Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Üniversiteler paralı olsun mu?
Evet 0.0%  0.0%  []
Hayır 0.0%  0.0%  []
Bilmiyorum/Kararsızım 0.0%  0.0%  []
Toplam Oy : 176

Uğur Aydın
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 15:40
YÖK Başkanı : "Üniversiteleri paralı yapalım"

Alıntı:
YÖK Başkanı Prof. Yusuf Ziya Özcan, ''Devlet üniversiteleri paralı olmalı'' dedi.

YÖK Başkanı Özcan bu açıklamayı, Ulusal Öğrenci Konseyi'nin sonrasında öğrencilerle yaptığı sohbet sırasında yaptı.

Bir öğrencinin "Herkes üniversite mezunu olmalı mı?" sorusuna yanıt veren YÖK Başkanı, "Hayır olmamalı. Okullar bedava. Hiçbir yerde görülmemiştir. Şunu yapmak istiyoruz: Üniversiteleri paralı yapalım, ihtiyacı olana burs verelim. Hiç olmazsa üniversiteler ayağının üzerinde dursun. Sonra insanlar çalışınca bu parayı geri ödesin. Aynı Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan alınan kredi gibi. ABD'de olduğu gibi mezuniyetten sonra ödesin" dedi.

YÖK Başkanı, buna gerekçe olarak da Türkiye'deki ara eleman sıkıntısını gösterdi.

Prof. Özcan, "Bunun ideali herkesi üniversiteye taşımamak. Sadece belli sayıda insanı taşımak. Diğerlerini, yüksek teknik okullara ve meslek yüksek okullarına yönlendirmek. Ara eleman ihtiyacı var. İstihdam sorunu çözülür" diye konuştu.

Kaynak : www.cnnturk.com

[Konu diger başlıktan ayrılmıştır ve anket eklenmiştir! - Bülent - Pts 07 Oca 2008 18:37 ]

Murat Dinç
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 15:47
Üniversiteler paralı olsun mu?

Alıntı:
Göreve geldikten sonra yaptığı “Bütün yasaklar kalkacak” açıklamasıyla tartışmalara neden olan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin paralı olması gerektiğini savunarak, “Bedava okul olmaz” dedi.

NTV-MSNBC
Güncelleme: 13:00 TSİ 07 Ocak 2008 Pazartesi

İSTANBUL - Yüksek Öğretim Kurumu Başkanı (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, devlet üniversitelerini paralı yapmak istediklerini söyledi. Herkesin üniversite mezunu olmaması gerektiğini söyleyen Özcan “Amaç, sadece belli sayıda insanı üniversiteye taşımak olabilir. Okullar bedava. Hiçbir yerde görülmemiştir” dedi.

YÖK Başkanı Özcan, şöyle konuştu: “Okullar bedava. Hiçbir yerde görülmemiştir. Şunu yapmak istiyoruz: Üniversiteleri paralı yapalım, ihtiyacı olana burs verelim. Hiç olmazsa üniversiteler ayağının üzerinde dursun. Sonra, insanlar çalışınca bu parayı geri ödesin.”

Herkesin üniversiteye yöneldiğini belirten Özcan, “Bunun ideali, sadece belli sayıda insanı taşımak. Diğerlerini, yüksek teknik okullara ve yüksek meslek yüksekokullarına yönlendirmek. Ara elemana ihtiyaç var. İstihdam sorunu çözülür” diye konuştu.

Bu ne demek şimdi..İhtiyacı olanlara burs vereceklermiş de öyle okuyacakmışız..Benim babam 900 milyon maaş alıyor bir kardeşim daha üniversitede okuyor..Ama ben kyk bursunu alamıyorum..Babam beni büyük zorluklarla okutuyor...Birde üniversiteleri paralı yapın da tam olsun...

Tarık Aydemir

12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 15:56

Alıntı:
Herkesin üniversite mezunu olmaması gerektiğini söyleyen Özcan “Amaç, sadece belli sayıda insanı üniversiteye taşımak olabilir.

Öyleyse her yere üniversite ne diye açıldı ?
Amaç herkesin üniversite de okuması değil miydi ?

Üniversiteler zaten paralı, kim demiş bedava diye.
Biz harç paralarını nereye ödüyoruz acaba.

mustsaid
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 16:02

Alıntı:
Bu ne demek şimdi..İhtiyacı olanlara burs vereceklermiş de öyle okuyacakmışız..Benim babam 900 milyon maaş alıyor bir kardeşim daha üniversitede okuyor..Ama ben kyk bursunu alamıyorum..Babam beni büyük zorluklarla okutuyor...Birde üniversiteleri paralı yapın da tam olsun...

Makul bir ücret alınabilir.
Ama veremeyecek olanların tamamına da karşılıklı Burs vermek şartıyla..
Bu mecburi hizmet karşılığı da olabilir.
Böylece bu burs öğrenciye derslerine çalışması için bir zorlama-teşvik unsuru olur..
Ayrıca okulunu bitirince iş aramak zorunda da kalmayabilir..

m taşyurt
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 16:08

Bence üniversiteye giden öğrenci sayısını azaltmak çok mantıklı bir hareket. Ara eleman açığı ve üniversiteli işsiz sorunu çok büyük. Yeni üniversite açılmasının yerine var olan üniversitelerin imkanlarını (öğrenci kapasitelerini değil) arttırmak çok daha doğru olurdu.
KYK kredi ve burslarına gelince, benim çevremdeki arkadaşlarımın hepsi kredi alıyor, başvuranlara kredi veriliyor, geri çevrilen çok az sayıda öğrenci var.

Okulların paralı olması konusuna gelince, bence talihsiz bir açıklama olmuş ama altında yatan niyet iyi bence. Çünkü bunu söylerken üniversitelerin kendi ayakları üzerinde durabilmeleri düşünülmüş.

kutlay34
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 17:03

Malesef vatandaşlarımız maddi açıdan refah içinde ya da buğday ambarında yaşamıyorlar... Bu öneriyi mantıklı bulmadığımı belirtmek isterim... Tarık Arkadaşımızın dediği gibi, harç ödüyoruz... Ara eleman sorunu çözebilecek daha mantıklı yöntemler vardır mutlaka... Ara eleman sorununu çözmek için Meslek liselerini cazip hale getirmek gerekir düşüncesindeyim, sonra üniversitelerde onlarla ilgili bölümler açılır mutlaka, sorun hallolmuş olur... Yani burda en büyük iş MEB'e düşüyor...

Barış Özyurt
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 17:49

Bir sürü üniversite mezunu işsiz gezerken, bir sürü KOBİ düzeyindeki işletmeler de çalıştıracak ara eleman bulmamaktan şikayetçi. Sistemde bir çarpıklık olduğu kesin ama çözüm olarak "Üniversiteyi paralı yapalım da herkes üniversite okumasın" gibi bir mantık kabul edilemez. Burası ABD gibi vahşi kapitalizmin uygulandığı bir ülke değil.

ALizee
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 17:53

Alıntı:
Göreve geldikten sonra yaptığı “Bütün yasaklar kalkacak” açıklamasıyla tartışmalara neden olan YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerin paralı olması gerektiğini savunarak, “ -Bedava okul olmaz. Belli sayıda insanı üniversiteye taşımalı. Parası olmayanlar da kredi verip borçlandırılmalı. ” dedi.

Yani paran kadar oku!
Fakir çocuklarının üniversitede ne işi varmış.Paran varsa okursun yoksa okuyamazsın.
"Baban işçi, emekçi, ırgat olacak, sen sayısal-sözel-toplam demeden bütün birincilikleri alıp ülkenin fiyakalı üniversitelerini üstelik de burslu olarak kazanıp, okula para verecek zengin yavrularımızın bu hayırseverliğinden bilim yuvalarımızı mahrum edeceksin.
Var mı öyle yağma?
YÖK Başkanı üst düzey düşünceleri delikanlı gibi ortaya koymuş.
Fakirsen fakirliğini bilip ona göre okuyacaksın.
Nereye gideceksin?
Mesela, meslek lisesinden boyacı olarak mezun ol; iş bulursan duvarları, işsiz kalırsan ıslık çalarak gök yüzünü boyarsın. "(Bu sözler bir köşe yazarımıza aittir.)

Kesinlikle katılıyorum bu sözlere,benim düşüncelerime tercüman olmuş.

Ülkemizde zaten zengin çocukları, babası vekil yada işadamı olan Türkiye'de ki okullarımızı beğenmiyorki;yurtdışında okuyorlar.Ya Fakir olanlar ne yapsın?

Yeni YÖK Başkanımız aceleci açıklamalar yapıyor.Yasakların kaldırılmasına karşı değilim ancak "Paran kadar oku" düşüncesine karşıyım!Kaldıki zaten üniversiteler bedava değilki HARÇ olarak yapılan ödemeler unutuluyor sanırım.

Madem kaliteli eğitim gelişmiş üniversiteler için düşünülen fikirler; o halde liseden itibaren isteyen istediği meslekte okumasını sağlayan bir proje neden düşünülmüyor.Gelişmiş ülkelerde kimse ÖSS sınavı yok bilmem ne sınavına girmiyor,direk istediği dalda okuyor,o konuda tahsil görüyor,herkes istediği işi yapıyor.

Madem öyle YÖK neden kalkmıyor.Daha iyi olmazmı?

emrullah
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 18:00

ya yuh derim ancak ben yaa öle şeymi olur insanların parası olsa zaten özel üniverstelere gönderir çocuklarını,bence saçma bir düşünce...

Aytac_yolas
12 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 18:56

Bedava okul nasıl olmaz ya? İtalya'daki, Almanya'daki, Fransa'daki, İskandinav ülkelerindeki ( daha sayayım mı? ) üniversiteler parasızdır. Sosyal devlet olmanın en ufak şartı parasız eğitimdir. Yoksa eğitimde fırsat eşitliği sağlanmaz, eğitim küçük bir elite ait olur, fakir ama zeki gençler kahvelerde çürür. Yeni Yök başkanının vahşi Amerikan kapitalizmini benimseyen düşünceleri bana hiç sıcak gelmedi açıkçası.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET