Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
arif solak

10 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 00:46
Kütahya - Gediz - Murat Dağı


İzcilik Tesisleri
=============


(+)


(+)


Murat Dağı
==========


(+)


Belediye Kaplıca Evleri
===================


(+)


Gediz Irmağı
==========


(+)Ege Bölgesinin en yüksek dağı olan Murat Dağı 23.12 m. Yükseklikte,400 hektarlık zengin bir orman alandır.Türkiye Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından 2003 yılı Mayıs ayında önemli bir bitki ve kuş alanı olduğu ilan edildi.1987 yılında da Bakanlar Kurulu kararı ile Termal Turizm Merkezi ilan edildi.Şifalı sıcak suları ve soğuk su kaynakları açısından nadir yerler arasında olan Murat Dağı, Frigler zamanında Ana Tanrıça KYBLEE’ye tapınılan ortamların en güzel yerinden biriydi.
Günümüzü kavak,çınar,çam,kiraz,ceviz ağaçları ve birbirinden güzel çiçekler arasında geçirebilirsiniz.Çuha çiçekleri,orkideleri hele Ağlayan Gelin’i (ters lale) görmek ayrı bir mutluluk olacaktır.Öğle yemeğinde taze bir alabalık ziyafeti çekebilecek,sonra karacam ormanları içinden geçerek zirveye doğru yol alırken ulu çınarların arasından gürül gürül akan Gediz size eşlik edecek.Gediz ve Porsuk’un doğduğu KESİKSÖĞÜT mevkii’ni unutamayacaksınız.Bu kaynaktan doğan su ikiye ayrılır,Gediz Ege Denizine doğru akarken,Porsuk Sakarya’ya karışıp Karadeniz’e dökülüyor.Akşam Murat Dağı’nda Gediz Belediyesinin Tesislerinde konaklayacaksınız.Güler yüzlü aydınlık konuk sever personel sizleri ağırlayacaklar.Bölgemizin kebapları da çok özeldir.Eniz ki tadına bakacak, dağ kekiklerini ellerinizle bolca toparlayacaksınız.Yaşamayı, doğayı, insanları seviyorsanız, Murat Dağı sizi kucaklayacaktır…
Sağlık problemleriniz için 45 derece sıcaklıkta, banyo ve içme kürleri için elverişli şifalı sular sizleri bekliyor.Romatizma, deri, kadın hastalıkları, sinir ve kas yoğunluğu, sinir hastalıkları, eklem ve kireçlenme rahatsızlıklarına iyi geldiği belirlenen 2100 mg. eriik mineral değerindeki şifalı sıcak sular doğal tedavi için bulunmaz fırsattır.
Murat Dağında geceler serin olur, yanınıza ceket, hırka gibi giyecekler almayı, kaplıca veya hamamların keyfini çıkarmak için uygun kıyafetlerinizi, muhteşem doğayı görüntülemek için fotoğraf makinenizi ve yedek pilleriniz almayı unutmayın.

Not : Kış aylarında zincirsiz gelmeyin yoksa benim gibi 3. km yürümek zorunda kalabilirsiniz..
Gediz Belediyesi

http://www.gediz.bel.tr/En son arif solak tarafından Pts 07 Oca 2008, 10:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


arif solak

10 yıl önce - Sal 08 Oca 2008, 00:47

İzcilik Fedarasyonu Tesisleri
======================(+)

(+)

(+)

(+)

(+)Coğrafî konum: Muratdağı, Kütahya ilimizin Gediz ilçesine 30 km mesafededir. İki ayrı denize akan suları, sıcak ve soğuk suyun beraber kaynadığı alanları ve içinde her türlü vahşî hayvanı barındıran muhteşem çam ormanları ile ünlüdür. Kaplıcaları dillere destan ve birçok hastalığa şifa kaynağıdır. Muratdağı'nda Gediz Belediyesine ait iki kaplıca hamamı ve kaplıca turizmi için yaptırdığı tesisler de bulunmaktadır.
Türkiye İzcilik Federasyonuna devredilen tesisler 1960 lı yıllarda Kızılay tarafından gençlik ve sağlık kampı olarak yapılmıştır. Bir benzeri Ankara, Çamkoru'da bulunan tesis
Rakım: Muratdağı'nın 1500 metre yüksekliğinde yer almaktadır.
Tesis çam ormanları içinde ve kaplıca ile yan yana bulunmaktadır.
Ulaşım: Gediz ilçesi Kütahya ilimize 100 Uşak ilimize 50 km mesafededir. Kütahya'dan ve Uşaktan toplu taşıma vasıtalarıyla gelinebilir. Gediz merkezine 30 km mesafedeki tesise ulaşım ise özel araçlar veya Gediz'den kiralanabilecek araçlar ile mümkündür.
Kütahya - Gediz arası karayolu düzgün, süratli gelmeye müsait ancak birden beliren keskin virajlara sahiptir. Dolayısıyla hız sınırlarına kesin olarak uymak ve çok dikkatli olmak gerekmektedir.
Kütahya'dan Gediz istikametinden gelirken ana yoldan Gediz'i birkaç kilometre geçtikten sonra Muratdağı levhasından sola dönülür. Bu sapaktan itibaren Muratdağı levhalar izcileri tesisimize ulaştırır. Gediz - Muratdağı yolu da asfalt ve düzgündür, ancak yine keskin virajlar olduğunu bilerek ve sürat yapmadan yol almak gerekir.
Ya kamplarında otobüs gibi büyük araçlar dahi tesisimize ulaşabilir.
Kış kamplarında ise ana yoldan ayrılarak dağa tırmanan son 6 km lik bölüm için minibüs türü araçların tercih edilmesi gerekebilir.
Mimari: Tesisteki binalar Kesme taş ve ahşap kullanılarak tabiata uyumlu olarak yapılmıştır.
Merkez: Genel maksat için dizayn edilen tesis merkezinde, bir büro, bir lider odası, bir revir, umumî tuvalet, Tam donanımlı ve 1000 kişilik kapasiteye sahip mutfak, ses sistemi, basketbol sahası büyüklüğünde şömineli salon, personel yatakhanesi, banyosu, çamaşırhane, depo, kalorifer dairesi vardır.
Bekçi evi: İki adet bekçi evinden birinde umumî banyo, diğerinde jeneratör odası, 25 kw lik dizel jeneratörü vardır.
Güvenlik: Tesis güvenliği tesiste daimi kalan iki bekçi tarafından sağlanmaktadır. Tesis tel örgü ile çevrilidir. Tesis alanı ve binalarda aydınlatma vardır.
Yönetim: Tesiste 3 odalı bir yönetim binası bulunmaktadır.
İzci evi: 7 adet İzci Evi Bulunmaktadır. İzci evleri tek kat olup, yine kesme taş ve ahşap ile tabiata uygun imar edilmiştir. İzci evlerinin içinde 3 tuvalet, içinde 3 liderin yatağı bulunan bir salon ve bu salona açılan üç oba odası mevcuttur. Oba odalarında 4 ranza bulunmakta ve 8 kişi kalabilmektedir. İzci evi girişindeki sofada her izci için bir eşya dolabı vardır. İzci evleri birbirinden en az 10 metre mesafelidir. Binalarda elektrik ve su mevcuttur. İzci evlerimize izcilik tarihimize katkıda bulunan ve vefat etmiş izci liderlerimizin isimleri verilecektir.
Isıtma: Mutfak ve Umumî banyo için kömürlü kalorifer ve güneş enerjili ısıtma sistemi mevcuttur. Kış döneminde tesisimiz salonu şömine ve soba ile ısıtılmaktadır. Yatma mekânı olan binalarda üflemeli soba sistemi mevcuttur. Isının süratle düşmesinden dolayı geceleri mutlaka binada yatanlar ikişer saat ikişer kişi soba nöbeti tutmaktadır. Odunun azaldığı durumlarda odun kesmek gerekmektedir.
Tören alanı: Tesiste Atatürk büstü, Bayrak direkleri, Basketbol ve voleybol sahası olarak da kullanılabilen tören alanı mevcuttur.
Kamp alanı: Binaların yakınında ve altında, tesis sınırları içinde çam ağaçları arasında yaklaşık 200 kişinin çadır kurabileceği bir kamp alanı vardır. Orman içinde ve binalar arasındaki boşluklarda da çadır alanları mevcuttur.
Havuz: Tesisimiz içinde 80 cm ile 200 cm derinliklere sahip büyük bir havuz bulunmaktadır. Havuzun en önemli özelliği suyunun sıcak, şifalı kaplıca suyu olmasıdır. Tesis yanındaki kaplıcaların suyu tesisimizin havuzunda da akmaktadır. Havuz kenarı için şezlonglar, yine kaplıca suyu kullanılan duşlar mevcuttur.
Kaplıca: Tesisimiz yanında iki adet (Baylar- Bayanlar) havuzlu, kapalı kaplıca mevcuttur. Gediz Belediyesine ait kaplıcalar yazın civarda kamp yapan aileler tarafından kullanılmaktadır. Eğitim - Öğretim dönemlerinde ise kaplıcalar boştur.
Yaz aylarında tesisimiz içindeki havuz, kış kamplarında ise kaplıcalar kullanılabilmektedir.
Şahsî malzeme: Muratdağı tesisimizde kamp yapacak izcilerimiz için,
a) İzci evlerinde ve kış kamplarında kalacak izciler;
Uyku tulumu, Yatak çarşafı, yastık kılıfı
Veya tek kişilik nevresim takım (Yatak çarşafı, yastık ve battaniye kılıfı)
Havlu
Terlik
Mutfak malzemeleri
Kampın gerektirdiği diğer malzemeler
b) Çadırlı kamp yapacak izcilerimiz;
Çadır
Uyku tulumu
Mat
Ve diğer kamp malzemelerini yanlarında bulundurmalıdır.
Haberleşme: Kamp alanında Avea ve Türksel çekmektedir.
Diğer: İki tekerlekli bir römork, taş fırın, yedek battaniye, yatak, kampet, çok tazyikli ve soğuk tatlı su, kiler
Kamp izni: Türkiye İzcilik Federasyonu Yönetmeliğindeki şartları taşıyan bütün izcilerimiz, Türkiye İzcilik Federasyonumuzda izin almak şartıyla, diledikleri zaman kamp yapabilirler.
Çevresel imkânlar: Tesisimizin hemen üstünde Orman Yangın Söndürme Ekibi bulunmaktadır. Yaz kamplarında Orman Yangınları hakkında kendilerinden eğitim talep edilebilir.
Ormanlar, izcilik uygulamaları için idealdir. Dereler, çeşitli mesafelerde orman içi açıklıklar, Muratdağı zirvesi yapılabilecek parkurlar, tur kayağı, kayak öğrenimi yapılabilecek alanlar mevcuttur. Tesisin yoğun olması durumunda yakınında bulunan ve belediyeye ait şömineli binalar kullanılabilir.
Yakın gelecekte: Her izci evi, oymakların merkez mutfağa bağlı kalmaksızın kamp yapabilecekleri hale getirilecek, bunun için binalara tüp ve ocak konulacaktır.
Çadırlı kamp yapmak isteyenler için tesis demirbaşı çadırlar bulundurulacaktır.
Kamp alanına su ve elektrik tesisatı yapılacak, tuvalet konulacak ve tehlikesizce kamp ateşi yakabilmek için ocak şeklinde ateş yeri hazırlanacaktır.CİNNAH CADDESİ 62/10 ÇANKAYA / ANKARA
TELEFONLAR : 0 312 441 59 00 - 01 - 02 FAKS : 0 312 441 59 03 Info: tif_bim@tif.org.tr
http://www.tif.org.tr/kutahya.html


arif solak

10 yıl önce - Çrş 09 Oca 2008, 02:38(+)

(+)

(+)

(+)
arif solak

10 yıl önce - Cum 11 Oca 2008, 02:47(+)

(+)

(+)


Tunc

10 yıl önce - Cum 11 Oca 2008, 02:57

Daha onceleri kis aylarinda, Murat dagina gittim ve burada birkac sezon konakladim, gittigim zamanlar 1 hafta falan kaliyorum, egerki huzur ariyorsaniz, ve macerayi seviyorsaniz, Ailecek de gidebilirsiniz, Arif beyin aciklamalari gayet bilgilendirici, Her gun sicak termal ve hamamlardan faydalanabilir, Ormanlarda daglarda yuruyebilir, Kar zevkinizi tadabilir, soba ve somine baslarinda, kendi hazirladiginiz yiyeceklerle veya ugraslarla sevdiklerinizle huzurlu bir ortamda vakit gecirebilirsiniz.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler