Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yavuzhan55

12 yıl önce - Çrş 23 Oca 2008, 02:28
Samsun Kalesi ve Büyük Camii


138 yıl sonra ortaya çıktı
Samsun unun kökenini oluşturan ve 1192 yılında Danişmentliler döneminde inşa edilen tarihi Samsun Kalesinin surları,138 yıl sonra ortaya çıktı.Samsun´da var olduğu söylenen ve akıbeti merak edilen tarihi Samsun Kalesi´nin surları, Büyükşehir Belediyesi´nin Büyük Camii etrafında yaptığı çalışmalar sırasında ortaya çıktı. Danişmentliler tarafından yapılan ve deniz kıyısında bulunan tek kale olma özelliğini taşıyan tarihi kale, 2´nci Meşrutiyet döneminde tamamen kaybolmuştu.Büyükşehir Belediyesi´nin Büyük Cami çevresinde yaptığı çalışmalar sırasında ortaya çıkan kale surları koruma altına alınırken, tarihçi Baki Sarısakal, kaleye ait sınırların bugünkü Saathane Meydanı´ndan Bedestan´a, deniz kıyısında ise Ziraat Bankası Özel İşlem Merkezi´nin bulunduğu arsadan Büyük Cami´nin ilerisinde yer alan Maarif Kıraathanesi´ne kadar uzandığını açıkladı.
Evliya Çelebi de anlatmış
Sarısakal, tarihi kalenin Batı ve Doğu kapısı ile sahile açılan Kumkapı olmak üzere üç kapısı bulunduğunu söyledi. Kale surlarının deniz tarafından 8 metre yüksekliğinde olduğunu kaydeden Baki Sarısakal, "Karaya bakan kısımda ise sur yüksekliği 6 metreydi. Kalenin deniz kıyısındaki sur duvarları dalgalara uzun süre dayanabilsin diye her 12 adımda bir yapılan mahmuzlarla güçlendirilmişti. Evliya Çelebi 1640 yılında Samsun´u ziyareti esnasında bu kaleden ´Çevresi 5 bin adım 70 kulesi, 2 bin mazgallı ve kapısı ile leb-i deryada şadadı bina bir sengin abad idi´ diye bahsediyor. Samsun Kalesi 1869 yılındaki büyük Samsun yangınına kadar sağlam bedeni ve burçları, mazgalları yani bütün görkemiyle ayaktaydı" dedi.
(+)

(+)
samsun kalesinin ortaya çıkan kalıntıları...
(+)
samsun kalesinin eski hali...En son yavuzhan55 tarafından Çrş 23 Oca 2008, 02:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


yavuzhan55

12 yıl önce - Çrş 23 Oca 2008, 02:47

SAMSUN BÜYÜK CAMİ

Samsun il merkezinde Fuar alanının karşısında bulunan cami, ilin en büyük camisidir. Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından 1884’de yaptırılmıştır. Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valde Sultan tarafından onarılmış, bu yüzden de halk arasında Valde Camisi olarak tanınmıştır.

Cami sarıya yakın renkte kesme taştan yapılmıştır. Kare planlı caminin üzeri tromplu merkezi bir kubbe ile örtülmüştür. Kubbe sekizgen bir kasnak üzerine oturmuş ve dıştan basık görünümdedir. Merkezi kubbe dört köşedeki kulelerle desteklenmiştir. Dikdörtgen çerçeve içerisinde yuvarlak kemerli giriş kapısının önünde altı sütunun taşıdığı beş bölümlü beşik tonozlu bir son cemaat yeri bulunmaktadır. Son cemaat yerinin sütun araları yakın tarihlerde camekânla kapatılmıştır. Son cemaat yeri ile ibadet mekânı arasında kalan dikdörtgen bölümün üzeri üç kubbe ile örtülmüştür. Böylece caminin girişi daha da görkemli bir görünüm kazanmıştır.

Yuvarlak bir niş şeklindeki mihrabı mermerdendir. Ağaç işçiliğinin güzel örneklerinde birisini yansıtan minber üzerinde madalyonlar, yıldız ve madalyon motifleri bulunmaktadır. Kubbe içerisi ve duvarlar bitkisel ve geometrik kalem işleriyle bezenmiştir. Caminin giriş cephesinin her iki tarafında son cemaat yeri ile caminin ana duvarlarının birleştiği duvarların üzerine iki minare yerleştirilmiştir. Minareler yuvarlak gövdeli ve birer şerefelidir.

(+)


yavuzhan55

12 yıl önce - Çrş 23 Oca 2008, 03:01

BÜYÜK CAMİ RESTORE EDİLİYOR
Samsunun en büyük camisi olan tarihi büyük cami,restore edilmek üzere ibadete kapatıldı.caminin restorasyon çalışmalarını bir turizm şirketi üstlendi.caminin dışında yazan tabelada hatırladığım kadarıyla 900 (küsürat var tam hatırlayamadım )bin ytl ye mal olacak.caminin restorasyon çalışmaları 2008 in 10 uncu ayında bitecek. samsunumuzun en güzel camisinden yaklaşık 9 ay uzak kalacağız. umarım buna değer(+)
yavuzhan55

12 yıl önce - Pzr 27 Oca 2008, 13:24(+)

samsun büyük caminin gece görünümü...

(fotoğraf:ümit çoruhlu)


kutbay
12 yıl önce - Çrş 30 Oca 2008, 00:24

yavuzhan bey öncelikle elinize ve emeğinize sağlık. samsunumuzun tarihiyle ilgili yeni şeyler öğrenmek beni her zaman mutlu etmiştir. bu zamana kadar samsun kalesinin yalnızca adını duymuştum. samsun'dan uzak kaldığım son bir yılda kalıntılarının bulunması benim için hoş bir süpriz oldu. benim gibi uzakta yaşayan samsunlulara bu haberi verdiğiniz için tekrar teşekkür ederim.sayfa 1
123 ... 141516   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler