Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
İzmir - Nostaljik Minibüsler ve Minibüs Hatları
« önceki   123 ... 567 ... 101112   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Ege
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
mert1969

5 yıl önce - Çrş 14 Ekm 2009, 18:46

Eski bir kartpostalda Commer minibüs Konak-Karşıyaka hattında ,Orduevinin önünde ilerliyor.
Bu araç belkide, bir önceki mesajda Yılmaz hocamızın paylaştığı nefis resimdeki Commer olabilir ne dersiniz?..

mert1969

5 yıl önce - Pzr 25 Ekm 2009, 03:20

Cumaovası hattında Magırus-Deutz minibüs 80'li yıllarda..

yılmaz büktel

4 yıl önce - Çrş 28 Ekm 2009, 01:27

arkada man590 belediye otobüs olduğuna göre Gaziemir merkezindeki meydan. Tabii ben bu meydanın bugünkü yerini, bugünkü Gaziemirde tarif etmekten acizim. ama sanırım İstasyon önündeki meydandı, Gaziemir belediyesinin otobüsleri bu meydandan kalkardı. ESHOT Gaziemire çalışmaya başladığında ilk son durağıda bu durak oldu diye hatırlıyorum. Bu meydanın ESHOT nostalji başlığında resmi var.

mert1969

4 yıl önce - Prş 29 Ekm 2009, 23:07

1992 yılında Hatay Bahçelievlerde seyreden Magırus-Deutz minibüs.Muhtemelen Konak-Yeşilyurt hattında..

Mustafaoe
4 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2009, 17:58
Markalar

esas temel taş markalari yazarken bu iki güzelimizi unutmuyalim

bunlardan fazla yoktu şemikler veya örnek köy hattinda çalişanlar( camekanlısini bulamadim)

buda çok hatlarda vardi falcon ford.larin benzer tipinde idi orta kapıları çift ti . bunlar arkadan motorlu yanliş hatirlamiyorsam susuzdular falconlar önden motorlu küçük alti silindir diye geçerdi. Menemen .dolmuşları (karşıyakadan) anit yapilmazdan evveli karşıyaka konak dolmuşlarinin bekleme sırasınin arkasında şimdiki anıta yakin bir banket çikıntısına. dayalı burunları yola yan yana dururlardı .zaten üç dört adeti gecmezlerdi

bu arabalarda 1100 tipi direksiyondan vitesli 4 ileri bir geri . 1250 tipleri yani 63 den sonra çıkanlar 4 ileri bir geri Yerden vites . ..! şanzımana dieksiyondan gelen üç çubuk vitesleri değiştirir aynı çubuklar yerden vitestede de aynı şekilde çalışır Niye bunu yazmak ihtiyacı duydum arkadaşımiz çakma vites deyimini kullanmiş çakma vites direk şanzımandan olandır magirus. enter . mercedes. gibi .direk şanzimandan çikandır .

Benim hatirladigim Bornova .çankaya hatti vardı gazi bulvarinda Bormak in karşısinda ağaçların altından ortadan kalkardi genelde çift kalkarlardı amaç bornova belediyesinin otobüslerini makasa almak için bornova yolcusu otobüsü tutardi dolmuşlar yolcu kapmakta zorlanirdi. O 321 H . lar çok bakimliydi o fuarın önündeki resimdeki rengiyle.motoruyla her bişeyiyle orjinal dir bir tane de O 321 HL leri vardı fuardan almışlardı 64.aşağası yukarisı arabaları kaç adet olduğunu bilemem ama hepsi mercedes di.

Mustafaoe
4 yıl önce - Cum 04 Arl 2009, 20:07
BUCA

Bucali hemşerilerimde izmir çukurunun en güzel minibüsü olan herbir şeyiylen orjinal THAM ES minibüsü hatirladim ismini çalıkuşu koymuşlardi amerikalilardan aldik derlerdi 64 model ön arka tamponlar nikelaj camcerceveler ön kaşlar ve etrafı komple nikelaj. sonradan takma hicbir sey bulmak mümkün degildi . orjinal dört ileri onun yaşitları üç ileri idi otosanin son serileri dört ileri çikmıştı içi kadife olup taban halıydı bu yazdıklarım Thames hastası için ne ifade ediceğini tahmin ederim . belki o zamandan bucali minibüscü hemşerilerimde varsa resmini vermelerini rica ederim tabiki ilk zamanlarının .ako .mimco .arkadaşlarım iyi bilirler selamlar .....

0345 özer er

4 yıl önce - Cum 04 Arl 2009, 20:35

balta burunları görünce benim emektar aklıma geldi,izmirde baya varmış,o enterler,fekalar noltaljiler güzel.

Mustafaoe
4 yıl önce - Cmt 05 Arl 2009, 02:59
FORD Transit

coşkun Tuncer kardeşimizin verdigi orjinal alman Ford u. far ic cerceveler ön arka tamponlar boynuzlar nikelaj . bir arabada nikelaj asalettir temizliktir güzelliktir arka kapak tek yukari acilir yerlilerde bu detaylar yoktur kapilar fiber glass arka kapilari çift olur almanlar sac kapilara sahip oldugu icin araliklar cizgi halinde olur onun icin zarif görünüse sahiptir.tip olarak ayni form dur ama motor sanziman difransiyel degisiktir cünki yerliler ingiliz asillidir isindikca perfonmasi artar almanlar naziktir fazla hararete gelmez .O araba kirmizibeyaz ise semikler hattinda tekti eski sahaybi cok muhterem bir agbimizdi evvel Fe.Ka si vardi sonra bu araba .gibi aklimda kalmis sene 70 li civarlari. saygilar..

mert1969

4 yıl önce - Pzr 06 Arl 2009, 20:37

Konak meydanında Ford Transit ve Commer minibüsler 70'li yıllarda..1979 yılında İzmir'e geldiğimizde Hatay caddesinde otururken bu Ford Transit minibüslerle Konak'a gidip geldiğimizi çok iyi hatırlıyorum.Commer'lar da vardı ama üstünlük Ford Transit'lerdeydi.Bazılarının arkasında çift kanat,bazılarında ise tek kanat (yukarı doğru açılan)kapılar vardı.Varyantın Bayramyerine yakın kalan bölümünde yol çalışmaları olduğu zaman Minibüsler,otobüsler Halilrıfatpaşa'ya yönelir,buradaki çok dik yokuşu tırmanarak Bayramyeri hal binasına yakın bir sokaktan tekrar altıntaş istikametine doğru yol alırlardı.İşte bu dik yokuşları çıkarken özellikle en arkada oturuyorsak birgün arka kapı açılacak ve biz geriye düşeceğiz diye ödüm patlardı,koltukta gayrıihtiyari kendimi öne doğru eğerek önümdeki koltuğun sırtına sıkı sıkıya yapışırdım Hemen hemen 1983 yıllından itibaren Magırus-Deutz'lar çoğalmaya başladı.Yavaş yavaş Ford transitlerin hatay caddesindeki hakimiyeti sallanmaya başlamıştı..

Ceyhun PURSAK
4 yıl önce - Pts 14 Arl 2009, 02:13

İsmim Ceyhun PURSAK ve bu foruma ilk defa mesaj yazıyorum.

Bu COMMER minibüsler ile ilgili bir kaç sorum olacak.

Türkiyede montajı yapılan COMMER minibüslerde yolcu oturma düzeni nasıldı? Benim yabancı sitelerde gördüğüm versiyonlar hep karavan veya ambulans donanımlı tipler olduğundan bir çıkarım yapamıyorum.

Birde motor havalandırma panjuru iki değişik tipte üretilmiş. Yerli üretim versiyonlarda her iki tipde panjur kullanılmış mıydı?

Öğrendiklerim doğrultusunda, Elimde bulunan bir die-cast metal COMMER modelini Yerli tipe dönüştürmek istiyorum.

Yardımlar için şimdiden teşekkür ederim.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Ege