Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Kullandığınız işletim sistemi?
Mac 2.6%  2.6%  [5]
Linux 4.6%  4.6%  [9]
Pardus 3.6%  3.6%  [7]
qnx 0.0%  0.0%  [0]
solaris 0.0%  0.0%  [0]
windows 88.8%  88.8%  [174]
diğer... 0.5%  0.5%  [1]
Toplam Oy : 196

gök-khan
10 yıl önce - Prş 31 Oca 2008, 01:53

Mac os x kullanıyorum.
Nedenmi? En büyük sebebi güvenli, sorunsuz ve güçlü bir sistem olması.Zaten başka bir işletim sistemini istesemde kullanamam sanırım. Çünkü diğer sistemler grafik konusunda Mac'in çok gerisinde kalıyor. Ayrıca Mac çok ağır dosyaları hızlı bir şekilde açıp çalışma olanağı sağlamasının yanında, aynı anda birçok programıda açıp yoğun bir şekilde kullanma imkanı tanıyor.

Ahmet AKKAŞ

10 yıl önce - Prş 31 Oca 2008, 14:21

İşletim sistemi olarak windows xp kullanıyorum gercekden çok memnunum hep yaygın bende çok kullanışlı oldu için

Mert ADA
10 yıl önce - Pzr 20 Nis 2008, 22:30
Pardus

Pardus 2007.3 Lynx lynx kullanıyorum, Pardus 2008 'i dört gözle bekliyorum..
Tercih sebebim her şeyden önce Linux olması ve Türk olması. Türk olması dedim çünkü böylece desteğe ihtiyacım olduğunda insanlarla kendi dilimle konuşabiliyorum ve sistemde yüzgöz olduğum hemen her şeyin kendi dilimde olması da cabası. Ayrıca bu sayede beni "kem gözlerden koruyan" bir tane de nazar boncuğu (knazar) standart olarak yükleniyor
Bir diğer tercih sebebim 1-2 haftalık bir alışma sürecinden sonra (o kadar da olsun 14 senedir windows kullanıyorum) kullanım açısından windows'tan çok daha rahat ve özgür olmam.
Bir de 3 boyutlu bir masaüstü (Compiz Fusion) olayı var tabi..

Kendimce artı ve eksilerini de şu mesajımda yazdım :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=787686#787686

fatihahitaf
10 yıl önce - Pts 21 Nis 2008, 00:14

Windows XP kullanıyorum, sebebi ise diğer işletim sistemlerinin Türkçe bilmemesi ve en ufak bir program ayarı yaparken bile sayfalarca yabancı kaynak okumak, bazen sistem yöneticisi olarak konsola kodlar girmek, daha önce birinin karşılaştığı sorunu binlerce kişinin de tekrar karşısına çıkması gibi sebepler...

defalarca Linux kullanmaya yeltendim ama bizimkilerin yaptığı Pardus dahi başarısız, benim beğenimi kazanmadı... boşa emek harcamışlar, bu kadar vakti, çabayı ve parayı KDE'nin Türkçeleştirilmesi için harcasalardı daha faydalı olurlardı, zaten bize lazım olan linuxun zibilyon tane dağıtımı mevcut, misal daha geçen aylarda Hollandadan Ubuntu, Amerikadan Fedora cd/dvd istedim adresime kadar ücretsiz gönderdiler, ancak 5 milyon adsl abonesi olan ülkemizde nedense Tübitak'ın gayretleri ile hazırlanan Pardus yeni satılan bilgisayarların yanında dahi ücretsiz hediye edilmiyor, isteyen kullanıcıların adresine postalanmıyor? keşke KDE tam olarak Türkçe olsaydı o zaman dağıtıcı sorunumuz olmaz, istediğimizi kullanırdık, eğer ülkemize has bir sistem olsun isteniyorsa zaten var olanlardan ortaya karışık bir linux dağıtımı hazırlamak birkaç günlük iş, eğer bizim mühendislerin yazdığı programlar da varsa (PİSİ, ÇOMAR, vs) eklemek ve Tübitakın sunucularından güncellemelere açmaları mümkündür...

ben işletim sisteminde F1 tuşuna bastığımda karşıma çıkan yardım menüsünde yazanları okuyabileceğim, okuduğumu anlayabileceğim, anlamadığım anda sunucuya bağlanıp hataları bildirebileceğim özellik ararım, Linux'u severim, sayarım ama bu haliyle devam ederse ülkemizde hiç şansı yok, elin gavuru kendi dilinde kullandığı sistemin güzel yönlerini savunmaktansa, basit bir deney yapabilirsiniz, herhangi birini oturdun bilgisayarın başına ve msdos açın da görün neler yaşadığını...

Microsoft msdostan kurtulalı hayli zaman oldu, Linux terminal'den kurtulmadıkça, bilgisayar bilgisini farenin iki tuşu ve tekerine tıklamak, karşısına çıkan evet, hayır, iptal butonlarından birine basarak da müzik, video ve internet kullanılabileceği, sohbet edilebileceği, donanım ekleyip/kaldırabileceği, sistemin tümüne hakim olabileceği hale gelmedikten sonra bizim insanımıza uygun değil, sadece meraklılarının ve üniversitede gençlerin bir dönem ilgisini çekecek hobi olacaktır...

(Turkix, Gelecek, İstanbulX vs deneyimlerim de bunlardan farklı değildi... Mandrake, Ubuntu, Suse ve Fedora gibi... tamamen Türkçe KDE istiyorum, yoksa oynamıyorum arkadaşım...)
(FreeBSD denemedim hiç ama o da masaüstü olarak aynı sistemi kullanan bir unix türevi maalesef)

Mert ADA
10 yıl önce - Cum 25 Nis 2008, 12:51

Alıntı:
daha geçen aylarda Hollandadan Ubuntu, Amerikadan Fedora cd/dvd istedim adresime kadar ücretsiz gönderdiler, ancak 5 milyon adsl abonesi olan ülkemizde nedense Tübitak'ın gayretleri ile hazırlanan Pardus yeni satılan bilgisayarların yanında dahi ücretsiz hediye edilmiyor, isteyen kullanıcıların adresine postalanmıyor?

http://tr.pardus-wiki.org/PardusCDTemini

Alıntı:
ben işletim sisteminde F1 tuşuna bastığımda karşıma çıkan yardım menüsünde yazanları okuyabileceğim, okuduğumu anlayabileceğim, anlamadığım anda sunucuya bağlanıp hataları bildirebileceğim özellik ararım,

f1 tuşuna basmak yerine hata takip sitesine girip sorunun çözümünü bulabilirsin, bulamıyorsan yine bu sitede sorunu bildirebilirsin yine olmuyorsa gönüllülerle bağlantıya geçip istediğin soruyu sorabilirsin. Ayrıca hataları bildirebileceğin bir program zaten standart olarak yükleniyor hatta windowstakinden daha gelişmiş çünkü kendin de bir şeyler yazabiliyorsun rapora..

Alıntı:
Microsoft msdostan kurtulalı hayli zaman oldu, Linux terminal'den kurtulmadıkça, bilgisayar bilgisini farenin iki tuşu ve tekerine tıklamak, karşısına çıkan evet, hayır, iptal butonlarından birine basarak da müzik, video ve internet kullanılabileceği, sohbet edilebileceği, donanım ekleyip/kaldırabileceği, sistemin tümüne hakim olabileceği hale gelmedikten sonra bizim insanımıza uygun değil, sadece meraklılarının ve üniversitede gençlerin bir dönem ilgisini çekecek hobi olacaktır...

5-6 aydır pardus kullanıyorum ve sadece depoda olmayan ve .exe olarak bulamadığım bir tane programı yüklemek için terminali açtım.. onun dışında o söylediğin her şeyi farenin iki tuşu ve tekeriyle hallettim..

Alıntı:
(Turkix, Gelecek, İstanbulX vs deneyimlerim de bunlardan farklı değildi... Mandrake, Ubuntu, Suse ve Fedora gibi... tamamen Türkçe KDE istiyorum, yoksa oynamıyorum arkadaşım...)

Bence mevcut sürüm olan Pardus 2007.3 Lynx lynx ya da yeni çıkacak Pardus 2008 e mutlaka bir şans verip denemelisin ve ne kadar çok şeyin değiştiğini terminalden olabildiğince uzaklaşıldığını böylece görebilirsin.

Bu arada bu söylediklerimi özel mesajla göndermem belki daha doğru olabilirdi ancak benzer düşüncelere sahip diğer kişilerle de paylaşmak istedim.

ismail888

10 yıl önce - Cum 25 Nis 2008, 13:31

bende çoğunluk gibi windows xp kullanıyorum.pardusun yerli yazılım olması dikkatimi çekiyor. pardus ta microsoft yazılımları kurulabiliyor mu ?

umutberk
10 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 23:42

Bilgisayarımı aldığımda vista yüklüydü ama 1 hafta sonra yavaş olduğu için xp yükledim.

osmancık
10 yıl önce - Pts 28 Nis 2008, 23:50

bilgisayarımda xp var ve şu an çok çok yavaş.

iki tane pencere açınca bilgisayar neredeyse kilitleniyor.
bunda laptop olması kadar, xp'nin zamanla "kastırıcı" etki göstermesi de rol oynuyor.

ubuntu kullanmayı denemek istiyorum ama harddisk'te ayrı boş bir yer gerekiyormuş.
bir de bu terminal falan olaylarından hiç anlamam.
anlamak da istemiyorum.

xp'de bile yüklemede sorunlar çıkıyor.
program yüklerken ubuntu sürümüne uyumu var mı diye fellik fellik aramak da istemiyorum.

tıkandım.

erkanyure

10 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 00:09

Alıntı:
iki tane pencere açınca bilgisayar neredeyse kilitleniyor.
bunda laptop olması kadar, xp'nin zamanla "kastırıcı" etki göstermesi de rol oynuyor.

Aynı koşullarda kullanıyoruz ama bende böyle bir sorun, sadece anti virüs programı güncelleme yapmaya başladığında ortaya çıkıyor. Üstelik benim aynı anda açtığım pencerelerin haddi hesabı yok. Sanırım sorun XP'de değildir.

osmancık
10 yıl önce - Sal 29 Nis 2008, 00:15

mübalağa sanatını kullanmak istediğim için 2 tane pencere demiştim.

ama şimdi net olarak söylüyorum: (bunlardan birinin tek başına olması yeterli)
antivirüs programı çalıştığı zaman,
msn açtığım zaman,
veya explorer'da 10 tane youtube sekmesi açınca

bilgisayar gerçekten kilitleniyor.

ya da winamp açılınca,
word veya excel açılma aşamasındayken (aşaması diyorum çünkü gerçekten zaman geçiyor)

bilgisayar kilitleniyor.

bazen isyan edip bilgisayarın başından kalktığım oluyor. evin içinde dolaşıyorum

arkadaşlarla konuştum, format at dediler.
çünkü birkaç ay sonra yavaşlama onların bilgisayarında da olmuş.

ve benim bilgisayarım bugüne kadar en az 4 format yedi

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET