Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Çrş 23 Oca 2008, 17:19
Samsun'un Bulvarları - Atatürk Bulvarı


TDK sözlüğünde Bulvar, şehir içinde ağaçlı, geniş cadde olarak tanımlanmaktadır. Üçüncü bulvarına kavuşacak olan Samsunumuzun Bulvarlarında gezinmeye ne dersiniz. İlk Bulvarımız aynı zamanda Karadeniz sahil yolunun ilimizden geçen kısmı olana Atatürk Bulvarı.

(…) Geçtiğimiz hafta Antalya’da yapılan bir iş toplantısını fırsat bilerek özel aracımızla seyahat ettik. Dönüşü de İstanbul üzerinden yaptığımız için, yolumuz üzerinde bulunan çok sayıda il ve ilçeyi yeniden izleme fırsatı buldum. Açık söylemek gerekirse, Samsun’da son yıllarda yapılan kent içi düzenlemeleri hatırlayınca o eski kıskançlığımdan eser kalmadı. Gerçekten de son yıllarda Samsun’da kentimiz adına güzel işler yapıldı. Özellikle sahil de yapılan düzenlemeler, demiryollarının en aza indirilerek bu alandaki TCDD’ye ait eski binaların kaldırılması, son olarak da borsanın boşaltılması ile kazanılan alanlar Samsun’un görüntüsünü değiştirdi. Bulvarlar ve kavşaklarda ki göbeklerin renk renk çiçeklerle bezenmesi ile kazanılan görsel güzellikler, eski otogarın, borsanın ve kamyon garajının boşaltılması ile kazanılan alanların da yeniden düzenlenmesi ile çok daha güzel bir görünüme ulaşacağına inanıyorum. Rahmetli Muzaffer Önder ile başlayan ve Sayın Yusuf Ziya Yılmaz’ın cesur çalışmaları ile devam eden şehir içi düzenlemelerle Samsun’da kıskanılacak bir kent haline gelmiştir. Ancak bu güzelliklerden övgü ile söz ederken, sivil toplum kuruluşlarının bütün itirazlarına rağmen yapılan yanlışlar da keşke olmasaydı diyorum.

Samsun kent olarak güzelleşirken, üzülerek söylemek gerekirse ekonomik olarak da tepe taklak gitmektedir. Ciddi bir yatırım yapılmadığı ve yeni iş alanları yaratılamadığı için işsizliğin had safhaya çıkması, üniversiteyi bitiren gençlerimizin Samsun’a dönemeyişi Samsun adına karamsarlık yaratmaktadır. ( Sadi SUBAŞI -Anlaşılması Zor Kent Samsun)

Alıntı:
Büyük şehirlerin en güzel tarafıdır bulvarlar. Yağmurla parıl parıl olduklarında akşamüstü, sabahın ilk saatlerinde... Şehrin ortasına asılmış bir tablo gibi dururlar. İşte bu yüzden bütün büyük şehirlerin en güzel tarafıdır bulvarlar. (piper-ekşi)

Alıntı:
Geniş cadde ama geniş cadde oluşu boşuna değil. Vakt-i zamanında Fransa'da halk ayaklanmaları olurken ve ağızdan dolma tüfekler kullanılırken dar caddelerde yaylım ateşiyle iyi sonuç alınamaması üzerine bulunan bir çözümdür bu. Cadde ne kadar geniş olursa yaylım ateşinde ölenler onca çok olacaktır. İkiyüzlü batının medeniyet timsali olan geniş caddelerin nedeni aslında kralı korumak için halkı öldürmekten gelmektedir. (antropolog-ekşi)
(+)Onur Anıtından Yıldız'a Doğru


Erkut A.
11 yıl önce - Çrş 23 Oca 2008, 20:13

Smasun başlığı altında yüklemiştim ama burası tam yeri olmuş.


(+)


Atatür Bulvarı sabah saatleri ...yavuzhan55

11 yıl önce - Cum 25 Oca 2008, 23:07(+)
samsun atatürk bulvarı belediye sapağı...Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Çrş 06 Şub 2008, 03:40(+) Eski Çarşamba Caddesi ve Atatürk Bulvarı


Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Prş 28 Şub 2008, 00:08(+)
sayfa 1
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler