Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CEMALİ
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 13:53
[İST-C8.73] - TCDD Tren İstasyonlarıyla İlgili Düşünceler, Geliştirmeye Yönelik Öneri ve Görüşler

Sevgili wowturkeyli arkadaşlarım, abilerim. Gerçekten de TCDD'ye çok büyük bir sevgim ve ilgim var ama, hala bazı teknik hususlar zayıf şöyle bir örnek verecek olursam, tabi ki benim vermiş olduğum bir örnek ama sizlerinde değişmesini istediğiniz örneklerle bu başlık epey bir yoğunluk kazanacak. Trenler istasyona gelmeden önce garda bulunan danışmadan aynen şöyle bir anons yapılır;

ÖRN: LÜTFEN DİKKAT HAYDARPAŞA İSTİKAMETİNDEN ARİFİYE, BİLECİK, BOZÜYÜK, ESKİŞEHİR, ANKARA İSTİKAMETİNE GİTMEKTE OLAN BAŞKENT EKSPRESİ 15 DAKİKA SONRA 1 NOLU PERONA GELECEKTİR(TABİKİ TEYİR YAPMADIĞINI DÜŞÜNÜRSEK NORMAL ŞARTLARDA). Şeklinde bir anons duyulur.

Bu anonsun üzerine hemen sevdiklerine kavuşmak hasretiyle yanıp tutuşan tüm herkes trenin geliş güzergahina gözleri çevirir ve tren gözle görülecek kadar yaklaştıktan sonra perona girer ve sanki hiç durmayacakmış gibi seyrine devam eder ve daha sonra emniyetli bir biçimde durur. Bu esnada insanlar ellerindeki biletlerindeki pulman ve koltuk numaralarını gözle ararken bir panik ve telaş sanki tren hareket ederde ben dışarda kalırım gibi bir stres ortama hakim oluverir. İşte benim önerim bu konuyla ilgili. Gerçektende binecekler inenleri beklemeden direk binmeye çalışıyor yaşlı insanlar inmeye kalkarken dışardan başka biri binmeye kalkarken zorluk çıkıyor işte böyle olması bence günümüz TCDD'sinde biraz geri kalınmışlığın bir belirtisi bu manzara ile karşılaşmamak için tren perona girerken tam peronun gözle görünecek yerlerine bir dijital dakika sayacı koyulup iniş ve biniş süresi kısıtlansa daha güzel bir manzara ve daha çok verim alınır diye düşünüyorum. Yani şunu demek istiyorum, tren yanaştı ve sayaç 3 dakikalık süresini saymaya başladı tabiki tren her istasyonda 3 dk durmaya kalkarsa gideceği yere gecikir sadece çok yoğunluk olan istasyonlarda 3 dk olabilir örneğin, İzmit, Bilecik(Üniversite öğrencileri için), Eskişehir gibi istasyonlarda bu süre uzatılabilir ama diğer istasyonlarda yolcu durumuna göre ana merkezden bir dakika değeri belirlenerek bu dakika daha düşük seviyelerde tutulabilir ve böylece ilk başta inenler iner daha sonrada binecek yolcularımız biner sizce nasıl güzel değilmi?.

CEM HOŞGÖR...

En son CEMALİ tarafından Sal 18 Arl 2007, 21:47 tarihinde değiştirildi, toplamda 6 kere değiştirildi

Enes A.
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 16:41

Bence bu tamamen yolcu profili ile ilgili bir sorun..Bu dediğiniz olay tramvaylarda metrolarda asla yaşanmıyor.saniyeler içinde sirkülasyon gerçekleşiyor.Treni sürekli kullananlar kondüktörün yolcuları izlediğini ve herkes binip-inmeden rteni hareket ettirmeyeceğini bilir.

İstasyonlarla ilgili en büyük sorun bence tamamen açık olması.Tüm istasyonlar dışarıdan sterilize edilmelidir.Bileti olmayan hiçkimse istasyona girmemelidir.

cenkeren
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 18:37

Bu başlık,marmaraydan sonra açılsa uygun olurdu.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 19:09

Başlık, Marmaray'ın devreye gireceği 2-3 sene sonrasına kadar bayağı bir yükünü tutar bence... O noktadan sonra (hayatta olursak inşallah ) gerekli aktarma ve düzenlemeleri gerçekleştiririz arkadaşlar...

Akın KURTOĞLU

Enes A.
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 19:13

Bence başlık yerinde TCDD sadece İstanbul'a hitap etmiyor Türkiye'nin dört bir yanında yer alan binlerce kilometre hat ve yüzlerce istasyon var.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 19:16

Evet, Enes'in de dediği gibi Ulaşım İndeksi'ne kaydedilirken başına [İST-C8...] yerine [TÜR-C8...] ibaresi eklenecektir. Ancak, Ulaşım ile ilgili bir konu olması nedeniyle bu bölüm altında yer alacaktır.

Akın KURTOĞLU

Enes A.
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 19:25

Başlıkta konuştuğumuz şeyleri en azından resmi kurumlara da iletmeliyiz bence.Hem kitlesel bir tepki olursa belki de yetkikiler dikkate alır.

Bunun için 2 farklı yöntemimiz var

1.Yöntem

TCDD'nin sitesinden online oalrak şikayetimizi/önerimizi/isteğimizi ileteiibliriz.

TCDD Müşteri Şikayetleri Takip Sistemi

2.Yöntem

Beyaz Masa
Alıntı:
BEYAZ MASA TELEFON NUMARALARI
TCDD İLE İLGİLİ HER TÜRLÜ İSTEK, ŞİKAYET, DİLEK VE ÖNERİLERİNİZ İÇİN
Tel: (0.312) 309 05 15 / 1408
Faks: (0.312) 312 62 47
E-Posta: byhim@tcdd.gov.tr

İlk önce Beyaz Masa'yı arayarak şikayetinizi dile getirmenizi tavsiye ediyorum.Karşınızdaki bay/bayan (muhtemelen bay) sizi yönlendirerek sorununuzu faksla kuruma bildirmeniz gerektiğini söyleyebilir.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 19:34

Aslında benim bir teklifim var:

Henüz ekipçe üzerinde çalıştığımız ve daha tamamlamadığımız; "İstanbul İnteraktif Raylı Sistemler Çalışması"nın TCDD ayağını oluşturan bölümüne henüz başlamadık. Bu konuda TCDD'den gerekli izinler alınarak, Sirkeci ve Haydarpaşa banliyölerinin istasyon resimlerini ekiple tek tek dolaşarak fotoğrafladıktan sonra, her türlü detay ve dokümanı da içeren çok kapsamlı ve her türlü bilgiyi bünyesinde barındıran büyük "istasyon çalışması"na başlayabiliriz 2008 başında... Sizler kendi aranızda 7-8 kişilik ekibinizi hazırlayın (Her iki yaka için ayrı ayrı). Özel izinleri almak bizden...

Akın KURTOĞLU

Enes A.
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 19:38

Eğer bu göreve layık görülürsem ne mutlu bana

Anadolu Yakasın için her türlü yardımı yapabilirim.Bu tarz bir çalışmanın değeri hızlı tren+marmaray bittikten sonra çok daha iyi anlaşılacaktır.

CEMALİ
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 19:44

Evet Akın abi güzel bir fikir ulaşım severler adına yanlız fotoğraf deyince aklıma dün akşam Eskişehir garında fotoğraf çeken birini gördüm. Hemen aklıma wowturkey ailesinden biri gibi geldi fakat değilmiş ama arkadan çektiği fotoğraflara bakamadan hemen özel güvenlik gelerek fotoğraf makinasını elinden aldı ama görülmesi gereken çok gülünç bir durumdu .

İstasyonlar hakkında çok detaylı bilgiler toplanıp bulunduğumuz yerden bile çok katkı sağlayabiliriz en azından sizler ön mütabakatı sağlayıp müsait vakitlerde konu hakkında araştırmalar yapıp bu başlık altında fikirlerimizi paylaşıp size sunarız uygulamayıda TCDD yapar aslında bu tip çalışmalar çok verimli olur.

Aslında benim istediğim şu;

1-) Günümüz teknolojisinde artık her şey online bir biçimde internet üzerinden gerçekleştirilebiliyor. Fakat tüm istasyonlarımızda trenmatik varmıdır yokmudur bilmiyorum.
2-) İstasyonlarımıza kapalı devre tv yayını yapılmalı.
3-) Gene aynı şekilde olmayan tüm istasyonlara bayanlar için emzirme yeri yapılmalı.
4-) Birde garların güvenlik önlemlerinin daha çok arttırılması lazım çünkü başka bir arkadaşımızında benim dakika konusunda bahsettiğim gibi garlarda her önüne gelenin alınmaması gerekir diye düşünüyorum.

CEM HOŞGÖR...

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM