibi şehirlerimizde Polis Bandoları, sivil kuruluşların kurmuş olduğu belediye ve okul bandoları da bulunmaktadır. Ülkemizde adını gerek yurtiçinde gerekse yurtdışında duyurmuş bandolara örnek olarak ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bütün unsurlarından atanan icracı elemanlardan oluşan TSK Armoni Mızıkası, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Bandosu, Donanma Komutanlığı Bandosu, Hava Kuvvetleri Bandosu ve Jandarma Genel Komutanlığı Bandosu'nu örnek olarak göstermek mümkündür.
Çok sesli batı müziğine ilişkin disiplinleri ve orkestrasyonu esas alan bandolara temel anlamda nefesli ve vurmalı sazlardan oluşan çalgı topluluğu demek mümkündür. Bu anlamda bandolarda bulunan enstrümanlar -az ya da çok- klasik müzik icra eden orkestralarda da yer alır. Bandolarda yer alan enstrümanlar ise genel olarak şunlardır:
Bakır Nefesliler: Trompet, Kornet, Flugelhorn, Trombon, Korno, Euphonium (Tenor Tuba), Bas Tuba, Sousaphon.
Tahta Nefesliler: Klarnet, Bas Klarnet, Saksofon, Flüt, Piccolo (Küçük Flüt), Obua, Korangle, Fagot.
Vurmalı Sazlar: Davul, Trampet, Zil, Glockenspiel.
Burada adını zikrettiğim sazlar ve sayıları bandodan bandoya farklılık göstermekte; kimi bandolarda ise hiç bulunmamaktadır. Ancak bilhassa vurmalı çalgılar yönünden eğer bando sabit bir yerde -mesela bir park veya salonda- icra edecekse durum değişmekte; bateri, tef, çelik üçgen, kastanyet, marakas, timbal, ksilofon, vibrafon, timpani gibi enstrümanlar da gruba dahil olmaktadır. Bilhassa armoni mızıkası veya senfonik bando gibi çoğunlukla sabit yerlerde icra eden bandolarda 1 veya 2 tane yaylı kontrbas da bulunur.
Senfonik orkestra kurulumunu baz aldığı için, bandolarda kemanların yerini klarnetler ikame eder. Görsel anlamda bir bandoya dışarıdan bakan bir kişinin ilk etapta klarnetlerin sayısını fazla olarak görme nedeni de budur. Haliyle icra edilen eserlerin en geniş partilerini; ana melodilerini de klarnetler seslendirmektedir. Klarnetlere bu icralarında bas klarnetler ve saksofonlar eşlik ederken diğer tahta nefesliler kendilerine düşen partileri icra eder; bakır nefesliler ise daha güçlü ses gereken partiler boyunca icralarını gerçekleştirirler. Haliyle vurmalı sazlar da icranın ritmik boyutu ile ilgilenir.
Böylelikle oluşmuş bulunan bu çalgı topluluklarının repertuarında askeri marşlardan klasik müzik eserlerine, popüler ezgilerden halk türkülerine kadar çok çeşitli eserler bulunabilir.
Ülkemizde askeri bandolarımızdaki şefler muvazzaf subay, icracı elemanlar ise astsubaylardan oluşur. Bando sınıfında astsubay olarak yer almak için önce Ankara'da bulunan TSK Bando Okullar Komutanlığı bünyesindeki astsubay hazırlama okulunu, devamında da aynı komutanlık bünyesindeki astsubay meslek yüksekokulunu bitirmek gerekmektedir. Bu eğitimden mezun olan gençler, "Bando Astsubay Çavuş" rütbesi ile Kuvvet Komutanlıkları ve Jandarma Genel Komutanlığı emrindeki bando bölüklerine atanır. Bu okullardan mezun olan ve konservatuarda şeflik eğitimi bölümünü tamamlayan gençlerin ataması ise "Bando Teğmen" olarak yapılır.

Bilgim ölçüsünde katkıda bulunayım derken galiba kendimi tutamadım..."Sürç-ü lisan" ettim ise affola

mesajı beğendiniz mi?: +2
Arda Öztürk

Sal 15 Tem 2008, 21:24  

Rasim Abi hala aynı marşa aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor biliyor musun? Bende okul bandosunda yer almayı çok isterdim ortaokul dayken.. fakat hiç olmadı.

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: