Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Çetin KOŞAR

12 yıl önce - Pzr 24 Şub 2008, 04:15
Samsun - Eski Samsun Evleri
Samsun Evlerinin Mimari Özellikleri
Genellikle zemin üzeri iki katlı olan binaların dış cephesi yığma tuğladan (bazı büyük yapılar taştan) iç bölmeleri bağdadi olarak yapılmıştır. İkinci katta bir çıkma mevcuttur. Çıkma, bazı yapılarda iki adet (bazen dört) ahşap veya taş direkle taşınmakta, bazı yapılarda demir çubuklarla desteklenmektedir. Kırma çatısı alaturka kiremitle örtülü, saçak altları ahşaptır. İç mekanda ortada bir sofa yer almakta, diğer odalar bu sofaya açılmaktadır. Taban ve tavan ahşap malzemelidir.(samsunkulturveturizm)


(+)


Samsun il ve ilçe merkezlerde bunlardan farklı bir sivil mimari ile karşılaşılmaktadır. Bu evler düzgün kesme taştan özenli bir işçilikle yapılmışlardır. Ayrıca il merkezinde Rum ve Ermeni evleri de yoğun olup mimari yapıları ile diğerlerinden kolaylıkla ayrılmaktadırlar. Samsun 1869 yılında tümüyle yanmış ve bu tarihten sonra yeni bir yapılanmaya gidilmiştir. Şehir bir Fransız mimarının planına göre yeni baştan kurulmuştur. Deniz kıyısından güneydeki hafif eğimli yamaçlara göre evler kademe kademe yükselmektedir. Denize paralel caddeler ile onları dikey olarak kesen sokaklarla adeta antik çağın Hippodamos plan düzenine göre yapılanma bunların çevresinde yer almıştır.


(+)

Şehrin en eski evleri Kale Mahallesi, Pazar Mahallesi, Hançerli Mahalle, Selâhiye Mahallesi ve Saitbey Mahallesi’nde görülmektedir. Buradaki evler çoğunlukla iki veya üç katlıdır. Sivil mimari ahşap veya ahşap karkaslı ve bağdadi sıvalıdır. Temel üstü dolgularda taş veya Kızılırmak ile Yeşilırmak yöresindeki taş ocaklardan elde edilen tuğlalar kullanılmıştır. Evlerin alt ve üst katları çoğunlukla aynı plan düzenindedir. Üst katlardaki salon evin eksenini oluşturmakta, odalar buraya açılmaktadır. Ayrıca bu salan çıkmalarla bir veya iki yönlü olarak dışa açılmaktadır. Çoğunlukla evlerin girişleri bu çıkmaların altında ve ortasında bulunmaktadır. Böylece girişler yağışlardan korunmuştur. Evlerin yer katı tuğla, üst katları ahşaptır. Girişte taşlık, üst katlara çıkan merdiven ve iki yanında mutfak ve depo gibi bölümlere yer verilmiştir. Merdiven altları ise kömürlük olarak düzenlenmiştir. Girişler çoğunlukla kare planlı salonlara açılmaktadır. İkinci ve üçüncü katlar dışa çıkıntılıdır. Evlerin dışa açılan pencereleri dikdörtgen şekildedir.

XX. yüzyıl başında yapılmış olan taş devlet yapıları daha çok Rum ve Rus mimarisinin etkisi altında kalmıştır.

Bunların başında Hükümet Konağı (1875), Memleket Hastanesi (1900) ve Belediye (1908) gibi yapılar gelmektedir. (kenthaber.com)


(+)Samsun Evleri
http://video.turkcebilgi.com/izle/pUWibJMdtvo/sam ...r-canakci/


Osmanlılar devrinde bilhassa İstanbul mimarisi için şu söylenir: Hiç kimse komşusunun ışığını, güneşini, manzarasını kesen bir ev inşa edemez. Eski İstanbul’u gezenler bunu özellikle söylerler. İstanbul’da bütün sokaklar nihayette denizi görürler, güneşi ve ışığı görürler. Bu asırlarca böyle olmuştur. Peki bugünkü İstanbul’a bakanlar bunu söyleyebilirler mi? İstanbul’a ne hâcet, eski Samsun evlerini konumları itibariyle görenler de bunun hakkını teslim ederler. Eski Samsun evleri veya sokakları da İstanbul evleri ve sokakları gibidir. Denizi görür, ışığı ve güneşi görür. (Dursun Ali Tökel)


(+)


Şu Samsun'un evleri
Kız kaldır peçeleri
Senin o bakışların
Öldürür niceleri

Hadi kız gel yanıma
Kanım kaynar kanına
Şu dünyada olmadık
Neler geldi başıma

Pınar susuz olur mu
Dibi kumsuz olur mu
Şu dünyada sevenler
Kavuşmasa olur mu

Hadi kız gel yanıma
Kanım kaynar kanına
Şu dünyada olmadık
Neler geldi başıma
/Yıldıray ÇINARÇetin KOŞAR

11 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 00:19(+) İstasyon Mevkii

(+)

(+)

(+)

(+)


ümit çoruhlu
11 yıl önce - Pts 03 Mar 2008, 07:49

90'lı yıllarda çektiğim bir fotoğraf.(+)

Gazi Paşa ilköğretim okulu yakınındaki tarihi evler.Zaten okulun bir kısmı resmin sağında görülüyor.Mustaf@29

11 yıl önce - Pzr 23 Mar 2008, 04:03
Eski Samsun Evleri
(+)


Ulugazi Mahallesindeki tarihi ev


Mustaf@29

11 yıl önce - Cmt 05 Nis 2008, 01:04(+)
(+)İstiklal Caddesi ile Gazi Caddesi Arasında Bulunan Fatma Hanım Konağı
sayfa 1
123 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler