Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Burç

12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 10:06
Sınavsız üniversiteye girmek de mümkünmüş?

Bugün bir haber okuyordum :
Tazminatla araba aldı: Rektörüm sağ olsun

Haberin sonunda ilginç bir bölüm vardı, bence tümüyle ayrı bir haber olmalı :
Alıntı:

Oğlu, üniversiteye sınavsız girdi

Öğrenci Seçme Sınavı'nı (ÖSS) kazanamayan Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik'in oğlu Orhan Tan'ın, hülle yoluyla Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne kayıt yaptırdığı ortaya çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl ÖSS'den 176 puan alabilen Orhan Tan, dört yıllık bir fakülteyi tercih edebilmek için gerekli olan 185 barajını bile geçemeyince mülakat yoluyla İngiltere'deki Northumbria Üniversitesi'ne yazıldı. İsmi pek bilinmeyen bu okulda 9 ay kalan Orhan Tan, taban puanı 343 olan Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne yatay geçiş yaptı.

Bu gerçekten yapılabiliyor mu, merak ettim.
Yani sınavsız kayıt yapılan yabancı bir üniversitede birkaç ay okuyup,
Türkiye'deki üniversitelere yatay geçiş mümkün müdür?

Üniversite sınavı sisteminde büyük bir delik mi var?

Yusuf Esengül

12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 10:59

Bir öğretmen olarak bunun mümkün olmadığını biliyorum.Çünkü çifte vatandaşlık hakkı olan pek çok öğrencim giremedi. Bence yapılacak araştırmada rektörün oğlunun usulsüz girdiği ortaya çıkacaktır. 2 milyona yakın öğrenci çalışıp didinirken rektör ve profesör ünvanlı fırsatçıların usulsüzlük yapması kabul edilemez bir şey.Şiddetle protesto eediyorum.

Emre Güray
12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 11:19

Açıkcası bu sistemde ciddi açıklar mevcut, Burç'un vermiş olduğu örnek gibi çevremde bu tip birçok örnek gördüm. YÖK'ün denkliğini kabül ettiği Dünya üzerinde oldukça fazla üniversite bulunmakta ve bunlardaki not ortalamaların yüksek olursa yatay geçişler için ara köprü olarak kullanabilmektesiniz. İngiltere'de adı sanı duyulmamış bu üniversitede başarı sağlayıp not ortalamasının yüksek olması sayesinde veya Türkiye'de gireceğin üniversitenin kriterlerini karşılayacak vaziyetteyse bu gerçekleşebiliyor.

neşetyıldız

12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 12:12

Demekki olabiliyor babası rektör olunca,gündemide en çok karıştıranlar rektör amcalar, yok ülkede laiklik elden gidiyor yaygaraları ile milleti uyutuyorlar, sonuç ortada,yorumu sizlere bırakıyorum.

Figen
site denetçisi

12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 12:19

Emre Bey'in de dediği gibi bu mümkün. Eğer sizin Türkiye' deki lise mezuniyetinizi kabul eden yurt dışında bir Üniversite bulabilirseniz, daha sonra oradan elde ettiğiniz dönem ya da sene sonu transkriptinizin (not çizelgesi) denkliğini yaptırarak, Türkiyede bir Üniversiteye geçiş yapabilirsiniz. Tabii burda bir kaç şart daha var. Öncelikle Lise diplomanızın yabancı ülkedeki üniversitece tanınmış olması lazım. Genelde burada mezun olduğunuz liseye bağlı. Son zamanlarda Milli Eğitim müfredatında yapılan değişıklikler ile tanınma daha kolay oluyor artık. Örneğin ülkemizdeki lise mezunlarının yurt dışında bir liseye denk sayılabilmesi için 2. bir yabancı dilin ders planında yer alması şart. Hani karşı çıkılıyordu ya, "ne gerek var ikinci bir dile, bırakın Ingilizce'yi Türkçe'yi bile doğru dürüst konuşamıyoruz" diye eleştiriliyordu, fakat bu gereklilk Uluslararası Eğitim Birliği'nin getirdiği bir koşuldu. Anadolu Lisesi, Fen Lisesi, Özel Kolejler' den mezun olan öğrencilerin diplomaları genelde yurt dışında denklik alabilirler. Bu şekilde yurt dışında herhangi bir üniversiteye kaydını yaptıran öğrencimiz, sömester sonu yurt dışındaki ilgili Eğitim Ataşeliğinde denklik yaptırıp, yatay geçişle ülkemizdeki bir üniversiteye başvurabilir. Üniversitede kontenjan varsa, ki örnekteki öğrencinin babasından dolayı kontenjan bulunur , kaydı yapılır. Tam tersi de oluyor. Yurt dışında yabancı uyruklu bir öğrenci aynı şartlara sahip ise, yabancı öğrenci kontenjanı ile, ülkemizde bir lisede ya da üniversitemizde okuyabilir. Ki öyle de yapıyorlar. Sonra yatay geçiş yaparak, kendi ülkesindeki bir üniye gidiyor. Uluslararası Eğitim Birliğine üye, ya da bu birliğin şartlarını oluşturan ülkelerde bu mümkün.

kibarfeyzo
12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 12:35

evet bunlar mümkün ama mümkün olmayan adı-sanı duyulmamış bir üniversiteden öğrenci kabul etmek... demek ki rektör efendi denkliğini iyi araştırmış olmalı ki, oğlunu yazdıracağı okul ile sorun yaşamamış... yoksa çoğunuz hatırlar, yatay geçiş yapamayan başörtülü kızlar 4 sene yurtdışında okudukları halde, diplomalarını Türkiyede geçersiz ilan edildiği okulları, YÖK tarafından denklik verilmediğini...

hatta yök kendi koyduğu kurallar, yönetmelik ile zaman zaman dünyaca ünlü üniversiteleri dahi denklik alamayacak şartlar koymuştu...

Erdemli Salih

12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 13:14

Tabir biraz abes kaçabilir ama bizim oralarda bir tabir var ''ayıyı dövmüşler aaahhhh arkam demiş''
Şimdi de babası rektör olan en baba üniversiteye öğrenci,dayısı vekil olan en baba kamu kurumuna müdür olur,burası Türkiye.
Mesela siz hiç ev hanımı iken açık öğretimi bitirip bir üniversitede öğretim elemanı olan,kısa zamanda bölüm başkanı,1 yıl böüm başkanlığından sonrada yüksek okula müdür yardımcısı olan bir eski ev hanımı ile tanıştınız mı?
Şaka değil bu da olabiliyor Güzel ülkemde eğer kadının eşi yard.doç ise........

oguzugur

10 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 14:35
Sınavsız üniversite!

Liseyi Kıbrıs dışında bir yabancı ülkede okuyan Türk ve KKTC'liler, Türkiye'de istediği üniversitenin istediği bölümüne sınavsız girebilecek.

Habertürk gazetesinde yer alan haberde YÖK'ün 18 Şubat'ta sitesinde ilan ettiği karara göre, KKTC hariç yurtdışından lise diploması olan Türk ve KKTC'liler, sınavsız üniversiteli olacak. Türkiye'deki 1.5 milyon öğrenci ise sınava girecek.

'EŞİTLİĞE AYKIRI'

Eğitim uzmanları "Bu, Türkiye'deki çocuklara haksızlık. Anayasa ve eşitlik ilkesine aykırı" diye karara karşı çıktı. YÖK'ün kararının yurtdışındaki Türk okullarına ayrıcalık sağlayacağı konuşuluyor.

SINAVSIZ KABUL KOŞULLARI

Ülkelerin kendi ulusal sınavları, uluslararası sınavlar ortaöğretim not ortalamaları, üniversite tarafından yapılan sınavlar dikkate alınacak belirlenecek.

Yurt dışından gelecek öğrencilere 'öğrenci vizesi' için üniversiteliler kabul yazısı gönderecek.

Üniversiteler kontenjan ve uygulama takvimini belirleyerek akademik takviminde belirtecek.

Öğrencilerin Türkçe düzeyleri, kabul eden üniversite tarafından değerlendirilecek.

http://www9.gazetevatan.com/Sinavsiz_universite/2 ...1/1/Gundem

hasan özbey

10 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 14:47

Benzer bir uygulama anadolu liseleri içinde var. Türkiye Cumhuriyeti MEB ilköğretim okullarında okuyan öğrenciler SB için okul ve dersane arasında ömür çürütüyor ve belkide 1 puandan daha az bir puan kaybı ile istediği anadolu lisesine giremezken, yurtdışından gelen bir öğrenci istediği anadolu lisesine direk kayıt yaptırabiliyor.

Samet Gemici
10 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 16:09

Ne güzel iş ya bizim öğrencilerimiz dersane-okul sürünsün liseyi dışarıda okuyan biri istediği üniversiteye giriş yapsın.Yurtdışında okumak varmış valla öss için bu kadar masraf yapacağıma yurtdışına çıksaymışım keşke...

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET