Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Bülent
16 yıl önce - Cmt 31 Oca 2004, 04:52
İzmir ve Turizm

İZMİR TİCARET ODASI YATIRIMCIYI EGE'YE ÇEKMEK İÇİN KOLLARI SIVADI
Turizm bölgesi

İTO, turizm amaçlı tesis yapmaya uygun olan kamu arazilerini belirlemek üzere Kurban Bayramı'ndan sonra çalışmalara başlıyor

Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, "Antalya merkezli turizm politikası Türkiye'ye zarar veriyor. Hedef, yılda bir milyon turist getirmek" diye konuştu

İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Antalya merkezli turizm politikasının Türkiye'ye zarar verdiğini savunarak hükümetin turizm politikalarında Ege Bölgesi'ni unuttuğunu savundu.
İTO Meclis Toplantısı'nda konuşan Demirtaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın turizmde Ege Bölgesi'ne yeteri kadar ilgi göstermediğini iddia etti. Antalya'nın dolması nedeniyle yatırımcıların artık İzmir'e yatırım yapmayı düşündüğünü ancak bunun için yatırımcılara sunulabilecek bir envanter olmadığını kaydeden Demirtaş, İzmir'deki turizme elverişli kamu arazilerinin dökümünü yapacaklarını söyledi.

Valilik ile ortak
Turizm yatırımcılarının artık İzmir'de yatırım düşünmeye başladıklarını anlatan Demirtaş, "Bu yatırımların başında termal, sağlık, golf ve sörf turizmi geliyor. Ne yazık ki, elimizde yatırımcılara sunacağımız İzmir turizm yatırımlarına yönelik bir envanter yok. Böyle bir envanterin hazırlanması için İzmir Valiliği ile ortaklaşa bir çalışma yapma hazırlığındayız. İzmir sınırları içindeki devlet ve özel arazilerin tespitini yapacağız. Turizm yatırımı yapmaya uygun olan kamu arazilerini belirlemek üzere Kurban Bayramı'ndan sonra çalışmalara başlıyoruz" dedi.

Hükümete eleştiri
Ankara'nın İzmir turizmi ile ilgili fikirlerini değiştirmek için yola çıkacaklarını kaydeden Demirtaş, Antalya merkezli turizm politikasının Türkiye'ye zarar getirdiğini savundu.
Ekrem Demirtaş, ülke turizmini bölge, mekan, çeşit, gelen turist kalitesi olarak farklılaştırılması gerektiğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Denizine lağım akan yerde turizm yatırımı olmaz. Akdeniz-Ege Turizm Altyapısı Kıyı Yönetimi (ATAK) Projesi ülke turizmi açısından büyük önem taşıyor. Ayrıca turizme uygun bölgelerin turizm bölgesi ilan edilmesi çok önemli. Yılda bir milyon turisti buraya getireceğiz. "

http://ya2004.yeniasir.com.tr/01/30/index.php3?ka ...lum=gunluk

En son Bülent tarafından Pts 19 Mar 2007, 14:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Aydinsert
16 yıl önce - Pzr 01 Şub 2004, 02:10

izmir ticaret odasını kocaman destekliyorum

sibel
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 01:24
Turizm İzmir'i nasil etkiliyor ve İzmir Turizmini nasıl canlandırabiliriz?

Ya arkadaslar yardiminiza ihtiyacim var herhalde
Bir dersim var Izmir turizmi hakkinda (konuyu ben sectim, Izmir'i daha iyi tanisinlar!! ).. Ama bir sorun var. Hic bir yerden istedigim bilgileri alamadim, belki siz bilirsiniz; aklima bu site geldi. Turizm Izmir'i nasil etkiliyor? Yani iyi ve kotu etkileri ne?? Bu konu hakkinda yazmam lazim biraz. Ama aklima birsey gelmiyor   , belki Izmir'deki yasayanlar bilebilir!!
Acillllll!!!
Eger bilenler olursa, ingilizce yazsaniz daha iyi anlarim. Cok tesekkur ederim!!

Bülent
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 01:40

Halil simdi burda olsaydi sana cok yardimci olabilirdi, hem turizm sektöründe calisiyor (hotel) hem Izmirli sayilir (Antalyali olsada).

Turizm Izmir icin cok önemli tabi, ama bir kac ay evvel okudugum habere göre maalesef son zamanlari Izmir'de turist sayisinda önemli düsüs varmis ve turistlerin cogu artik Istanbulu tercih ediyormus (TR'de bir cok sehir Istanbula turist kaybediyormus). Ancak kaynak veremicem maalesef.

En son Bülent tarafından Sal 25 May 2004, 03:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

sibel
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 01:48

Evet, bunu bende duymustum... Yarari var turizm'in tabiiki. Ama ben soyle dusunuyorum. Hukumet turistleri dusunelim, parayi dusunelim derken (ki para hemen ceplerine gidiyo, turkiye milletine degil) turkleri dusunmuyorlar.. unutuyorlar resmen. Iste bu cok kotu bence. Iste tek yararida Turkiye'nin ekonomisi icin..... yanilmiyorsam. Turkiye'de yasamadigim icin fazla sey bilemiyorum...

Bülent
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 02:25

Turistlerin yerel halk icinde faydalari var tabi Sibel, cünkü bulunduklari sehirin ekonomisini canlandiriyorlar (kaldiklari otelde, alisveriste, gittikleri mekanlarda vs) ve iyi izlenim edindikleri takdirde ülke tanitimi icinde faydada bulunuyorlar... Turizm'in kötü yanlari güzelim deniz kenarlarinda ve hic uygun olmayan yerlerde gerektiginden fazla bir sürü otel yapilmasi (hem cevreye zararli, hem estetik degil). Bunlar tabi daha cok genel degerlendirmeler, Izmir turizmi konusunda detayli bilgileri umarim arkadaslar ekler pek yakinda.

sibel
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 02:37

Tabiiki, ustelik turistik bolumundede calisanlar var, onlarinda isi oluyor turizm sayesinde. Restaurant'lardan, hotellerden baska ucak bileti satan firmalarda yararlaniyor. Evet aslinda neredeyse herkes yararlaniyor ama hava kirliligide eksik degil malesef. Cogu turistler deniz kenarinda kaldiklari icin, sular kirlenmek zorunda kaliyor
Ama neyse turistsizde yapamayiz tabiiki...

sibel
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 03:07

Bisey ogrendim arkadaslar... Avrupa ulkeler arasinda, turizmi en hizli sekilde yukselen Turkiye imis... 1 yil icinde turizm alani %19a cikmis... Yani: Turkey led in terms of growth of tourism with an increase of 19% in a year.
(Ingilizcede yazdim, turkce versyonumu biri anlamaz diye )

BARAK

16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 04:25

Sibel senin haline anliyorum Gecen senede benimde bir dersim vardi bende Denizli nin uzerinden yaptim ama internet oldugu halde bile zor buldum Bana yardim eden olmadi ama sana bir kucuk site vereyim baya information var ben bir kac tane veya nerdeyse hepsini ordan aldim http://turquie.artenite.com/FM/T.html Sana bon sanslar dilerim

sibel
16 yıl önce - Sal 25 May 2004, 04:40

sende Montreal'dansin, hangi okul?.. dersim bitti nihayet. umarim iyi yazmisimdir valla.. bilmiyorum. ama dedigin gibi sitelerde fazla bulunmuyor, cogu siteler onemsiz valla.. zor oluyor enteresan biseyler bulmak.
cok tesekkur ederim, verdigin siteye bakayim, belki birseyler ekleyebilirim!

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet