Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı

SİZCE EN İYİSİ HANGİSİ ?
BUDERUS
17.0%
 17.0%  [45]
VIESSMANN
11.4%
 11.4%  [30]
VAİLLANT
22.0%
 22.0%  [58]
FERROLİ
4.9%
 4.9%  [13]
BAYMAK
6.4%
 6.4%  [17]
DEMİRDÖKÜM
18.9%
 18.9%  [50]
BOSCH
4.2%
 4.2%  [11]
ALARKO - CARRİER
6.1%
 6.1%  [16]
ECA
7.6%
 7.6%  [20]
TERMODİNAMİK
1.5%
 1.5%  [4]
Toplam Oy : 264

C. H. Engin Er

6 yıl önce - Pzr 05 Ekm 2008, 13:51

Viessman kombiden 2 tane kullanıyoruz, biri normal dairede diğeri terasta.Şu ana kadar hiç sorun çıkarmadı, herkes kendi kombisinin mükemmel olduğunu söyler ama çalışırken gördüğüm tüm kombiler içinde en sessizi bu. Demirdöküm den ise kesin uzak durmak lazım evde tren sesi istemiyorsanız aman...

korhan ince
6 yıl önce - Pzr 05 Ekm 2008, 14:15

Alınmayacak kombilerden biri daha.

Fransız Nectra.
Bir ara İhlas markasıyla ithal edildi.
Düzenli olarak 2.5-3 yılda bir Ventilasyon '' sıcak suyu açtığınızda peteklere giden suyun kesilmesine yarayan parça'' arızası verdi..

Güncel güzel bir konu. Teşekkürler.

Metin Taşkın Aşkın
5 yıl önce - Pts 17 Ksm 2008, 23:46

Yılbaşından itibaren doğalgaza % de 55'e varan oranda zam gelmesinden sonra geçen kış, 300 ytl'lik doğal gaz faturası ödeyenler, aynı şekilde yakarlarsa bu kış yaklaşık, 450 ytl ödeyecekler.

Kombinin markası kadar, modeli de çok önemli hale geldi. Bunun yanında kombinin verimli çalıştırılmasını bilmek gerekir.

Satıcı firmalar, Yoğuşmalı kombilerin % 108 ya da % 110 şeklinde verimli olduklarını söylemekteler ama bunun gerçekçi olmadığı söyleniyor. Zaten insan % de 95 verimi anlayabilir de % de 100 ün üzerindeki bu verim oranını anlamakta zorluk çekiyorum. Ayrıca yoğuşmalı kombilerin büyük alanlarda daha verimli çalıştıkları belirtiliyor.

Acaba aynı evde eski tip kombiden, yoğuşmalı kombiye geçip verim farkını gören var mı ? ya da belirgin bir fark var mı ? Geri ödeme süresini gözönüne alıp, eski kombilerimizi, yoğuşmalı kombilerle değiştirmeye gerek var mı ?

Yaklaşık 8 yıl hermetik, Vaillant marka kombi kullandık, bakım yaptırmaksızın sorunsuz çalıştı. Üstelik gürültüsüz çalışıyor.

Daha sonra Vieissmann marka hermetik kombi kullandık, çok gürültülü çalışıyordu. Servis telefonla sorunları çok güzel anında çözüyor ama montaj yapılırken baca iyi oturtulmadığı için gürültülü çalıştığını anladım. Bacası iyice yerine oturtulunca gürültü kesildi. Sanıyorum bacanın çekişi de yanmayı ve verimi etkiliyor.

Alıntı:

evrenpitrak

Tavsiye edebileceğim kombiler, Baymak ECO3 ve Viessmann Vitopend serileridir. Eğer yoğuşmalı kombi alacaksanız Viessmann Vitodens serisi de iyidir. Özellikle Viessmann' dan şikayetçi olan birisini duymadım.

Her satıcı kendi markasını övüyor. Asıl tüketici memnuniyetine bakmak gerekir.

Erkan YILMAZ
5 yıl önce - Sal 18 Ksm 2008, 00:09

taşkın-aşkın demiş ki:
Satıcı firmalar, Yoğuşmalı kombilerin % 108 ya da % 110 şeklinde verimli olduklarını söylemekteler ama bunun gerçekçi olmadığı söyleniyor. Zaten insan % de 95 verimi anlayabilir de % de 100 ün üzerindeki bu verim oranını anlamakta zorluk çekiyorum.

Pazarlama yalanı.

Uzmanı olduğum bir konu değil ama dilim döndüğünce izah etmeye çalışayım.

Kombi sistemlerinde genel olarak verim %90-92 civarında. Yani yanma sonucunda ortaya çıkan enerjinin bu kadarından faydalanabiliyoruz. Gerisi bacadan uçup giden paracıklarımız. Buna üst ısıl değer diyorlar.

Yoğuşma teknolojisi ile bu kayıp enerjinin bir kısmını kullanarak verimliliği daha yukarı çekiyorlar. Bu sayede verimlilik %99'lara kadar çıkabiliyor.

Bizim akıllı pazarlama uzmanlarımız verimliliğin %99 olduğunu söylemek yerine üst ısıl değer olan 92'yi tavan değer olarak kabul edip elde ettikleri yeni değeri bunun üzerinden hesapladıklarında 99/92 = 108 gibi bir değer buluyorlar.

Bu kadar ukalalık yaptıktan sonra kombi tercihimi belirteyim. Şimdi kullandığım kombi Demirdöküm marka. Ama kendi üretimi değil. Çinden getirtip satış ve servis hizmeti verdiği bir ürün. 3 senedir kullanıyorum. Şimdiye kadar hiç üzmedi. Veriminden gayet memnunum.

Daha önce kiracı olduğum evde Vailant kullanmıştım. Çok memnun kalmıştım. Alırken yine aynı markayı almak istedim ama fiyat farkı fazla olduğundan tercih listesinden kısa sürede çıkarttım.

Kombi kadar peteklerde çok önemli. Mümkün mertebe büyük boyları tercih ettik. Çatı katında oturmama rağmen düşük ısılarda çalışırken dahi gayet güzel ısıtıyor evi.

Peteklerden kısmayın sakın. Mümkünse koridorada bir tane koyun, çok faydasını görürsünüz.

Erkan Yılmaz

Metin Taşkın Aşkın
5 yıl önce - Sal 18 Ksm 2008, 15:35

Alıntı:
Acaba aynı evde eski tip kombiden, yoğuşmalı kombiye geçip verim farkını gören var mı ? ya da belirgin bir fark var mı ? Geri ödeme süresini gözönüne alıp, eski kombilerimizi, yoğuşmalı kombilerle değiştirmeye gerek var mı ?

diye sormuştum. Bu konuda bilgisi olan ya da kullandıkları yoğuşmalı kombilerden memnun olan veya olmayan varsa kombinin markasıyla birlikte modelini de belirtip, paylaşırlarsa çok faydalı olacak.

Satıcılar, kendi sattıkları markaları ön plana çıkartıp, sadece bu markaları öneriyorlar. Vereceğiniz bilgiler, kombi markası ve modelini belirleyecek, satın alma eğilimlerini de etkileyecek.

adnan-a
5 yıl önce - Cmt 20 Arl 2008, 22:11

Daire : 115 m2
Kat durumu : Ara kat
İzalasyon : İyi
Toplam petek boyu:7.70 mt.
Kombi :Buderus U052 Akıllı kombi + Programlanabilir oda termostatı
Termostatda 24 saat ayarlı olan sıcaklık: 21.5 derece
24 saate ortalama harcanan Doğalgaz miktarı: 8 m2

Yalıtıma dikkat edin ve mutlaka ODA TERMOSTATI kullanın...

ozerozturk
5 yıl önce - Prş 15 Oca 2009, 16:48
E.C.A. confeo kombi hakkında

Geçen sene kombi alacağımda ilk olarak yaptığım sağa sola danışmak oldu, daha sonra şikayet sitelerinden markalardan gelen şikayetleri değerlendirdim, ve maalesef sonucunda bana göre çok büyük bir hata yaparak E.C.A. Confeo marka kombi aldım ve taktırdım, ta ki geçen gün farklı markalardan almış arkadaşlarımdan aldıkları kombilerin içerisinden termostatın ücretsiz çıktığını ve ücretsiz monte ettiklerini öğrenene kadar, E.C.A. nın nasıl böyle bir hata yaptığını düşündüm ve şikayet yazdım, Bölge müdürü beni aradı ve bu parçanın opsiyonel bir şey olduğunu ve 70 TL karşılığında taktıklarını söyledi, Demirdöküm ücretsiz koyarken E.C.A 40 TL takma için işçilik olsa 30 TL, 10 YTL de karı olsa 20 TL lik bir parçayı kullanıcılarından esirgiyor, aldığıma çok pişmanım, 1500 TL ye yakın para veriyorum 20 YTL lik parçayı koymuyor,
(bu arada bu termostatın ne işe yaradığını da açıklayayım ki bilmeyenler öğrensin, salona yada odaya takılıyor, elektrik kablosuyla kombiye ulaşıyor, oda sıcaklığını sabit ayarlıyorsunuz, kombiyi tam güç, gece gündüz çalıştırıyorsunuz, Sonuç : karşı komşumuzda var bizde YOK, karşı komşumuz gündüzleri evde biz çalışıyoruz termostat sayesinde onlara 160 tl bize 220 tl doğalgaz parası geldi, )
E.C.A yı bu konuda kınıyorum ve hiç kimseye tavsiye etmiyorum !

beyazid42
5 yıl önce - Prş 15 Oca 2009, 17:19

Öldürmeyen kombiler en iyisi.
düzgün bir baca sisteminiz yoksa hermetik kombi
daha pahalı olsun istiyorsanız yoğuşmalı kombi

güllsüm
5 yıl önce - Prş 15 Oca 2009, 17:31

Bursa'da geçen sene 3 oda 1 salon 1.kat altı komple boş depo(sadece demir parmaklıklı cam bile yoktu.)olan pencerelerinden başka hiçbir yerinde yalıtım olmayan bir evde oturuyorduk.Tahminim ev 140 metrekare civarıydı.Petek boylarını ölçmedim ama 1 banyo peteği 4 tane normal boyda petek 2 tanede salonda uzunca petek vardı.Yani petek sayısı fazlaydı.E.C.A. marka hermetik kombi vardı evde ve 7/24 çalıştırıyorduk.Bazı günlerde 40 bazı günlerde su sıcaklığını 60 derece yapıyorduk.Ocak ve banyo dahil en fazla 180 ytl gelmiş idi kışın.Bu sene ise kaldığımız ev 50 metrekare civarı çok küçük öğrenci için yapılmış mutfak salon içiçe bütün kapıların salona açıldığı kutu gibi bir ev.Ev sahibi bize binanın çok yalıtımlı olduğunu söylemişti.Evde toplam sadece 3 tane normal boyda petek var.Biz o peteklerden sadece 2 sini geçen seneki gibi 40-60 derecede yaktığımızda sayaçtan ölçerek günde ortala 8 ytl yaktığımızı hesaplamıştık.Buda ayda yapar 240 ytl.Bu ev üstelik arakat altımız üstümüz kombi yakıyor.Doğalgaza yüzde 80 zam geldi geçen seneye göre.Geçen sene gelen 180 ytl bu sene yeni fiyatlarla 320 ytl yapar.Eski kocaman ev bile bu fiyatlarla 320 ytlye ısınabilirken bu küçücük 2 petekli ev nasıl 200 ytlden fazla yakar anlamış değilim.Bu sene kışta geçen seneye göre daha etkisiz geçiyor.Belki kombi gaz falan kaçırıyordur diye bikaç gün kapalı bile tuttuk ama sayaç oynamadı yani kaçak falanda yok.(kombi balkonda bu arada)Ben ferroliyi iyi marka zannediyordum ama E.C.A. ferroliden kat kat daha iyi(benim yaşadığım tecrübelere dayanarak).Duşa girdiğimizde bile dakika tutup ne kadar yakar diye hesapladık 20 dkda yarım birim gaz harcıyor.yani 20 dkda duşta 50 kuruş gidiyor.Yanlış anlamayın sakın pinti cimri falan değilim ama şu zamanda bunu bile düşünür olduk.

Burak ÇİÇEK
5 yıl önce - Prş 15 Oca 2009, 17:48
Kombide Hangi Marka Tercih Edilmeli ve Neden?

Demirdöküm kombiyi öneririm...
...
Yanlız kombilerinin ömrünün 10 yıl olduğunu hatırlamak isterim... Bu işle zamanında baya uğraşmıştık, 10 yılı geçince ikide bir arıza çıkarıyordu.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET