Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4

Kullandığınız işletim sistemi?
Mac 2.6%  2.6%  [5]
Linux 4.6%  4.6%  [9]
Pardus 3.6%  3.6%  [7]
qnx 0.0%  0.0%  [0]
solaris 0.0%  0.0%  [0]
windows 88.7%  88.7%  [172]
diğer... 0.5%  0.5%  [1]
Toplam Oy : 194

Ömer KUTLU
9 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 14:40

1 seneden beri işletim sistemini formatlama ihtiyacı duymadım.Virüs programıda yüklü, photoshopta yüklü, picasada yüklü, bunun yanında yardımcı fotoğraf programlarıda yüklü.Oyun olarak COD4, NFS Carbon, NFS Most Wanted ve bu gibi oyunlada yüklü.320 Gb Sata diskiminde 50 gb yakın bir bölümü boş.Bunlara rağmen XP işletim sisteminden şikayetim yok.Bugüne kadar sıkıntılı bir durum olmadı.Xp konusunda sıkıntı yaşanaların sebebleri arasında düzgün olarak yüklenmeyen vede kaldırılan programlarda kaynaklanıyor.Bu nedenle her programı bilgisayarına yüklemenizi tavsiye etmem.Vista konusunda ise Ram ne kadar büyük olursa olsun.Açılış sırasındaki bekleme zamanı insanı deli ediyor.Özelliklede Dizüstü bilgisayarlarda daha fazla hissediliyor bu yavaşlık.

Uğur!
9 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 15:02

Bence iyi derlenmiş bir UNIX sistem, xp' yede, win. 2003' e de, vistayada fark atar. Tek sorun derlemeyi bilmek. Derledikten sonrası mükemmel bir işletim sistemi karşınızda..

Microsoftun tekelciliğinden hoşlanmıyorum ama mecburen kullanıyorum. İyi derlenmiş Türkçe bir linux bulursam kesinlikle tercihim o olacaktır.

Erkan YILMAZ
9 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 15:23

Linux/unix hiç bir zaman kullanıcı dostu olmadı, olamayacakta sanırım.
Ancak bazı güzel özelliklerini windows ortamlarda aramıyor da değilim hani.

vi mesela. Hayranı olduğum bir editör. Bir kaç sene önce windows uyarlamasını bulduğumdan beri editör olarak birinci tercihim. Çok başarılı.

Ama genel olarak çok kullanışsız. Windows ise kullanıcıyı daha az yoruyor.

Erkan Yılmaz

ali-
9 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 17:45

Ben Pardus 2007.3 Lynx Lynx kullaniyorum. ve windowstan sonra muthis bir rahatlama diyorum. istediginiz herseyi yapabiliyorsunuz. VIRUS korkusu olmadan heryerde surf yapin internette rahat rahat dolasin. lisans sorunu yasamayin. bu arada bilmeyenler icin cogu windows programinin linux versiyonu bulunuyor ve arkadaslar wine diye bir emulator var windows programlari icin.
problem yasadiginizda herkes size yardimci olmak icin elinden geleni yapiyor. Pardus'u gelistirmek icin inanin hepimiz cok calisiyoruz ve ne kadar destekcimiz olursa o kadar iyi olur!

ve sunuda soylemek isterim ki, pardusta siz makinayi yonetiyorsunuz makina sizi degil. pardus gercekten ozgurluk demek. sistemi istediginiz sekilde yonetin istediginiz sekle sokun. windows vistacilar icin kendi ekran goruntumden bir ornek veriyorum... pardusta ne kadar ozgur oldugunuzu gorun...

(+)

(+)

burakyavuz01

9 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 17:51

Windows Vista kullanıyorum...Aslında çok beğenmiyorum Vistayı,XP'yi tercih etmek istiyorum ama laptopumun donanımlarının XP driver'ı olmadığı için mecburen Vİsta kullanıyorum...

Ama genel olarak Windows'tan vazgeçmem...

Mert ADA
9 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 01:07
Paranoya

1994'te ilk bilgisayarımla birlikte Microsoft ile tanışmıştım.. DOS, Windows 3.1, 95, 98, ME, XP ve son olarak Vista.. Bu süreçte zaman zaman Linux'a da ilgi duydum ancak 2007'nin Aralık ayına kadar ciddi anlamda kullanabileceğim bir işletim sistemi değildi. Çünkü kod bilmek gerekiyordu, yazılımdan anlamak gerekiyordu, vs. Bu kadar teknik veri bilmediğimden ve öğrenmeye üşendiğimden ben de çoğunluk gibi Microsoft'a esir olmaya devam ettim. (Esir olmak dedim çünkü bu konuda ki bir paranoyadan birazdan bahsedeceğim ) Ancak PCNet dergisinin ücretsiz dağıttığı Pardus 2007.3 Lynx lynx CD'siyle her şey değişti. Dergideki yazılardan da etkilenerek sabit diskimin yedeklemek için kullandığım 15GB'lık yerine Pardus kurdum ve Windows'la birlikte kullanmaya başladım. Aslında birlikte demek de yanlış olur o kadar beğendim ki 1 haftalık göz alıştırma sürecinden sonra Windows'u silmek dahi geldi içimden

Beğenmemin başlıca nedeni bir çok Windows kullanıcısının korktuğu terminal (kod yazma penceresi) ile sadece bir kez karşılaşmış olmam. (İlk ve son karşılaşmamın nedeni de açık kaynak kodlu bir animasyon programını denemek istememle alakalı ) Ayrıca aradığım her programa kolaylıkla ulaşabilmem, herhangi bir güncelleme söz konusu olduğunda anında ve hızla güncelleme yapabilmem ve Windows için yazılmış çoğu programı ve oyunu kolaylıkla yükleyip sorunsuz kullanabilmem de beğenme nedenlerim arasında sayılabilir. (diğer nedenler ve kullanıcı deneyimim için bkz. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=787676#787676 , http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=792986#792986 ve http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=787686#787686)

Ancak bir nokta daha var ki bende geçmişten beri zaman zaman duyduğum paranoyakça ve hatta saçma dediğim bir düşünceyi tekrar canlandırdı. İnternet ve sistem aynı olmasına rağmen ve Pardus'ta ikisini de çok hızlı kullanabiliyorken Windows'ta ikisinden de (özellikle internetten) aldığım verim neredeyse üçte bir oranında düşüyordu. (bu bahsettiğim yeni kurulmuş anti-virüs ya da sistem kaynağı kullanan benzer bir program yüklenmemiş bir Windows XP ile görsel açıdan zengin, 3 boyutlu masaüstüne sahip Pardus için geçerlidir.) Ayrıca Windows'la birlikte çok daha az program yüklenmesine rağmen Pardus'tan çok daha fazla yer kaplaması da bir diğer dikkatimi çeken nokta oldu. Yoksa Microsoft bilgilerimi, dosyalarımı, değişiklikleri başkalarıyla paylaşabilmek için bilgisayarıma ekstra bir şeyler mi yüklüyordu Windows'la birlikte? Bu nedenle mi Windows daha fazla yer kaplıyordu? Yoksa gerçekten de Microsoft benim kişisel dosyalarıma ulaşabiliyor muydu? Bu Microsoft'la benim bilgisayarım arasındaki iletişim nedeniyle mi aldığım verim düşüyordu? Yoksa gizlice oluşturulan bir "Süper Bilgisayar"ın parçası mı olmuştum?................ "Yok artık!" değil mi?

En son Mert ADA tarafından Çrş 30 Nis 2008, 01:26 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

F_A_R_U_K

9 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 01:11

Kullanım açısından daha çok tercih edilmesi ve aynı zamanda kullanışlı olması açısından windows kullanıyorum.

emel yükselyalçın

9 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 01:29

Ben de bilgisayarı kullanmaya ilk vista ile başladım.Vista cok güzel ama her kameraya uyumlu degil.
Şuan Windows XP kullanıyorum .Son derece memnunum.

negro
9 yıl önce - Çrş 30 Nis 2008, 02:38

Windows XP Pro ve Pardus 2007.3 aynı bilgisayarda kurulu.

Pardus'ta kaydettiğim dosyalara Windows üzerinden erişmeye çalıştığımda, Türkçe karakter içeren dosya adları bozulmuş olarak görünüyor. Pardus'a geri döndüğümde ise aynı dosya adları normal görünüyor. Ayrıca, Pardus'ta Kopete kullanırken, MSN kullanıcılarından aldığım dosyaların adlarındaki Türkçe karakterler de bozulmuş olarak kaydediliyor.

Bunun dışında Pardus'ta bir sorunum olmadı. Pardus 2008'i bekliyoruz.

Biraz daha bekleyeceğiz gibi görünüyor.

Yol Haritası, en son 28 Nisan 2008 tarihinde güncellenmiş, tamamlanma oranı % 66 olarak görünüyor:

http://tr.pardus-wiki.org/Yol_Haritas%C4%B1:Pardus-2008

K.a.d.i.r
9 yıl önce - Cmt 03 May 2008, 22:39

Resmî Yazışmalarda Uygulanacak Esas Ve Usuller Ha ...netmeliğin 8’inci maddesindeki “Bilgisayarla yazılan yazılarda "Times New Roman" yazı tipi ve 12 karakter boyutunun kullanılması esastır.” hükmü, doğrudan Microsoft ürünlerini tarif eder nitelikte olup; Pardus’un şu anda kamuda kullanılmasında en büyük engellerden biridir.

Microsoft yazı tiplerinin, Microsoft firmasının malı olması nedeniyle, söz konusu firmadan izin alınmadan dağıtılması yasaktır; bundan dolayı Pardus, Microsoft yazı tipleri ile birlikte gelmemektedir.
http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Microsoft_Fontlar ...n_Kurulumu

Yönetmelikte değişiklik yapılarak Pardus’ta bulunan yazı tiplerinden birinin ilave edilmesi, Pardus’un kamu kurumlarında yaygınlaşmasına yardımcı olacaktır.

"Türkiye'de devlet eliyle Linux dağıtımı geliştiriliyor. Hem de ihraç edilmek üzere. Ama ne yazık ki okullarımızda BİT laboratuvarlarında devletin Linux'u Pardus yeterince kullanılmıyor. Uyum sağlamak istediğimiz Avrupa'da ise neler oluyor?"

Kemalettin Bulamacı'nın CNET Türkiye sitesinde 30 Nisan 2008 tarihinde yayınlanan AB'ye "açık" uyum!.. başlıklı incelemesini, aşağıdaki sayfada okuyabilirsiniz:
http://cnetturkiye.com/editor-yorumlari/73-kemale ...-acik-uyum

"Microsoft işletim sistemlerine ödediklerimiz mi?
TÜBİTAK'ta Pardus geliştirmek için harcadıklarımız mı?"

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET