Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
yuksel77
10 yıl önce - Sal 29 Oca 2008, 23:56
KAZAN KAZAN felsefesi- Kızgın rekabetten uzlaşıya


Bugün Müzakere Becerileri eğitiminde çok heyecanlı ve stresli fakat bir o kadar da keyifli bir oyun oynadık.
Oyunun amacı en kısa zamanda 12 adet binayı kasada en fazla parayla birlikte tamamlamaktı.
Oyunun kuralları şöyleydi: Her grup seçtiği bir renkten oluşan binalar inşa edecekti ve tüm gruplar binaları tamamlayamadan oyun bitmeyecekti. Oyun sonunda kimsenin elinde fazladan kart kalmayacaktı. Pembe renkli kartlar bina yapımında kullanılamayacaktı ve hiç bir grup oyunun ilerleyen aşamalarına kadar bu pembe renkli kartların ne amaçla kullanılacağını bilmiyordu. Tek bildiğimiz oyun sonunda pembe renkli kartların elimizde kalmaması gerektiğiydi. Ayrıca çok sınırlı sayıda kartı hakemden belirli ücretler karşılığında alabilecektik. Ancak her 10 dakikada bir ücretler hakem tarafından 2 katına çıkarılacaktı. Gruplar birbirleriyle pazarlık yaparak ellerindeki kağıtları takas edebilecekti.
Oyunu yöneten hakem her gruba farklı renklerden oluşan ve bina yapmakta kullanılacak olan kartları, belirli miktarda parayla birlikte dağıttı. Bizim elimizde sarı çoğunlukta olmak üzere, turuncu, yeşil ve pembe renkli kartlar olduğu için biz sarı renkli binalar yapmaya karar verdik ve başladık diğer gruplarla pazarlığa. İlk başta takaslarla işi götürüyorduk;fakat ilerleyen zamanlarda kartlar azalınca gruplar üzerindeki baskı artmış rekabet kızışmıştı. Öyle ki sana bir sarı kart veririm ama karşılığında senden 3 yeşil kart alırım, üzerine de o ana kadar ne amaçla kullanıldığını bilmediğimiz 2 pembe kart veririm deniliyordu. Bizim bir ara elimizde takas için veya koz amaçlı kullanabileceğimiz rakiplerin ihtiyacı olan kart kalmamıştı. Bu durumda oyunu bitiremeyecektik. Diğer gruplara gittik. Baktık bir grubun turuncu kartlara ihtiyacı var. Hakeme gidip hakemle elindeki tüm turuncu kartları satın almak üzere pazarlık yaptık. Tabi turuncu karta ihtiyacı olan grup da pazarlık yaptı. Fakat parası çok olan grup olarak biz tüm turuncu kartları alabildik ve diğer grubdan elimizdeki tüm turuncu kartlara karşılık bize sarı kart vermelerini istedik. Hakem, bu arada pembe renkli kartları 200 paraya alacağını söyledi. Herkes şokta; o ana kadar elde kalıp patlamaması için elden çıkarılmaya çalışılan pembe kartlar değerli hale gelmişti.
Velhasıl kıran kırana rekabet, gerginlik ve heyacan neticesinde biz ve başka iki grup tüm binaları tamamlayabildi, dördüncü grup hem binaları tamamlayamadı, hem de elinde luzumsuz yere hakemden aldığı veya takasa yanaşmadığı diğer grupların renginden oluşan kartlar kaldı. Kartları hakeme iade edebilmek için kasasında yeterli para da yoktu.
Oyunun sonucunda 3 grup 12 adet binayı tamamlamış olsa da bir grup tamamlayamadığı için kural gereği aslında hiç kimse kazanamadı.


SONUÇ : Eğer bu gruplar rekabet etmek yerine uzlaşıp binaları ortak yapma noktasında birleşebilseydik hem kasalarımızda daha fazla para kalacaktı hem de oyunu tamamlayabilecektik. Ben bu canlı simülasyondan kendi ölçeğimde ciddi dersler çıkardım. Hayatın her alanında KAZAN-KAZAN yapmaya çalışmak herkesin lehine sevgili dostlar


Özden
10 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 14:55
Kazan-Kaybet


Yıllarca Türkiyede kazan-kazan stratejisi uygulandı. Artık Tedarik zincirinde kazan-kaybet uygulanmaktadır.

Müslüm Türkses
10 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 15:00

Win-Win sistemi Devletler arasında,işlemiyor artık.Sermaye buna en yakın örnekdir,103 milyar dolarlık sözde sıcak paraya verilen tavizler ortadadır.Özden
10 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 15:04
Irak Pazarı kazan-kaybet'e örnektir.


Irak pazarını yönlendiren ABD istese tüm pastayı kendisi yiyebilir. Ancak pasta masraflı olacağından dolayı bir bölümünü Türkiye gbi ülkelere vermektedir. Bu ABD için kazan-kaybet stratejisidir.

Müslüm Türkses
10 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 15:05

Örnek;Her Holding'in Açıklamasında ENERJİ sözcüğü vardır.osmancık
10 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 15:35

ne sen kazan ne ben kazanayım anlayışı yerine,
ikimiz de kazanalım anlayışı ülkeler arasında uygulanmaya (özellikle ülkemizde) başlamıştır.

bunun türkçesi: olmayacak uçuk iddialarımızdan vazgeçip, olabilecek faydaları değerlendirelim.

türkiye ermenistan, türkiye yunanistan buna güzel bir örnek olur umarım.


yuksel77
10 yıl önce - Çrş 13 Şub 2008, 15:56

N tane oyuncunun olduğu bir ortamda herkes rasyonel davranırsa kazan-kazan olabilir. Sadece 1 kişinin rasyonel davranmaması kazan-kazan felsefesini işlemez hale getirir. Bu yüzden fiili hayatta bunu başarmak çok kolay değil. Biraz oyun teorisiyle yaklaşıp işler kötüye gittiği zaman bu felsefeyi zorlamakta fayda var.
Yani stratejimi ben kazan-kaybet üzerine kurarım. Kazanırsam sorun yok.
Kaybedirsem kazan-kazan arayışı içine girerim.
Herkes kaybederse zaten zorunlu olarak uzlaşı arayışına girilir.
Eğer çok güçlüysem kaybetsem bile yok olmayacaksam ama rakiplerim yok olacaksa kaybet kaybet de iyidir.
Günümüzün dünyasının stratejisi böyle malesef.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET