Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CEMALİ
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 13:11
[İST-C8.71] - TCDD Anahat Trenlerindeki Seyyar Satıcılar

TCDD ile yolculuk yapmaktan çok büyük zevk alıyorum sonuçta demiryoluna yeni yeni yatırım yapılmaya başlanılan bu dönemlerde araçlardaki konfor güven ve müşteri memnuniyeti üst seviyede ve yolculuklar sıcacık vagonlarda bir keyif haline dönüşüyor. Trenlerin dıştan görünüşü birbirlerine benziyor fakat içleri lüks savaşında birbirleriyle yarışıyor gayet güzel. Devletimizin imkanlarıyla elimizdeki lokoların ve vagonların modernize edilme faaliyeti gayet başarılı. Yanlız son günlerde sık sık seyahat etmektenmidir bilmem ama trenlerdeki bir istasyondan binip diğer istasyonda inen ve alınteriyle kendi ekmek paralarını kazanmaya çalışan seyyar satıcılar acaba TCDD'den izinlimi çalışıyorlar bunu sormamın nedeni hepsinde bir yaka kartı var ama ben nasıl olduda o yaka kartında yazanlara bir türlü dikkat edemedim mantık olarak düşününce acaba bu TCDD'den ticaret yapmak için alınan bir resmi ruhsat olabilir mi?

CEM HOŞGÖR...

En son CEMALİ tarafından Sal 18 Arl 2007, 14:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ufuk Şanver

14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 13:37

Mesela İzmit mıntıkasındaki (GEBZE-ARİFİYE ARASI) adamlar üzerinde "pişmaniyeciler derneği" yazan kartlar taşıyor.

mordehay kohen

14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 14:09

sizlerden özür dileyerek bu başlığa yazı yazıyorum. Türkiyede yaşamamama rağmen, arada sırada İstanbula geldiğimde her türlü toplu taşıma araçlarından faydalanırım .
Alıntı:
ama trenlerdeki bir istasyondan binip diğer istasyonda inen ve alınteriyle kendi ekmek paralarını kazanmaya çalışan seyyar satıcılar acaba TCDD'den izinlimi çalışıyorlar

bakın hemşehrilerim toplu taşıma araçları çarşı pazar değildir . her yolcunun sakin bir şekilde seyahat etme hakkı vardır. ekmek parasını kazanmak istiyen satmak için çarşıya pazara gitmeleri lazım .
vapurlarda ve banliyö trenlerinde güvenlik bunlarla uğraşmıyor . düşünün işinizi bitirmişsiniz eve yorgun argın dönüyorsunuz derken kapıdan içeriye giriş yapıyorlar yok japon malıymış yok alaman . dükkanlarda 5 ytl bende 2 tanesi 2 ytl olma öyle şey geri kalmış 3üncü dünya devletlerinde görülen olaydır katiyen izin vememek lazım . herhangi bir yolcu vapurda foto çekmesini engellemek için güvenlik mevcutsa neden yolcuları rahasız eden seyyar satıcıları engellemek için güvenlik yok .

kalecan
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 14:36

2 hafta kadar önece konyadan merem ekspresi ile istanbula gittim sabah 7 de istanbula inip akşama kadar işlerimi tamamlayıp akşam 7 de aynı trenle geri döncektim. Gece uyumam lazımdı saat 3 gibi sanırım bilecikte seyyar satıcılar trene bir bindi haydarpaşaya kadar 1 dk uyku uyutmadılar gece uykusuzluğun verdiği yorgunlukla işlerimi yapamadım elbette trenlerimiz son yıllarda daha konforlu ve 50 yıl aradan sonra demiryollarımıza hepimizi heyecanlandıran yatırımlar yapılıyor ama insanların treni tercih edebilmesi için bu rezilliğe bir son verilmesi gerekiyor Ben kimsenin ekmek parası kazanmasına karşı değilim ama ücretini ödeyerek sakin ve konforlu bir yolculuk yapmak benim müşteri olarak hakkımdır

Enes A.
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 16:30

Alıntı:
trenlerdeki bir istasyondan binip diğer istasyonda inen ve alınteriyle kendi ekmek paralarını kazanmaya çalışan seyyar satıcılar acaba TCDD'den izinlimi çalışıyorlar

Herhangi bir izin söz konusu değil istisnai durumlar dışında.bunun böyle olmasının tek sebebi de TCDD'dir.Bu tarz olayları TCDD'nin prejtij trenlerinde asla yaşamazsınız.(Cumhuriyet, Başkent, Fatih Ekspresi)

Bu sorunların çözülmesi için TCDD'nin özel güvenlikçilerinin çalışması lazım.Kurum içinde bunları denetleyecek bir mekanizma yok sanırsam.Çünkü ne herhangi bir olaya müdahele ediyorlar, ne sigara içenleri uyarıyorlar ne de istasyon ve garların güvenliğini sağlıyorlar.

CEMALİ
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 20:04

Alıntı:
Herhangi bir izin söz konusu değil istisnai durumlar dışında.bunun böyle olmasının tek sebebi de TCDD'dir.Bu tarz olayları TCDD'nin prejtij trenlerinde asla yaşamazsınız.(Cumhuriyet, Başkent, Fatih Ekspresi)

Sevgili Enes zaten benimde derdim TCDD'nin en prestijli Başkent Ekspresinde seyahat ederken oldu, hadi onuda geçelim ikinci prestijli olanlardan Fatih Ekspresindede aynı manzarayla karşılaştık yani bu durum ister inan ister inanma ama kaliteyi gerçekten çok düşürüyor.

İspanya'da renfe demiryolları firması seyahatlerde o kadar işi sıkı tutuyorki trenin içine sinek bile girmiyor işte aynısı bizdede olur sadece biraz teknik hususların değerli kuruluşumuz TCDD tarafından değerlendirmeye alınıp sorunun masaya yatırılması lazım o kadar.

CEM HOŞGÖR...

Enes A.
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 20:08

Bana hiç denk gelmedi böyle bir olay ama kesinlikle bir kez bile olmaması gereken bir durum.Bunun suçlusu yine güvenlikçiler.İstasyonlar açık olduğu için her yerinden girebiliyor bu şahıslar.Güvenliğin kelepçesi, copu vesilahı var ama ne hikmetse hiçbir caydırıcılığı yok.

Özel güvenlik sorumlu olduğu bölgede polis yetkisine sahip değil mi?

Emre Ahlatlı
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 20:15

Trenlerdeki, vapurlardaki seyyar satıcılar başlıbaşına birer renk çümbüşü bence. Onlarla yolculuklar bir başka hoşluk..İçlerinde hele bazıları var ki değme pazarLamacılara şapka çıkartır.her biri birer söz ustası söz cambazı.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 20:19

Alıntı:
Sirkeci Garı'ndan kalkan trenin içnde mutlaka bir "nane şekeri" satıcısı olurdu ve bu satıcılar ellerindeki ürünlerini; "Kaynana dırıltısına, karı-koca kavgasına ve mide bulantısına karşı birebir.. Naneeee şekeriii!..." avâzeleriyle satmaya çabalarlardı (o yıllarda Ajdar'ın esamesi dahi okunmamaktaydı ve bu nane şekercilerin sesleri de güzel olur, mutlaka kısa bir şarkı söylerlerdi). Her bir torbada 8-10 adet nane şekeri olup, yanlış hatırlamıyorsam, torbası 50 kuruştu. İnsanlar o yıllarda daha bir nânemollaymışlar anlaşılan ki, yarım saatlik tren yolculuğunda bile mideleri bulanmaktaymış!... Nane şekercisi Cankurtaran istasyonunda iner ve geri dönen bir diğer banliyö trenine binerek Sirkeci'ye geri gider, bu gidiş-geliş günboyu tekrarlanırdı.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=32969

Alıntı:
Yedikule'de mutlaka sağır-dilsiz olduğunu ima eden bir dilenci vagona dalar, sessizce herkesin dizine, önceden bastırılmış kartvizit büyüklüğünde ve üzerleri naylonla kaplanmış birer karton bırakırdı. Sonra da yeniden dolaşarak bunları toplardı. Bu kartonların üzerinde; sağır-dilsiz ve fakir olduğunu belirten kısa bir yazı bulunurdu. Bu esnada gönlünden kopanlar O'na üç-beş kuruş verirlerdi. O da hiçbir şey söylemeden parayı alır ve boynuna astığı bez bir torbanın içine koyardı (O yılların dilencileri bile daha bir edepliymişler, şimdiki gibi salya-sümük ağlama moduna girmeden, işlerini sessiz-sedasız görürlermiş).

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=185367#185367

TCDD Trenleri - Nostalji ve Hatıralar başlığında, çocukluğumuzda trenlere dadanan satıcı ve dilencileri de yazmıştık. Aradan geçen 30-35 seneden sonra halen bu satıcıların önüne geçilemedi anlaşılan... Vapurlarda pek kalmadılar ama, trenlerde vapura nazaran daha fazla oldukları anlaşılıyor.

Akın KURTOĞLU

Enes A.
14 yıl önce - Sal 18 Arl 2007, 20:24

Vapurda olmamasının sebebi istasyona bu tarz kişiler alınmıyor.Geriye başka bir giriş noktası kalmıyor.Denizdende gelemezler.

Ama istasyonların turnikesinden giremezse başından veya sonundan giriyolar.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM