Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Modern Camiler
« önceki   123 ... 505152   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
sayfa 2
Misafir 40f

17 yıl önce - Prş 25 Arl 2003, 17:56

Biraz daha konuşsanız olmaz mı arkadaslar. Ben tez yapmaktayım da türkiye moden camilerinde aydınlatma konulu. Meclis camiile ben de ilgiliyim. Bi de batikent camii, sivas cumhuriyet ün. camii var. Odtü de de var bi tane aslında. Şimdilik resimleri yok ama bulunca yollarım. İzmirdekini ve adapazarındakini bilmiyodum ama hemen ilgilencem kendileriyle. Bu arada ben bu forumu yeni gördüm ve böyle birşey olabilmesine çok şaşırdım. Bir forumdan bilgi edinebileceğim aklıma gelmezdi.. Ama sanirim biraz geç kalmışım.

ebruturhan

16 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 17:58

Öncelikle Akçakoca Düzce'ye bağlı bir ilçe
Evet Akçakoca'dada modern bir cami var.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

messiah_haktan

16 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 19:25

Ilginc ama

Burç

16 yıl önce - Pzr 12 Arl 2004, 23:33

Yalova'da da ilginç bir cami var,

(+) Değişik bir camii

(+)

Diğer Yalova fotoğrafları için :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=9582

irfan x
16 yıl önce - Pts 13 Arl 2004, 01:36

Bu Yalova camiisini beğenmedim. biraz falza "Arap" tarzı olmuş. duabi tarzı falan. Akçakoca'daki benim çok hoşuma gitti. Bence cuk oturmuş. Özellikle mekanın yaratmış olduğu atmosfer, ve kubbenin aviyezle bütünleşmesi, moderniteyle, manveiyatı çok iyi birleştirmiş.

VEYSEL

16 yıl önce - Pts 13 Arl 2004, 02:10

Alıntı:
Bu Yalova camiisini beğenmedim. biraz falza "Arap" tarzı olmuş. duabi tarzı falan. Akçakoca'daki benim çok hoşuma gitti. Bence cuk oturmuş. Özellikle mekanın yaratmış olduğu atmosfer, ve kubbenin aviyezle bütünleşmesi, moderniteyle, manveiyatı çok iyi birleştirmiş

+ 1

Zaten buradaki modernizmden anlaşılan yeni arayışlarla günün teknolojisini birleştirerek mekanın işlevselliğini ortaya çıkartan ama bunu yaparkende bir ibadet mekanında olması gereken uhreviyeti,yücelme ve yüceltme hissini kaybetmemeye çalışmak akçakocada bu mükemmel bir şekilde yakalanmış içerideki o gözü yormayan dinginlik ve sadelik ve özellikle o camdan süzülen HAT mesajları muhteşem olmuş,yıllardır herkeslerin yırtınıp durduğu bu eskiyi taklit etmeyelim mesajları burada vücut bulmuş,muhteşem yapanları ve yaptıranları tebrik ediyorum o resmi gönderen arkadaşımada teşekkürler

irfan x
16 yıl önce - Pts 13 Arl 2004, 02:37

Bu arada Vedat Dalokay'ın Ankara Kocatepe Camii için hazırlamış olduğu proje, geleneksel kubbe mimarisine aykırı olduğu görüşüyle kabul edilmemiş, onun yerine bugünkü klasik çizgileri taşıyan camii inşaa edilmişti. Bence Ankara ve Türkiye büyük bir fırsat kaçırmış oldu.

Camii mimarisinin gelişimine baktığımız vakit, Cumhuriyet döneminde herhangi bir ilerleme kaydetmediğini görürsünüz. Ne yazıktır ki, bu sayfada gördüğümüz eserler sadece değişik denemelerden ibaret kalmış durumda.

Ati
16 yıl önce - Pts 13 Arl 2004, 04:21
Bursa-Inegöl Merkez Camii

Bursa-Inegöl Merkez Camii

Kaynak: http://tayproject.eies.itu.edu.tr/tvMarmara.html

ErayPasa

16 yıl önce - Pts 13 Arl 2004, 18:49

Ne zamandan beri aklimda..Konu olupta pek fazla fikrimi belirtme firsatim olmamisti.Lakin ucundan kiyisindan yeri geldi diye dusunuyorum.Türkiyede yada dünyanin herhangi bir baska yerinde cami diyince akla ilk gelen sey bir ibadethane olur.Güzel.Lakin nedense hic bir caminin icinde(yada yaninda) bir kütüphane yada insanlarin huzurlu bir ortamda yapabilecekleri güzel sanatlar atölyeleri gibi insanimiz birlestirici ,egitici vede ögretici mekanlar yoktur; yapilsa fena mi olur?Camilerimiz hem dini, hem insanlarimizin bos zamanlarinda cesitli sekillerde de olsa bulusup insanlik ve insanimiz adina yada kendi adina iyi isler yapabilecegi,ögrenebilecegi kendini gelistirebilecegi mekanlar halinede gelse ??(tabiiki bu iki alan birbirini rahatsiz edecek sekilde olmiyacak)?

Fikirlerinizi bekliyorum
Saygilarimla

Burç

16 yıl önce - Pts 13 Arl 2004, 19:02

Camiler eskiden zaten "Külliye" şeklinde yapılırmış.
Yani aşevinden, hamamına, hastanesine, okuluna, çeşmesine kadar herşeyi içerirmiş.
Istanbul'da Süleymaniye böyledir.
Günümüzde bu işler için genellikle ayrı binalar yapılıyor.
Ama alışveriş bölümleri içeren bir çok cami var. Mesela Söğütlüçeşme camii.
Altunizade camisinin içinde üniversite kısmı da var. (Ilahiyat fakültesi)

Yani "hiç bir caminin içinde eğitici mekan yoktur" cümlesi yanlış oluyor.

sayfa 2
« önceki   123 ... 505152   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET