Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Fahriye
14 yıl önce - Pts 21 Mar 2005, 11:43
Türk Bayrağı'nı parçalamak isteyenler ve Türk polisi

Alıntı:
Mersin'de DEHAP'ın düzenlediği Nevruz kutlamasında göstericiler Türk bayrağı yaktı...

Mersin'de, DEHAP İl Örgütü'nün düzenlediği Nevruz kutlaması sonrasında, bir grup Türk Bayrağı'nı yakmak istedi. Sivil polis memuru, müdahale ederek bir bölümü yanan bayrağı gruptakilerin elinden aldı.

Metropol Miting Alanı'ndaki kutlamaların ardından, dağılanlar arasındaki Mesudiye Mahallesi Mehmet Akif Ersoy Caddesi'nde yürüyüş yapan bir grupta bulunanlar, Türk Bayrağı'nı yakmak istedi.

Sivil polis memuru, müdahale ederek bir bölümü yanan bayrağı gruptakilerin elinden aldı. Bu arada gruptakiler, taş atmaya başladı. Başına taş isabet eden CHA muhabiri Köksal Yıldırım hafif şekilde yaralandı.

Öte yandan, Kurdali Mahallesi'nde seyir halindeki polis aracının taşlanması sonrasında bir polis memurunun da hafif şekilde yaralandığı bildirildi.

Alandaki kutlamalar sırasında ise Nevruz ateşini, geçtiğimiz günlerde, terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin yıldönümünde yapılan protesto gösterileri sırasında ölü olarak bulunan Ümit Gönültaş'ın annesi Emine Gönültaş yaktı.

DEHAP Genel Başkan Yardımcısı Naci Kutlay'ın da katıldığı kutlamalar sırasında bazı kişilerin terörist elebaşı Abdullah Öcalan'ın resimleri astıkları görüldü.

Halk Müziği Sanatçısı Seher Dilovan, konser sonrasında sahneden ayrılırken yaşanan izdiham nedeniyle baygınlık geçirince, Mersin Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Alan ve çevresinde, emniyet güçlerinin helikopterle denetleme yaptıkları gözlendi.

TV'de izledim.. Bayrağımızı çocuklara verip kaçan, bu topraklar üzerinde yaşıyor, para kazanıyor, karnını doyuruyor. Hem birşeyi savunuyor, gösteri yapıyor, hem de arkasına bakmadan KAÇIYOR! Kaçmayıp da ne yapacak? O kadar cesur olmasını bekleyemeyiz, O'nun veya O gibilerin işi karışıklık yaratmak, gündeme oturmak! Çocuklardan bir tanesi, görüntüye alınamayan adamdan bayrağı aldı, duvara çarptı. O an orda olmak istedim.

Sivil Türk polisi, hiç bir şekilde müdahale etmeyen esnafla konuşuyordu. Hem de bağıra bağıra; son derece sinirliydi. Karşısında dikilen esnafa baktım. Kimsenin çıtı çıkmıyordu!
Sivil polis ayrıca, elindeki bayrağın görüntülenmemesi için çaba gösteriyordu.

En son Fahriye tarafından Pts 21 Mar 2005, 17:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mardinli serhat
14 yıl önce - Pts 21 Mar 2005, 20:13

yazıklar olsun öyle insanlara. ben kürt kökenliyim ama bunları görünce kürt olmaktan utanıyorum neyi paylaşamıyoruz yaşasın eşitlik yaşasın barış ülkenin bölünmesini istemiyoruz yaşasın türkiye cumhuriyeti . bayrağımıza yapılan bu şerefsizliği unutmaycağız bunlar cezalandırılmalı

Ufuk

14 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 09:51

(Burada yazmak istediklerim ne yazıkki Wow'un kurallarına uymadığı için silinecektir. Bu yüzden tam içimden geldiği gibi yazamadım.)

Bu yaşananların tek sebebi vardır, oda hükümet politikaları. Değil başbakn bir tek ileri görüşlü milletvekilimiz yok. Hepsi günü kurtarma çabasında. Alınan kararların ileride nelerle sonuçlanacağını idrak edemiyor. Eskiden 10 yıl sonrasını göremiyorlardı. Şimdi 10 gün sonrasını bile göremiyorlar.

Başbakanımız gittiği her ülkede, Türkiye vatandaşlarına "Türk"lük gibi kavramların, milliyetçilik gibi kavramların artık eskide kaldığını, dünya vatandaşlığı olunması gerektiğini anlatıp durdu. Buna karşılık ülkemizdeki Kürt'lerinde aşırı milliyetçi tutumlarına destek verildi. Vatanseverlere hakaret edildi, eski kafalı dendi, hapislere atıldı. Bölücüler, satıcılar, aydın ilan edildi, destek verildi. Vatanımızı parçalamak için eylem yapanlara engel olmaya çalışan polisler görevden alındı, kendi ülkemizde kendi bayrağımız yakanlara toz kondurulmadı. Dünyada beş paralık itibarımız kalmadı. Avrupa milletvekilleri bile "Apo'ya özgürlük" diye slogan atabiliyorlar artık. Hemde benim vatanımda. Teröristler polislerin gözünün içine baka baka vatanımı parçalıyorlar. Bir yandan da "Polis boş durma çay getir" diye slogan atarak. Ama hiçbirşey yapamıyoruz. Neden?

AB istedi diye ilkokul kitaplarımızdan, bize saldıranları, ülkemizi işgal edenleri, bize zafer kazandıran kahramanları çıkardık. Dünya vatandaşı olacaz diye gerçekleri sakladık. Öyle bir hale geldik ki dünyanın kaderini değiştiren Çanakkale zaferimizi, gelen düşmanlara teslim olmadık diye hata yaptığımız düşündüren filmler yaptık. Peki biz bunları yaparken avrupa ne yaptı. Türk'leri, ülkesini işgal edenlerin bile elini sıkacak kadar medeni ve insansever olan biz Türk'leri, katil, soykırımcı ilan eden yasalar çıkardı.

Neden?

Bunların tek sebebi vardır. Oda hükümet. Aldıkları kararlarda 2 gün sonrasın göremeyen başbakan. Hangi Avrupa Birliğinden bahsediyorsunuz siz? Hangi birlikten??? Daha kendi ülkesinde birlik sağlayaman, adım adım vatanımı parçalanmaya götüren hükümet hangi birliği sokacak beni?

Irak'tan damı ders alınmıyor? Bir kaç yıl öncesine kadar ülkenin pasif, zayıf, hor görülen bir azınlığı durumunda olan kürtler şimdi bütün Irak'ı yönetmeye çalışıyorlar.

arkinayvali

14 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 14:38

simdi milliyet haberciden gelen son guncel haber

DEHAP: Türk Bayrağı Kürtler'in de bayrağıdır
Alıntı:

DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan, ''Türk Bayrağı Kürtlerin de bayrağıdır. Mersin'deki olay provokasyondur, kınıyoruz'' dedi.
Bakırhan, Class Otel'de düzenlediği basın toplantısında, bu ülkenin ortak değerlerine ve sembollerine saygılı olduklarını söyledi.
Mersin'deki ''Türk Bayrağı'nı yakma girişimi'' olayının üzerine gidilmesi gerektiğini kaydeden Bakırhan, ''İki çocuğun eline o bayrağın kimler tarafından verildiği, kimlerin neyi tezgahladığını partimiz de öğrenmek istiyor'' dedi.
Bakırhan, şöyle dedi:
''Mersin'de provokasyonlar hiçbir zaman tutmadı. Birileri tarafından Mersin pilot bir il olarak seçilmiş. Önümüzdeki günlerde hayata geçirilmek istenen bir projenin parçası mıdır? diye bizi de kaygılandırıyor. Bu ülkenin ortak değerlerine saygılı olduğumuzu, ülkenin ortak değerleri ve sembollerinin biz Kürtlerin de ortak değer ve sembolleri olduğunu belirtmek istiyorum. Türk Bayrağı Kürtlerin de bayrağıdır. Türk Bayrağı'na Türkiye'de yaşayan herkes kadar saygılıyız. Bu ortak sembolü atalarımız birlikte yarattı. Bu konuda çok hassasız. Mersin'deki olay provokasyondur. Olayı kınıyoruz.'' Bakırhan, Nevruz kutlamalarına yabancı heyetlerin gelerek halay çekmelerinin, türkü söylemelerinin normal olduğunu belirterek, ''Bununla farklı bir düşünceye gidilmemelidir. Kürtlerin, sorunu, yabancı heyetler ve ülkelerle çözme gibi bir düşüncesi yoktur. Sorun Türkiye'nin sorunudur. Türkiye'de çözülecek bir sorun olduğuna inanıyoruz'' dedi.

Sina

14 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 18:53

Herhangi bir sınıfın avukatlığını yapacak değilim, ortada yanlış var, lütfen genel olarak Kürt demeyelim, 1 milyon defa da söylesek yabancılara nasıl kendimizi anlatamayıp ızdırap çekiyorsak, bölücü olmayan Kürtler de bu mesajdan muzdariptir.

Taha'nın Yazısından rahatsız oluğumu belirtip burada yazdığım mesajı kendisinin de erdemli bir davranışla özür dilesini takdirle karşılıyarak, siliyorum. Bazen öfkeli olup da birbirimizi lütfen kırmayalım
Lütfen kırıcı olmayalım.

En son Sina tarafından Prş 24 Mar 2005, 02:57 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

mardinli serhat
14 yıl önce - Sal 22 Mar 2005, 20:11

bütün kürtler zaten desteklemiyor destekliyen kadar desteklemeyende var onlara karşı olan da var .onlar kandırlıyor küçük yaşlarda beyinleri yıkanıyor yazık. kürtlüğünle gurur duyabilrsin bir kürt gibi yaşyabilirsin örf adetlerini kültürünü dilni. ama unutma bu ülkenin bir vatandaşısın bu ülkeye karşı borçların var devletine bağlı olmalısın ondan başkası yalan yoksa hepimizi yok ederler düşmanlarımız çok zaten .ben kürdüm ve gurur duyuyorum ama böyle şerfsizlikten dolayı utanıyorum ben türkiyeliyim

cemyucel
14 yıl önce - Çrş 23 Mar 2005, 00:07

TSK'nin Aciklamasi;

"Büyük Türk Milleti,

Hiçbir değerden nasip almamış bir grup tarafından, insanlığın ortak değeri olan Baharın gelişini kutlama adına düzenlenen masum etkinlikler, yüce Türk Ulusunun sembolü, her zerresi şehit kanıyla bezenmiş şanlı Türk Bayrağına saldırı densizliğinde bulunulacak kadar ileri götürülmüştür.

Türk Milleti engin tarihinde iyi ve kötü günler görmüş, sayısız zaferler yanında ihanetler de yaşamıştır. Ancak hiçbir zaman kendi vatanında kendi sözde vatandaşları tarafından yapılan böyle bir alçaklıkla karşılaşmamıştır.

"HAİNCE DAVRANIŞ"

Savaş meydanında vuruştuğu bir düşmanın Bayrağına dahi saygı gösteren bir ulusun, kendi bayrağının, kendi topraklarında sözde kendi vatandaşları tarafından böyle bir muameleye maruz kalması hiçbir şekilde izah edilemez ve mazur görülemez.

Bu haince bir davranıştır.

Hem bir ülkenin vatandaşı olmak, havasını teneffüs etmek, suyunu içmek, karnını doyurmak hem de o ülkenin en kutsal ortak değeri olan Bayrağına el kaldırmaya yeltenmek, gaflet, dalalet ve hıyanetten başka bir şekilde tarif edilemez.

Dost ve düşman herkes şunu çok iyi bilmelidir ki; Ne bu Ülkenin Bölünmez Bütünlüğü ne de bu birlik ve bütünlüğün sembolü olan şanlı Türk Bayrağı asla sahipsiz değildir. Başta yüce Türk Milleti olmak üzere onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri, tıpkı atalarının yaptığı gibi, Ülkesini ve Bayrağını koruma ve kollamaya, bunun için gerekirse kanının son damlasını akıtmaya hazırdır. Yeminlidir. Onun vakar ve ciddiyetini, sabrını yanlış yorumlayanlara, yanlış hesap peşinde koşanlara, Türk Silahlı Kuvvetlerinin Vatan ve Bayrak Sevgisini denemeye kalkışanlara, tarihin sayfalarına bakmalarını öneririz"

cemyucel
14 yıl önce - Çrş 23 Mar 2005, 00:09

bu arada link vermeyi unuttum kusura bakmayin arkadaslar

http://www.sabah.com.tr/gnd94.html

Eylem
14 yıl önce - Prş 24 Mar 2005, 01:19

Özet: Birileri Türk bayrağını parçalamaya kalktı, birileri "Ben de onların kafasını parçalayacağım." dedi, birileri de "Ortalık ne güzel karıştı" diye sevinçle ellerini ovuşturdu. Gökten üç elma düştü. Üçü de ortalığı karıştırmakta çıkarı olana...

Sina

14 yıl önce - Prş 24 Mar 2005, 02:05

Eylem çok iyi özet, hatta elma sayısı bile tam uyuyor, vatanını seven kürt kökenli bir türk vatandaşı olarak tabiri caizse "ne şiş yansın isteri ne de kebap". Bayrağa olan sevgimiz harika benim de sevgim ve saygım sonsuz. Aslında her değer altında birikimler barındırır. Bayrağım anlamlı olmasının sebebi ne rengi ne ayı ne de yıldızıdır tek başına, bir bütünü temsil etmesi ve "tek çatı" imajıdır ve yanında şekilsel imajı. Aynı zamanda yıllar önce şehit düşmüş bu vatan evlatlarının kazandığı zaferin simgesidir.

Ben bu Türkiyeliyim lafına şu açıdan yaklaşıyorum.
Komplekslerimiz sonucunda Türk ulusu yaratmaktan öte Türk ırkı veya aşırı Türk milliyetçiliği yaymak isteyenlerin simgesi olan ve bu söylemsel simgenin bazı yurttaşları aslında kürt yada laz farketmeden rahatsız etmesidir, yoksa şunu iyi biliyorum ki Atatürk'ün anlatmak istediği ve bazılarının anlamamakta ısrar ettiği Türk ulusu şu anda aşırı kesimlerin aşılamaya çalıştığıyla çelişir. Her iki uç kesimin de bunu idrak etmesi gerekir. HAngisi mi doğrudur? Doğru diye birşey yoktur, sosyal bilimler de doğru aranmaz, ama benim kanımca Atatürk'ün milliyetçiliğine bakışını desteklerim başka kesimlerin yozlaşmış bakışını değil...

Sonuç olarak unutmayalım ki, biz aynı ırkın değil aynı toprağın evlatlarıyız. Bu nedenledir ki, Atatürk'ün milliyetçilik kavramı dahice düşünülmüş geleceği gören biri olmasına vesile olmaktadır. Şu anda bu tanımı anlamayan, anlamak istemeyen, anlamakta güçlük çeken ve bilerek anlamını yozlaştırıp bozan herkesi kınıyorum...

Not: Lütfen mesajlarımızda etnik kökenli ifadelerde genelleme yapmayalım, sadece bir rica, terörist yad anarşist derken nasıl islamı terör denmesinden hoşlanmıyorsak, aynı damgayı etnik grupalara da vurmayalım, çünkü benim gibi ülkesini, vatanını, bayrağını ve her karış toprağını seven kürt kökenli türk vatandaşı da yaşamaktadır.

Saygılarımla...

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET