Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatih_uc
10 yıl önce - Çrş 23 Oca 2008, 13:36
Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi


TARİHÇESİ
Okulumuz 29 Mart 1868 yılında Bursa Valisi İzzet Paşa tarafından yoksul ve kimsesiz çocukları korumak amacıyla Islahane olarak açılmıştır. Jandarma Süvari Katibi Koca Kulak Hüseyin Efendi okul müdürlüğüne getirilmiştir.
1877 - 1878 Osmanlı - Rus savaşı içi askerlere elbise dikilmiştir. Kısa bir süreliğine müdürlüğe Hoca Velliddin Efendi getirilmiş daha sonra ise okul müdürlüğü görevi İzzet Efendi'ye verilmiştir.
1887 yılında okul Heykel'de takrar kurulmuştur. Okul müdürlüğüne önce Hüseyin Efendi adında birisi tayin edilmiştir.

1899 yılında okula Hamidiye Sanayi Mektebi adı verilmiştir.
1908’de 2. Meşrutiyetin ilanı üzerine Vali ve müdürler değişmiş, okulun gelir kaynakları kaldırılmıştır.
1910 yılı okulun tekrar kalkınmaya başladığı yıl olmuştur. Bu dönemde demir, tesviye, döküm atölyeleri yeniden kurulmuştur.
1914 yılından sonra Moskova Büyük Elçisi Vasıf Çınar okulda ders nâzırlığı yapmış ve okulun yedi yıllık bir lise haline getirmiştir.
1916 yıllarında marangozluk, tesviyecilik, tornacılık, dökümcülük, ağaç tornacılığı, modelcilik, kunduracılık ve demircilik gibi bölümleri büyük bir çaba ile yürütülmüştür. Okul I. Dünya savaş sırasında yaptığı çalışmalardan dolayı ülkede büyük beğeni kazanmıştır.
1923 yılında işgalden sonra bakımsız kalan okulun onarılıp düzene konması için vali Hacı Âdil Beyin yararlı çalışmaları olmuştur.
1927 yılı Temmuz başında sergi hazırlıkları sürerken gece marangozhanede yangın çıkmış ,marangozhane tamamen yanmıştır.
1933 yılında açılan yerli mallar sergisinde üç sergi salonu içerisine yerleştirdiği altıyüzelli parça eşyayı hem sergilemiş hemde satmıştır.
1943-1944 öğretim yılında motor atelyesinin açılmasıyla dört atelye ve dersliklerin bulunacağı bir bina yapılmıştır. Ancak binanın tavanı boyanırken 13 Temmuz 1944 günü çıkan yangınla tavanın çatı ve tahta kısımları yanmış, bir sonrada tamir edilerek öğretime açılmıştır.
1952 yılında Bursa Erkek Sanat Enstitüsü adını almıştır.
1958 yılında Akşam Tekniker Okulu açılmıştır. Yirmi beş yaşını aşmamış Erkek Sanat Enstitüsü öğrencilerinin alındığı bu okul üç yıllıktı. Başlangıçta makine bölümü olan bu okulda 1963-1964 öğretim yılında elektrik bölümü açılmıştır.
Bu okullar tüm yurtta 1968 yılında kapatılmıştır. Bunun sonucunda bugunkü Teknik Liseler açıldı.
13 Temmuz 1971’de emekli olarak müdürlükten ayrılması üzerine Elazığ Erkek Sanat Enstitüsü Müdürü Orhan SAVAŞERİ müdür olarak atanmış ve 4 Ekim 1971 tarihinde göreve başladı.
1972’de okul,çağdaş öğretim yapılarına kavuşmaya başladı.
1974 yılında okulun adı Bursa Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi oldu.
1974-1975 öğretim yılında Yeniyol’daki bölüm bağımsız bir okul halini aldı. Böylece Bursa’da iki Endüstri Meslek Lisesi olmuştur. Eski okula Tophane Teknik Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesi,Yeniyol’daki okula da Yeniyol Endüstri Meslek Lisesi adı verilmiştir bu okulun adı daha sonra Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi olarak değiştirilmiştir.
1976-1977 öğretim yılından başlayarak okulumuzda uygulanan okul-sanayi çalışmaları, öğrencilerin iş başında yetişmelerini ve işletmelerin öğretime katkıda bulunmalarını sağladı
1978 yılında “okul sanayi ortaklaşa eğitimi”(OSANOR) adı verildi.
Bu proje 1985’de Türkiye’deki tüm meslek liselerinde METEP (Mesleki ve teknik eğitim projesi) adıyla uygulanmaya başladı.
1986 yılında yerine “ ÇIRAKLIK VE MESLEKİ EĞİTİM YASASI” ile getirilen düzenlemelere bıraktı.
1986 yılında kabul edilen 3308 sayılı çıraklık ve mesleki eğitim yasası ile okul ve işletmelerde mesleki eğitim uygulanmasına geçildi.18 eylül 1986’da “Okul-Sanayi çalışmalarını güçlendirme vakfı ” 18 üye ile kuruldu. Şu anda 25 üyesi olan vakfın adı “ BURSA TOPHANE TEKNİK LİSESİ VE MESLEK LİSESİ GÜÇLENDİRME VAKFI ” olarak değiştirildi.
1986 yılından buyana her yıl mezunlar günü düzenlenmektedir. Geleneksel hale getirilen bu günde mezunlarımızın birlikte anılarını tazelemeleri amaçlanmaktadır.
1987 de Tophane Anadolu Teknik Lisesi açıldı. Elektronik bölümü ile eğitim ve öğretimini sürdürdü. Daha sonra Anadolu Teknik Lisesine bilgisayar ve makine bölümleri,teknik liseye de makine cnc bölümleri dahil edilerek bu günkü konumuna ulaştı.
2000-2001 eğitim öğretim yılında okul müdür Orhan SAVAŞERİ’nin emekliye ayrılması sebebi ile yerine Rahmi ÖZYİĞİT atanmıştır.
Okulumuz müdürü Rahmi Özyiğit geldiği günden itibaren okulumuzu teknolojik açıdan güçlendirmeye ve TKY çalışmalarında her zaman 1 adım önde gitmeye, çalışma ve projelerde diğer okullara örnek olmaya kendini adamıştır.
2001 yılında okul müdür Rahmi Özyiğit tüm okulun fiberoptik ağlarla döşeneceğini söylediği zaman bu birçok kişiye hayalin bile ötesinde gelmiştir.
2004 yılında okul ağı bugun birçok şirkette bile görülemeceyek hız ve teknolojide hizmet vermektedir. Buna bağlı olarak tüm okul öğretmenleri alanında olsun olmasın ağ ve internet konusunda meslekdaşlarından 1 adım öndedir. Haberleşme ve belge paylaşımdaları artık ağdan yapılmaktadır. Okulun hemen hemen tüm zümreleri için özel bilgisayar ve ağlar döşenmiş ve hizmete açılmıştır.
fatih_uc
10 yıl önce - Cmt 26 Oca 2008, 21:25
TOPHANE END. MES. LİSESİ


Tophane E.M.L Türkiye'de gelecegi en yuksek noktayı hedefleyen ve gelmiş diyebilecegim meslek lisesi...

Bursa'nın zirvesine,Uludağın eteklerine kurulu,kuruldugu alan gercekten cok geniş bi duzlemde bulunmaktadır...İki parca seklinde.Ortadan yol gectigi icin karşı tarafa kopru uzerinden gecilmektedir.

Egitimde kalitesi bakımından gerekli yerlere gelmiş ve kendini kanıtlamıştır.Avrupada Almanya ve Bulgaristan'da kardeş okullar ile Avrupaya kabul edilmiş bir okuldur.Bu yılda Başta Milli Egitim Müdürlügünün verdigi En Kaliteli Okul Ödülübaşta olmak uzere bir cok sertifikası bulunmakta .


Emre Aykan
9 yıl önce - Çrş 30 Tem 2008, 15:45

2006 yılında bu okuldan mezun oldum ve şunu rahatlıkla söyleyebilirim türkiyenin en köklü ve en kaliteli meslek lisesi ayrıca kalite çalışmaları ile avrupa birliğine girmesi de bunun en açık göstergesiErol Gündüz
9 yıl önce - Pts 15 Eyl 2008, 23:47
Bursa Tophane Endüstri Meslek Lisesi
(+)


birol kırbaş
9 yıl önce - Cum 26 Eyl 2008, 16:19

Yukarıda görüş belirten sınıf arkadaşım Emre Aykan gibi ben de Tophane'nin fiziki ve eğitimsel imkanları açısından mükemmel bir okul olduğunu söyleyebilirim.

Şuan okuduğum Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi'nin durumuyla kıyasalayamam bile!


Efe Kahraman

9 yıl önce - Cum 03 Ekm 2008, 06:14

Tophane benim lisedeki okulum zaten üniversite gibiydi büyüklüğü ile .ayrıca çok temizdi..spor salonumuz güzel yemekhane temiz kantinler gelişmişti..Ben en çok N blok sanırım onkoloji hastanesine bakan Resimhaneyi ve Döküm bölümün makine ressamlığına giden yoldaki çam ağaçlarının altındaki bankları özledimSedat KASRAT

9 yıl önce - Prş 09 Ekm 2008, 17:21

5 sene boyunca bir hoca gördüğümzde panikle sağa sola attığımız sigaralarla yakamadık ya şu okulu; daha da birşey olmaz herhalde

bamberg
9 yıl önce - Prş 16 Ekm 2008, 20:22
Tphane EML


bende 96 yılınada mezun olmuş biri olarak...gerçekten okulumu ve oyılları özledim.şuanda o okulda okuyan gençler nekadar şanslı olduklarını çoook sonra anlıyacaklar..

Erol Gündüz
9 yıl önce - Çrş 11 Mar 2009, 17:48(+)


hüsnü sarımeşeli
6 yıl önce - Sal 20 Arl 2011, 21:23
BURSA TOPHANE E.S.E HAKKINDAKI DUYGULARIM


BEN 1963 YILINDA TOPHANE E.S.E ELEKTRIK BÖLUMUNDEN SINIF BIRINCIS I OLARAK MEZUN OLDUM DAHA SONRA AKSAM TEKNIKER OKULU VE ISTANBULDAKI Y.TEKNIKER OKULUNDAN MEZUN OLDUM YEDEK SUBAY OLARAK ASKERLIGIMI YAPTIM BURSA BEL.ELK.IŞL.DE GÖREV YAPTIM DAHA SONRA MALATYA BEL.ELK.IŞL.DE 15 YIL E.S.O.S.İSLETMELERI BAS MUDURLUGU GOREVLERINDE BULUNDUM AYRICA AN. ÜNIVERSITESINDEN SOSYAL BILIMCI AYRICA IŞLETME FAKULTESINDEN DE MEZUN OLDUM .INÖNÜ ÜNIVERSITESINE NAKLEN GEÇEREK BIL. İŞL. DAİRE BASKANI - GENEL SEKRETER VEKILLIGI- ÖGRETIM GÖREVLILIGI GIBI HIZMETLERDE BULUNDUM. BUTUN BU KAZANIMLARIMI TOP.E.S.E. DEKI HOCALARIMDAN ALDIGIM BILGILERIME BORÇLU OLDUGUMU BILINCINDEYIM.ONLARI RAHMETLE ANIYORUM. IŞTE SIZE BIR ÖRNEK VEREBILDIYSEM MUTLU OLACAGIM
BU OKULDAN IS ADAMLARI BUROKRATLAR DA CIKAR. INSALLAH 2013 YILINDA 50.YIL PLAKETINI ALMAYADA GELECEGIM. BUTUN ÖGRENCI ARKADAŞLARIMA BAŞARILAR DILERIM .SEVGILERIMLE.

HUSNU SARIMESELI MALATYA


OKULUNDANsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet