Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
yılmaz büktel

12 yıl önce - Prş 10 Oca 2008, 03:06
İzmir - Nostaljik Minibüsler ve Minibüs HatlarıNostaljik Minibüsler ve Minibüs Hatları

1970li yılların öncesi ve sonrasında İzmir'de minibüsler, bir kent gerçeği idi. Konak, Çankaya ve Karşıyaka kalkışlı pek çok hat vardı. Hatlar konusunda pek fazla bilgili olduğumu söyleyemem ancak minübüslerin her iki yan cephesinde, aşağıdaki resimlerde görüldüğü ama okunamadığı üzere Gültepe-Çankaya gibi hat adı ve altında Hat No: ?? ibareleri bulunurdu. benim hatırladığım Konak-Karabağlar 'ın hat numarası sanırım 16 idi.

Bu başlığı açmaktaki amcım eski minibüs hatları hakkında bilinenlerin burada toplanması ve artık nostalji olan eski minibüslerin fotoğraflarının biraraya getirilmesi. birde İzmir'de biz minibüs değil dolmuş derdik, site adetine uymak için başlığa minübüs dedim.

Minübüsler kent trafiği düzenlenmesi sonucu kent merkezinden çekildiğinde eski hatlar kaldırıldı veya kısaltıldı. ayrıca banliyö semtlerini birbirine bağlayan hatlar kuruldu. Buca-Gaziemir gibi.

Eski minibüs modelleri arasında hatırladıklarım Commerler, Ford Thames, Ford FK, Renault gaulette vbdir.

Son örnek İstanbulda yaygın olarak Taşlıtarla minibüsü olarak adlandırılırdı bunun nedeni de renault minibüslerin yoğunlukla Taşlıtarla ve Eyüp yönündeki hatlarda çalışmasıydı.

Aynı tip, izmirde aynı gerekçeyle Gültepe dolmuşu olarak tanınırdı. Aşağıdaki filmler, Ali Poyrazoğlu'nun oynadığı "Sokak Çalgıcıları" filminden capture edilmiştir.serdar55
12 yıl önce - Cum 11 Oca 2008, 00:43

Sayın Büktel
Bu başlığın ne zaman açılacağını merak ediyordum doğrusu.İzmir ulaşımının bir zamanlar hatırı sayılır bir parçasını hatırlattığınız için teşekkürler.Ben de aklımda kalanları zamanla paylaşmak isterim.
Şimdilik küçük küçük notlar.
Bildiğim bazı hatlar:
Konak-Yeşilyurt (35 adet minibüs vardı.Bazıları sırayla önceleri Konak-Bozyaka sonraları Konak-Eski İzmir çalışırlardı.Hat no: 15 idi)
Konak-Karabağlar(Ben de hat no:16 diye biliyorum)
Konak-Balçova (Hatay caddesinden)
Konak-İşçievleri(önceleri 5, daha sonra 6 adet olmuştu.Hat no:45 diye anımsıyorum)
Konak-Kenedi Meydanı (Yani Fahrettin Altay meydanı) (Hatay yolu ile)
Kenedi Meydanı-İnciraltı(Daha sonra kaldırıldı)
Konak-Karşıyaka
Çankaya-Buca(Gürçeşme yolu ile)(hat no:44 diye anımsıyorum)
Çankaya-Gültepe(Samantepe)
Çankatya-Ferahlı
Çankaya-Altındağ
Çankaya-Gürçeşme

Fotoğraftaki minibüslere DEVE RENO denirdi.Bir rivayete göre içinden 40 kişi indiği söylenirdi.
İlginç bazı markalar: Austin,Morris, Commer, Thames, FK Taunus, Nyse, Bedford(yarım burunlu) Renault estafette,Ford falcon,daha sonraları Ford Transit.

Minibüslerin bazılarının önünde adları yazılı olurdu. Hepsi rengarenk idi. Konak'tan kalkanlar meşhur tarla'dan kalkardı. Akşamüstleri her bir minibüs hattında kuyruklar oluşurdu.Varyant'ta trafik tıkanırdı.Bazen Konak'tan Bayramyeri'ne çıkmak 20-30 dakikayı bulabilirdi.
Umarım doğru hatırlıyorumdur.Şimdilik bu kadar.mehmet_akyol
12 yıl önce - Cum 11 Oca 2008, 16:50

tşk ço uzel olmuş

Ömer3510

12 yıl önce - Cum 11 Oca 2008, 18:04

Bende Nostaljik olarak hatırladıgım dolmuş hattı
Bornova-Konak idi

Bornova meydanın orada otobüs durakları vardı (şimdiki Kars Halil Atilla İlkögretim okulunun altında ki boş alanda.)oranın arka tarafından dolmuşlar kalkardı
Eskiden (1990 larda) Bornova kalkışlı minibüslerin yeri orası idi
Konak'ta son durakları ise Şimdi ki Konak Pier ' in orası idi...


yılmaz büktel

12 yıl önce - Cmt 12 Oca 2008, 01:21

Gültepe-Çankaya minibüsünün "sokak çalgıcıları" filmimdeki performansını you tube a yüklemiştim


onderyolbakan
12 yıl önce - Cmt 12 Oca 2008, 01:55
İzmir-Nostaljik Minibüsler ve Minibüs Hatları


Konak-Kadifekale [Eşrfepaşadan yukarıya doğru (Kako'ya) çıkıp kadifekaleye giderdi.]
Konak-Ballıkuyu [Eşrefpaşadan şenocak sinemasının önünden geçip ballıkuyuya giderdi.]
Bunlar da anılarda kalmış minibüs hatlarıdan bazıları.


Eren Durdabak
12 yıl önce - Cmt 12 Oca 2008, 23:55

Babam söyledi deve renolar 45-50 kişi alıyormuş.

serdar55
12 yıl önce - Pzr 13 Oca 2008, 00:23

Eski dolmuşlar arasında bir hayli Thames minibüsler vardı.Aşağıda yabancı internet sitelerinden bulduğum resimleri mevcut.
Thames'lerin ön tarafı 1 kişilikti(çoğu minibüsler gibi).Ancak öndeki şöför ve yolcu koltuklarının arasında bulunan motor kaputunun üstü de kaplanarak yolcu oturtulacak hale gelirdi. Kışın neyse de yazın motorun sıcaklığı alttan vurdukça oturmak eziyet olurdu.
Koldan 3 vitesliydiler.1. vitese ancak ara gazı ile geçerdi.Zannedersem daha sonra 4 vitesli şanzuman ile değiştirilip çakma vitesli hale getirilmişti bazıları.
Bazılarında şöför mahallinin arkasında 3 kişilik ters koltuk bulunurdu.Ortada 2 , en arkada 3 kişilik (hani arkayı dörtleyelim denilen koltuk) koltukları vardı.Yani toplam 8 kişilikti.Şimdiki minibüslerin yanında yavru gibi kalabilir.Thames minibüs'ün şöför mahaliEmre Güray
12 yıl önce - Pzr 13 Oca 2008, 00:24

Ben ortaokula giderken Mithatpaşa Caddesinden F.Altay - Konak minibüsleri geçerdi (Yuvarlak Farlı J9 - Magirus ) okul çıkışlarında arkadaşlarla durduracakmış gibi el atardık, durunca arka sokaklara kaçardık, bir gün şöförün biri minibüsle kaçtığımız sokağa dalınca kaçana kadar bacaklarımız kopmuştu Bu vesileyle hem hattı hem de anısını paylaşmış oldum...

Bu arada sahil yolundan 80'li yıllara kadar seferleri devam eden araba dolmuşlardan da bahsetmek olmazsa olmaz herhalde


serdar55
12 yıl önce - Cum 25 Oca 2008, 20:09

Polonya malı Nysa minibüslerden çok az vardı. 2 tanesinin Konak-İşçievleri hattında çalıştığını biliyorum. Zannedersem birkaç tane daha Üçkuyular, Karabağlar, Karşıyaka hatlarında da vardı.
Aşağıda Polonya'daki bir web sitesinden bulduğum fotoğrafı var.


sayfa 1
123 ... 131415   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Ege