Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Birol AKDEMİR

11 yıl önce - Pts 28 Oca 2008, 03:52
İzmir'de Saklı Tarih


Size bugün çoğunuzun görmediğini, sandığım bir tarihi mekanı tanıtacağım,
Bu mekan; İzmir Basmane da ŞİFA hastanesinin zemin katında, temel kazılarında ortaya çıkarılmış fakat bir şekilde saklanmış ve üzerine 10 katlı bir hastane binası inşaa edilmiş. halen hastahanenin kafe ve kantini olarak kullanılıyor.
uzun bir mücadele sonucunda birkaç resim çekebildim, hastahaneyi turistlerin basmasından korkuluyor olsa gerek.
Biraz kalıntıların tarihinden bahsedelim.
M.Ö.260 lı yıllarda;Mısır kralı Ptolemaos un Smyrna yı kuşattığı fakat şehri kuvvetli surları nedeniyle alamadığı biliniyor. Bu surlar;şehrin doğusunda Kadife kaleden inip, Tiyatronun yakınlarından Basmane ye devam edip, bir açı yaparak kuzeye yöneliyormuş.
İşte bu surların açı yaptığı şehir giriş kapısı bugün Şifa hastanesinin kafeteryası
Helenistik döneme ait olan bu iki kapı ;çok görkemli ve iyi durumda.
Doğrusu şık bir kafeteryayada dönüştürülmüş bir çay molasına ne dersiniz?
Birol AKDEMİR
(+)

(+)

(+)


serdar alt
11 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 01:41

Alıntı:
Bu mekan; İzmir Basmane da ŞİFA hastanesinin zemin katında, temel kazılarında ortaya çıkarılmış fakat bir şekilde saklanmış ve üzerine 10 katlı bir hastane binası inşaa edilmiş.


Binanın alt katından bi koridor ile buraya çıkıyorsunuz. Oldukça hoş bir mekan.
Sanırım bina buranın üzerine kurulu değil. Bahsettiğim koridor ile binanın gövdesinin dışına çıkıyorsunuz.
Arkadaki otoparkın altında kalıyor muhtemelen.


Tamer PAKBEN
11 yıl önce - Pts 11 Şub 2008, 02:08

Alıntı:
İzmir Basmane da ŞİFA hastanesinin zemin katında, temel kazılarında ortaya çıkarılmış fakat bir şekilde saklanmış


Saklanan bir şey yok, Koruma Kurulunun izni ile onarılıp kullanılmasına izin verilmiştir. O bölgede bir çok yapının altında buna benzer kalıntılara raslanılmaktadır. Yaklaşık 6 -7 metre zemin altında olduğu için, Koruma Kurulu vatandaşı mağdur etmeden, akıllıca bir çözümle, üstüne yapılacak yapıya belli kısıtlamalar getirilerek izin verilmektedir.EVRENUN
11 yıl önce - Cmt 16 Şub 2008, 20:55

İzmir de geçmişte çok hatalar yapıldı. Metro inşaatından yokedilen eserler, Mezarlıkbaşı otoparkı inşaatından yok edilen eserler, Basmane oteller sokağındaki inşaatlarda yok edilen eserler, Eski antik Smyrna Limanın ortaya çıkrılması ve yok edilmesi bunlardan başlıcaları. Bundan sonra bu tür hataların yapılmamasını diliyorum

sanliizzet

7 yıl önce - Cmt 26 May 2012, 15:12
Roma ve İzmir


Burası İtalya değil Türkiye olduğu için bunların üstüne bir bardak soğuk su içmekten başka çare yok. İzmir binlerce yıllık canlı tarih ama hiçbirimiz umursamadığımız için ortada fazla bir şey kalmamış. Tee Büyük İskender döneminden gelen Kadifekale bile gecekondu mahallesi olduktan sonra gerisini siz düşünün. Ha; eğer o kale şehir merkezinde kalsaydı şimdiye kadar çoktan yıklılıp gitmişti, o ayrı mesele.

Ben asıl yangın öncesi İzmir korunabilseydi neler olurdu, onun hayalini kuruyorum. Aya Fotini'ler, Sarı kışlalar....Mustafa Y
2 yıl önce - Sal 14 Şub 2017, 23:16

sn.birol akdemirin fotoğraflarını verdiği basmane şifanın arka blok yapısının bodrumundaki bu roma galerisindeki 2 kemerli kapı, roma şehrinin doğusundaki magnesya kapısı değildir.yapının kendi kapılarıdır. ayrıca burada birde sütün bulunmaktadır. magnesya kapısı bugün basmane altınparktaki Anafartalar caddesinin bulunduğu yerde olması gerekiyor. basmane camisinin adı neden çorakKAPI bu isim yani çorakkapı ismi şehir surlaının magnesya kapısından kaynaklanmaktadır..

Karsiyaka1
2 yıl önce - Çrş 15 Şub 2017, 22:16

Su anda sifa hastanesi kapali mi? Bu mekana erisim var mi hala?ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet