Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Akraba Evliliği
« önceki   123 ... 91011 ... 232425   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Tarık Aydemir

8 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 16:22

Her akraba evliliğinde çocuk sakat doğacak diye bir şartta yok.Sakat doğması için hem annenin hemde babanın genlerinde bozukluk olması gerekiyor.Eğer genlerde bir sorun yoksa akraba evliliğinde sakat doğma diye birşey olması mümkün değil.

Benim hala çocukları severek evlendiler ve şimdi iki çocukları var.Çocuk yapmaya karar verince doktora gittiler ve genlerde bir anormallik olup olmadığını araştırdılar.Genleri temiz çıktı çok şükür.

Ayrıca israilde akraba evliliğinin teşvik edildiğini kaç kişi biliyor acaba.Sebebi ise daha zeki çocukların dünyaya gelmesini sağlamak.

umutcanm
8 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 16:37

Akraba Evliginde İllaki Yeni Dogan Çocuklar Sakar Olur Diye Bisey Yok Genlerde Çakısma Yoksa Sorun Yok Zaten  

Okan Akin

8 yıl önce - Cum 24 Mar 2006, 16:48

Sevgili Dostlar,

Akraba evliligi konusunda bir iki cumle de benden,

Akraba evliligi sonucta feodal toplumlarda daha siklikla gorulen geleneksel bir toplumsal uygulamadir. Ozellikle dogu illerimizde bu tur uygulamalarin cok daha ileri dereceleri gozlenmekte. Ornegin bir kizi amca ogullarindan hicbirisi istemiyorsa ancak o zaman baska aileden biriyle evlendiriyorlar.

Tabi ki bu tur uygulamalarin da kendine gore bazi dayanak noktalari var. Bunlardan en onemlisi dini dayanaklardir. Peygamberimiz (S.A.S.) kendi oz kizini (hz. Fatma) amca ogluna (Hz. Ali) vermistir. Ve soruyorum Hz. Aise kimdir? Ikinci dayanak noktasi ise, yuzyillardan beri gelen, geleneksel davranis sekillerini iceren, toresel inanis ve kabul edislerdir.  Ozellikle ikinci dayanak noktasi, feodal yapisini yitirmemis toplumlarda one cikmaktadir.

Tabi ki malin bolunmemesi, zenginin kendini korumasi, guzelin, iyinin yabanciya kaptirilmamasi gibi insan egoizminin yansimalari da bu tur uygulamalarin zeminini olusturmaktadir. Dini ve toresel gerekceler de bu uygulamaya bir anlamda legalite kazandirmaktadir.

Cagimizda bilim ne derse o kabul edilmelidir ve bu yazili ve yazisiz kurallarda yerini almalidir diye dusunuyorum. Bu baglamda akraba evliligi dinen ve toresel olarak caiz ve hatta tesvik edildigine gore, bunu toplumda yasaklamaniz mumkun degildir. Obur taraftan bilimsel olark da sakincali oldugu sabitlenmisse. ortada yapacak tek bir sey kaliyor; o da akraba evliligi yapan eslerin sagliksal olarak cocuk yapmalarinda bir sakinca olup olmadigini kontrol ettirmelerinin zorunlu kilinmasi. Hamilelik donemlerinde ise kanuni olarak musahade altinda bulunmalarinin zorunlu tutulmasi. Bu amacla kurumsallasmak ve odenek ayirmak en akillica uygulama olacaktir.

Dostlukla,

İhya Vural

8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 10:16
AKRABA EVLİLİĞİ hk.

Akraba evliliklerinde,özürlü doğum oranları fazla.Sonuçlar;ekonomik,sosyal ve psikolojik açıdan düşünülürse çok ağır sonuçlar ortaya çıkıyor.Akraba evliliğine kesinlikle karşıyım.İhya VURAL/KAYSERİ.

En son İhya Vural tarafından Çrş 02 Ağu 2006, 12:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mustafa esenduran
8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 10:57

Akraba evliliğinden doğan çocukların sakat olması bana göre fazla abartılan bir konu. Diğer arkadaşların da belirttiği gibi akraba evliliği sonucu doğan bir çocuğun sakat olması için anne babanın her ikisinde de uyumsuzluk ve bazı bozukluklar olması gerekiyor. Bu problemler akraba evliliği dışında evlilik yapan çiftlerde de görülebiliyor. Yani kısaca yapılan her akraba evliliğinden doğan çocukların sakat olması gibi bir durum söz konusu değil..Evlenecek olan çiftlerin kaç kuşak akraba oldukları da önemli tabi.. Akraba evlilikleri özellikle kırsal kesimde toprakların başkalarına gitmemesi için sıklıkla uygulanıyor.. Sadece bu amaç için yapılan akraba evliliği bence tartışılmalı..

İlker Özgün
8 yıl önce - Çrş 02 Ağu 2006, 17:27

benim kuzenim öğle. Akraba evliliğin kurbanı oldu. Ama aileler üzülsede iş işten geçmiş olmuştu.

sonnur
8 yıl önce - Prş 03 Ağu 2006, 12:36

Akraba evliliğinin  genetik boyutunu yada sakat doğan çocukları bırakın çiftler anlaşamadığı zaman hurra bütün sülale birbirine giriyor.Çevremde bunun bir çok örneğini yaşadım.Bu yüzden birbirine düşman olan çok çok yakın akrabalar ve kardeşler var.

EmrahMac

8 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 16:15

Akraba evliliği çok yanlış bir evlilik biçimi.Evleniyorsun çocuğun dünyaya özürlü olarak dünyaya geliyor bu hem o çocuğun yaşamını karartıyor hem de o ailenin çünkü o çocuğun birçok sorunu meydana geliyor bu arada sizde uğraşıyorsunuz bir yandan da üzülüyorsunuz ama son pişmanlık fayda etmiyor.Dünyadaki bütün ailelerin akraba evliliğine son vermesini istiyorum.Lütfen çocuğunuzun dünyasını karartmayın...

salihh
8 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 16:25

Çevremde akraba evliliği yapan çok kimse var... Ama çocuğu sakat doğan yok. Bu nasıl oluyor? Duyduğuma göre -doğruluğu yanlışlığı tartışılır-  eğer evlenen akraba damat ve gelin çocukluklarından beri içiçe beraber yaşamışlarsa çocukları sakat doğuyormuş!

rabia-k
8 yıl önce - Cum 04 Ağu 2006, 17:24

Akraba evliliklerinde her zaman çocuklar sakat doğar diye bir şey yok.Fakat akraba evlilikleri yüksek oranda risk oluşturuyor bu konuda.Bu durumu bile bile oluşturmak ilkellik bence.Bizim kültürümüzde de yasaktır akraba evlliği.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET