Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Selahattin
10 yıl önce - Pts 04 Şub 2008, 15:34
Türkiye - İran Sınırı Fotoğrafları


Türkiye-İran sınırı hakkında bilgi:
Alıntı:
Aras'ın ülkemizden ayrıldığı yöreden (Dilucu yöresi) başlar ve Türk-iran-lrak sınırlarının kesişme noktasında sona erer Türkiye - iran sınırı, değişik özellikleriyle diğer sınırlarımızdan ayrılır. Bunları kısaca sövle özetleyebiliriz: • Doğal sınır olup genellikle su bölümü çizgisini takip eder.
• Türkiye tarafındaki Van gölü havzası ile iran tarafındaki Urmiye gölü havzasını birbirinden ayrılır. Sınır, bu iki su toplama havzasını birbirinden ayıran dağların, genellikle doruk noktalarından geçer. Bu doruklardan bazıları 3000 metreden fazla yükseklik gösterir.
• Çok eski olan Türikiye - iran sınırı, milli sınırlarımızın politik açıdan en dengelisidir. Sınır 1639 Kasr-ı Şirin Anlaşması iie çizilmiştir. O tarihten bugüne önemli sayılacak bir değişikliğe uğramamıştır.
• Türkiye- iran sının doğal bir sınır olduğu halde karşılıklı geçişleri önleyen bir duvar değildir. Ulaştırmayı sağlayan önemli giriş çıkış kapıları vardır. Sınır, etnik yönden aynı milleti ikiye böler. Çünkü iran Azarbaycan'ı (politik merkezi Tebriz) Türk nüfusunun çoğunlukta olduğu bir Türk bölgesidir.
Uzunluğu 454 km kadar olan Türkiye-iran sınırı, yukarıda da değinildiği gibi karşılıklı geçişleri zorlaştırmaz. Bu sınır üzerinde bulunan en önemli kapı, Gürbulak Gümrük kapısıdır. Bu kapıdan geçen çok işlek yol (E23 devlet yolu), Anadolu'yu baştan başa kaleden, Avrupa bağlantılı kara yolu olup, Tebriz üzerinden Tahran'a ulaşır. Güzergâh üzerindeki trafik yoğunluğu özellikle 1960 lardan sonra önem kazanan milletler arası TIR taşımacılığı nedeniyle belirgin bir şekilde artmıştır. Türkiye-iran sınırı üzerindeki bir başka Gümrük kapısı da Esendere gümrük kapısıdır.

KaynakAşağıda görmüş olduğunuz fotoğraflar Türkiye ile İran'ın sınırının geçtiği hat olan dağların fotoğraflarıdır. Dağların diğer tarafı İran olmakla beraber görünen taraflar ise Türkiye topraklarıdır.(Van-Hakkari Karayolundan)

(Van-Hakkari Karayolundan)

(Van-Hakkari Karayolundan)
Özden
10 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 11:21
Gürbulak


Türkiye İran sınırından birisi Doğu Bayazıt-Gürbulak sınır kapısıdır. Türkiyeden Ortaasyaya veya Orta asyadan Türkiyeye ticaret bu kapıdan yapılmaktadır.

Selahattin
10 yıl önce - Sal 13 May 2008, 23:26(+)

(+)
Selahattin
9 yıl önce - Pzr 22 Şub 2009, 23:59(Sınıra yakın olmak...)


Selahattin
9 yıl önce - Cmt 11 Nis 2009, 19:18

Elektirik hattı İran'dan gelmektedir.


(11.04.2009 - 18.00)


Ortada görülen beyaz duvar İran sınır karakoludur.


(11.04.2009 - 18.00)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler