Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Şakirin Camii - Karacaahmet
123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Emir Ali Enç

9 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 07:03
Şakirin Camii - Karacaahmet

Sevgili wowTurkey kullanıcıları,

Bugün Üsküdar'dan Kadıköy'e doğru Şehr-i Istanbul'un tadını çıkararaktan yayan bir şekilde yürürken, Zeynep Kâmil va Karacaahmet mezarlıklarına çok yakın bir yerde metalik gri renkte iki sivri minâre dikkatimi çekti.
Yaklaştığımda bunun bir inşaat olduğunu ve hoş ve yenilikçi görünümlü modern bir cami'in inşaatı olduğunu farkettim. Proje panosuna iyice yaklaştığım vakit büyük hayretler içinde bu cami'in üslûbunun, Ankara Belediye Başkanlığı da yapmış, (ve de dedemin çok iyi bir dostu olan) ve zamanında hazîn bir trafik kazasında yitirdiğimiz Mimar Vedat Dalokay hocamızın çizmiş olduğu, ama hiç bir zaman yapılmayan Ankara Kocatepe Cami'i projesine benzediğini hayretle gördüm, bânileri, aslında Semiha Şakir'in oğulları olduğunu öğrendiğim, 3 tane Arapça İsim taşıyan kişi idi (Ğassan, Gazî ve Ğade Şakir):

(Şakirin Cami'i projesi)

(+)

(Vedat Dalokay'ın "fazla modern" bulunarak yapılmayan Kocatepe projesi)

(+)

(Yerine Y.Mimar Hüsrev Tayla tarafından yapılan daha "geleneksel" tarzdaki cami)

(Pakistan'da Suudi Arabistan kralı Faysal tarafından yaptırılan Vedat Dalokayın mimarisini taşıyan ve Orjinal Kocatepe Cami'in biraz değiştirilip yerel zevklere uyarlanmış hali)

(Proje Levhâsında bakınız cami'in mîmarı kim??)

(İnşaatın şu anki hâlinin dıştan görünüşü)

Benim aklımı karıştıran unsur, cami'in çok modern olmasından bir yana (ki bence böyle camiler Hırvatistan'da Kazakistan'da ve Japonya'da mevcûd ise, yüzyıllarca zamanının en güzel, en görkemli ve en büyük Camilerini menşu' kılan Türkiye'ye gereklidir, ve bu cami, gerek iç tasarımının Z.Fadıllıoğlu tarafından yapılması, gerek havuzunun İngilterenin en önemli açık alan tasarımcılarından biri tarafından çizilmiş olması ile, Istanbul'un camilerdeki alışageldik mimari tarzını değiştirecektir. Bu gayet âşikârdır.

Beni asıl düşündüren olay Vedat Dalokay'ın Kocatepe için çizdiği bu projenin biraz küçüğüne neredeyse tıpatıp benzeyen bu cami'in baş mimarının, Dalokay'ın projesinin reddedilmesine müteakip klasik bir cami çiziveren Y.Mimar Hüsrev Tayla tarafından yapılmış olması...

Bunun sebepleri nedir?
-Acaba Hüsrev Hocam Vedat Dalokay'ın ölümüne üzülüp anısını böyle mi yaşatma kararı almış?
-Acaba Hüsrev Tayla çizim tahtalarından ilk çıkan Dalokay'ın orijinal projesini çok beğenmiş de kendisine verilen klasik cami projesini kerhen mi yapmış, ve aradan yıllar geçtikten sonra o proje için asıl gönlünde yatan aslanı bu yolla mı canlandırmış?
-Acaba düpedüz kopya mı?
-Acaba başka nedeni mi var?

Ne şekilde olursa olsun, yaptıran güçler yine dışarıdan, o 3 kişi her ne kadar Semiha Şakir'in çoçukları olursa olsun, Arap asıllı ingiliz, ve belki onlar gibi dışarıdan gelen bir "itici güç" olmasaydı, Türkiye'deki yerli yatırımcılar/müteahhitler vb. tarafından bu gibi projelerin hiç önü açılmayacaktı.

Bu konu hakkında hepinizin yorumlarını bekliyorum.

Emir Ali Enç

PS: Fotoğraf kalitesi çok düşük, yolda yürürken cep telefonumun VGA kamerasıyla çektim, levhâları ve kaba inşaatı görebilin diye koydum.

En son Emir Ali Enç tarafından Çrş 13 Şub 2008, 20:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

yalper
9 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 13:23

klasik osmanli tarzi camilerin en buyuk ozelliklerinden biri cok iyi ışık almasidir, bolca pencere bulunur camilerde, ancak bu modern mimari denilen projelerdeki ışık alimini merak ediyorum, zira pek fazla pencere goze carpmiyor..

Emir Ali Enç

9 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 13:59

Vedat Dalokay'ın yapmış olduğu Kocatepe projesinde kubbenin en üstünde bir seri cam ile buna bir çözüm bulunmuş galiba, ama bu son yapılan Şakirin inşaatından gördüğüm kadarıyla böyle bir oluşum'a yer verilmemiş... Boynuz (Hüsrev hoca) kulağı (Vedat hoca) geçemedi galiba...

berkemal
9 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 15:01

Alıntı:
-Acaba Hüsrev Tayla çizim tahtalarından ilk çıkan Dalokay'ın orijinal projesini çok beğenmiş de kendisine verilen klasik cami projesini kerhen mi yapmış, ve aradan yıllar geçtikten sonra o proje için asıl gönlünden geçen aslanı bu yolla mı canlandırmış?

ben bu yazdığınız sebebin varlığına inanıyorum.Bence Hüsrev Hoca Kocatepe için modern bir projenin reddedilmesinin üstüne yine benzer uslupla gelemeyeceği için klasik uslubu kerhen tercih etmiştir. Hazır fırsatı gelmişken de gönlünde yatan aslanı ortaya çıkarmıştır. Ama sonuç olarak Ankara'nın böyle güzel bir eseri elinden kaçırması güzel İstanbul'un bu eseri kazanmasına sebep olmuş yıllar sonra.

Emir Ali Enç

9 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 20:52

Alıntı:
Ama sonuç olarak Ankara'nın böyle güzel bir eseri elinden kaçırması güzel İstanbul'un bu eseri kazanmasına sebep olmuş yıllar sonra.

Kesinlikle katılıyorum, ama keşke Kocatepe'de yapılacağı boyutlarda ve ölçeklerde bir modern cami yapılsaymış Ankara'ya. İbâdethanelerinde dahi Modern bir Başkent imajını pekiştirirdi kanımca, Ankara'nın şehir kimliğinin önemli bir parçası olurdu, hem de Türkiye'nin genelinde Kocatepe'den sonra gelecek Cumhuriyet Dönemi cami imarına da güncel bir ışık tutardı.

Eğer ki modern bir cami Istanbul'a yapılacak ise, o zaman en iyisinin bu ölçeklerde bu tarz bir cami olduğunu düşünüyorum, bir yandan boyutlarıyla çok iddialı olmayıp diğer yandan modern şekliyle kemikleşmiş "16yy tarzı camileri hadi betondan yapalım" fikirlerine meydan okuyor, tıpkı Osmanlı'nın son dönemlerinde Nikoğayos Balyan'ın okuduğu gibi (ki Cumhuriyet döneminde yapılmış olan camilerin çoğu Balyan'ların çok ilerici tarzını görmezden gelip 1500-1600'lü yıların kötü kopyalarını yapıp bizleri modern cami imarında Fas ve Hırvatistan gibi ülkelerin pek gerisinde bırakmıştır).

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL