Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir İZSU Haberleri ve Yorumlar
123 ... 777879   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1
HAKAN©

13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 12:51
İzmir İZSU Haberleri ve Yorumlar


Alıntı:
YAĞMURLU GÜNLER GERİDE KALDI, BARAJLARIN SADECE YÜZDE 20'Sİ DOLDU
İZSU, kenti sıkıntılı bir dönem beklediğini belirtirken, uzmanlar "Tasarruf yapmazsak, yazın içecek bir damla su bulamayız" diyor.Kasım ve Aralık ayında normalin üzerinde yağış alan İzmir, Ocak ve Şubat'ı kurak geçirince, tüm yetkili kurumları susuz yaz korkusu sardı. Ocak'ta ve Şubat'ın şu ana kadar geçen süresi boyunca yağış ortalaması, uzun yıllar ortalamasının yüzde 70-80 altında seyretti.
İzmir'deki barajlarda doluluk oranı, kullanılan suyla birlikte sabit kalırken, İZSU 5 aylık suyumuzun kaldığını açıkladı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise, "Acil olarak zorunlu tasarrufun başlaması gerekiyor. Yazın içme suyu bulamayacağız ama şimdi suyu araba yıkamakta, çim sulamakta kullanıyoruz" diyerek kapıdaki tehlikeyi hatırlattı.

En kurak kış
İzmir, son 49 yılın en kurak kışını geçiriyor. Uzun yıllar yağış ortalamasının yüzde 80 altında gerçekleşen yağışlar yüzünden, kış aylarında dolması gereken barajlar boş kaldı. Yağış ortalaması 30.1 kilogram olan Şubat ayında İzmir'e sadece 9 kilogramlık yağış düştü. 130 kilogramlık ortalama yağış miktarına sahip olan Ocak ayında ise kente düşen yağış miktarı 35 kilogramda kaldı. Her iki ayda da ortalama yağışlı gün sayısı 12 olmasına karşın Ocak ve Şubat'ta sadece 4 gün yağmurlu geçti. 2008 kışından sonra en kurak kış olarak kayıtlardaki tek yıl 1959 oldu. Metrekareye 3.4 kilogram yağışın düştüğü 1959'un dışında yakın tarihte sadece 1992'de yağış miktarı 20 kilogramın altında kalmıştı.
Geçtiğimiz yıl bu dönemde Tahtalı Barajı'nda ortalama doluluk yüzde 45 civarındayken, bu yılın aynı döneminde doluluk yüzde 24'e düştü. Diğer barajlardaki doluluk da yüzde 40'a bile ulaşmadı. İZSU yetkilileri, bu durum karşısında İzmir'de su tüketiminde tasarrufa gidilmesine rağmen, 5 aylık suyun kaldığını açıkladı. Şebekedi kayıpların yüzde 45 civarında olduğu, bunun engellenmesi için çalışıldığı da ifade edildi.

Bakanlıktan Acil Eylem Planı
Tarım Bakanlığı, kuraklık tehlikesine karşın, her il için geçerli olacak, "Tarımsal Kuraklık Acil Eylem Planı" hazırladı. Tarım Bakanı Mehdi Eker'in ifadesiyle, hububat üretiminin kuraklık nedeniyle yüzde 10'a kadar azalması bekleniyor. İzmir Ziraat Odası Başkanı Sedat Köse de kuraklığın tarım kesiminde her yıl daha da büyüyen bir zarara yol açtığını söyledi. Köse, "Yağışların devam etmemesi halinde bu duruma rahatlıkla 'Doğal afet' diyebiliriz. Ürün bazında buğdaygillerde, yaş meyve veren ağaçlarda yüzde 50'lileri bulan kayıplar söz konusu olabilir. Zeytincilikte, incirde, üzümde zarar daha da büyüyebilir" dedi.

Kadıoğlu'na göre afete dönüşebilir
İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, yaşanan durumun büyük bir afete dönüşebileceği uyarısında bulundu. Kadıoğlu, şöyle konuştu: "Kuraklığa küresel iklim değişikliğinin katkısı var. Ama bizim mevcut problemlerimiz de en az küresel ısınma kadar etkili. Yerel yönetimlerin Ekim ayında tıpkı mali bütçe gibi su bütçesi hazırlaması gerekiyor. Bu durumda belli ölçülerde kuraklığa ulaşıldığı zaman bazı önlemlerin hemen yürürlüğe girmesi lazım. Gönüllü tasarrufun yanı sıra zorunlu tasarrufa gidilebilir. İzmir, yazın içecek su bulamayabilir. Su barajdan çeşmeye gelene kadar, yüzde 50'si toprağa karışıyor. En azından bunun için gerekli önlem alınmalı."

Kaynak: Yeni Asır

İşte bu kötü haber. Böyle giderse, yazın epey sıkıntı çekeceğiz.


Fırat
13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 18:54

Hava böyle sıcak giderse 5 aydan daha az suyumuz kalacak.

Dün Bornova'da bir termometre 29 derece gösteriyordu!!

Şubatr ayında hava böyleyse, yazın İzmir'i ve İzmirliler'i çok büyük bir su felaketi bekliyor..

Su tasarrufunu çok iyi yapan anlayışlı İzmir halkının artık daha dikkatli su tasarrufu yapması gerekiyor.


Mehmet Adıyan
13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 18:59

İzmir halkı bu afeti en cok ciddiye alan vede su tasarrufu yapan bir halk.İnşallah bu böyle devam eder

Sadık_D
13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 19:07

Barajlar bitmek üzere ne kadar tasarruf yaparsak yapalım susuz kalacağız öyle görünüyor tasarruf yaparak sadece susuz kalacağımız günlerin başlangıcını öteliyoruz.Peki su bitince ne yapacağımızı (alternatif ) neden düşünmüyoruz

Erol Gündüz
13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 19:08

Su sorununun yakın gelecekte sadece İzmir'in, Türkiye'nin değil aynı zamanda tüm dünyanın ortak sorunu haline geleceği herkes tarafından biliniyor.

Bu konuda su tasarrufu yanında devlet politikaları olarak da atılacak adımlar şart.yilmaz
13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 23:30

dağa taşa bina dikersen, tüm ormanları ağaçları yokedersen olacağı bu.

insan insanın katili olacak başka bir şey değil, yakında izmir den karadeniz taraflarına göç başlar...


yilmaz
13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 23:32

birde hala tasarruftan bahsediliyor, ne tasarrufu ya? dağa taşa binayı ben mi diktim? onlar yüzünden su içip, yıkanmıyacakmıyım? resmen milleti aptal yerine koyuyorlar, bu küresel ısınmaya kim sebep olduysa onlar yapsın tasarruf, önce benzin manyağı 4x4 lerini satsınlar...

serdar ölmez
13 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 23:46
izmir in bi şansı daha var ama nereye kadar


izmir menemen de bulunan yer altı kaynaklarını da (artezyen) kullandığı için diğer şehirlere oranla biraz daha şansı var... ama nereye kadar....

burak_gultekin
13 yıl önce - Cum 29 Şub 2008, 00:03

işte şimdi yandık heralde son zamanların en kötü haberi izmir için herşey iyi giderken bir anda tekrar bu sorunun çıkması...

yilmaz
13 yıl önce - Cum 29 Şub 2008, 13:42

son 2 ay, mart ve nisan da da yağmur yağmazsa ki öyle görünüyor, 1 temmuz itibari ile içecek su bile bulamayacağız.

ne diyelim, bizi bu hale düşürenler utansın, hatta istifa etsinler ama nerde, türkiye de kim işini yapamadığı için istifa etti? böyle bir şey olanaksız.

ankara dan beş beter olacağız, bu uğursuzluk, bu susuzluk nereye kadar.

bir de ev ilanlarına bakıyorum, 1 milyon $ a kadar fiyat isteyenler var, ulan millet susuz residence'ı, villa yı ne yapsın? 1 milyon değil 10.000 istesen de bu çölde kim napsın evi?

ben bu emlak işinin içindeyim, aylardır satış yok, insanlar haklı bende ev almami hem fiyatlar aşırı aşırı kazık, hemde kimse çölde ev istemez.sayfa 1
123 ... 777879   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet