Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Zaza Ackgz

6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 02:51

Kesinlikle bu yazıya katılmıyorum abartılmadığı sürece hiç bir spor insan üzerinde deforme etkisi bırakmaz,benim gibi haftada sadece bir kez havuza gitseniz aradaki farkı hemen anlayacaksınızdır.

Ayseni Toker

6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 03:03

İlahi çok güldüm. Birileri tez hazırlıyor, bunca bilineni hadi çöpe atalım. Bu yazı bana da "İşleyen demir pas tutmaz" diye birşey hatırlattı. Günlük yaşam içerisinde, ritmsiz ve düzensiz yapılan herşey sağlığa zarar verir kabul. Spor vücudun ritmini ayarlamak için yapılır, her gün 2,5 km yol'u ben boşa yürüyorum o zaman, boşa mı acaba.

yusuf ülkü
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 04:24

Spordan kasıt harekettir.Vücudun her eklemini çalıştıracak şekilde bir şeyle uğraşmak.Okul zamanı bil. başında boyun-bel-baldır ağrılarından çekiyorum.30 günlük ara dönemde hiç aktif bir şekilde koşuya çıkmadım, egzersiz yapmadım ama deli gibi hareketliydim, sürekli gezdim(gece alemi değil ama ) ve gece yatağa yatarken bedenimde(boyun kütletmeside dahil ) hiçbir ağrı sızı olmadığını söyleyebilirim.Ama tatil bitti ve bu mesajı gene masa başında, vizelerime çalışırken uykusuz ve yorgun bir şekilde yazıyorum ve şuan ölebilirim
30-40 yaşında ofiste masabaşı çalışan ve spor olsun diye haftada bir gece halı saha maçına gidipte aşırı hareket ve ani ritim bozukluğu nedeniyle kalpten yaşamını yitirmiş kişiler kastedilmiş olsa gerek.

Yazı hakikaten mantıklı gelmiyor değil hani.Eski çağlarda insanlar ofislerde çalışmadığından, para ile sahip olunacak(yemek barınma vb) ihtiyaçlarını karşılamak için bolca vakitleri oluyordu.Mesela yiyecek için bi öküzün yakalamaya çalışmak yada barınma için bir yerler yapmak vb.Sonuçta insan bedenini tabiatı gereği uygun bir biçimde kullanıyordu, hareket ediyordu.Ama şimdi yaşama değilde çağa uygun yaşanmak zorunda olunduğu için insan vücudunu değil beynini kullanıyor ve vücut hareketsiz kalıyor.Dışarıdan bu ihtiyacı gidermeye kalkınca halı saha örneği meydana geliyor.
Rakı içende ölüyor su içende, önemli olan hayatı istediğin gibi yaşamak

Vassily20
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 08:13

Kısa ve öz cevaplamak istiyorum

OLMAZ

veli küçükayvaz
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 10:23

Alıntı:
İlahi çok güldüm. Birileri tez hazırlıyor, bunca bilineni hadi çöpe atalım. Bu yazı bana da "İşleyen demir pas tutmaz" diye birşey hatırlattı. Günlük yaşam içerisinde, ritmsiz ve düzensiz yapılan herşey sağlığa zarar verir kabul. Spor vücudun ritmini ayarlamak için yapılır, her gün 2,5 km yol'u ben boşa yürüyorum o zaman, boşa mı acaba.

Kendi bildiklerimize ters düşen her şeye peşinen gülmeyelim.

Adam bir tez hazırlamış,doğrudur yada yanlıştır . Bırakalım uzmanler karar versin.

Ayrıca İşleyen demir pas tutmaz doğrudur. Sağlıklı işlemezse işlediği yer aşınır ve kopar.

Bilinçsiz yapılan spor her zaman risklidir.

Bazıları günde bilmem şu kadar yürür,bakalım vucuduna yeterli mi? yada vucudu buna uygun mu?

Kaçımız doktor kontrolünden sonra spor yapıyoruz.

Ama en kolayı eleştirmrk.

k-ada

6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 12:10

AZI KARAR, ÇOĞU ZARAR.

Okul hayatım boyunca aşırı zayıf olduğum için spor yapmam sakıncalı idi.
Şimdi normal kilodayım ve spor yapmak adına sadece yürüyorum.
Bilinçli bir yürüyüş değil; ama yürümediğim zaman ile yürüdüğüm zaman arasındaki farkı vücudum bana hissettiriyor.

Belki spor yapmasak olur ama eğer hareketsiz yaşarsak adele erimesi bizi ne hale sokar?

MURAT ÇELİK

6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 12:18

nasılki işleyen demir ışıldarsa, spor yapan bir bedende sağlıklı ve güçlü olur. bence sporu sevmeyen bir şahsın ön yargısını bizlerle paylaşmaya çalışmasıdır bu....

Atakan Kanat
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 12:46

Alıntı:
Sporun amaci zaten yasam suresini uzatmak degil.
Sporun amaci yasami saglikli kilmak.
Osman yavuz bey yerinde bir tesbit yapmış. Spor ömrü uzatmaz ama sağlıklı yaşama katkı sağlar. Dr' un tezi ,yaşam enerjisi teorisne dayanmaktadır.

Bu tezin esası :her canlı yaşama belirli fiks bir enerji ile başlamaktadır. Yaşam boyu bu krediden harçamalar yaparlar. Bataryanın çok kullanılması neticisinde ,az kullanılından daha çabuk bitmesi gibidir .

Bu konuda bal arıları örnektir. İşçi arıların 600 km uçuş enerjileri vardır. Bu enerji bitince işçi arılar ölür. Ömürleri uçuşla sınırlıdır, genellikle uçuş mesafelerine göre 3-5 ayda ölürler. Kovandan dışarı çıkmayan kraliçe arı 5 yıl yaşamaktadır. Az hareket eden kimi canlıların daha çok yaşadığı bilinmektedir. Fil, kaplumbağı v.s

İnsan enerjisi; Stres,aşırı çalışma,beslenme gibi faktörlerden dolayı enerjilerini tüketmektedir. Teorinin esası budur.

İnsan ömrü ile ilgili başka teorilerde vardır. Serbest radikaller teorisi,telomer teorisi,immün sistem teorisi,hormon teorisi gibi. Sonuçta bunlar bilimsel teorilerdir ancak kesinliği kanıtlanmış değildir.

Spora gelince; aşırı olmamak kaydıyla insan ömrüne olumlu katkı yaptığı inkar edilemez.

Stresi azaltması ,dolaşım sistemlerini harekete geçirmesi,kemik yoğunluğunu artırması , terleme ile toksinleri dışarı atımına katkı sağlaması gibi yararları gözönüne alındığında yaşam enerjisi teorisiyle çelişmediğini göreceğiz.

Stres başlı başına yaşam enerjisini tüketen önemli bir faktördür. İşte spor; yaşamdan kaynaklanan olumsuzlukları onarmakta kullanılan ilaç gibi bir araçtır. Spor ömrü uzatan değil, ömrü onaran bir araçtır.

güvenc
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 20:16
olmaz

arkadaslar bence spor yapmadan olmaz ancak yinede birsey soracagim. 1.81 m boyunda 85 kg agirligindayim ve kendimi asiri kilolu buluyorum. haftada 2 kez antrenman, günlük ortalama 8 km yürüyüs, ve haftada ayrica en az 5 saat futbol ancak bir türlü zayifliyamiyorum, ne kadar da annemler kilolu degilsin deselerde ben galiba bunu piskoloji sorunu yaptim, kendimi cok kilolu buluyorum... nolur yardim edin, doktor bile kilon yeterli dedi ancak yinede bir 5 kg alma niyetindeyim, dogru düzgün birsey bulamadim internette, ondan dolayi nolur yardim edin bana....

DOKTORLARA VE INTERNET SITELERINE GÖRE 3 KILO FAZLAM VARMIS, AMA YINEDE NOLUR BIR DIYET FALAN ÖNERIN, HEDEFIM 78 KG YE DÜSMEK...

bence spor yapmazsak olmaz, cünkü spor saglikli yasamamizi sagliyor ve formda kalmanizi sagliyor, aynen bendeki gibi, o kadar spor yapiyorum ancak 85 kg bir asagi inemiyorum, yani formumu koruyorum

Metin Taşkın Aşkın
6 yıl önce - Çrş 09 Nis 2008, 20:33

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre kapalı spor salonları gibi havasız kalan yerlerde, hava kirliliğinin olduğu bölgelerde Spor yapmazsanız bu sizin için geçerli bir mazeret olabilir.

Bu tür ortamlarda hiç spor yapmamak, spor yapmaktan daha iyi. Çünkü oksijen alması gereken hücrelerinize, karbonmonoksit gibi zehirli gazları daha çok yüklersiniz.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET