Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Marmaray Arkeoloji Kazıları: Yenikapı
123 ... 151617   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
TolgaTek
10 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 03:27
İstanbul Marmaray Arkeoloji Kazıları: Yenikapıİstanbul'un tarihini baştansona bir daha yazmamızı gerektirecek kadar önemli buluntular elde edildi.

Medyada yansıtılan ve zannedilenin aksine, buluntular sadece Bizans değil, İstanbul'un geçirdiği bütün tarihi dönemleri yansıtmakta. Yenikapı kazısında M.Ö. 4000'lerden başlayarak İstanbul'un son 6000 yılı günyüzüne çıkıyor.

İstanbul Arkeoloji Müzelerinde şu an mevcut geçici bir sergide buradan çıkan önemli bazı buluntuları görebilirsiniz. Gitmenizi tavsiye ederim.

Fotoğraflar biraz eski, Haziran 2007 sonundan.(+)


Burada bir fırtınada batan 20 civarında gemi kalıntısı bulundu. Bunlar parça parça numaralandırılarak kaldırılıyor. Gemilerin özellikle üst kısımları ve kargoları korunduğu için (mesela sepet içinde kiraz çekirdekleri, halat, yelken parçaları bile var) dünya denizcilik tarihi bu bulgularla komple değişecek. Kaldırılan gemiler restore edildikten sonra sergilenecek.(+)


Osmanlı döneminden bir iskele kalıntısı. Fatih'in İstanbul'u fethedişinden az sonraya tarihlendiriliyor.(+)


Bir başka Osmanlı iskele kalıntısı. Sadece son 500 senede bu alanın ne kadar gömüldüğüne dikkat ediniz. Kazıların hızlı yapılamamasının ana nedenlerinden biri bu muazzam derinlik. İskelenin altında doğal ham toprağa ulaşana kadar daha bir bu kadar kazmaları gerekiyor.(+)


Kazılar 24 saat boyunca ve bütün yıl kesintisiz sürüyor. Arkeologlar bu projenin yetişmesi için ellerinden geleni yapıyorlar.


Denetçiye Not: Marmaray başlığı var ama artık 107 sayfa oldu sanırım, arkeolojik kısmı artık kendi başına bir başlık olmalı diye düşündüğüm için yeni başlık açtım. Bu tarz fotoğraflarda görünen her şey kaldırılacağı için belge niteliği taşıyacaklarından dolayı, bunları Marmaray genelinden ayrı bir yerde tutmakta fayda var.


Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 17:58

Tolga üstad, fevkalâde isabetli düşünmüş... Bu başlık altında, adıgeçen tarihî eserlerin Marmaray kazılarını yavaşlatması ve zaman zaman da tamamıyla durdurması gibi menfi yansımalarını bir kenara bırakarak, yalnızca çıkan eserlere ve özelliklerine, kıymetlerine odaklanalım...

Akın KURTOĞLU


emrah basarol

10 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 22:54

Istanbul'umuzun tarihi zenginliklerinin ne kadar fazla oldugunun bir ispatı da bu kazılar degil mi?başka bir başlıkta söz edildigi gibi, yıka yıka bitirememişiz,hala yerin altından tarih fışkırıyor..zaten iyiki gömülü kalmıslar,yoksa bu eserleri de göremeyebilirdik..
not:arkadaslarımız, diger kazı alanları icin de benzer sayfalar açamaz mı? böylece tüm Marmaray'daki arkeolojik kazıları özel olarak görebiliriz..Kris Hazel
10 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 23:02

Bu alan açıkhava müzesi gibi kalacak mı yoksa çıkanlar toparlanıp üzerine istasyon falanmı inşaat edilecek?

TolgaTek
10 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 01:14

Bu alan ana istasyonlardan birisi olacak. Burasının seçilmesinin nedeni aslında bu bölgenin eskiden deniz olması ve tarihi eser çıkma olasılığının az olmasıydı. Ama kim beklerdi ki deniz kıyısı 6000 senede defalarca değişmiş olsun, dolayısıyla deniz sanılan yer daha eskiden kara olsun, deniz olduğu dönemlere ait bile binlerce tarihi eser fışkırsın Alanın bu gördüğünüz kısmında ağırlıklı olarak taşınabilir eserler çıktı. Gemiler dahil olmak üzere buradan bulunanlar sökülüp kaldırılıyor. İnşaat için beton kazıkların çakılması da devam ediyor (malum, zemin inşaat için felaket kötü). Duyduğuma göre arkeolojik kazı olmasaydı bile beton direklerin çakılması zamanında yetişmeyecekti. Bu projeyi bütün etaplarında yavaşlatan arkeolojik kazılar değil, inşaatın kendisinde beklenmedik bir sürü sorun çıkıyor. Bunları zaten medyadan ve bu sitedeki Marmaray genel başlığından takip edebilirsiniz.

Yenikapı kazılarında ayrıca İstanbul'un İmparator I. Constantinus tarafından yeniden kurulduğu ve başkent yapıldığı döneme ait surları keşfedildi. Sanırım o kısım projede değişikliğe gidilerek korunacak. Ama benim fotoğraflarımda üstte gördüğünüz kısım komple inşaat alanı olacak.

Gemiler için de bir müze planlanıyormuş ama detaylarını bilmiyorum. Yukarıda da yazmıştım, gene tekrarlayayım. Buluntulardan küçük bir kısmı İstanbul Arkeoloji Müzeleri içinde açılan geçici bir sergide sergilenmeye başladı. Orada bunları görebilirsiniz.

Aşağıda kötü fotoğraflarımla bir kaç örnek, bu eserlerin daha iyi fotoğrafları ArkeoAtlas'da bir kaç ay önce yayınlandı:

Üzerinde "en güzel hanıma" manasında bir yazıt olan bir ahşap bayan terliği. Bozulmaması için özel bir solusyonda korunuyor. Bunlardan daha pek çok örnek bulunmuş. İlk defa Türkiye'den erken ortaçağa ait bu kadar değerli giyim kuşam örnekleri ele geçmiş oldu. Biliyorsunuz ahşap ve deri hemen bozulur, arkeolojik kazılarda Türkiye'de pek bulunmazlar.(+)


Roma döneminden fildişi bir Apollo heykelciği.(+)


Erken Bizans döneminden bir kantar ağırlığı.(+)


Haziran ayında alanın bir kısmının genel görünümü.(+)


Sayın denetçi: Bence Sirkeci ve Üsküdar'daki arkeolojik kazılar için de ayrı başlıklar açmanız mantıklı. O 107 sayfalık Marmaray başlığında buralara taşınabilecek çok sayıda fotoğraf ve bilgi var. Belki o başlık biraz rahatlatılabilir bu sayede.

Bu arada en üstteki gemi sanırım İstanbul Gemiler Arşivinin en eski teknesi oldu


Akın Kurtoğlu

10 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 01:22Alıntı:
Bu arada en üstteki gemi sanırım İstanbul Gemiler Arşivinin en eski teknesi oldu

Hakikaten de, tam anlamıyla M.Ö. sınıfı bir gemi... Akbil geçmeyen ve bacasında TDİ logosu olmayan en eski gemi(miz)...

Akın KURTOĞLUAkın Kurtoğlu

10 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 19:00

Alıntı:
Bence Sirkeci ve Üsküdar'daki arkeolojik kazılar için de ayrı başlıklar açmanız mantıklı. O 107 sayfalık Marmaray başlığında buralara taşınabilecek çok sayıda fotoğraf ve bilgi var. Belki o başlık biraz rahatlatılabilir bu sayede.

Tolga üstadın önerisiyle, İstanbul-ULAŞIM bölümü içinde, yine aynı mantık çerçevesi paralelinde, diğer 2 kazı alanı için de (Sirkeci ve Üsküdar) birer başlık açılmıştır...

Marmaray kazılarıyla ilgili tarihi eserler hakkındaki diğer iki başlık ise:

Marmaray Arkeoloji Kazıları: Sirkeci

Marmaray Arkeoloji Kazıları: Üsküdar

Akın KURTOĞLU


turgutakbaş
10 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 23:04

marmaray inşaatları olmasa kim bilir daha kaç yıl yerin altında kalacaktı bu güzelim eserler ... belkide hiç çıkarılmayacaktı ... acaba daha neler neler var ...

İSMAİL ÇELİK

10 yıl önce - Sal 29 Oca 2008, 11:37
YENİKAPI CİVARI


Burası surların içeri doğru girinti yaptığı bir yerdi ve bazı kısımları günümüze gelebilmiş,sonra Roma döneminde zaten başlamış dolmaya ve meşhur Langa Bostanları olmuş burada.
Buraya Roma dönemindeki adı Litros(Lykos)olan Bayrampaşa Deresi alüvyon taşımıştır hep.Sonra 19..YY. başında dere kurumuştur.Bugün hafif metro bu derenin yatağından gitmektedir.Sulukule adıda bu dereye kıyısı olan burçtan gelmektedir.Roma döneminde asıl liman Haliç'te olmakla birlikte lodos ve poyrazlı havalarda Haliç'e o dönemlerin gemileri bazen ulaşamadığı için Langa ve Kadırga(Eminönü Kumkapı civarı )liman var idi.Kadırga adıda buradan geliyor.Suriçi ilkçağa göre asıl toprak kitlesinden bugün 2-10 mt. daha yüksektedir.Yani 2-10mt. dolgu vardır.Bunda zaman zaman olan büyük deprem ve yangınların enkazı üzerine şehrin inşa edilmesininde payı var.1950'Lİ yıllardaki istimlaklardada enkazların bir bölümü deniz doldurulmasında kullanılmıştır.


Arda 2023
10 yıl önce - Pts 04 Şub 2008, 21:56

Dün İstanbul Arkeoloji müzesine gittim. Marmaray'da çıkan şeyler vardı. Fotoların çoğu Yenikapı'dan çıkanlardan, diğerlerini tam bilemiyorum, en uygun başlığın burası olacağını düşündüm.(+)
(+)
(+)Birde çok güzel böyle bir şey hazırlamışlardı, arkeologların not defterleri, yazışmalar, kazı aletleri ve benzeri şeyler de var.
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM