Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
YÖK'te Büyük Değişimin Ayak Sesleri - [SİYASET]
123 ... 192021   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Mehmet Kasım
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 13:53
YÖK'te Büyük Değişimin Ayak Sesleri - [SİYASET]

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=54601&c ...2008/02/07

ATAMALARI GÜL YAPACAĞINA GÖRE;

22 rektör değişecek
Birçoğu türban serbestisine karşı çıkan isimler..

07.02.2008 10:20
Başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasına karşı çıkan rektörlerin görev süresi temmuz ayında bitiyor.

22 rektörden 10'unun, iki dönem rektörlük yaptığı için bir daha seçilme ve atanma şansı bulunmuyor.

2008 Temmuzda değişecek rektörler şunlar: Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Prof. Dr. Nusret Aras, Prof. Dr. Yaşar Sütbeyaz, Prof. Dr. Ayşe Soysal, Prof. Dr. Mehmet Bakır, Prof. Dr. Alper Akınoğlu, Prof. Dr. Fikri Canoruç, Prof. Dr. Emin Alıcı, Prof. Dr. Ülkü Bayındır, Prof. Dr. Cengiz Utaş, Prof. Dr. Mehmet Hamdi Muz, Prof. Dr. Kadri Yamaç, Prof. Dr. Erhan Ekinci, Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Prof. Dr. H. Faruk Karadoğan, Prof. Dr. İbrahim Özen, Prof. Dr. İ.Vildan Alptekin, Prof. Dr. R. Ferit Bernay, Prof. Dr. Ural Akbulut, Prof. Dr. Enver Duran, Prof. Dr. M. Abbas Yurtkuran ve Prof. Dr. E. Durul Ören.

Temmuz ayında rektörü değişecek üniversitelerden Ankara, Atatürk, Dicle, Dokuz Eylül, Ege, İnönü, Mimar Sinan, Ondokuz Mayıs, ODTÜ ve Uludağ üniversitelerinin rektörleri 8 yıldır görev yaptıkları için üçüncü bir dönem için seçilme şansları bulunmuyor.

İstanbul ve Niğde üniversite rektörleri 2009 yılında değişecek. 2010 yılında rektörü değişecek üniversiteler ise şöyle: Anadolu, Abant İzzet Baysal, Kırıkkale, Marmara, Adnan Menderes, Balıkesir, Celal Bayar, Gaziosmanpaşa, Gebze Yüksek Teknoloji, İzmir Yüksek Teknoloji, Kafkas, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Kocaeli, Mersin, Muğla, Mustafa Kemal, Sakarya ve Zonguldak Karaelmas.

teoman35
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 14:09

Yeni atanacak rektörler umuyorum ki görev süresi biten rektörlerimiz gibi kaliteli olacaktır.Gelişen Türkiyemiz her zaman her şeyin en iyisine layıktır

En son teoman35 tarafından Prş 07 Şub 2008, 14:44 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Mehmet Tülüce
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 14:11

Yapmayın böyle. Yeni atamaların din devletiyle ne ilgisi var.? Bu süreci ben gayri milli unsurların tasfiyesi olarak okuyorum. Devlet milletiyle barışıyor. Son Türk devleti ancak bu barışla ayakta kalacaktır.

M.O.Dikmen
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 14:19

Alıntı:
Emin adımlarla din devleti olma yolunda ilerliyoruz yeni seçilen rektörlerden sonra daha da emin olacagız

Hayalperestler kulübüne yeni bir üye daha.

Duyan da zannedecek ki "Üniversitelere rektör değil İmam atandı"..

Ama size göre yakında o da olacak değil mi??

cuneyt vulas

9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 14:50

[ içinde siyasi parti isimleri geçen mesaj silinmiştir - Burç - Prş 07 Şub 2008 17:28 ]

M.O.Dikmen
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 14:59

Alıntı:
yakında ünüversitelere imam atanırsa şaşırmamak lazım diye düşünüyorum.

İmam hatip mezunları sizin benim sahip olduğumuz tüm haklara sahiptir. Her türlü makam ve mevkiye atanabilirler. Esas imam hatip lisesi mezunlarına cüzzamlı gibi yaklaşan bir zihniyetin acilen ülkemizden tasfiye edilmesi gerekmektedir.

Ancak burada üniversitelerimize atananlar imam falan değil Prof.Dr hocalarımızdır.

Tabi ki şaşırmamanız lazım. İnsan kendi yarattığı senaryoya şaşırır mı???

cuneyt vulas

9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 15:13

Alıntı:
Her türlü makam ve mevkiye atanabilirler.

tabiki insanlar her türlü makam ve mevkiye atanabilir.

fakat imamlık bir meslektir öğretimini din bilgisi ağırlıklı olarak yapmıştır.ben bu olaya herkesin branşı üzerine iş yapması olarak bakıyorum.

hemşirelik okulu bir öğrencinin misal olarak inşaat-astronomi-ekonomi gibi değişik işlere atanmasını da hiç uygun bulmam.ama sizler atanabilir uygundur derseniz o başka.

selçuk042

9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 15:17

Abilerimiz demiş ki imam hatiplerinde bazı hakları vardır tamam. Haklılar o zaman onları tıp fakültelerine veya devlet hastanelerinede atanması gerekir bütün haklara sahipler ya . tabıkı bunu saçma olacagını hepimiz biliyoruz işte bunun gibi yukarıda yazılanlan yerlere atanmalarıda o saçma bence. şu anda ki hükümetın imam hatip mezunlarına ayrıcalık tanıdığı bir gercektir buna kimse itiraz edemez. bide bir sey soracam bu atanan imam hatipli insanlar atandıkları yerde işleri iyi yapabilecekler mi? çünkü farklı dallar da atanıyorlar . atandığı sektör , dal veya bakanlıkta bir sorun olursa bunu hesabını kim verecek

Mehmet Tülüce
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 15:19

Alıntı:
imam hatip liselerinin kuruluş sebebi malumumuz üzere ülkemiz için din adamı yetiştirmek.
ama yakında ünüversitelere imam atanırsa şaşırmamak lazım diye düşünüyorum

Bakın İmam hatip okullarını çok yanlış tanıyorsunuz. İmam hatip okullarında normal liselerde okutulan tüm dersler okutulmaktadır. Ders saatı olarak hiç bir eksiği yoktur . Sadece ilave olarak islami ders sayısı diğer okullardan fazladır. Yani eksiği yok fazlası olan okullardır.

Bende bir dönem İmam hatip okulunda okudum, orta okulu orda bitiridim. Üniversitede kamu yönetimi okudum, ne imamlık yaptım ne de kaymakamlık yaptım. Hiç birine de müracaat etme gereği dahi duymadım. Kendime iş dalı olarak tekstili seçtim. 25 yıldır teksitl işiyle uğraşıyorum.

Önemli olan belirli bir formasyona sahip olmaktır. Üniversiteler bilgiden çok metodolojiyi öğretir, bilgiye nasıl ulaşcağınızı öğretir . Üniveristelerde öğrendiğiniz şeyleri 3 ayda unutursunuz. Öğrendiklerinizi sürekli yenilemek üstüne bir şeyler ilave etmek zorundasınız.

Devlet kademelerinde üst düzeyde görev almak için lise mezuniyeti esas alınmaz, teknik bir göreve yada idari bir göreve atanacaksanız hangi bölümden mezun olduğunuza,iş deneyiminize, sicilinize ,derecenize bakılır. Lise mezunundan müdür olmaz mesela. Lise mezunu 4.dereceye kadar ancak ilerleyebilir. Esas olanda budur zaten.

M.O.Dikmen
9 yıl önce - Prş 07 Şub 2008, 15:19

Alıntı:
fakat imamlık bir meslektir öğretimini din bilgisi ağırlıklı olarak yapmıştır.ben bu olaya herkesin branşı üzerine iş yapması olarak bakıyorum.

Alıntı:
atanan imam hatipli insanlar atandıkları yerde işleri iyi yapabilecekler mi? çünkü farklı dallar da atanıyorlar . atandığı sektör , dal veya bakanlıkta bir sorun olursa bunu hesabını kim verecek

İmam hatip lisesi mezu da ilahiyat fakültesinde dekan oluyor zaten. Ama rektör olmak için o üniversitede olan tüm bölümlerden mezun olmak gibi bir şart olması mümkün değildir.

Alıntı:
Haklılar o zaman onları tıp fakültelerine veya devlet hastanelerinede atanması gerekir bütün haklara sahipler ya . tabıkı bunu saçma olacagını hepimiz biliyoruz işte bunun gibi yukarıda yazılanlan yerlere atanmalarıda o saçma bence.

Hiçbir saçmalık falan yok. Şaçmalık sizin "insanların yaptıkları işe değil, gereksiz teferruatlarına takılıp kalmanız".

Bir çok bölümü olan bir üniversiteye nasıl ki bir mühendislik veya kimya bölümü mezunu rektör olabiliyorsa, uygun görülürse imam hatip lisesi mezunu bir ilahiyat fakültesi öğretim görevisi de rektör adayı olabilmelidir. Mühendis din'i eğitimde çok mu anlıyor da bünyesinde ilahiyat fakültesini barındıran bir üniversiteye rektör oluyor. İşte bunun tam tersi İmam hatip mezunu öğretim görevlilerinin de hakkıdır.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 192021   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET