Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
SERCAN CAN
12 yıl önce - Pts 18 Şub 2008, 23:15
Bursa'ya Yeni İlçeler Neden Oluşturulmuyor?


akp hukumeti nüfusunun fazlalığı nedeniyle yeterince hizmet veremeyen birçok ilçeyi bölerek yeni ilçeler oluşturmaya karar aldı.bunlardan bi kısmını örnek verirsek;
istanbul'da gaziosmanpaşa,ümraniye,kadıköy,kartal
izmir'de konak ve karşıyaka
bunlardan gaziosmanpaşa 1 milyonu aşkın nufusuyla türkiye'nin en büyük ilçesi konumunda ve çok daha önceden bölünmesi gerekirdi.
umraniye,kadıköy ve kartal nüfusları ise 500 bin ile 800 bin arasında değişiyo.
izmir'de konağın nufusu 800 bin üzeri karsıyakanın ise 500 binin üzerindedir.
peki bursa'daki osmangazi ve yıldırım ilçelerinin nüfusları bundan cok mu farklı?
osmangazi'nin nufusu 700 bin üzerinde iken yıldırım'ın nüfusu 600 bin üzerinde
öyleyse nüfusunun fazlalığı nedeniyle yeterince hizmet götüremediği açıkça görülen bu iki ilçemiz neden halen bölünmüyo?
benim fikrimce osmangazi'nin demirtaş tarafları,yıldırımın ise ankara yolunun kuzeyinde yeni ilce oluşturulması gerek


ersindonmez

12 yıl önce - Pts 18 Şub 2008, 23:43

Osmangazi nin Demirtaş tarafı olabilir mantıklı aslında ama aynı şeyi Yıldırım için söylemek pek mümkün değil sanırım.Yıldırım ın doğu tarafının bir bölümünün Kestel ve Gürsu ile paylaştırılması daha mantıklı olur sanırım.ozhanesemen

12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 01:51

Küçük bütçeli, küçük ilçeler büyük bütçeli, büyük ilçelerden daha mı iyi hizmet alıyor öncelikle bunu düşünmek gerekir. Yerleşik nüfusa hizmet, genel olarak düşünüldüğünde belediyeler aracılığıyla verilir. Osmangazi ilçesi de bildiğim kadarıyla Osmangazi, Emek, Demirtaş ve Ovaakça beldelerinden oluşmuştur. Belediyecilik de ayrı bir sanat. Aynı ilçede, bir dönem hiçbir çalışma olmazken, bir bakıyorsunuz bir dönemde ilçenin çehresi değişiyor.

Bu ülkenin asıl ihtiyacı daha fazla ilçe ve belediye değil, vizyon sahibi yöneticilerdir.


Akın Alan
12 yıl önce - Sal 19 Şub 2008, 13:17

Küçük ilçelerin bütçeleri ve yatırımlarıda küçük olur.Bence bölünmesi çok da iyi değil.

Tolga KANDEMIR

12 yıl önce - Çrş 20 Şub 2008, 15:31

Osmangazi ilçesi bugün itibarıyla 700 bin'i aşkın nüfusu ile 100'e yakın mahalleden oluşuyor. Bu potansiyel'e sağlıklı hizmet verebilmek ne derecede gerçekleşebilir bunu düşünmek gerekir... Hem Osmangazi'den doğacak ilçe/ilçeler hemde Osmangazi'ye daha iyi hizmet için bölünebileceğini düşünüyorum. Hatta bir ara Emek, Yenibağlar, Bağlarbaşı, Hürriyet, Adalet, İstiklal mahallelerinin Osmangazi ilçesi'nden ayrılıp Akpınar adı altında yeni bir ilçede birleşeceği yerel basında da çıktığını hatırlıyorum... Ayrıca Demirtaş'ın da Panayır, Seçköy, İsmetiye'yi kapsayıp ilçe olması görüşü bugünlerde gündemde...ozgurfantastik
12 yıl önce - Cmt 26 Nis 2008, 17:07

acil yeni ilçeler oluşturularak şehir merkezi sayısı da arttırılmalı. nüfus dengeli bir şekilde dağılarak şehir ölçeği genişlemeli.

sukruerez16

12 yıl önce - Cum 02 May 2008, 22:39

Demirtaş Beldesi ilçe olmalı.

ozgurfantastik
12 yıl önce - Cmt 03 May 2008, 14:28

demirtaşta oturuyorsunuz sanırım evet demirtaş yaseminpark ve ottomanors gibi projeleri de içinde barındırıyor bu nedenle ilçe olmalı. o bölgenin acil olarak yeniden yapılandırılması gerekli. o bölgede yapılan yatırımlara maalesef osmangazi yetemiyor. ama sadece demişrtaş değil bir kaç ilçe daha gerekli.

hakanda
11 yıl önce - Prş 09 Ekm 2008, 21:36

Birkaç yıl önce Olay televizyonunda Mustafa Bozbey'in konuk olduğu programda bu konu tartışılmıştı.
Nilüfer'in alanı çok büyük olduğundan bölünebileceği tartışılmıştı. Tam hatırlayamıyorum ve doğruluğu kesin olmayan, bölünmenin ardından kurulacak yeni ilçelerin isimleri Nilüfer, Çalı ve Görükle olacak denilmişti.
Fikir vermesi açısından mevcut harita:


Osmangazi'de o günkü konuşmadan nasibini aldı elbet.
Osmangazi Türkiye'deki 60'a yakın ilin nüfusundan kalabalık olduğundan yönetim açısından bir çok sıkıntı yaşandığını bilmeyen yoktur. Buna rağmen işler bir şekilde yıllardır yürütülüyor.
Osmangazi'nin bölünmesinin ardından kesin olmayan çıkacak isimler ise Osmangazi, Demirtaş ve Hürriyet idi.
Fikir vermesi açısından mevcut harita:


(+)


Bu durumun yıllardır tartışılması, değişiklik yapılmamasının nedeni olarak siyasi partilerde çalışanların, biraz siyasetle uğraşanların ortak yorumu oyların bölünmemesidir.
Gerçekliği ya da ciddiyeti hakkında birşey diyemiyorum!


mustafaguler
11 yıl önce - Çrş 19 Ksm 2008, 01:14

yıldırımdan bir ilçe çıkması biraz zor çünkü zaten yıldırım ilçe sınırları çok küçük. buna karşılık nilüfer ve osmangazi'nin ilçe sınırları oldukça geniş. Osmangazi bugün dediğiniz gibi 700bin nüfusun üzerine çıkmışdır. onun için demirtaşın ilçe olması güzel olur. neden diyecekseniz bugün demirtaşa yapılan konutları görüyorsunuz ileride muhakkak başka konut projeleride orada olacakdır. osmangazi'den çıkacak bir diğer yer belirttiğiniz gibi hürriyet-bağlarbaşı-hamitler-yunuseli-1050 konutlar çevresinden olabilir. bunun nedeni ise, bugün bağlarbaşı'nın tek başına 60-70bin nüfusa dayanarak bursa'nın en büyük mahallesi unvanına aday olması, büyükşehirin hamitler toplu konutları ve osmangazinin yunuseli toplu konutları gösterilebilir. Mesela yunuseli toplu konutlarının 2. etabı gündemde ve burada ki nüfus artışını bi düşünün. zaten hürriyet-1050-yunuseli üçgenini düşünürseniz toplam nüfusları rahatlıkla 130bin olan İnegöl'ü geçer.Nilüfer de ise çokdan beri ilçe olmayı hak eden Görükle var. Oranın ilçe olması çok güzel olur kentin giriş noktası olması nedeniyle ve şuan oaranında nüfusu 30bin civarında.sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet