Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Cmt 05 Oca 2008, 01:09
Samsun - Vesikalar


Merhaba Sevgili wowTURKEY'ci dostlar.
Samsun tarihi ibret levhalarıyla doludur. Gerek Türklerden önceki dönemler, gerek Selçuklu ve Osmanlı dönemleri ve gerekse Cumhuriyet dönemi vakalarından önemli bulduklarımızı yer yer belgelerle tanıtmak istiyoruz. Maksadımız sizleri tarihi bilgilere boğmak değildir. WowTURKEY.com kuralları çerçevesinde bazı tarihi vesikaları sizlerle paylaşmak istiyoruz.

İlk Konumuz 19 Mayıs 1919


Mustafa Kemal "Atatürk", arriving in Sampsounta (Samsun) on the 19 th of May 1919 to commence the second phase.(...)

G.M.Kemal ATATÜRK'ün Samsun'a çıkışıyla ilgili elimizde ne yazıkki her hangi bir fotoğraf yoktur. Yukarıda görülen tasavvur tablolar birer FOTOĞRAF değil RESİM' dir. KISA BİLGİ: Fotoğraf Çekilir, Resim Çizilir.Günün Yük ve Posta Vapuru Bandırma

M.Kemal'in Samsun'a Vahdettin tarafından gönderilip gönderilmediği sık tartışılır. "Çankaya" adlı kitabında F.Rıfkı Atay M.Kemal'i Samsun'a Vahdettin'in gönderdiğini söyler. Büyük olasılıkla arkadaki görünmeyen güç İngiltere'dir. M.Kemal liderliginde halk örgütlenip Kilikya'daki Fransız-Ermeni kuvvetleri söküp atılacak böylece İngilizler de Fransız derdinden kurtulacaktır.


Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK'e Samsun vizesi veren İngiliz İstihbarat subayı J.G.BENNETT

YARIM ASIR ARAYLA... John Godolphin Bennett (solda), 1920’lerin İstanbul’unda İngiliz istihbarat subayı olduğu sırada bir Türk görevli ile. Bennett İstanbul’a 50 sene aradan sonra eşi Elizabeth ile beraber geldiğinde artık Avrupa’nın tanınmış bir sufisi idi (sağda). Fotofraf: Nezih UzelAtatürk ve L.Fon SANTERS

M.Kemal'i Samsun'a İngilizlerin çıkarmış olduğu tartışmaya değer bir iddia. Anadolu Hareketi başladığında Fransızların bu işin başlamasında İngiltere’yi suçlaması, M.Kemal'in ve İngilizlerin bunu reddetmesi bu iddiayı desteklemekte.

İngiltere bu hesabında başarılı olmuşsa da Londra'daki hesabı Anadolu'ya uymamıştır. Fransızlar planlandığı gibi saf dışı edilmiştir. İtalyanlar da. Hesaplarında M.Kemal'in Vahdettin ve İngiltere’ye ihanet edeceği yoktu. M.Kemal ihanete uğrayan Fransa, İtalya ve Rusya’yı arkasına alıp İngilizin silahını geri teptirmiştir.

Türk'ün zekası Güneş Batmayan İmparatorluğun Anadolu üzerinde oynadığı oyunu bozmuştu.


En son Çetin KOŞAR tarafından Cmt 05 Oca 2008, 01:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


fatihsune
11 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 14:30

Çetin Bey inanılmaz güzel bir çalışma yapmışsınız ellerinize sağlık.Tarihimiz şanlı zaferlerle dolu;Osmanlının,Atatürk'ün Torunlarıyız biz.Milli mücadele döneminde Türk milletinin vatan sevdası dünyada başka bir örneği olmayacak bir biçimde ortaya çıkmış Büyük Atatürk'ün de dediği gibi bu memleketi yine bu memleketin evladının azim ve çabası kurtarmıştır.
Bu doğrultuda çocuklarımıza tarihimizi iyi öğretmeliyiz onlara Vatan sevgisi ,Ecdat sevgisi aşılamalıyız zira şu an nefes alabilmemizin,müslüman bir Türk olarak yaşamımızı sürdürmemizi borçlu olduğumuz atalarımız ahirette bizden hesap soracaklardır.
Bu vesile ile araştırmacı kişiliğiniz vatan millet ve ecdat sevginiz nedeniyle size tekrar teşekkür etmek istiyor çalışmalırınızı büyük bir zevkle takip ettiğimizi bilmenizi istiyorum.


Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Prş 10 Oca 2008, 14:46
Milli Mücadele'de Samsun Nasıl Bombalandı?
Milli Mücadele’nin en hararetli yılı olan 1922 yılında daha büyük gemilere ihtiyaç duyan Karadeniz’deki Kuvayı Milliyeci denizciler, Rusya’nın Novorosisk limanında yükleme yapan Enosis adlı Yunan gemisini 26 Nisan 1922 akşamı iki küçük gambotla birkaç saatlik kovalamacanın ardından içindeki 500 bin liralık malzeme ve altınlarla birlikte ele geçirirler.

Enosis’e el konulması karşısında Yunanistan 7 Haziran 1922 tarihinde, Averoff ve Kılkış zırhlıları, panter sınıfı iki muhrip, iki yardımcı kruvazör ve dört küçük mayın tarayıcı gemisinden oluşan filo misilleme de bulunur.

Verilen ültimatom geri çevrilince, Hükümet konağı, kıyıdaki ambarlar ve deniz araçları, kentin batısındaki Rus petrol tankları, çoğu Amerikalı ve Hollandalı tüccarlara ait tütün depoları bombalanır. Kısa bir süre sonra sahildeki Türk topları da ateşe başlarlar. İki ateş arasında kalan limandaki Amerikan gemisi hemen açık denize hareket eder.

Yunan filosunun iki saat süren bombardımanında çeşitli büyüklüklerde 548 mermi atar. Saat 17.30’da bombardıman durur. Yunan filosu, Türk yetkililerin kararlılığı karşısında bombardımanı daha fazla sürdüremez. Kentteki çok sayıda Avrupalı tüccar ve diplomatın bulunuşu da Yunanlıları korkutur. Üstelik mutasarrıfın da söylediği gibi, bombardımanda sivillerin ölmesi ve bunun Amerikan gözlemci gemisi önünde olması, savaş kurallarını ihlal etmek demekti.

Yunanlılar bombardımandan sonra Sinop yönüne doğru top ata ata uzaklaşır. Bombardımanın en etkin gemisi, Yunanistan’da ‘Balkan Savaşı Kahramanı’ olarak anılan Averoff zırhlısıydı. Şimdi müze olarak kullanılmaktadır.

Bombardımanın sonuçlarına gelince; 4 asker şehit oldu ve üç asker yaralandı. 4.170 teneke petrol, 68.368 kg benzin, 900 kg ispirto ile askeri yiyecek ambarı yandı. 48 ev, 3 dükkan, hükümet konağı, gümrük binası, Ermeni Kilisesi ve yetimhanesi yıkıldı, sahildeki 16 balıkçı teknesi hasar gördü.
(Kaynak: Kansu Şarman/kuzeydetutun.net)


"YUNANLILARIN SAMSUNA YAPTIKLARI ALÇAKÇA TECAVÜZ" 13 Şevval 1340 - 10 Haziran 1338 (1922) Osmanlıca Vakit Gazetesi.Yunanistan Kilise Bombaladı. Buna Takdir-i İlâhi Denir
Bombardıman esnasında isabet alarak tamamen yıkılan Samsun Ermeni kilisesinde daha sonra yapılan yıkıntıları temizleme sırasında Kilise zemininin silah deposu olarak kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Allah'ın bir takdiri olmalı sen kalk taa Yunanistandan gel burada terör faaliyetinde bulunan dindaşlarının kiliselerini yık!Samsun Ermeni Kilisesi zemininde yapılan kazı çalışmaları sonucunda ortaya çıkarılan yirmi adet el bombasıyla kapsül ve bomba parçaları. (Büyük sandık üzerinde Ermenice ''Samsun Ermeni Piskoposluğu'' yazılmış ve Piskoposluk aracılığıyla dışarıdan Samsun'a sokulmuştur.)
(Kaynak: asef.org.tr)Samsun Bombardımanıyla İlgili Diğer Dokümanlar
http://samsun05.reklam_link.com/2819559/

.Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Cmt 12 Oca 2008, 08:56
Samsun'un Rus'lar Tarafından Bombalanması
(+) Samsun 25 Mayıs 1917


Birinci Dünya Savaşının çıkması ile ekonomik yönden zor koşullara giren Osmanlı Kentlerinden biri de Samsun’dur.

Ruslar 10 Haziran 1915’te Samsun kent merkezindeki çeşitli noktalara, limana ve açıklarda seyir halinde olan küçük ve orta büyüklükteki Ticaret Gemilerini hedef alarak bombalamışlardır.

Burada en çok zarar uğrayan devlet kurumu Rüsumat Dairesi olmuştur. Bu daireye bağlı bir bina, bir gümrük ambarı, bir kulübe ve gazhane deposu tamamen tahrip edilmiştir. Bu bombardımanda, Kılıçdede Mahallesindeki yerleşim birimleri de hasar görmüştür.

Rus Savaş Gemilerinin bombardımanı esnasında motor, sandal, filika, kotra ve çapar gibi ulaşım araçları demirli bulundukları Samsun Şimendifer İskelesi, Gümrük İskelesi, Gazhane İskelesi Gazhane civarı, Gümrük civarı ve Kumcağız önünde iki, Şimendifer ve Gümrük İskelesinde altı tane muhtelif cinste gemi tahrip edilir.

Rus Savaş Gemileri bir ay sonra yani Temmuz 1915 ‘te daha kapsamlı bir saldırıda daha bulunur. Bu saldırıda Belediye’ye ait İskeleler, Hançerli Mahallesi, Rum Mahallesi, Ermeni Mahallesi, Buğday Pazarı ve Liman Civarında demirli yük gemileri seçilmiştir.

Sazlık Mevkiinde Belediyeye ait Gazhane İskelesi ve Gazhane deposu, Hançerli Mahallesinde bulunan Yük İskelesi, Dakik İskelesi, Yolcu İskelesi ve Zahire İskelesi zarar görmüştür.

Ruslar 1916 yılında da bir kez daha Samsun’a saldırıda bulunarak Samsun Limanını topa tutarak buradaki tekneleri tahrip eder.
(+)Romen Uçakları da 25 Mayıs 1917’de kent üzerinde denetim uçuşları yaparlar.
Rusya Konsolosluğu ilk olarak Hükümet Konağı civarındaydı. Buradan Avusturya –Macaristan Konsolosluğunun yanına taşınır. (Tekel Başmüdürlük Binası yanı) 1870 Trabzon Salnamesine göre Rusya Konsolosu Mösyö Kakaçi’dir. Birinci Dünya Savaşı sırasında kapatılan Samsun Rus konsolosluğu 1922 yılında yeniden açılır. 1930’lu yıllarda tamamen kapatılır.


Çetin KOŞAR

11 yıl önce - Pts 14 Oca 2008, 14:37
Amerikalılar Samsun'u bombaladı mı?
(+) USS Sands adlı DD-243 Numaralı ABD Gemisi

Yunan Bombardımanı Sırasında Samsun Limanında Bulunmaktaydı...

1920'li Yıllarda Nerelerde Bulunduğu Hakkında
"1920s (…) Three weeks later, she cleared the French coast and headed for the eastern Mediterranean-Black Sea area. There, fighting between Greeks and Turks in coastal Asia Minor; between Turks and Armenians on the Anatolian plateau; and between Red and White forces in Russia had created problems including disease, poverty, and famine.

Assigned to provide dispatch service to support American Relief Committee efforts, and to protect American nationals and interests, Sands arrived at Allied-occupied Constantinople on November 11. Nine days later, she fueled at the Standard Oil docks at Selvi Bournu, then commenced her first cruise. Into late December, she steamed off Samsun and Trebizond, observing as Greeks were deported from those areas. After returning briefly to Constantinople, she steamed to Alexandretta, whence she continued on to Cilicia."(
wikipedia.org)

Samsun'un Bombalaması Sonrasında Amerikan Tavırları
"Amerikalı subay da bombardımanı insaniyet namına kınamakla birlikte, Amerikalıları şehirden çıkarmak istemektedir. Çıkaramayınca da Amerikalıların kaldığı yeri göstererek oranın bombardıman edilmesini önlemeye çalışıyor. Bu davranış Amerikalının insanlık ölçüleri hakkında bazı ipuçları da vermektedir. Binlerce sivil, kadın, çocuk içinde Amerikalılara öncelik verilmesi insanlık unsurunun ne denli dikkate alındığını da göstermektedir. Amerika Samsun’daki Amerikalıların bırakılmamasını da protesto ediyor. Türk tarafı ise Amerikalıların şehir dışına çıkarılması durumunda karışıklık çıkacağını ileri sürmüşlerdi. Amerikalıların Sands gemisine gitmelerine izin verilmemesinin bir nedeni de, Amerikalıları korumak için bombardımana engel olunacağı beklentisi olabilir.
(…)

8 Haziran sabahı şehri tekrar gezen Amerikalılar saat 11'de Sands zırhlısıyla İstanbul'a dönerler. Ancak bu tabloya ve Amerikalıların olaya şahit olmalarına rağmen Amerikan Dışişleri Amiral Bristol aracılığıyla Ankara’ya bir nota vererek, şehirdeki Amerikalıların şehirden ayrılmalarına izin verilmediği için Ankara'yı uyarır. Amerika, Müslüman, Hıristiyan binlerce sivilin bulunduğu şehri bombalayan Yunanlıları değil de Ankara'yı protesto etmektedir. Bu da Amerika'nın Türk Milli Mücadelesi'ne karşı askeri bir harekette bulunmasa bile, bu konuda hele kendi çıkarları söz konusu olunca bulunduğu tarafı açıkça göstermeklerdir. Dışişlerinden Amiral Bristol’e gönderilen talimatta, Türkiye'deki Hıristiyanların şartlarının soruşturma için komisyon kurulması çalışmalarının yapıldığı bir dönemde, Yunanlıların böyle bir harekette bulunması da uygun görülmüyordu ama bu mesaj gizli tutuluyordu. Bristol Hamit Bey aracılığıyla notayı Ankara'ya iletti. 24 Ağustos'ta da Ankara'nın yine Hamit Bey aracılığıyla böyle bir olayın tekrarında Amerikalılara izin verileceğini Amiral Bristol açıkladı." (Dr.Rahmi DOĞANAY, Araştırmanın Tamamını Okumak İçin http://samsun05.reklam_link.com/2827928/)

"Hulki Cevizoğlu’nun aynı başlıklı kitabında öne sürdüğü “ABD savaş gemilerinden üçü, tespitimize göre, USS Sands adlı DD-243 numaralı gemi, USS McFarland adlı DD-237 numaralı gemi ve USS Sturtevant adlı ABD savaş gemileri 7 Haziran 1922’de Samsun’u bombalayan işgal gemileri arasında yer aldı.” iddialarına yer veriyor ve yazısına şu ifadelerle devam ediyordu:

“Samsun’da doğup büyüyen ve Samsun’da yaşayan, lisans düzeyinde eğitim yapmış biri olarak dehşete düştüm. Beni dehşete düşüren konulardan birincisi Samsun’un 7 Haziran 1922’de bombalandığı, ikinci konu ise bombalayan savaş gemilerinin arasında ABD’ye ait savaş gemilerinin olması idi.

Kurtuluş Savaşını sadece Yunanlara karşı değil, emperyalist devletlere karşı verdiğimizi çok iyi biliyorum ancak, ABD’nin bu süreçte böylesine işin içinde olduğunu bilmiyordum.

Soralım şimdi ulusal ve yerel tarihçilerimize, araştırmacılarımıza,
Samsun’un 7 Haziran 1922’de bombalandığı doğrumudur?
Samsun’u bombalayan savaş gemilerinin arasında ABD’ye ait savaş gemileri var mıdır?
Bunların hepsi doğruysa eğer bunları bize bugüne kadar neden anlatmadılar?
Gerçekleri bize anlatmayarak, neye hizmet ettiler?”
(Kadir GÜRKAN/Halk Gazetesi)


Resmi Kayıtlara Geçen Sands DD240 Dışında Samsunun Bombalanmasına Katıldığı İddia edilen Diğer iki Amerikan gemisi.


(+)USS McFarland DD237

(+) USS Sturtevant DD240


Sturtevant adlı geminin numarası verilmediği için elimdeki iki Sturtevant (239 be 240) fotoğrafını da paylaşmak istedim.(+) USS Sturtevant DD239
sayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler