Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Kullandığınız işletim sistemi?
Mac 2.6%  2.6%  [5]
Linux 4.6%  4.6%  [9]
Pardus 3.6%  3.6%  [7]
qnx 0.0%  0.0%  [0]
solaris 0.0%  0.0%  [0]
windows 88.8%  88.8%  [174]
diğer... 0.5%  0.5%  [1]
Toplam Oy : 196

gök-khan
10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 08:11
Kullandığınız İşletim sistemi ve tercih sebebiniz?

Kullandığınız işletim sistemi nedir?... Aslında çoğunuzun cevabını ve oylamada oluşacak tabloyu çok iyi biliyorum. Amacım farklı işletim sistemlerini kullanan kişilerin görüşlerini almak ve neden tercih ettiklerini öğrenmek.

emreberkay
10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 09:41

Bir ara windows vista'yı yükledim ancak görünüm ve temalar ön planda olduğu için yavaş. Ayrıca CD kopyalıyamıyorsunuz ve kopyalanmış CD'leri çalıştırmıyor. Bence en mantıklısı XP'ye vista teması yüklemek . 3 yıl öncesine kadar da linux kullanıyordum ama çoğu program linux'a uygun olmadığı için windows'a geçtim. Linux'u deneme amaçlı aldım zaten. Bazı programları çalıştıramadığım için kullanmadım.

serkan.ekim
10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 10:50

Sayın gök-khan Bey,Pardus'u ayrı bir işletim sistemi olarak seçeneklere dahil etmişsiniz ama ben sizin ile aynı fikirde değilim.Ama eğer bu şekli ile oylamaya sunacaksanız Ubuntu işletim sistemini,Debian işletim sistemini Gentoo işletim sistemini,Fedora işletim sistemini ! vs..atlayarak seçeneklerinizi kıstığınızı düşünüyorum.Ama isterseniz sadece Linux'u bırakın ve distroları arkadaşlar parantez içinde belirtsinler...Bilemiyorum diğer Linux kullanan arkadaşlar nederler..

orhun başer

10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 11:01

Aldığım lap top'da yüklü olduğu için windows vista kullanmaya başladım. Bana kalsa xp ile devam etmek daha iyi olurdu çünkü vista birçok açıdan daha üstün olmasına rağmen xp bence daha hızlı bir işletim sistemi. Vista kullanacakların hızlı bir bilgisayar kullanmasında fayda var. Yoksa bilgisayar vista ile yığılır kalır.

bülent dizdar

10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 11:56

İşletim sistemi konusunda daha önce sitemizde açılmış olan bazı başlıklar şunlar;

Bu arada, ben yıllardır Windows XP kullanıyorum.

Erdem93

10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 12:01

Ben de bilgisayarı kullanmaya başladığımdan beri Windows kullanıyorum.
Son yıllarda kullandığım Windows XP.Son derece memnunum.

kibarfeyzo
10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 13:09

ben biraz maymun iştahlıyım galiba, windows haricinde pek çok linux dağıtımı denedim... ama her seferinde windowsa döndüm...

üniversite yıllarımda win98 ile beraber mandrake denedim bir süre bilgisayar konusunda deneyimsiz idim fazla dayanamadan windowsa döndüm.. bir süre sonra suse çok hoş görünmeye başladı gözüme, masaüstü olsun menüleri olsun cıvıl cıvıl ve kullanması kolaydı, suse kurdum en memnum olduğum dağıtımların başında gelmekte... onunla da maceram kısa sürdü... yeter artık ben linux kullanamıyorum diyeceğim anda Fedora ile tanışmak nasip oldu... en uzun süreli kullandığım dağıtımdı fedora hatta bir kaç dağıtım boyunca takip ettim... fakat windows kanımıza işlemiş bir kere... daha sonra uzun zaman linuxe bulaşmadım, millikütüphanede linux şenliğinde freebsd ile tanıştım ama tanımamazlıktan geldim, o zamanlar duvarlarında bir ilan asılı idi, "uludağda yaşayacak penguenler aranıyor" o zaman uludağ'ın ulusal dağıtım olduğunu duyunca pek sevindim artık kendi ülkemizin kendi linux dağıtımı olacaktı...

kendi linux dağıtımımız olması çok güzel birşey... artık tam olarak Türkçe destekli bir arayüz ve ülkemizde satılan kullanılan bilgisayarlara tam uyumlu ve kullnadığımız programlara alternatifleri sunabilecekti... elalemin dağıtımında bocalamaktansa bizim insanlarımız tarafından bizim için oluşturulmuş bir dağıtım, Pardus doğdu... ama yine hüsran...

benim Linux kullanamam sebebim tamamen masaüstündeki Türkçe yetersizliği... hangi dağıtım olursa olsun bunu da başaramayacağız... nedeni ise aptalca bir heves uğruna Gelecek, Turkix ve Pardus gibi büyük Türk dağıtımı yapılacağına bunlarda emeği geçen insanlar çabalarını KDE ve Gnome için sarfetseler ve Türkçeleştirilmelerine katkıda bulunsalardı çok daha faydalı bir amaca hizmet ederlerdi... sizin bildiğiniz Türkçeleştirilmesi çok iyi olan ve aradığımızı kolayca bulduğumuz, içinde yabancı garip isimlerle karşılaşmadığımız bir linux dağıtımı ve masaüstü ortamı varsa söyleyin onu kullanalım...

neden Windows XP kullanıyorum, çünkü bilgisayarı aldığımda yüklü geliyor, lisansı için benden peşinen para alınıyor... ama bunlar değil windows kullanma sebebim, dediğim gibi çeşitli linux dağıtımları da kullandım... benim windows kullanma sebebim işletim sistemi ile alakam olmaması, menüleri ve masaüstü sadeliği ile biz kullanıların aklını karıştırmaması, karışık ayarlar içermemesi, yeni program eklemek veya kaldırmak için bağlı olduğu kütüphaneler listesi ve eklentileri dert etmeme kolaylığı, donanımlara sağladığı destek ve aldığım her ürünün sürücüsü için kafayı yememek... ve elbette son olarak Windows en popüler işletim sistemi olduğundan aradığınız herşeyi windows için bulmamız...

linux dağıtımlarına kötü diyemiyorum ama bizim bilgisayarcılarımız dağıtım bolluğu çıkaracağına Türkçe masaüstü sunsalardı bize bütün dağıtımları rahatca kullanabilirdik.. yakında KDE 4.0 çıkacak... linux masaüstü daha bir güzel görünecek... şimdiden Fedoranın yeni sürümünü bekler oldum... tekrar deneyeceğim galiba

Emir ERTEN

10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 14:30

Bende çoğunluğun kullandığı Windows işletim sistemini kullanıyorum.Bilgisayarla ilk tanıştığım günlerde Windows 98'i kullanırdım daha sonra gelişen teknolojiye ayak uydurup 2004 yılında Windows XP'ye geçtim.
Şu an XP kullanıyorum ancak gelişen teknolojiye yine ayak uydurmak mecburiyetinde olduğumuzdan ileride birgün bende Vista'ya geçecem.
Şunuda belirteyim; windows işletim sisteminden çok memnunum.

alpay.a
10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 17:10

windows xp kullanıyorum.
tercih sebebim ise diğer işletim sistemlerinden daha yaygın ve kolay olması.

Murat Dinç
10 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 17:43

Aslında windowsu kullanmamın tek sebebi yaygın olması.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET