Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Fatih Can
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 13:02

Alıntı:
*Dış ticaret açığı,cari açık,toplam borç stoku sürekli olarak büyüyor.
*İhracat artışı büyük oranda ithalata endeksli.Ürettiğimiz katma değer oranının yükselmesi lazım.
*Vergi indirimi bir tek kurumlar vergisinde gerçekleşti.O da holdinglere yaradı.İstihdam üzerindeki vergiyi hafifletmek istiyorlar mı bilmiyorum ama bildiğim bir şey varsa sosyal güvenlik açıkları sürekli büyüyor.Sosyal Güvenlik Reformu diye emeklilik yaşını 65'e,prim gün sayısını da 9000'e çıkartmayı tasarladılar.
*KOBİ'ler kan kaybediyor.Çiftçi zor durumda tarımda bile ithalat yapıyoruz.Son üç yılda sadece İstanbul'a 1 milyon göç olduğunu Topbaş bizzat itiraf ediyor.

Bunlari muhalefet siyasi partilerinin secim propogandalari icinde defalarca goruyoruz zaten ve eminim ki siz de bu sorularin  cevabini bilimsel bakisla defalarca aldiniz ama hala yanlis gosterilmeye calisiliyor. Ben anlamiyorum bir pehlivan yenilecegini bile bile mindere cikar mi inatla. Ben cevap vermeyecegim umarim bir arkadas daha anlatir.

Ekonomi uzerinde konusurken sunu hic bir zaman unutmayiniz.

Sizin durumunuz genel tabloyu cizmez.
Sizin yaptiginiz ve bildiginiz her zaman dogru degildir.
Dogru olan tektir bu ekonomik modelde, iktisat bir ilimdir egip bukulemez.

Yok eger derseniz ki ben kapali ekonomi istiyorum tamam derim ama acik ekonomi modelinde bu is boyle olur.

denisk2
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 13:14

Arkadaşlar enerjiye harcadığımız parayı nasıl 30 milyar dolar civarlarında hesaplıyorsunuz? Botaş Türkiyenin bu yıl ki doğalgaz tüketiminin toplam 31 milyar metreküp olacağını tahmin ediyor. Doğalgazın 1000 metreküpünü ortalama 230 dolardan aldığımızı düşünürsek bu yılda 7.2 milyar dolar yapıyor. Ayrıca biraz araştırırsanız da aylık petrol alımımızın yaklaşık 600 milyon dolar civarında olduğunu görürsünüz yani. Enerji için yurtdışına 30 milyar filan ödemiyoruz 7 milyar doğalgaza ödüyoruz 8 milyarda petrole ödüyoruz desek enerjiye 15 milyar dolar ödüyoruz. Hesaplarınızı bunu göze alarak tekrar yapmanızı tavsiye ederim.

Birde Fatih bey makina ihracatının 20 milyar dolar olduğu bilgisini hangi kaynağa dayanarak söylüyorsunuz öğrenebilir miyim?

İBRAHİM DİLBER
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 13:58
DIŞA AÇILMA MESELESİ

Hükümetin politikalarına,icraatlarına eleştri yapan herkesin içe kapanmacılıkla suçlanmasını bir türlü anlayamıyorum.Ne kadar somut veriler öne sürürseniz sürün sürekli çekememezlikle,içe kapanmacılıkla suçlanıyorsunuz.Nasıl yani?Dışa açılmak  illa ki toplam borç stokunun,cari açığın,dış ticaret açığının sürekli yükselmesini mi gerektiriyor?2007 bütçesinde olduğu gibi yılda 50 milyar dolar faiz ödemeyi mi gerektiriyor?İlla ki yabancılara toprak satışını serbest mi bırakmak gerekiyor?İlla ki satıp savmak mı gerekiyor?İlla ki bankaların hızla yabancıların eline geçmesi mi gerekiyor?
Madem ki itibarımız sürekli yükseliyorsa,istikrar varsa,muazzam büyüyorsak biz neden borç veren ülke konumunda değiliz?Biz neden bütün dış ilişkilerimizde sorun yaşıyoruz?En basit örnek olarak AB ile sözde Gümrük Birliği anlaşmamız olmasına rağmen,sözde üye adayı olmamıza rağmen TIR araçlarımız geçiş belgesi alırken,iş adamı ve sürücü vizesi alırken bu kadar zorluk çekiyoruz?Başbakan'ın Putin ile defalarca bizzat görüşmesine rağmen neden ihraç mallarımız,TIR araçlarımız Rus gümrük duvarlarına takılıp duruyor?Geçiş belgeleri kara borsaya düşüyor?Yıllardır teröre maruz kalmamıza rağmen derdimizi niye anlatamıyoruz?Üstelik sürekli insan haklarını ihlal eder görünüyoruz?
Önemli olan içerde güçlenip,yere sağlam basıp,dışarıda da haklarımızı savunabilmek.Ciddi ve tutarlı olabilmek.

Yılmaz Aysoy
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 14:06

Peki Fatih Can ben mühendisim seninde dediğin gibi rakamlar yalan söylemez. Rakamlar varsayımda bulunmaz haklısın.

Evet bu ülkede TUIK var (eski adıyla DIE). Peki sizde tuik rakamları ne kadar güvenilir. Sonuçta tuik başında hükümetin oturttuğu bir adam var. Şimdi beni muhalefet yapmakla suçlayacaksın. Ama en basit örnek tüik her ay enflasyon rakamlarını açıklar. Sizce bu enflasyon rakamı ne kadar gerçekçi. Evet rakamlar yalan söylemez ama siz enflasyon sepetini doğru dürüst hazırlamazsanız veya sizin işinize gelecek şekilde hazırlarsanız rakamlarda tabiki sizin istediğiniz sonucu verir.

Kapasite kullanım oranlarındada aynı durum söz konusudur. Tuik açıkladığı kapasite kullanım oranları gerçeği yansıtmıyor. Bunun iki nedeni var.

1- Kapasite kullanım oranları sadece sanayi odasına kayıtlı ve kapasite raporu olan işletmelerin durumuna bakılarak hesaplanıyor. Türkiye'de imalat yapıpta sanayi odalarına kayıtlı olmayan o kadar çok işletme varken sizce bu kapasite kullanım oranları doğruyu yansıtır mı?
2- Kapasite kullanım oranlarını hesaplamak için tüik sanayi odası üyelerine bir form gönderiyor ve o form sanayici tarafından doldurulup geri sanayi odasına gönderiliyor. Uygulama bu şeklide. Siz bir işletme sahibi olsanız kapasite kullanım oranınızı düşük gösterirmisiniz. Göstermezsiniz çünkü bu sizin kredibiletinizi, pazarlık şansınızı ve birçok şeyi etkiler.

Bu nedenlerden dolayı kapasite kullanım oranları doğruyu yansıtmıyor.

Ben İhracat artmıyor yada artması kötü birşey demiyorum. Ama İthalatın bu kadar hızlı artması bu ülke için felaket getirir diyorum. Son 3 yılda dış ticaret açığı 131 milyar dolar. Bu ne demek biliyor musun Fatih? Bu memleketin 131 milyar doları yurtdışına çıktı demektir. Bunu sadece makina ithal ettik ondan dolayı bu kadar arttı bundan sonra evel Allah ihracat ithalatı geçecek diye açıklayamazsın. Bu gün Türkiye'de nano teknolojiler üzerine araştırmalar ve üretimler yapılırken biz bu makinaları imal edemiyorduk onun için yurtdışından makina getiriyoruz gibi bir açıklama ne kadar mantıklıdır onu buyur sen düşün.

Kobilerin durumuna gelince ben sadece örnek olarak kobileri vermiştim. Ama ithalat Türkiye'de birkaç sektör hariç tüm sektörleri vurmuş durumdadır. Tarım, madencilik, hayvancılık sanayi hepsini. Rakamlarla izah et dersen onuda izah ederim emin ol.

konuralp61
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 14:07

partizancılık o kadar üst safhalardaki başbakandan en alt kademeye kadar eleştiri kabul edemiyorlar yarattıkları pembe tablolarla zaten araştırmayı sorgulamayı unutuş halkımızı uyutmaya çalışıyorlar ama artık bu halk uyandı ve kim doğru kim yanlış biliyor.

Fatih Can
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 15:30

Tuik verilerinine yanlis ve guvenilir denilecegini de tahmin etmistim klasik muhalefet anlayisi cizgisinden vazgecmiyor ve bu anlayisa bir bbir cevap verdikce ben de o dar korunmaci cizgide yer aldigim icin bu son mesajim bu kisilere karsi.

Veri soranlar ise tuik ya da diger kurumlarin sitelerini arastirabilir bu sayede arastirmayi da ogrenebilirler

Baraküda_Turgay

13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 15:51

Alıntı:
Tuik verilerinine yanlis ve guvenilir denilecegini de tahmin etmistim

Kimse verilere yanlış demek için yarışmıyor Fatih arkadaşım.

Anlamaya çalıştığımız bir çelişki var...
Siz verilere göre yaşıyorsunuz ve pembe tablo çiziyorsunuz..

Yani veriler çok iyi,her şey süper gidiyor öylemi...??
Harika bir mantık...

İhracat artmış,enflasyon düşmüş,GSMH artmış değilmi?tamam anladık..

Peki ekonomi bu kadar iyiyse işsizlik neden arttı,insanlar evine neden ekmek götüremiyor?Bedava desen ne olacakki insanlarda alım gücü sıfıra inmiş..
Aklıma bir örnek geldi;
Fakir bir adam gitsin bir zengine,açım desin,adamda ona''hımm aç olamazsın tuik in verileri böle demiyor''gibi bir şey.. sizin rakamsal yaklaşımınız..
Bence gerçek hayatın içinden değerlendirme yapmayı deneyin..
Sizin o rakamları bulan vatandaşlar böyle analitik değerlendirme yapamadakları için o rakamlara inanmayın bence...
O yönetenler biraz sırça köklerinden inipte halk nasıl yaşıyor bir baksınlar ondan sonra rakamlarla konuşsunlar..
Benim inandığım rakamlar hayatın kendisi,insanlar,ülkemizin içinde olduğu zor durumdur...

Yılmaz Aysoy
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 15:53

Ben tüik verilerinin neden yanlış olduğunuda anlattım ama. Haa benim yazdıklarıma inanmıyorsan ben sana sorayım tüik kapasite kullanım oranlarını nasıl hesaplıyor.
Enflasyon sepetindeki tüm ürünlerin listesini bana verebilir misin?

Eğer bunları bilmiyorsun bilen birinin bu yanlış demesine itibar edeceksin Fatih arkadaşım.

Baraküda_Turgay

13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 16:23

Ben bir şeyler daha soracağım..?

Madem ihracatta artış var...Bu sorularımın cevaplarıda Rakamsal olursa memnun olurum..

Karadeniz de Fındık ağaçları neden söktürüldü?(ağaç başı 10 euro)
Şeker pancarı üretimi neden yasaklandı?
Aynı şekilde mısır üretimi neden kısıtlandı?
Amerika neden bizi mahkemeye verdi pirinç üretiminden dolayı?

peki bize ağaçları söktürürken,Ermenistan ve yunanistana ağaç dikimi neden teşvik edildi.?

Kuş gribi krizi yaratıp,tavukçuluğa kim darbe vurdu?
Tam bu sırada kim paketlenmiş sıvı yumurta satmaya başladı?

Ülkede kar eden herşey yok pahasına neden satıldı?Madem satıldı, IMF'e olan borçların ne kadarı ödendi?
Yoksa daha fazlamı borçlanıldı?

İşte rakamsal sonuçları olan bir sürü soru...Tuik verileri ne diyor bakalım..

hekimoğlu
13 yıl önce - Cmt 02 Hzr 2007, 16:32

ihracat ithalattan hızlı artmaya başladı bu demek oluyor ki cari açık sabitlendi hatta azalmaya başladı.ülke'de işsizliğin çok olması genç nüfus ile alakalı.çalışan işçi sayısı artmasına rağmen yeterli değil.2002 senesine göre çok iyi durum da olduğumuz aşikar.bankalardaki mevduat artıyor.trafiğe çıkan araç sayısı artıyor .kişi başı milli gelir artıyor.tabi gelir düzeyleri arasında gelir dağılımındaki adaletsizlik azaldığında daha yaşanabilir bir ülke olacağız.tabi bunun için zaman gerek.

sayfa 4
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET