Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Halep arasında hızlı tren - [ULAŞIM]
123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ayhan
10 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 15:01
Gaziantep - Halep arasında hızlı tren - [ULAŞIM]


Alıntı:
Suriye Ulaştırma Bakanı Süleyman Bedr, yakın gelecekte Gaziantep ile Halep arasında 160 kilometre hız yapacak olan hızlı trenin yolcu taşımaya başlayacağını söyledi.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Mersin-Halep ve Gaziantep-Halep arasında demiryolu ile yolcu taşımacılığı imkanlarının araştırıldığını belirterek, iki ülke demiryolu idarelerinin Halep'te demiryolu araçları üretecek bir fabrika kuracaklarını belirtti.

Resmi bir ziyaret için Ankara'da bulunan Suriye Ulaştırma Bakanı Yarub Süleyman Bedr ile bir araya gelen Yıldırım, heyetler arası görüşme öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, karayolu sınır geçişlerinde karşılıklı vize rejimini ve geçiş ücretleri ele alacaklarını söyledi. Suriye sınırında bulunan ve şu anda kapalı olan Çobanbey-Ali Raee demiryolu geçişinde mayınlı bir alan olduğunu anlatan Yıldırım, mayınların temizlenmesinin ardından sınır kapısının bahar aylarında açılacağını ve iki ülke arasındaki demiryolu sınır kapısının 3'e çıkacağını söyledi. Yıldırım, Mersin-Halep ve Gaziantep-Halep arasında demiryolu ile yolcu taşımacılığı imkanlarının araştırıldığının ve iki ülke demiryolu idarelerinin Halep'te demiryolu araçları üretecek bir fabrika kuracaklarını ifade etti.

Havacılıkta da Türkiye-Suriye arasında hem seferlerin hem de destinasyonların artırılmasını öngören mutabakat zaptı imzalayacaklarını belirten Yıldırım, İstanbul, Ankara ve Antalya'dan Şam Halep ve Lazkiye'ye seferler gerçekleştirileceğini kaydetti. Yıldırım, bugün İstanbul'da Türkiye ve Suriye Deniz Ticaret Odaları arasında işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı imzalanacağını belirtti.

GAZİANTEP-HALEP ARASINDA HIZLI TREN

İki ülkenin coğrafi konumları bakımından köprü durumunda olduğunu anlatan Suriye Ulaştırma Bakanı Bedr ise yakın gelecekte Gaziantep ile Halep arasında 160 kilometre hız yapacak olan hızlı trenin yolcu taşımaya başlayacağını bildirdi.

Bedr, mevcut tren yolunun rehabilitasyonunun tamamlanmak üzere olduğunu kaydederek, yolcuların giriş-çıkış işlemlerini trende yapmalarına yönelik çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Güncel Gazete


3. Uluslararası Irak Fuarı'na hazırlanan Gaziantep'te ileriki yıllarda düzenlenecek olan fuarlar için, ve de yapımına başlanacak olan yeni müzeye turist gelmesi amacıyla böyle bir projenin olması gayet olumlu bir gelişme.


Ayhan
9 yıl önce - Pts 26 Oca 2009, 13:11

Çobanbey Tren İstasyonu yeniden açılıyor

AK Parti Kilis Milletvekili Hasan Kara, Ortadoğu Treni'nin 29 yıl aradan sonra tekrar faaliyete geçeceğini söyledi.

Milletvekili Kara, yaptığı açıklamada, Çobanbey Tren İstasyonu'nun Suriye Devlet Başkanı Dr. Beşar Esad ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından Şubat veya Mart ayı içerisinde açılışının yapılacağını belirtti. Milletvekili Kara, TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman ile Çobanbey Tren İstasyonu'nun açılması için görüşmelerde bulunduklarını kaydederek, "Çobanbey Tren İstasyonu'nun tekrar faaliyete geçmesi için daha önce idari binaları yapıldı. Tren raylarında çalışmalar yapıldı. Şuan açılmaya hazır duruma getirildi. Çobanbey Tren İstasyonu'nun bulunduğu alandaki mayınların kaldırılması için ihale yapıldı. 10 gün içerisinde bu bölgedeki mayınların kaldırılmasına başlanacak. Halep'ten kalkacak trenler Elbeyli ilçesi Çobanbey Tren İstasyonu'ndan geçerek Gaziantep'e gidecek. Bu güzergahta rayotobüs sistemi faaliyete geçecek. Halep-Gaziantep arasında rayotobüs faaliyete geçecek" dedi.

http://www.beyazsayfagazetesi.com/ekonomi.php?id= ...p;sayi=343


Faruk54
9 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 13:30

[img]HALEP DEMİRYOLU MARTTA TAMAM
Halep-Mersin ve Halep-Gaziantep hattında öngörülen demiryolu ile yolcu taşımacılığı projesinin mart ayı ortalarında faaliyete geçmesi planlanıyor.
16 Şubat 2009 Pazartesi 13:33

TCDD Genel Müdür Yardımcısı Erol İnan, Türkiye ile Suriye arasında, Halep-Mersin ve Halep-Gaziantep hattında öngörülen demiryolu ile yolcu taşımacılığı projesinin mart ayı ortalarında faaliyete geçmesinin planlandığını söyledi.

İnan, Suriye Demir Yolları (CFS) Genel Müdürü Georges Mokabari başkanlığındaki Suriye heyeti ile TCDD 6. Bölge Müdürlüğünde bir araya geldi.

Heyet, Halep-Mersin ve Halep-Gaziantep hattında öngörülen demiryolu ile yolcu ve yük taşımacılığı hakkında detayları görüşürken, İnan, söz konusu projenin Mokabari'nin çabaları ile gündeme geldiğini belirterek kendisine teşekkür etti.

İki ülke arasındaki demiryolu ulaşımına büyük önem verdiklerini anlatan İnan, ''Önümüzdeki günlerde hayata geçecek demiryolu ulaşımı ile kardeşlik bağları daha da artacak'' dedi.

Trenlerin haftada iki gün işletileceğini bildiren İnan, tren setlerinin ise CFS tarafından temin edileceğini kaydetti.

Mokabari ise Suriye olarak projenin bir an önce hayata geçmesini istediklerini, bunun için çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Mokabari demiryolunun hayata geçmesinin iki ülke arasındaki turizm ve ticaret hayatını da canlandıracağını belirtti.[/img]

http://www.lojiport.com/news_detail.php?id=11821Ahmet Özbuluk

9 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 14:00

Gaziantep ile halep arasında mevcut ray varmı yoksa yenimi döşenecek?

ahmet.ersungur
9 yıl önce - Çrş 18 Şub 2009, 14:05

Alıntı:
Gaziantep ile halep arasında mevcut ray varmı yoksa yenimi döşenecek?

Bu sorunun cevabını akşam Mustafa Tor Abimiz geldiğinde cevaplar .Bugün Suriyeden gelen ekip ile 6.bölge Müdürlüğü ile birlikte Adana - Pozantı arasında incelemelerde bulunuyorlar.kendiside o ekip ile birlikte şu an .


Ahmet Özbuluk

9 yıl önce - Prş 19 Şub 2009, 20:00

Alıntı:
Bu sorunun cevabını akşam Mustafa Tor Abimiz geldiğinde cevaplar .Bugün Suriyeden gelen ekip ile 6.bölge Müdürlüğü ile birlikte Adana - Pozantı arasında incelemelerde bulunuyorlar.kendiside o ekip ile birlikte şu an .


yanıtı alamadık hala bilgilendirirseniz seviniriz.Ahmet Özbuluk

9 yıl önce - Pts 02 Mar 2009, 18:40

Alıntı:
Gaziantep-Halep arası hızlı tren

SURİYE Ulaştırma Bakanı Yarub Süleyman Bedr, Suriye’de mevcut demiryolunun yanı sıra 2010 yılında tamamlanacak ikinci bir demiryolu yapılmasına yönelik bir proje başlattıklarını kaydetti. Yakın gelecekte Gaziantep ile Halep arasında 160 kilometre hız yapacak olan hızlı trenin yolcu taşımaya başlayacağı bildiren Bedr, yolcuların giriş- çıkış işlemlerini trende yapmalarına yönelik çalışmaların da devam ettiğini söyledi.


http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/7964226.asp?top=1

2010 yılında tamamlanacakmış. Bildiğim kadarıyla metro cash&carry avm ye suriyeden ticaret erbabları geliyor g.antep'e. bu bakımdan da iyi olacak. hem de turizm.


Gökçe Aydın
9 yıl önce - Pts 02 Mar 2009, 18:42

Demiryolu ulaşımı ile ilgili her projeye "hızlı tren" demekten vazgeçsek artık? Proje hızı 160 km / saat. Konvansiyonel tren bu. Hızlı tren değil.

Ahmet Özbuluk

9 yıl önce - Pts 02 Mar 2009, 18:44

Normal bir tren kaç km hızla gidiyor sizce?

Gökçe Aydın
9 yıl önce - Pts 02 Mar 2009, 18:51

200 km / saat'e kadar gidenler normal tren kabul edilir. Normal tren'i TCDD'deki gibi düşünmeyin, onlar ÇYT kategorisine giriyor (Çok Yavaş Tren).sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM